XC Race Page 2020 (on TullyRunners.com)

 

Girls & Boys XC Performance Database

Race Results

Articles

Archives

Contact Info

Home

 

Cross Country 2020

 

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Jan 23) ... North Carolina 4A/2A Championship ... North Carolina 3A/1A Championship (Several good 3A Boys & Girls Team performances)

Quick Article - Remember Kathy Kroeger (Foot Locker Champion 2006)? (Jan 1, 2021) ... Jenna Hutchins was not the first Tennessee girl to post a 170+ speed rating

Quick Article - Look Back - Luke Puskedra - Speed Ratings 2007 (Dec 31) ... Most Speed Ratings of 200+ in a season

------------------------------------------------------------------------

** Highest National Speed Ratings ** (as of Dec 14)

NY State Rankings by HIGHEST Speed Rating (as of Dec 14)

NY Boys XC Fall Season All-State & Runners-of-the-Year (Dec 18) ... NY MileSplit (Kyle Brazeil & Perry King) All-State & Runners-of-the-Year Selections

NY Girls XC Fall Season All-State & Runners-of-the-Year (Dec 9) ... Dan Doherty's All-State & Runners-of-the-Year Selections

------------------------------------------------------------------------

USATF Junior Olympic Championships (Dec 13) ... Brooke Rauber wins 15-18 Yr-old Age Group (157 speed rating)

Note - Jenna Hutchins breaks Katelyn Tuohy's 5K Track Record (15:34.47 vs. 15:37.12) (Dec 11) ... Explanation of Hutchin's Estimated Speed Rating of 172

NY Girls XC Fall Season All-State & Runners-of-the-Year (Dec 9) ... Dan Doherty's All-State & Runners-of-the-Year Selections

------------------------------------------------------------------------

AAU National CC Championships (Dec 5) ... Girls: Zofia Dudek (Foot Locker Champion 2019) wins (169 speed rating) with Brooke Rauber 2nd (156 speed rating) and Riley Stewart 3rd (153 speed rating) ..... Boys: Rheinhart Harrison wins (190 speed rating)

Lubbock Christian Univ National Invite (Dec 5) ... Sydney Thorvaldson (168 speed rating) and Brynn Brown (159 speed rating)

East Coast CC Championships at Holmdel (Dec 5) ... Rainy-windy conditions slow the course ... Boys: Nick Bendtsen (195 speed rating) edges Gavin Sherry (195 speed rating) ... Girls: Kate Wiser (162 speed rating) over Charlotte Bednar (155 speed rating), Sydney Masciarelli (151 speed rating)

Delaware State Championships (Dec 5)

------------------------------------------------------------------------

Northeast CC Championships (Nov 28) ... Girls: Impressive Performance by winner Kate Wiser-164, Brooke Rauber-160, Sydney Masciarelli-153 ..... Boys: Gavin Sherry-193 wins ... Peyton Geehrer-190

Holmdel Invitational - New Jersey (Nov 25) ... Boys: Christian Brothers Academy wins .. Vidhur Polam-192, Matt Bogdan-190 ..... Girls: Haddonfield Memorial wins .. Charlotte Bednar-158, Angelina Perez-153

Texas State Championship 6A-4A-2A (Nov 24) ... Fastest Boys (Judson Greer-194, Luke Lambert-190), Boys Top Teams (Southlake Carroll over El Paso Eastwood & The Woodlands) ..... Fastest Girls (Brynn Brown-162, Sophie Atkinson-152), Girls Top Teams (Flower Mound over Southlake Carroll)

Texas State Championship 5A-3A-1A (Nov 23) ... Fastest Boy (Walker St. John-190)

CC Coaches National Youth Championships (Nov 22) ... (Miles Ally-190 over Izaiah Steury-187 ... Lauren Pansegrau-142)

------------------------------------------------------------------------

RunningLane National Championships (Nov 21) ... Boys: American Fork Boys win team title ... Parker Wolfe - race winner (195 speed rating) ..... Girls: Jenna Hutchins - first HS girl to run a 5K cross country race under 16 minutes (15:58.42, speed rating of 167) ... Mountain Vista Girls take team title.

