[TullyRunners Home Page]

 

Selected NY Dual Meet Speed Ratings (weekend of October 10, 2020) ... Out-of-NY State

[ JD - ESM - CNS Dual ] .. [ Baldwinsville - Fayetteville-Manlius ]

[ Tully Covid Series Invite 1 ] .. [ Saratoga - Albany Dual Meet ]

[ Liverpool - West Genesee ]

 

Note ... Only a limited number of selected Dual-Tri-Quad Meets will be posted.

 

 
JD vs. ESM vs. CNS Dual Meet
 ... October 8, 2020    Jamesville-Dewitt High School
 ... https://results.leonetiming.com/xc.html?mid=2070 

                  Results by Leone Timing & Results Services
                            www.leonetiming.com

                           BOYS VARSITY 5K RACE
----------------------------------------------------------------------------     UNCERTAIN
  PLACE NAME                  YR   SCHOOL                      TIME    PACE     Speed Rating
----------------------------------------------------------------------------    ------------
      1 Matt Leclair          12   Cicero-North Syracuse      16:50.3  5:26     163.23   163
      2 Rj Davis              12   Cicero-North Syracuse      17:08.4  5:31     157.20   157
      3 Evan Romano           12   Cicero-North Syracuse      17:13.0  5:33     155.67   156
      4 Jacob Schmid          12   Cicero-North Syracuse      17:39.4  5:41     146.87   147
      5 Nate Rindfuss         12   Jamesville-Dewitt          17:57.0  5:47     141.00   141
      6 Zach Bergman          12   Cicero-North Syracuse      18:14.9  5:53     135.03   135
      7 Ashton Murdock         9   Cicero-North Syracuse      18:18.9  5:54     133.70   134
      8 Evan Breitbeck        12   Cicero-North Syracuse      18:24.5  5:56     131.83   132
      9 Nathan Connors        10   Cicero-North Syracuse      18:42.0  6:02     126.00   126
     10 Edwin Hirsh           12   Cicero-North Syracuse      18:46.3  6:03     124.57   125
     11 Connor Clarkson       10   Jamesville-Dewitt          18:53.3  6:05     122.23   122
     12 Ashton Corona         11   Jamesville-Dewitt          19:38.3  6:20     107.23   107
     13 James Hillers         11   Jamesville-Dewitt          19:40.1  6:20     106.63   107
     14 Hudson Groat           9   Jamesville-Dewitt          19:41.6  6:21     106.13   106
     15 Sam Smith             11   Jamesville-Dewitt          19:44.6  6:22     105.13   105
     16 Owen Greco            12   Cicero-North Syracuse      19:46.5  6:22     104.50   105
     17 Jacob Cottet          12   Jamesville-Dewitt          19:47.7  6:23     104.10   104
     18 Spencer Carnival      12   East Syracuse-Minoa        20:04.0  6:28     98.67    99
     19 John Courcy           10   East Syracuse-Minoa        20:20.6  6:33     93.13    93
     20 Timothy Beshers       12   Jamesville-Dewitt          20:21.6  6:34     92.80    93
     21 Nate Bourcy           11   Jamesville-Dewitt          20:34.2  6:38     88.60    89
     22 Aiden O'Brien          9   East Syracuse-Minoa        20:54.7  6:44     81.77    82
     23 Tyler Aitken          12   Jamesville-Dewitt          21:03.0  6:47     79.00    79
     24 Carson Corona          9   Jamesville-Dewitt          21:31.6  6:56     69.47    69
     25 Gabriel Cuello        12   Jamesville-Dewitt          22:24.8  7:13     51.73    52
     26 Joe Podroso-Garcia     9   East Syracuse-Minoa        22:37.2  7:17     47.60    48
     27 Thomas Walters Iv     11   East Syracuse-Minoa        22:47.1  7:21     44.30    44
     28 Logan Michaels         9   East Syracuse-Minoa        22:56.4  7:23     41.20    41
     29 Jack Tumulty          11   East Syracuse-Minoa        22:58.1  7:24     40.63    41
     30 Branden Warner        12   East Syracuse-Minoa        24:23.4  7:52     12.20    12
     31 Nic Roseamelia        12   East Syracuse-Minoa        24:59.7  8:03     0.10     0
     32 Austin Gott            9   East Syracuse-Minoa        26:11.5  8:26     -23.8    -24
     33 Colin Zwiesler        11   East Syracuse-Minoa        26:59.9  8:42     -40.0    -40


