XC Race Page 2019 (on TullyRunners.com)

 

Girls & Boys XC Performance Database

Race Results

Articles

Archives

Contact Info

Home

 

Cross Country 2019

 

Preview of Footlocker Nationals with Speed Ratings (Dec 9) ... Two Top-Quality races

------------------------------------------------------------------------

NXN Nike Cross Nationals (Dec 7) ... Saratoga Girls win by 82 points ... Katelyn Tuohy holds on to win again (163 speed rating), Claire Walters (FM, 4th, 160 speed rating), Brooke Rauber (Tully, 7th, 156 speed rating) ..... Newbury Park Boys edge Great Oak by 4 points ... Nico Young fastest (205 speed rating)

Foot Locker West Regional (Dec 7)

Projections & Preview for NXN Nationals (posted Dec 4) ... Excellent Individual Races ... Boys Toss-up (Newbury Park, Great Oak) ... Can the Summit Girls repeat over FM, Saratoga & others? ... Actual Scores Added (Dec 7)

Highest National Speed Ratings (as of Dec 3)

------------------------------------------------------------------------

NXR New York Regional (Nov 30) ... Fayetteville-Manlius Boys & Girls win

NXR Northeast Regional (Nov 30)

NXR Southeast Regional (Nov 30) ... Loudoun Valley Boys & Girls win

Foot Locker Northeast Regional (Nov 30) ... Marlie Starliper (163 speed rating) over Sydney Masciarelli (158 speed rating)

Foot Locker Midwest Regional (Nov 30)

Foot Locker South Regional (Nov 30)

California State Championship (Nov 30) ... Great Oak, Newbury Park very good .. Nico Young fastest boy (202 speed rating) .. Carlie Dorostkar (156 speed rating)

NXR New York Open Races (Nov 30)

NXR New York Regional Projection (posted Nov 28) ... Actual Scores Added (Nov 30)

Link - NY-MileSplit Preview-Projections for NXR-New York & Northeast (Nov 27)

Overall Speed Ratings for National Girls Teams with Team Scores (as of Nov 26)

Overall Speed Ratings for National Boys Teams with Team Scores (as of Nov 26)

------------------------------------------------------------------------

XC Leaderboard 2019 Page (Nov 18 - update)
 ... Girls Individuals (NY STATE) 
 
... Boys Individuals (NY STATE)
 ... Girls Individuals (Section 3)
 
... Boys Individuals (Section 3)

------------------------------------------------------------------------

NXR Southwest Regional (Nov 23) ... Corner Canyon Boys & Lone Peak Girls win ... Cole Sprout (194 speed rating)

NXR South Regional (Nov 23) ... Ryan Schoppe (197 speed rating)

NY Federation Championship (Nov 23) ... Katelyn Tuohy fastest-girl-of-the-day (170 speed rating) ... Saratoga Girls win handily ... Sam Lawler fastest-boy-of-the-day (191 speed rating).

New Jersey Meet of Champions (Nov 23) ... Christian Brothers Academy Boys & North Hunterdon Girls win ... Liam Murphy fastest (196 speed rating)

California Southern Section Finals (Nov 23) ... Newbury Park Boys & Girls ... Nico Young (201 speed rating)

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Nov 23) ... California Central Section Final (Buchanan Girls) ... California Sac-Joaquin Section Finals (Alexandra Klos-149) ... California Central Coast Section ... California Central Coast Section ... California North Coast Section.

------------------------------------------------------------------------

NXR Midwest Regional (Nov 16) ... Josh Methner (196 speed rating) & Zofia Dudek (160 speed rating), Katelynne Hart (159 speed rating)

NXR Northwest Regional (Nov 16) ... Summit OR Girls & Kamiakin WA Boys win ...Many fast speed ratings (Sydney Thorvaldson-160, Fiona Max-155, Kate Peters-154, Allie Janke-154 ... Evan Holland-196)

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Nov 16) ... Virginia State Champ Class 4-6 (Loudoun Valley Boys - defending NXN  Champs still a contender .. Loudoun Valley Girls good) ... Virginia State Champ Class 1-3 (Western Albemarle Boys .. Kelsey Harrington-151) ... Arizona State Championship (Desert Vista Girls, Highland Boys) ... Massachusetts All-State Finals ... New Jersey Group Champ (CBA-NJ Boys & North Hunterdon Girls .. Jack Jennings-199, Liam Murphy -198) ...