Selected New York Meet Results & Ratings (Nov 21) ... Suburban Council Boys Champ (Saratoga Boys team; Julian Franjieh (Nisk) individual winner-184) ... Section 5 Champ-Class A (Fairport Boys & Kaelen Ruder) ... Section 5 Champ-Class B ... Section 5 Champ-Class C ... Section 5 Champ-Class D ... 12th Rock Fall XC Series #4 (Karrie Baloga-148) ... Bemis Point vs South Tully Club Dual (Brooke Rauber-156, broke the course record by 1:16) ... Jesuit Championship (Myles Hogan-188) ..... Suburban Council Girls Champ (Saratoga Girls impressive, Ella Kurto-147) ..... Section 1 Regionals (Pearl River Boys & Girls).

------------------------------------------------------------------------

XC Town USA Meet of Champions (Nov 15) ... Newbury Park Boys impressively strong ... Boys: Judson Greer-194 holds off Hobbs Kessler-194 ..... Girls: Sydney Thorvaldson-168 wins impressively in course record time ... Cherry Creek CO Girls win led by Riley Stewart-155

NY Section 6 Championships (Nov 14,15)

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Nov 14) ... Arizona State D1/D3 Championship (Brophy College Prep Boys, Desert Vista Girls, Lauren Ping-148) ... Arizona State D2/D4 Championship (Dayton Carlson-189) ..... Rhode Island State Championship (La Salle Academy Boys) ..... Alabama State Championship (Huntsville Boys) ..... Florida State Championship 3A/4A (Belen Jesuit Prep Boys) ... Florida State Championship 2A/1A (Satellite Boys) ..... New Jersey Sectionals - North 1 (Angelina Perez-157, Ridgewood Girls) ... New Jersey Sectionals - North 2 (Ridge Boys, Jackson Barna-190) ... New Jersey Sectionals - Central ... New Jersey Sectionals Non-Public South (CBA Boys) ... New Jersey Sectionals - South (Haddonfield Memorial).

CHSAA Intersectional Championship (Nov 14) ... Chaminade Boys & St. Anthony's Girls ... Myles Hogan-187

Selected NY Dual & Invite Meet Ratings (Nov 14) ... Section 10 Covid Invitational (Section 10) ... 12th Rock Fall XC Series #5 (Karrie Baloga-145) ... Bethlehem, CBA, Saratoga Dual (Saratoga Girls) ... Section 1 - Milton Nov 14 Invite (Section 1) ... TVL Pioneer Division Championship (Section 3) ... Guilderland-Niskayuna Dual (Section 2) ... Section 6 Championships (Section 6) ... STXC - XC Series Race #5 (Section 4) ... Shaker vs Shenendehowa Dual (Section 2) ... Burnt Hills vs Colonie Dual (Section 2) ... WFL (Wayne-Finger Lakes) Champ (Section 5).

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Nov 7) ... Oklahoma State Championship ... Tennessee State Championship (Jenna Hutchins-168 .. Hardin Valley Academy Boys) ... South Carolina State Champ 3A/4A (Sam Rich-190) ... South Carolina State Champ 5A (Dorman Boys) ..... Michigan State D1/D2 Championship (Riley Hough-196, Hobbs Kessler-196) ..... Arkansas State Championship ... New Hampshire Meet of Champions (Coe Brown Boys, Aidan Cox-190) ... Pennsylvania State Championship (North Allegany Boys) ... Rhode Island Class Championships (La Salle Academy Boys) ... Michigan State D3/D4 Championship (Abby Vanderkooi-153) ... Ohio State Championships (Nathan Moore-195 .. Lakota West & St. Xavier Boys) ..... Georgia State Championship (Kamari Miller-195) ..... Missouri State Championship ... Border Wars Utah Qualifier (American Fork Boys) ... Kokopelli Invitational CO (Niwot Boys) ... Colorado Classic Meet (Cherry Creek & Valor Christian Girls) ... Vermont Meet of Champions (U-32 Boys).

Selected NY Dual & Invite Meet Ratings (Nov 7) ... Somers vs. Brewster Dual ... Arlington vs. Carmel Dual ... Section 1 League 1B Champ ... Saratoga Springs vs. Shenendehowa (Saratoga Girls) ... Foothills Council Championship (Section 2) ... Fayetteville-Manlius vs. CNS (Peyton Geehrer-191) ... Baldwinsville vs. Liverpool Dual ... OHSL Patriot League Meet ... CBA, Shaker vs. Niskayuna Boys (Section 2) ... Bethlehem vs. Averill Park Dual (Section 2) ... Section 1 Milton Invite #4 ... STXC XC Series Race #4 (Section 4).