                           GIRLS VARSITY 5K RACE
----------------------------------------------------------------------------     UNCERTAIN
  PLACE NAME                  YR   SCHOOL                      TIME    PACE     Speed Rating
----------------------------------------------------------------------------    ------------
      1 Kate Putman           10   Cicero-North Syracuse      18:34.0  5:59     128.67   129
      2 Marissa Navarra       10   Cicero-North Syracuse      19:50.8  6:24     103.07   103
      3 Allison Newton        12   Cicero-North Syracuse      20:09.0  6:30     97.00    97
      4 Gabby Putman           8   Cicero-North Syracuse      20:43.2  6:41     85.60    86
      5 Morgan Kingdeski      11   Cicero-North Syracuse      21:25.2  6:54     71.60    72
      6 Kate Capone           11   Cicero-North Syracuse      21:26.7  6:55     71.10    71
      7 Katy Harbold           8   Cicero-North Syracuse      21:45.2  7:01     64.93    65
      8 Madeline Foss         12   Jamesville-Dewitt          21:53.0  7:03     62.33    62
      9 Cameron Sisk           8   Cicero-North Syracuse      21:57.8  7:05     60.73    61
     10 Hannah Reichard       11   Cicero-North Syracuse      22:23.9  7:13     52.03    52
     11 Rachael Ladd          11   East Syracuse-Minoa        22:33.2  7:16     48.93    49
     12 Elena Vespi           11   East Syracuse-Minoa        22:42.3  7:19     45.90    46
     13 Mary Roach            12   East Syracuse-Minoa        23:12.6  7:29     35.80    36
     14 Megan O'Malley        10   Jamesville-Dewitt          23:34.3  7:36     28.57    29
     15 Jillian Kordas        12   Jamesville-Dewitt          23:56.0  7:43     21.33    21
     16 Ainsley McKenna        9   East Syracuse-Minoa        24:13.4  7:48     15.53    16
     17 Peyton Empey          10   Cicero-North Syracuse      24:18.8  7:50     13.73    14
     18 Anna Smith             9   Jamesville-Dewitt          24:38.5  7:56     7.17     7
     19 Norah Kirch            9   Jamesville-Dewitt          24:39.0  7:57     7.00     7
     20 Molly McIntyre        10   Jamesville-Dewitt          25:12.5  8:07     -4.2     -4
     21 Hannah Fuchsberg      10   Jamesville-Dewitt          25:16.0  8:08     -5.3     -5
     22 Madeline Carter       11   Jamesville-Dewitt          25:23.5  8:11     -7.8     -8
     23 Taylor Hoffman        11   East Syracuse-Minoa        26:01.8  8:23     -20.6    -21
     24 Sarah Kornfeld        11   Jamesville-Dewitt          28:46.9  9:16     -75.6    -76
     25 Rebecca Kassis        11   Jamesville-Dewitt          28:46.9  9:16     -75.6    -76
     26 Olivia Lemondes       10   Jamesville-Dewitt          29:39.7  9:33     -93.2    -93
    DNF Brianna Warner        10   East Syracuse-Minoa

=======================================================================================
=======================================================================================

BALDWINSVILLE VS. FAYETTEVILLE-MANLIUS
 ... OCTOBER 10, 2020  DURGEE JR. HIGH SCHOOL
 ... New 5K Course
 https://results.leonetiming.com/xc.html?mid=2072 

                 Results by Leone Timing & Results Services
                            www.leonetiming.com
                            