NYSPHSAA Championship - Girls (Nov 16) ... Fayetteville-Manlius Girls over Saratoga ... Katelyn Tuohy fastest-of-the-day (165 speed rating) ... Other fast girls (Brooke Rauber-157, Jenna Schulz-152, Karrie Baloga-152).

NYSPHSAA Championship - Boys (Nov 16) ... Fayetteville-Manlius Boys win ... Sam Lawler fastest boy-of-the-day (189 speed rating).

Staten Island Championship (Nov 16)

Projections For the NYSPHSAA State Meet ... (posted Nov 13th) ... Actual Scores Added (Nov 16)

------------------------------------------------------------------------

NXN Heartland Regional (Nov 10) ... Mounds View Boys & Edina Girls win

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Nov 9) ... Marmonte League Finals CA (Newbury Park, NIco Young-197) ... Texas State Championship (Ryan Schoppe-199, Graydon Morris-193 and others .. many good team performances) ... Oregon State Champ (Summit Girls show why they are the team to beat at NXN .. Fiona Max-152 .. Evan Holland-199) ... Washington State Champ (North Central Girls very good) ... Illinois State Champ (Josh Methner-197 .. Tatum David-153, Katelynne Hart-152 .. Naperville North Girls & St. Charles East Boys) ... New England Champ (La Salle Academy Boys .. 3 guys 190+) ... Maryland State Champ (Severna Park Boys) ... More Below:

Selected Speed Ratings (Out-of-State) - Extra (Nov 9) ... Florida State Championship (Pine Crest Girls) ... North Carolina State Championship ... Missouri State Championship ... New Mexico State Championship ... Arkansas State Championship ... Delaware State Championship ... Alabama State Championship (Huntsville Boys)

Section 3 Championship - Girls (Nov 9) ... Fayetteville-Manlius Girls win handily .. Claire Walters (161 speed rating) fastest girl of the day  ... Brooke Rauber (156 speed rating) leads Tully Girls to Class D win.

Section 3 Championship - Boys (Nov 9) ... Fayetteville-Manlius Boys win handily .. Peyton Geehrer (189 speed rating) fastest boy of the day.

Section 1 Championship (Nov 9) ... Katelyn Tuohy (166 speed rating)

Section 8 Championship (Nov 9)

CHSAA Championship (Nov 9)

PSAL Championship (Nov 9)

Section 6 Championship (Nov 8)
Section 7 Championship (Nov 8)
Section 11 Championship (Nov 8)

Projections for Section 3 Championships (posted Nov 7) ... Actual Scores Added (Nov 9)

Highest National Speed Ratings (as of Nov 8
National Team/Individual Speed Rating Merge on NY MileSplit

Section 4 Championship (Nov 7)
Section 10 Championship (Nov 7)
Section 9 Championship (Nov 6) ... Karrie Baloga (Cornwall, 152 speed rating)

------------------------------------------------------------------------

Section 2 Championship (Nov 4) ... Saratoga Girls pop a huge performance!

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Nov 2) ... Connecticut Open Champ (Gavin Sherry-190) ... Pennsylvania State Champ (Patrick Anderson-195, Marlee Starliper-161 .. Downingtown West & LaSalle College Boys) ... Minnesota State Champ (Mounds View Boys & Edina Girls) ... Indiana State Champ (Erin Strzelecki-150 .. Fort Wayne Carroll Girls & Concordia Lutheran Boys) ... Wisconsin State Champ (Muskego Girls & Middleton Boys) ... Michigan State Champ (Carter Solomon-194, Brendan Favazza-192, Evan Bishop-190, Zofia Dudek-155) ... Iowa State Championship ... Rhode Island State Champ (La Salle Academy Boys) ... New Hampshire MOC (Coe Brown Boys) ... Ohio State Championship (St. Xavier Boys & Beavercreek Girls .. Caleb Brown-193, Mhalicki Bronson-191, Matt Duvall-191) ... More Below:

Selected Speed Ratings (Out-of-State) - Extra (Nov 2) ... Idaho State Championship (Idaho Falls Boys & Boise Senior Girls) ... Tennessee State Champ (Sasha Neglia-152, Silas Winders-190) ... Kansas State Championship 6A/5A ... Maine State Championship (Sophie Matson-148) ... GSL+MCC 3A/4A District 8 Champ WA (Kamiakin Boys & North Central Girls very good) ... West Virginia State Champ (Lea Hatcher -150) ... Oklahoma State Championship ... Georgia State Championship (Graham Blanks-194) ... John Seaman Invite CA (Buchanan Girls) ... Kentucky State Championship.

NYSAIS Championship (Nov 3)
MMAA All-Catholic Meet Races (Nov 3)

Section 5 Championship (Nov 2) ... Candace Tytler (Irondequoit) fastest girl, Sam Lawler (Mendon) fastest boy

Section 8 County Championship (Nov 2)
CVAC Championship (Sec 7) (Nov 2)
Niagara Frontier Championship (Nov 2)
CHSAA Soph Champ & Clipper Classic (Nov 2)

CCHA Championship (Sec 6) (Nov 1)
IAC Championship (Section 4) (Nov 1)

OHSL Liberty Championship (Oct 30)
Rockland County Championship (Oct 29)
... Katelyn Tuohy (168 speed rating)
Section 11 Divisional Champ (Oct 29)
Section 10 Interdivisional (Oct 29)

------------------------------------------------------------------------

XC Leaderboard 2019 Page (Oct 29 - update)
 ... Girls Individuals (NY STATE) 
 
... Boys Individuals (NY STATE)
 ... Girls Individuals (Section 3)
 
... Boys Individuals (Section 3)

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Oct 26) ... Minnesota Section 6AA Champ (Eden Prairie Boys & Edina, Wayzata Girls) ... Minnesota Section 4AA Champ (Stillwater Girls) ... Nebraska State Championship ... Wyoming State Championship (Sydney Thorvaldson-153) ... Colorado State Championship (Niwot Girls & Dakota Ridge Boys .. Cole Sprout-198, Connor Ohlson-194, Parker Wolfe-190, Cruz Culpepper-190) ... Connecticut Divisional Champ (Gavin Sherry-194, Aidan Puffer-191, Robbie Cozean-192, Kate Wiser-150) ... Mt SAC Invite CA (Great Oak Boys & Girls .. Leo Daschbach-193, Anthony Grover-192, Michael Mireles-190 .. Lauren Ping-150) ... Montana State Championship (Bozeman Girls & Boys) ... Boston Mayor's Cup (Margot Appleton-151 beats Sydney Masciarelli-150) ... Tennessee Region 1 Champ (Jenna Hutchins-154, Sasha Neglia-149) ... South Dakota State Champ ... North Dakota State Champ ... New Hampshire Div Champ (Coe Brown Boys) ... Texas Region 3 (Ryan Schoppe-194) ... Texas Region 2 (The Woodlands Boys) ... Texas Region 1 (Southlake Carroll) ... Ohio Regional D1 - Troy (Beavercreek, Taylor Ewert-152) ... Indiana Semi-State 2 ... Indiana Semi-State 3 ... Vermont State Championship.

Suburban Council Championship (Oct 26) ... Saratoga Girls impressive!