New York CHSAA Week 6 Ratings (Nov 7) ... CHSAA Boys Soph Championship (at VCP).

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Oct 31) ... Tennessee Region 1 Champ (Jenna Hutchins-171, highest girls rating of the season) ... PIAA District 7 WPIAL PA (North Allegany Boys) ... Iowa State Championship (Sioux City North Boys & Johnston Girls) ..... Indiana State Championship (Columbus North Boys, Carmel Girls & Other good team performances .. Izaiah Steury-191) ..... Idaho State Championship (Idaho Falls Boys & Boise Senior Girls) ..... Minnesota TCRC Showcase (Unofficial State Meet) (Edina Girls .. Analee Weaver-157) ... West Virginia State Champ (Larry Josh Edwards-192) ... Wisconsin State Championship (Joshua Truchon-192) ... Kansas 5A/6A State Champ (St. Thomas Aquinas Boys) ... New Hampshire State Divisionals (Coe Brown Boys, Aidan Cox-192) ... Kentucky State Championship ... Kansas 3A/4A State Champ ... Vermont State Championship.

Selected NY Dual & Invite Meet Ratings (Oct 31) ... Saratoga-Niskayuna Dual (Saratoga Girls) ... Fayetteville-Manlius / Liverpool Dual (Peyton Geehrer-187, FM Girls show improvement) ... Cicero-North Syracuse / West Genesee Dual ..... CSC (Center State Conf.) Championship (Section 3) ... Tully Covid Series Invitational #3 (Brooke Rauber-159) ... Niagara Orleans League Championship (Section 6) ... CCAA League Championship (Section 6) ... ECIC League Championship (Section 6) ... STXC XC Series Race #3 ... Msgr. Martin All-Catholic Champ (Section 6) ... Section 1 Milton Invite #3 ... Niagara Frontier Championship (Section 6) ... Western Athletic Conf. Champ (Section 2).

New York CHSAA Week 5 Ratings (Oct 31) ... CHSAA NY/BQ Sectional Championship (at VCP) ... NSCHSAA League Championship.

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Oct 24) ... Utah State Champ-4A,2A,1A (Desert Hills Boys & Pine View Girls) ... Utah State Champ-6A,5A,3A (Nate Jaster-193 .. slow course) ... Colt Invite 2020 NJ (Christian Brothers Academy NJ) ..... Wyoming State Champ 3A (Sydney Thorvaldson-164) ..... Idaho District 3 5A Champ (Boise Senior Girls) ... Boston Mayor's Cup MA (Brooke Rauber-157) ... Indiana Semi-State 2 (Brebeuf Jesuit & Carmel Boys .. Carmel Girls) ... Indiana Semi-State 3 (Fort Wayne Carroll Girls) ... Indiana Semi-State 1 (Columbus North Boys) ... Indiana Semi-State 4 ... North Dakota State Champ ... Montana State Championship ... South Dakota State Champ ... Nebraska State Champ (Carson Noecker-190) ... Seminole Athletic Conf Champ FL (Caroline Wells-148) ... Michigan Pre-Regional 41-3 (Abby Vanderkooi-150) ... Phoenix Classic Showdown AZ ... Ohio Southwest District VOA (Lakota West & St. Xavier Boys, Nathan Mountain-191).

12th Rock Fall XC Series #3 (Oct 24)

Selected NY Dual & Invite Meet Ratings (Oct 24) ... Brewster-Somers Dual ... Suffern-N Rockland-Clarkstown N ... Shaker-Saratoga Spring Dual (Saratoga Girls & Boys) ... Burnt Hills-Bethlehem Dual ... Section 1 - Milton #2 Invite ... Liverpool-CNS Dual ... Shenendehowa-Guilderland Dual ... Southern Tier XC Series Race #2.