                          BOYS VARSITY A RACE - 5K
---------------------------------------------------------------------------------
                               GRADE                                                 ESTIMATED
PLACE  PTS NAME                PLACE  SCHOOL                   TIME    PACE         Speed Rating
---------------------------------------------------------------------------------   ------------
    1    1 Peyton Geehrer      SR  1  Fayetteville-Manlius         15:43.8  5:04    189.40   189 *
    2    2 Colin Delaney       SR  2  Baldwinsville                16:58.9  5:28    164.37   164
    3    3 Daniel Patrick      JR  1  Fayetteville-Manlius         17:11.3  5:32    160.23   160
    4    4 Solomon Holden-Bett SO  1  Baldwinsville                17:15.2  5:34    158.93   159
    5    5 Trevor Krukin       JR  2  Fayetteville-Manlius         17:32.4  5:39    153.20   153
    6    6 Anthony Otis        SO  2  Fayetteville-Manlius         17:42.6  5:43    149.80   150
    7    7 Jackson Matthews    JR  3  Fayetteville-Manlius         17:43.8  5:43    149.40   149
    8    8 Ryan Quinn          SO  3  Baldwinsville                17:59.4  5:48    144.20   144
    9    9 Ryan Wilson         FR  1  Baldwinsville                18:26.0  5:56    135.33   135
   10   10 Jeffrey Ragonese    SO  4  Baldwinsville                18:34.2  5:59    132.60   133
   11   11 Aidan Micho         SR  3  Baldwinsville                18:36.9  6:00    131.70   132
   12   12 Thomas Hagopian     SR  4  Baldwinsville                18:41.8  6:02    130.07   130
   13      Adam Kozman         FR  2  Baldwinsville                19:03.4  6:08    122.87   123
   14      James Cary          SR  5  Baldwinsville                19:31.3  6:17    113.57   114
   15      Connor Waldron      JR  4  Baldwinsville                19:34.2  6:18    112.60   113
   16   13 Cooper Dereszynski  SO  5  Fayetteville-Manlius         19:51.8  6:24    106.73   107
   17      Owen Weaver         JR  5  Baldwinsville                19:59.0  6:26    104.33   104
   18      Luke Defio          SR  6  Baldwinsville                21:09.0  6:49    81.00    81


                          BOYS VARSITY B RACE - 5K
---------------------------------------------------------------------------------
                               GRADE                                                 ESTIMATED
PLACE  PTS NAME                PLACE  SCHOOL                   TIME    PACE         Speed Rating
---------------------------------------------------------------------------------   ------------
    1    1 Nolan McGinn        FR  1  Fayetteville-Manlius         18:53.6  6:05    126.13   126
    2    2 Mason Weires        SO  1  Fayetteville-Manlius         19:10.2  6:11    120.60   121
    3    3 Kyler Patrick       FR  2  Fayetteville-Manlius         19:35.4  6:19    112.20   112
    4    4 Jackson Burton      FR  3  Fayetteville-Manlius         19:36.9  6:19    111.70   112
    5    5 Maxwell Naples      JR  1  Baldwinsville                19:44.8  6:22    109.07   109
    6    6 Davey George        SO  2  Fayetteville-Manlius         19:51.6  6:24    106.80   107
    7    7 Arthur Chappell Bau SO  3  Baldwinsville                19:59.3  6:27    104.23   104
    8    8 Gabe Chizzonite     SR  1  Fayetteville-Manlius         21:11.2  6:50    80.27    80
    9    9 Jacob Rinn          JR  2  Baldwinsville                21:28.2  6:55    74.60    75
   10   10 Paul Clark          FR  4  Baldwinsville                21:38.9  6:59    71.03    71
   11   11 Spencer Randolph    SR  2  Baldwinsville                21:45.2  7:01    68.93    69
   12   12 Jonah Offredi       SO  4  Baldwinsville                22:07.3  7:08    61.57    62
   13   13 Max Bozzuto         JR  3  Baldwinsville                22:19.2  7:12    57.60    58
   14      Jack McManus        SR  3  Baldwinsville                22:40.1  7:18    50.63    51
   15      Richard Howard      JR  4  Baldwinsville                22:41.7  7:19    50.10    50
   16      Griffin Gerharz     SR  4  Baldwinsville                22:56.1  7:23    45.30    45
   17      Zachary Lewis       SR  5  Baldwinsville                23:41.2  7:38    30.27    30
   18   14 Troy He             SO  5  Fayetteville-Manlius         26:18.0  8:28
   19      Nathan Hahn         SR  6  Baldwinsville                29:42.3  9:34