Adirondack (John Bernard) Invite (Oct 26) ... Brooke Rauber (another 155 speed rating)

Cato-Meridian Invitational (Oct 26)
ECIC Championship (Sec 6) (Oct 26)
STAC Championship (Sec 4) (Oct 26)
Westchester County Champ (Oct 26)
Northern County Championship (Oct 26)
Harvest Classic Invitational (Oct 26)
Monroe County Championship (Oct 26)
Wayne-Finger Lakes Champ (Oct 26)
NY/BQ CHSAA Championship (Oct 26)
Niagara Orleans Championship (Oct 26)
PSAL Borough Championship (Oct 26)
North Country Invitational (Oct 26)

OCIAA League Championship (Oct 25) ... Karrie Baloga (Cornwall, 152 speed rating)
Colonial Council Champ (Oct 25)
Ivy Prep Championship (Oct 25)

MHAL League Championship (Oct 24)
GRAA-LCAA Championship (Oct 24)
Adirondack League Champ (Oct 24)

Utah State Championship (Oct 23) ... Corner Canyon Boys & Lone Peak Girls (Out-of-State)

OHSL Patriot Championship (Oct 23) ... Tully Boys & Girls win team titles
Section 8 Frosh-Soph Champ (Oct 23)

Tri-Valley League Championship (Oct 22)
Wasaren League Championship (Oct 22)
Western Athletic Conf (WAC) Champ (Oct 22)
Patroon Conference Champ (Oct 22)
Whitney Point Invitational (Oct 22)

------------------------------------------------------------------------

Foothills Council Championship (Oct 21)

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Oct 19) ... NJAC Championship NJ (Jack Jennings-191) ... TSTCA Championship PA ... Suburban East Conf Champ MN (Mounds View Boys, Stillwater Girls) ... MVC Divisional Meet Iowa ... Colorado 5A Region 1 (Cherry Creek Girls) ... Colorado 5A Region 2 (Dakota Ridge Boys, Mountain Vista Girls) ... Monmouth Co Champ NJ (CBA-NJ Boys) ... MileStat.com Invite VA (Daniel O'Brien-192) ... Ventura County Champ CA (Michael Mireles-190) ... Colorado 4A Region 3 (Niwot Boys & Girls) ... Colorado 5A Region 3 ... Third Battle Invitational VA ... Indiana Regional 10 - Noblesville ... Warner Pacific Classic OR (Summit Girls impressive) ... Classic 8 Conference Champ WI (Muskego Girls) ... Centennial League Champ KS ... Orange County Champ CA (Dana Hills Boys) ... Ohio District - Cedarville (Taylor Ewert-151) ... Big 8 Championship WI ... CIML Conference Champ IA.

Section 1 Coaches Invitational (Oct 19) ... Katelyn Tuohy (164 speed rating)

Brown Northeast Invite (Rhode Is) (Oct 19) ... many NY runners competed (Out-of-State)

Chittenango Invitational (Oct 19)
Weedsport Invitational (Oct 19)
CSC Conference Championship  (Oct 19)
Marathon CC Invitational (Oct 19)
Clarence Invitational (Oct 19)
Marion Invitational (Oct 19)
NYC Cross Country Carnival (Oct 19)
Marty Lewis Challenge (Oct 19)

Albany County Championships (Oct 18)
Greenwich CC Invitational (Oct 18)
Rensselaer County Championship (Oct 18)
Sunset Stampede Invitational (Oct 18)
Alexander Invitational (Oct 18)

SCAC League Championship (Oct 16) ... Fayetteville-Manlius Boys & Girls win
Frontier League Championship (Oct 15)

Note for Section 3 Coaches - Link to Update on V-V-S sectional course practicing

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Oct 12) ... Naperville Twilight Invite IL (Naperville North Girls impressive at home course) ... Lake Conference Champ MN (Eden Prairie Boys & Edina Girls) ... Utah Region 4 Champ (Corner Canyon with Easton Allred .. Lone Peak Girls) ... Utah Region 5 Champ ... Clovis Invitational CA (Excellent performances ... Great Oak, Newbury Park Boys, Great Oak Girls ... Nico Young-201 over Leo Daschbach-201, Matt Starngio-195 .. Corrie Smith-153, Alexandra Klos-152) ... Coach Wood Invitational GA ... Albemarle Invitational VA (Loudoun Valley Boys) ... Nike Hole in the Wall Invite (Some good Northwest performances) ... more below

Selected Speed Ratings (Out-of-State) - Extra (Oct 12) ... Greater Western Ohio Conf Champ (Beavercreek Girls) ... FSU Pre-State Invite FL (Belen Jesuit Boys & Pine Crest Girls) ... Richland Invitational WA ... River Rat Open (Ann Arbor Pioneer Girls, Zofia Dudek-155) ... Wickham Park Invite CT (Robbie Cozean-191 .. Coe Brown Boys) ... Midstate Champ MSCCA TN.