New York CHSAA Week 4 Ratings (Oct 24) ... BQCHSAA Freshmen Girls Meet ... NY/BQCHSAA Frosh-Soph ... Iona Prep Invitational

Note - NY Cross Country Schedule updated with new "Club" meets

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Oct 17) ... Minnesota Section 6AA (Abbey Nechanicky-150, Edina Girls over Minnetonka via tie-breaker) ... Minnesota Section 4AA (Analee Weaver-147, Stillwater Boys) ... Skyview Meet at Lakeview ID (Nathan Green-193) ... Coach Wood Invitational GA (Huntsville Boys & others, Kamari Miller-191, Jenna Hutchins-156) ... Minnesota Section 3AA ... Minnesota Section 1AA (Farmington Girls, Anna Fenske-147) ... VA Elite Invitational (Severna Park Boys, Loudoun Valley Girls) ....... Colorado State Champ (Parker Wolfe-196, Niwot Boys .. Riley Stewart-149, Cherry Creek Girls and other good performances) ....... Indiana Regional 10-Noblesville (Brebeuf Jesuit Prep & Carmel Boys, Carmel Girls) .... Lovejoy Fall Festival TX (Judson Greer-190) ... North Texas Circuit Week 5 TX (Brynn Brown-162) ... Keller-Debbie G Invitational TX ... GWOC Championship OH (Beavercreek) ... Spike and Spurs Classic FL ... Trinity CoEd Champ AL ... Dukane Conference Champ IL (St. Charles East) ... West Suburban Silver Champ IL ... DuPage Valley Conf Champ (Naperville North) ... Southwest Prairie Conference IL ... Northern Lake County Conf IL.

Selected NY Dual & Invite Meet Ratings (Oct 17) ... ESM-Oswego-Liverpool ... Saratoga-Burnt Hills (Saratoga Girls very good) ... Some Earlier Section 2 Dual Meets ... West Genesee-FM ...CNS-Baldwinsville ... Tully Covid Series Invitational #2 (Brooke Rauber-157) ... Section 1 Milton #1 Invitational.

New York CHSAA Week 3 Ratings (Oct 17) ... Br. Bob Andrews Memorial Meet ... Marvin Johnson Memorial Meet ... Edward JJ Bowes Memorial Meet

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Oct 10) ... Suburban East Champ MN (Stillwater Boys, Analee Weaver-150) ... Colorado 4A Region 2 ... Bob Conley Invite ID ... Amend Park Meet2 MT (Bozeman Girls) ..... Naperville Twilight Invite (Naperville North Girls) ...... Coach T Invitational TX (Southlake Carroll) ... Colorado 5A Region 1 (Parker Wolfe-193) ... Colorado 4A Region 3 (Niwot Boys & Girls) ... Colorado 5A Region 2 (Mountain Vista Boys & Girls) ..... Alaska State Championship (Tristian Merchant-196) ..... Capital-Boise-Skyview Tri ID (Boise Senior Girls very strong) ..... West Ottawa Girls Invite MI (Abby Vanderkooi-153) ... NCRunners Elite Invite NC (Carmen Alder-151) ... WDA Championship ND ... Hansons Invitational MI ..... Utah 5A-6A Divisionals (American Fork & Skyridge Boys, Lone Peak Girls) ..... Utah Region 9 Champ ... South Suburban Conf Champ MN (Farmington MN Girls, Anna Fenske-143) ... Onalaska Invite II WI (Kora Malecek-144) ... Classic 8 Conf. Champ WI ... Big North-Div C Batch NJ (Angelina Perez-150) ... Cougar Invite Team Challenge NJ (CBA NJ Boys & others) ... WH-MB-LS-SRA Quad RI (La Salle Academy Boys) ... EG-COV-CW Tri-Meet RI ... GMC Varsity Champ WI (Joshua Truchon-189) ... Coe Brown NA Home #5 NH (Coe Brown Boys) ... Back to the Mountain Inv NJ (Jack Tavaglione-190, Angelina Perez-146).

Selected NY Dual Meet Ratings (Oct 10) ... JD-ESM-CNS ... Baldwinsville-Fayetteville Manlius (Peyton Geehrer-189) ... Tully Covid Series Invite 1 (Brooke Rauber-145)... Saratoga-Albany Dual (Saratoga Girls) ... Liverpool-West Genesee Dual.