                         GIRLS VARSITY A RACE - 5K
---------------------------------------------------------------------------------
                               GRADE                                                 ESTIMATED
PLACE  PTS NAME                PLACE  SCHOOL                   TIME    PACE         Speed Rating
---------------------------------------------------------------------------------   ------------
    1    1 Hannah Kaercher     SO  1  Fayetteville-Manlius         19:05.0  6:09    124.33   124
    2    2 Grace Kaercher      SR  1  Fayetteville-Manlius         19:47.6  6:23    110.13   110
    3    3 Ani Sydorowych      FR  1  Fayetteville-Manlius         20:02.5  6:28    105.17   105
    4    4 Amelia Amack        JR  1  Fayetteville-Manlius         20:21.5  6:34    98.83    99
    5    5 Lejla Borcilo       SR  2  Fayetteville-Manlius         20:59.7  6:46    86.10    86
    6    6 Izzy Sullivan        8  1  Fayetteville-Manlius         21:15.9  6:51    80.70    81
    7    7 Ava Beecher         FR  2  Fayetteville-Manlius         21:28.5  6:55    76.50    77
    8      Catherine Walters    8  2  Fayetteville-Manlius         22:09.8  7:09    62.73    63
    9      Maria Khalifeh      FR  3  Fayetteville-Manlius         22:09.9  7:09    62.70    63
   10      Emma Levy           FR  4  Fayetteville-Manlius         22:42.5  7:19    51.83    52
   11    8 McKenzie Schmidt    SR  3  Baldwinsville                22:43.2  7:19    51.60    52
   12    9 Vivian Holden-Betts SR  4  Baldwinsville                22:43.3  7:19    51.57    52
   13   10 Margaret Solomon    SO  2  Baldwinsville                23:20.1  7:31    39.30    39
   14   11 Sophia Cavalieri    FR  5  Baldwinsville                23:26.8  7:33    37.07    37
   15   12 Ella Smith          SR  5  Baldwinsville                25:34.3  8:14
   16   13 Mary Sabatino       SO  3  Baldwinsville                25:45.7  8:18
   17   14 Brianna Grosso      FR  6  Baldwinsville                25:55.7  8:21
   18      Avamarie Davis      FR  7  Baldwinsville                26:38.9  8:35
   19      Lily Horan          SO  4  Baldwinsville                26:45.5  8:37


                         GIRLS VARSITY B RACE - 5K
---------------------------------------------------------------------------------
                               GRADE
PLACE  PTS NAME                PLACE  SCHOOL                   TIME    PACE
---------------------------------------------------------------------------------
    1      Ashlyn Ecker        SR  1  Baldwinsville                27:55.9  9:00
    2      Natalia Munson      SO  1  Baldwinsville                29:12.8  9:25
    3      Ashlyn Davis        FR  1  Baldwinsville                29:49.3  9:36
    4      Maria Padalino      FR  2  Baldwinsville                30:19.0  9:46

=======================================================================================
=======================================================================================

Tully "Capture the Flag" Covid series Invitational 1
 ... October 10, 2020 - Tully HS - 5K Course, Tully NY
 ... results from Tully coaches (Jim Pacci, Michelle Rauber)


Boys Results
                                                             Estimated
Place  Name                 Gr   Team           Time        Speed Rating
  1    Michael McMahon      11   CBA            16:56.1     169.30   169
  2    Jared Valentin       11   Cortland       17:25.9     159.37   159
  3    Cooper Groat         11   CBA            18:09.7     144.77   145
  4    Ian Rauber           10   Tully          18:31.5     137.50   138
  5    Joe McMahon               CBA            18:44.2     133.27   133
  6    Ryan Mize            10   Tully          19:00.7     127.77   128
  7    Joe Cataldo          11   Cortland       19:16.3     122.57   123
  8    Jack Mohat           11   Tully          19:42.7     113.77   114
  9    Aidan Brown          12   Tully          20:10.6     104.47   104
 10    Asa Terwilliger      11   Cortland       20:20.2     101.27   101
 11    Everett Chambala     10   Tully          20:29.9     98.03    98
 12    Zeke Mohat           9    Tully          20:30.8     97.73    98
 13    Jaiden Capozzi       12   Marcellus      20:39.1     94.97    95
 14    Luka Canzano              Cortland       20:46.1     92.63    93
 15    Scott Petrucco       11   Tully          20:53.0     90.33    90
 16    Connor Jackson       11   Tully          21:12.6     83.80    84
 17    Keiran Capozzi       10   Marcellus      21:18.6     81.80    82
 18    Jonathan Piano       9    Tully          21:31.4     77.53    78
 19    Kolton Finarty       10   Marcellus      21:47.6     72.13    72
 20    Lukas Grieb          10   Marcellus      22:10.2     64.60    65
 21    Ben Petrucco         9    Tully          22:28.1     58.63    59
 22    Harry Hoey           11   Marcellus      22:29.8     58.07    58
 23    Mason Grieb          11   Marcellus      22:44.1     53.30    53
 24    Jonah Kwasnowski     12   Marcellus      22:58.1     48.63    49
 25    Gabriel Hoag         11   Marcellus      23:27.7     38.77    39
 26    Alex Shaffer         9    Tully          23:34.8     36.40    36
 27    Nick Newmann              CBA            23:47.1     32.30    32
 28    Joe Banewicz         9    Cortland       23:49.0     31.67    32
 29    Roy Nasr                  CBA            28:42.7
 30    Reagan Hillman       11   Cortland       30:08.7
 31    Dylan Slater         9    Cortland       30:45.7
 32    Colin Weber          12   Marcellus      31:24.6