Manhattan Invitational - Girls (Oct 12) ... Fayetteville-Manlius Girls win impressively ... Katelyn Tuohy fastest (162 speed rating), followed by Claire Walters (157 speed rating) and Brooke Rauber (155 speed rating)

Manhattan Invitational - Boys (Oct 12) ... LaSalle Academy RI top team ... Liam Allen fastest (192 speed rating)

Burnt Hills Invitational (Oct 12) ... Saratoga Girls & Burnt Hills Boys very good.

Beaver River Invitational (Oct 12)
Rome (Coughlin) Invitational (Oct 12)
Alden Bulldog Stampede (Oct 12)
Suffolk Officials Invitational (Oct 12)
Glover XC Invitational (Oct 12)
Byram Hills Bobcat Run (Oct 12)
Saugerties/Lombardo Invite (Oct 12)
The Legends Invitational (Oct 12)

Bob Greene-Newark Valley Invite (Oct 11)

Delhi Jack Gariepy Invite (Oct 8)

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Oct 5) ... Oxford Classic OR (Summit Girls excellent depth) ... Great American Fest NC (Katelyn Tuohy-161 .. Graham Blanks-193 .. Great Oak, Loudoun Valley and others) ... Chile Pepper Fest AR (Judson Greer-190) ... Nike Valley Twilight IN (York Boys, Beavercreek Girls .. Taylor Ewert-151) ... Alexander/Asics Invite GA (Justin Wachtel-191, Silas Winders-190) ... Battle of the Border (Coe-Brown Boys) ... Portage Invitational MI (Abby Vanderkooi-151, Mhalicki Bronson-190) ... Nike South Invitational TX ... more below

Selected Speed Ratings (Out-of-State) - Extra (Oct 5) ... Alexandria Lions MOC MN (muddy) ... Maine Festival of Champ ME ... Greater Louisville Classic KY ... Pikes Peak ACC Champ CO ... Alaska State Championship (Santiago Prosser-190) ... Peoria Invitational IL (St. Charles East & Sandburg Boys) ... Woods Trail Run Vermont ... Cedar Invitational UT ... Jesse Owens Classic AL ... Curtis Invitational WA (Julia David-Smith-147) ... Steve Lohman Invite CO (Riley Stewart-149) ... Pat Amato Classic CO ... Butte Invitational MT ... Wendy's Invitational NC.

NYC Mayor's Cup Champ (Oct 6)

Tully XC Invitational (Oct 5) ... Brooke Rauber (Tully) course record (155 speed rating)

Whitesboro Invitational (Oct 5)

Paul Short Run Invite PA (Oct 5) ... Karrie Baloga (Cornwall) (149 speed rating) ... Multiple NY teams competed (Out-of-State)
New Jersey Shore Coaches Invite (Oct 5)
... Three boys (192 speed rating) ... Three girls (149, 148, 144 speed ratings) ... NY teams competed (Out-of-State)

Brewster Bear Classic (Oct 5)
Grout Run Invitational (Oct 5)
Southern Tier Classic (Oct 5)
Leroy Invitational (Oct 5)
Pembroke Invitational (Oct 5)

Penfield-Irondequoit Invite (Oct 4)
Scarsdale XC Invitational (Oct 4)
Conwicke-Stock Invitational (Oct 4)
Town of Amherst Champ (Oct 4)
St. Anthony's Invitational (Oct 4)
Tom Knipfing Invitational (Oct 4)