New York CHSAA Week 2 Ratings (Oct 10) ... Chris Mancusi Invite ... Frank Gambino Invitational ... OMLA Developmental

------------------------------------------------------------------------

Article ... Disappointment 2020 (Oct 6) ... by Bill Meylan

------------------------------------------------------------------------

Saratoga -  Guilderland Dual Meet (Oct 4) ... (Note - Speed ratings have been adjusted) .... Saratoga Girls open their season nicely.

New York CHSAA Week 1 Ratings (Oct 3,4)

12th Rock Fall XC Series #2 (Oct 3)

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Oct 3) ... Longs Peak League CO ... Forest Park SEC Tri MN (Analee Weaver-150) ... Jeffco 4A League CO ... Utah Region 4 Champ ... Utah Region 5 Champ (Farmington Boys) ... Utah Region 8 Champ ... Utah Region 2 Champ ... Utah Region 3 Champ ... Utah Region 6 Champ ... Utah Region 7 Champ (Timpanogos & Orem Boys) ... Alexander-Asics Invite GA (Many good performances; Jenna Hutchins-151) ... Jesse Owens Classic AL (Huntsville Boys) ... FSU Pre-State Invite FL (Belen Jesuit Prep) ..... Nike South Invite TX (Woodlands Boys & Girls .. Sophie Atkinson-150) ..... Lake Conference Champ MN (Minnetonka-Edina-Wayzata Girls good .. Abbey Nechanicky-148) ..... South Suburban Conference MN ... Flower Mound Invite TX (Dallas Highland Park Girls) ... Keller Invite TX ..... North Texas XC Circuit #3 (Brynn Brown-165) ..... Alaska Region 3 North Champ (Tristian Merchant-193) ... Bulldog Invitational MI ... St. Xavier Invitational OH (St. Xavier Boys .. Nathan Mountain-190) ... Allendale Falcon Invite MI (Abby Vanderkooi-155) ... Chile Pepper Festival AR ... Cedar Invitational UT ... Shepherd BlueJay Invitational MI (Julia Flynn-152) ... Valley Twilight IN (Columbus North Boys & Girls, Carmel Boys) ... Central Maryland Meet #3 ... Steve Johnson Invite IA ... Midwest Meet of Champions OH (Hilliard Davidson).

Desert Twilight Festival AZ page (Oct 2) ... Newbury Park Boys very good ... Ben Shearer-193, Judson Greer-191 ... Tatum David-153 and other good performances.

------------------------------------------------------------------------

Track Note ... Brooke Rauber (Tully) finished 3rd in a 5000 Meter Race at the Night of the 5K (Oct 2) with a time of 16:28.34 (the time betters her Section 3 Record) ... and she beat Sydney Masciarelli (2018 Foot Locker Champion).

------------------------------------------------------------------------

12th Rock Fall XC Series #1 (Sept 26) ... Karrie Baloga (Cornwall) 144 speed rating

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Sept 26) ... Centennial League Champ CO (Cameron McConnell-147) ... Timpview Invite UT ... Boys Wisconsin St Invite ... Yorkville Invite IL (Yorkville Boys & Girls) ... LHS Sweetheart Inv CO ..... TwiKnight Invitational UT (Skyridge Boys, Lone Peak Girls & Others) ..... FLrunnerscom Invite FL (Belen Jesuit Prep Boys) ... Timber Creek Falcon Fast TX (Southlake Carroll) ... College Park Invite TX (The Woodlands) ... McNeil Invitational TX (Atascocita Boys, Austin Vandergrift Girls) ... PIAA Foundation Invite PA ... Petoskey Invite MI (Julia Flynn-147, Hunter Jones-187) ..... Lake Conf Meet - STMA MN (Abbey Nechanicky-146 .. Minnetonka, Wayzata, Edina Girls) ... Beet Juice Invite CO (Valor Christian Girls, Niwot Boys & Girls) ... Region VI Champ AK (Naomi Bailey-141) ... Lakelands Invite SC (Sam Rich-191, Spain Vaughan-189) ... Celtic Clash - Dublin Jerome OH ... Centerville Night Lights OH ..... Ann Morrison Invite ID (the Boise Senior Girls look really Good) ..... Katie Caples Invite FL ... Naperville N Dual IL (Naperville North Girls) ... Lake Park Varsity Quad IL (St. Charles East Boys) ... Carolina Liberty Freedom NC (Carmen Alder-149) ... East Meet CO (Grahm Tuohy-Gaydos-188) ... Big Peach Mustang Stampede GA (Kamari Miller-190) ... Royal Run Invite UT ... Digger Invite UT ... Desert Daylight AZ (Julie David-Smith-149) ... Shenandoah Valley 1 VA ... Conference Indiana Champ (Columbus North Boys & Girls) ... Metropolitan Conference Champ IN (Carmel Boys & Girls).