                          Boys Team Scores
                   Place  Team         Points
                     1    Tully          38
                     2    Cortland       57
                     3    CBA            57
                     4    Marcellus      83


Girls Results
                                                             Estimated
Place  Name                 Gr   Team           Time        Speed Rating
 1     Brooke Rauber        12   Tully          18:11.3     145.23   145 *
 2     Lilly Fowler-Conner  12   Tully          21:03.7     87.77    88
 3     Katie Edinger        10   Tully          21:33.0     78.00    78
 4     Isabella Cannizzo    11   CBA            21:57.1     69.97    70
 5     Lauren Yonko         12   Tully          23:17.5     43.17    43
 6     Heidi Steigerwald    11   Marcellus      23:40.5     35.50    36
 7     Annie Toole          12   CBA            23:49.9     32.37    32
 8     Kayla Newman                             24:23.8     21.07    21
 9     Sophia Maum          10   Marcellus      24:52.7     11.43    11
 10    Abby Nash            9    CBA            25:23.4     1.20     1
 11    Jaden Teeter         12   Tully          25:38.7
 12    Ella Hall            9    Tully          25:42.5
 13    Olivia Sam-Foote     10   Tully          26:27.6
 14    Nickie Edinger       12   Tully          26:28.0
 15    Virginia Lucchetti   11   Marcellus      26:40.5
 16    Anne Walters         9    Marcellus      27:53.3
 17    Alyssa McShane       11   Marcellus      28:11.0
 18    Chloe Mack                               28:15.5
 19    Madeleine Caron      12   Marcellus      28:29.9
 20    Ella Zaryski                             31:15.0
 21    Katie Haier          12   Tully          31:28.1
 22    Jenna Flihan                             33:52.8
 23    Keegan Usherwood     10   Tully          40:11.7

=======================================================================================
=======================================================================================

SARATOGA SPRINGS-ALBANY Dual
 ... OCTOBER 10, 2020  - PEERLESS POOL COURSE - SPA STATE PARK
 ... SARATOGA SPRINGS, NY

RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING
WWW.FINISHRIGHT.COM

         ********************************************************************
           Note - Wish I had more data for the Peerless Pool course at
             SPAC, but available data indicate the course is longer than
             the "Championship" course used last year (meaning data of
             how fast kids are running) ... It seems the Peerless course
             is approximately 15 seconds slower than last year's course
             on a fast day ... More data could modify this.
         ********************************************************************