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Sept 28) ... Marianapolis Invite CT (Sydney Masciarelli-155) ... Pleasant Grove Viking UT (American Fork Boys) ... Nike Desert Twilight Fest AZ (Leo Daschbach-197 over Cole Sprout-197 .. Jenna Hutchins-150 .. The Woodlands Boys & Niwot Girls) ... Roy Griak Invite MN (Cherry Creek Girls .. Riley Stewart-152) ... FLrunners.com Invite FL (Belen Jesuit Boys .. Carly McNatt-152) ... McNeil Invite TX (Flower Mound Boys & Girls .. Brynn Brown-152) ... Carlisle Invitational PA (Marlee Starliper-155) ... Nike Portland Invitational (Summit Girls) ... more below.

Selected Speed Ratings (Out-of-State) - Extra (Sept 28) ... Dana Hills Invite CA (Carlie Dorostkar-150) ... Palatine Invitational IL ... Pat Patten Invite CO (Mountain Vista & Dakota Ridge) ... Capital Cross Challenge CA (Matt Strangio-193) ... Rim Rock Farm Classic KS ... Bellevue Invite WA (Jonas Price-192 .. Kamiakin Boys) ... Mountain West Classic MT ... Park City Invite UT (Corner Canyon & American Fork Boys) ... Midwest Invitational WI ... Culver Academies Inv IN (FW Concordia Lutheran Boys) ... added ... Black Bear Invitational NH.

McQuaid Invitational - Girls (Sept 28) ... Shenendehowa over Beavercreek OH (without Taylor Ewert) ... Savannah Roark (Beavercreek) fastest girl (147 speed rating)

McQuaid Invitational - Boys (Sept 28) ... Guilderland top boys team ... Sam Lawler (Pittsford Mendon) fastest boy (187 speed rating)

Bowdoin Park Classic (Sept 28) ... CBA-New Jersey Boys ... Kate Wiser (153 speed rating)

EJ Herrmann Invitational (Sept 28)

Six Flags Wild Safari New Jersey (Sept 28) ... Out-of-State
Ocean State Invitational (RI) (Sept 28) ... Out-of-State
Suffolk Coaches Invitational (Sept 28)
John Killian Invitational (Sept 28)
Gressler XC Invitational (Sept 28)
Galway Invitational (Sept 28)
12th Rock Sports CC Invite (Sept 28)
PSAL Group Run (VCP) (Sept 28)
Lancer Invitational (Sept 28)
Maine-Endwell (Matzke) Invite (Sept 27)

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Sept 21) ... Manchester Inv NH (Aidan Puffer-191) ... Wingfoot Classic GA ... Bob Firman Inv ID (Thomas Boyden-193 .. Corner Canyon Boys, Lone Peak Girls) ... Richard Spring Inv IL (Katelynne Hart-154 .. good team performances) ... Woodbridge Classic CA (Nico Young-197, Newbury Park Boys ... plus many good team performances) ... PIAA Foundation PA (Marlee Starliper-152) ... Canterbury Invite CT (Sydney Masciarelli-158) ... Bull Run Invite MD ... more below

Selected Speed Ratings (Out-of-State) - Extra (Sept 21) ... St. Vrain Invite CO (Dakota Ridge Boys) ... Trinity/Valkyrie Inv KY ... Saturday Night Lights OH ... adidas Challenge NC (Weddington Girls) ... Fort Steilacoom Invite WA (Jonas Price-190) ... De La Salle Nike CA (Matt Strangio-192) ... Riverview Health Inv IN (Luke Combs-191) ... Jr.Ward TENN Classic ... Milaca Mega Meet MN ... Rogue Invite OR (Evan Holland-191) ... Heartland Classic IA ... Dave Sanders Inv CO (Cherokee Trail Girls) ... Katie Caples Invite FL ... more to come when time permits

Section 7 Pre-State Invite (Sept 21) ... Brooke Rauber (Tully-147) and Sam Lawler (Pittsford Mendon-187) fastest girl and boy