------------------------------------------------------------------------

Track Note ... Brooke Rauber (Tully) won a 5000 Meter Race at the GSTC High School Fall Showcase Meet #1 in Edison, NJ (Sept 19) with a time of 16:32.62 under windy conditions (the time is a Section 3 Record).

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Sept 19) ... TCA Titan Thunder CO ... Durden Invitational CO ... PPAC Race #5 CO ... Lobo Lincoln Invite CO ..... Lake Conference Jamboree MN (Minnetonka-Wayzata-Edina teams) ... Fender's Farm Carnival TN (Jenna Hutchins-158) ... Riverview Health Invite IN (Carmel Boys & Girls and other Teams) ... Bethel Tate Invite OH ... Springboro Inv OH ..... UIAAA Invitational UT (American Fork & Orem Boys .. American Fork & Springville Girls) ... Small Meet Saturday UT ... Boardman Spartan OH ... Trinity/Valkyrie Invite KY (St. Xavier Boys, Nathan Mountain-190) ... Cedarville Invite OH ... Central Ohio Invite OH ... North Texas Circuit Week-02 TX (Brynn Brown-159) ... The Southern Showcase AL (Huntsville Boys .. Ethan Strand-190) ... Orange and Gold Town Crier MI (Abby Vanderkooi-148) ... Ludington Invite MI ... Vikings Invite WI ... Viera Invite FL (Satellite Boys) ... Viera Invite FL (Satellite Boys) ... Whitney Young Invite IL (Chicago Latin Girls) ... Klein ISD Invite TX (Sophie Atkinson-151) ... Red, White & Blue Classic PA (North Allegany Boys) ... Western Equinox Fest AZ (Lauren Ping-149) ... Run The Stables SC ... Mike Moore Lake Murray SC ... Billings Meet MT (Bozeman Girls) ... Missoula Invitational MT (Hellgate Girls) ... Canyon Ridge Run ID (Idaho Falls Boys) ... Boerne Champion Inv TX ... Capital Borah Dual ID (Nathan Green-188) ... Altoona Mt Lion PA ... Winter Springs Invite FL (Caroline Wells-149) ... Heartland Classic IA (Dowling Catholic Boys) ... NV-NN Dual IL (Neuqua Valley Boys & Naperville North Girls & Boys) ... Bale-n-Trail FL (Belen Jesuit Prep Boys).

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Sept 12) ... Charger Invite CO ... North Hall Invite GA ... Marshalltown Bobcat Early Bird IA (Dowling Catholic Boys) ... Cheyenne Mountain Stampede CO (Bethany Michalak-151 .. Cheyenne Mountain Boys) ..... Chickasaw Invitational AL (Jenna Hutchins-165) ..... Brown County Eagle Classic IN (Columbus North) ... Wasatch Invite UT (Skyridge, Orem, American Fork Boys at Pre-State) ..... Heritage Distance Classic CO (Parker Wolfe-194, Sydney Thorvaldson-160 & Good Girls Team performances) ..... Forest Park Festival MO ... Hill and Bale Invite MI (Abby Vanderkooi - 148) ... North Texas Circuit Week-01 TX (Brynn Brown-152) ... Brenham Hillacious Inv TX (Sophie Atkinson-150) ... Chandler Invite AZ ... Cedar Park Invite TX ... North Port Invite FL (Tatum David-142) ... Craig Speziale Invite FL ... Jim Ryun Invite FL (Belen Jesuit Prep) ... Lake Conference Tri MN (Wayzata & Edina)... Nike Heartland Preview SD ... Mason Invite OH ..... ACS 5K Invite Alaska (Tristian Merchant-194) ... Greyhound Invite GA (Justin Wachtel-191) ... Naperville North Tri-Meet IL (Naperville North Girls) ... and Others.