Baldwinsville Invitational (Sept 21)

Guilderland Invitational (Sept 21) ... Saratoga Girls & Guilderland Boys
East Aurora Invitational (Sept 21)
Suffern Invitational (Sept 21)
Dan Purdy Invitational (Sept 21)
Midlakes Invitational (Sept 21)
Xavier Invitational (Sept 21)
Bob Pratt Invitational (Sept 21)
Nassau Coaches Invite (Sept 21)
McDaniel-Baxter Invitational (Sept 21)
Tartan Invitational (Sept 21)

-----------------------------------------------------------------------

STAC West Division Champ (Sept 17)

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Sept 14) ... MSU Spartan Inv MI (Zofia Dudek-157, Taylor Ewert-154, Abby Vanderkooi-146 .. Beavercreek Girls) ... White Clay Creek Classic DE ... TX MileSplit Invite (Brynn Brown-157) ... BYU Autumn Classic UT ... Briarwood Invite PA ... Wilton Invite CT ... Harvey Braus Invite IL ... First to the Finish Inv IL ... Oatlands Invite VA (Loudoun Valley) ... Northwest Classic OR (Summit Girls) ... more below

Selected Speed Ratings (Out-of-State) - Extra (Sept 14) ... Region III Preview TX (Ryan Schoppe-189 .. The Woodlands) ... John Kurtz Early Bird IL ... Mustang Stampede KY (Silas Winders-190) ... Southern Maine Classic ME ... Lakeville Applejack MN (Edina Girls, Tierney Wolfgram) ... Eye Opener SC (Jenna Hutchins-151) ... Battle @ Ocean Co Park NJ (Liam Murphy-190) ... Forest Park Fest MO ... Bozeman Invite MT ... Bale-n-Trail FL ... more to come if time permits

East Syracuse-Minoa Invite (Sept 14) ... FM Boys & Girls win easily

New Hartford Invitational (Sept 14)
Queensbury Invitational (Sept 14)
Warwick Wave Mania Inv (Sept 14)
Knox XC Invitational (Sept 14)
Owego Invitational (Sept 14)
Wayne Eagle Invitational (Sept 14)
Regis Invitational (VCP) (Sept 14)
Lady Viking Invitational (Sept 14)
Jim Smith Invitational (Sept 14)
Salmon River Mud Run (Sept 14)
Fonda-Fultonville Invite (Sept 14)
Peconic Invitational (Sept 12)

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Sept 7) ... Hamilton County Inv IN (Carmel) ... Murray Invite UT (Thomas Boyden-190) ... LVC Dutchmen Inv PA (Marlee Starliper-155) ... PTXC 11 PA (Loudoun Valley) ... Liberty Bell Invite CO (Cole Sprout-193, Parker Wolfe-190 .. Sydney Thorvaldson-151) ... Seahawk Invite MD (Severna Park Boys) ... Cool Breeze Invite CA ... Hornet/Red Devil IL (Katelynne Hart-153 .. Wheaton Warrenville So Boys) ... Spartan Challenge IA (Naperville North & Edina Girls) ... Southlake Carroll Inv TX (Brynn Brown-151) ... Terre Haute State Preview IN ... Friday Night Lights NC ... Desert Solstice AZ (Desert Vista Girls) ... Knights Crossing VA (Kelsey Harrington-149) ... Chickasaw Trails AL ... Spartan XC Oregon (Summit Girls) ... Detroit Mercy Titans MI ... Marion Invite IN ... Ash Creek Fest OR ... Rumble Through Jungle KY ... Mike Kuharic Inv IL ... Tiffin Carnival OH (Caleb Brown-191) ... Palmer Invite Alaska ... Cherokee Classic TN ... Monroe Parker Inv VA.

V-V-S Invitational (Sept 7) ... FM Boys & Girls win merge... Brooke Rauber (Tully) fastest girl (147 speed rating)

Somers Big Red Invitational (Sept 7)
Springstead (Shaker) Invite (Sept 7)
Blackbird Invitational (Sept 7)
Red Dragon Invitational (Sept 7)
Oneonta (Forbes) Invitational (Sept 7)
Bob Goodell Memorial Invite (Sept 7)
Washingtonville Wizard Inv (Sept 7)
West Seneca Invitational (Sept 7)
CHSAA Practice Meet (Sept 7)

Red Raider Run Invite (Sept 6)
Panther Prowl (Wallkill) (Sept 6)

Note to Section 3 Coaches regarding use of the VVS XC course (from Todd Bauer)

------------------------------------------------------------------------

Elmira College HS Invite (Aug 31) ... Saratoga Girls open their season
Niskayuna XC Ekiden (Aug 31)
Fort Plain XC 4K Invite (Aug 31) 

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Aug 31) ... Utah Pre Region 4 (American Fork Boys) ... St. Olaf Showcase MN (Wayzata & STMA Girls) ... Arapahoe Warrior Inv CO (Cherry Creek Girls .. Parker Wolfe-187) ... Weber State Inv UT ... Marcus I Invite TX (Flower Mound Boys & Girls) ... Jimmy Driscoll Inv ID ... Grand Haven Inv MI (Abby Vanderkooi-148) ... Memphis Twilight TN ... Columbus Catholic WI ... Marty Uher Inv PA ... Hot Summer Bash OH ... Battle Mountain Husky CO ... Great Cow Run CA ... Oakmont Invite CA (St. Francis Sacramento Girls) ... Fight Like Wyatt SC ... Great Meadow VA ... Billings Invite MT.

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Aug 24) ... Cheyenne Mt Stampede CO ... Utah Pre Region 7 ... Providence Invite NC ... Saucony Battle of Atlanta ... WNC Carnival NC ... Utah Pre Region 8 ... Vista Nation 2-Mile CO (Cole Sprout-187 .. Mountain Vista, Niwot, Dakota Ridge) ... Michigan Catholic Invite MI (Jaden Theis-143) ... Benzie Central Pete Moss MI ... SUU Invite Utah ... Moeller Primetime Ohio ... Pickering North Classic OH ... Lehigh Lightning Invite FL (Carly McNatt-153) ... Tiger Run KY ... Waxahatchie Woodhouse TX.

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Aug 17) ... Highland Invite UT (Corner Canyon) ... Portage Early Bird MI ... OHSAA Early Season OH ... Premier Invite UT ... Cedar All Comers UT ... Orchard View Cardinal MI (Abby Vanderkooi-143).

------------------------------------------------------------------------

Pre-Season National TEAM Preview 2019:
 ... Girls - National Team Pre-Season Projection (July 26) ... #1-Summit OR,  #2-Fayetteville-Manlius, #3-Wayzata, #15-Saratoga
 ...
Boys - National Team Pre-Season Projection (July 26) ... Great Oak CA and Loudoun Valley VA very close, #4-Fayetteville-Manlius Boys

Pre-Season NY TEAM Previews 2019:
 .... Top Girls Teams in NY State Pre-Season Projection (July 20)
 .... Top Boys Teams in NY State Pre-Season Projection (July 20) 

Pre-Season Previews 2019:
 
.... Profiles - National Top Individual GIRLS (with Rankings)
(July 15) ... #1 - Katelyn Tuohy
 
.... Profiles - National Top Individual BOYS (with Rankings)
(July 15) ... #1 - Cole Sprout

Pre-Season Previews 2019:
 
.... Profiles - Top Individual GIRLS in NY State & Rankings by Class
(July 12)
 .... Profiles - Top Individual BOYS in NY State & Rankings by Class
(July 12)

Matt Hemmer's XC Preseason NY Boys Teams to Watch & Returning All-Staters (July 8)
Dan Doherty's XC Preseason NY Girls Teams to Watch & Returning All-Staters (July 6)

... Cross Country Schedule 2019 (updated Oct 11)
... NYSPHSAA XC Classes for 2019 (updated July 25)

XC Databases ... Updated Dec 1, 2019

 

 

 

Developed and maintained by Bill Meylan