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Sept 5) ... Hamilton County Invite IN (Carmel Boys & Girls) ... Rampart Meet CO ... PPAC Race Series #2 CO ... Bulldogs Distance GA (Justin Wachtel-186) ... Nicholls Hollow Inv UT (Lone Peak Girls .. Dalton Mortensen-187) ... Loyd's Lake Classic UT ... Centennial League Warrior 5K CO (Cherry Creek Girls .. Riley Stewart-150 .. Parker Wolfe-190) ... Marion Invitational IN (Izaiah Steury-188 .. Carmel & Fort Wayne Carroll Girls) ... Niwot Invite CO ... Hot Summer Bash OH (St. Xavier Boys) ... Timpanogos Invite UT (American Fork & other Boys teams .. many runners compete in a meet in the Fall of the Covid-19 pandemic) ..... Top of Utah Invite UT... Rick Weinheimer Classic IN (Columbus North Boys & Girls .. another meet with many runners) ... Florida Horse Park Invite (Satellite & Belen Jesuit Prep Boys) ... Terre Haute Savings State Preview IN (Fishers Boys) ...... Douglas River Run WY (Sydney Thorvaldson-157, also 149 in a prior meet) ... Seffner Christian Invite FL ... Battle Mountain Husky Invite CO ... Cobb County Champ GA (Kamari Miller-186) ... Loveland Invite OH ... Miamisburg Invite OH (Beavercreek) ... and Others.

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Aug 29) ... BPS Invitational ND ... Peyton Invitational CO ... NoCo Challenge#1 CO ... Moeller Primetime Invite OH ... Wildcat Invitational UT ... Bruin Invitational UT (Skyridge Boys) ..... Vista Nation 2-Mile Invite (Valor Christian Girls & Others, Harrison Witt-186) ... Wahsatch Rendezvous UT (American Fork Boys) ... Black & Gold Classic AL (Huntsville Boys) ..... Benzie Pete Moss Invite MI (Julia Flynn-152, Audrey Dadamio-143 .. Hunter Jones-188) ... Anamosa August Inv IA (Danielle Hostetler-142) ... Bruins 5K Colorado ... and Some Others.

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Aug 22) ... Pre-Region 7 Utah ... Pre-Region 3 Utah ... Wickham Jamboree FL ... Rocky Mountain Lobo CO ... Viking Invite UT (Lone Peak Girls) ... Huntington North Invite IN ... CCC Joe Harvey Champ IN ... Centennial League Mullen Inv CO (Riley Stewart-147) ... Canyon View Invite UT ... Pre-Region 8 Utah ... Warrior Matchett Park CO (Samantha Blair-140) ... Cecil Field Summer Classic FL ... Deer Creek Field Run OK.

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Aug 15) ... Cedar All Comers UT ... Blistering Bruin Quad UT ... Westlake Classic UT ... Premier Invitational UT ... Valley Kick Off IN ... Midstate 2000 GA (Justin Wachtel-184) ... Doherty Early Bird CO (**Bethany Michalak - 143, a freshmen to watch in 2020).

------------------------------------------------------------------------

Pre-Season National TEAM Preview 2020:
 ... Girls - National Team Pre-Season Projection (Aug 14) ... #1-Saratoga NY
 ...
Boys - National Team Pre-Season Projection (Aug 14) ... #1-Newbury Park CA

------------------------------------------------------------------------

Pre-Season NY TEAM Previews 2020:
 .... Top Girls Teams in NY State Pre-Season Projection (July 26)
 .... Top Boys Teams in NY State Pre-Season Projection (July 26) 

Pre-Season Previews 2020:
 
.... Profiles - National Top Individual GIRLS (with Rankings)
(July 14) 
 
.... Profiles - National Top Individual BOYS (with Rankings)
(July 14) 

Pre-Season Previews 2020:
 
.... Profiles - Top Individual GIRLS in NY State & Rankings by Class
(July 14)
 .... Profiles - Top Individual BOYS in NY State & Rankings by Class
(July 14)

------------------------------------------------------------------------

Dan Doherty's XC Preseason NY Girls Teams to Watch & Returning All-Staters

... Cross Country Tentative Schedule 2020 (updated Oct 23)
... NYSPHSAA XC Classes for 2020 (updated May 23)

XC Databases for NY ... Updated Dec 14, 2020

 

 

 

Developed and maintained by Bill Meylan