BOYS Results
-----------------------------------------------------------------------      ESTIMATED
Place Name                Div Sch Di School               Male    Pace      Speed Rating
===== =================== === === == ==================== ======= =====     ------------
    1 Ryan Bush             1   1 11 Saratoga Springs     16:09.5  5:13     168.83   169
    2 Brady Tooker          1   2 12 Saratoga Springs     16:21.1  5:16     164.97   165
    3 Max Fredette          2   3 12 Saratoga Springs     16:43.3  5:23     157.57   158
    4 Shifan Shaffe         3   4 12 Saratoga Springs     17:10.7  5:32     148.43   148
    5 Dawson Tooker         4   5 12 Saratoga Springs     17:20.7  5:35     145.10   145
    6 Evan Barthelmas       2   6 11 Saratoga Springs     17:40.9  5:42     138.37   138
    7 Owen Mansfield        1   7 10 Saratoga Springs     17:48.6  5:44     135.80   136
    8 Graham Richard        5   1 12 Albany               18:22.2  5:55     124.60   125
    9 Duke McCauley         2   8 10 Saratoga Springs     18:31.7  5:58     121.43   121
   10 Santino Martinelli    6   2 12 Albany               18:41.0  6:01     118.33   118
   11 Gordon Murray         1   9  9 Saratoga Springs     19:01.9  6:08     111.37   111
   12 Leydon Hemsworth      3  10 10 Saratoga Springs     19:15.4  6:12     106.87   107
   13 Cole Harris           3  11 11 Saratoga Springs     19:23.3  6:15     104.23   104
   14 Jacob Pritchard       2  12  9 Saratoga Springs     19:23.5  6:15     104.17   104
   15 Ryan Buck             4  13 10 Saratoga Springs     19:27.4  6:16     102.87   103
   16 Sam Wood              4  14 11 Saratoga Springs     19:33.9  6:18     100.70   101
   17 Neel Chittur          5   3 10 Albany               19:42.2  6:21     97.93    98
   18 William Shafer        7  15 12 Saratoga Springs     19:49.5  6:23     95.50    96
   19 Graham Gordon         8   4 12 Albany               20:09.7  6:30     88.77    89
   20 Mason Talarico        6  16 10 Saratoga Springs     20:13.7  6:31     87.43    87
   21 Tommy Maurer          7  17 10 Saratoga Springs     20:17.5  6:32     86.17    86
   22 Randy Carroll         8  18 10 Saratoga Springs     21:56.2  7:04     53.27    53
   23 Josh Butkus           9  19 10 Saratoga Springs     22:10.7  7:09     48.43    48
   24 Colin Murley         10  20 10 Saratoga Springs     22:23.3  7:13     44.23    44
   25 Chai Kam              9   5 12 Albany               22:27.8  7:14     42.73    43
   26 Kevin McLeod         11   6 10 Albany               22:32.7  7:16     41.10    41
   27 Gavin Verral         12  21 10 Saratoga Springs     22:47.5  7:21     36.17    36
   28 Kevin Kam            13   7 10 Albany               23:01.9  7:25     31.37    31
   29 Ben Quist             5   8 11 Albany               23:57.6  7:43     12.80    13
   30 Devin Hendricks       6   9 11 Albany               24:10.3  7:47     8.57     9
   31 Michael McNeil        7  10 11 Albany               24:21.0  7:51     5.00     5
   32 Mohammad Saed Allah  14  11 10 Albany               24:21.4  7:51
   33 Luyanda Pieterse      8  12 11 Albany               24:48.6  8:00
   34 Cosmo Martinelli     15  13 10 Albany               25:02.6  8:04
   35 Josh Kirtley         16  14 10 Albany               25:11.8  8:07
   36 Ben Harris           17  15 10 Albany               25:40.1  8:16

VARSITY
SARATOGA SPRINGS 15      ALBANY    50


GIRLS Results
-----------------------------------------------------------------------      ESTIMATED
Place Name                Div Sch Di School               Female  Pace      Speed Rating
===== =================== === === == ==================== ======= =====     ------------
    1 Ella Kurto            1   1 11 Saratoga Springs     18:06.8  5:50     129.73   130
    2 Mackenzie Hart        2   2 11 Saratoga Springs     18:13.2  5:52     127.60   128
    3 Emily Bush            1   3  9 Saratoga Springs     18:14.2  5:53     127.27   127
    4 Alycia Hart           2   4  9 Saratoga Springs     18:16.5  5:53     126.50   127
    5 Sheridan Wheeler      1   5 10 Saratoga Springs     18:24.1  5:56     123.97   124
    6 Anya Belisle          3   6  9 Saratoga Springs     18:58.0  6:07     112.67   113
    7 Catherine Mongan      3   7 11 Saratoga Springs     19:29.2  6:17     102.27   102
    8 Christina DeMeo       1   8 12 Saratoga Springs     20:09.5  6:30     88.83    89
    9 Claire Cuneo          2   9 10 Saratoga Springs     20:25.3  6:35     83.57    84
   10 Dalia Levy            2   1 12 Albany               20:46.7  6:42     76.43    76
   11 Sadie Mcbain          4  10 11 Saratoga Springs     20:49.5  6:43     75.50    76
   12 Charlotte Roberts     4  11  9 Saratoga Springs     21:48.0  7:01     56.00    56
   13 Katie Vandyck         3  12 12 Saratoga Springs     21:52.5  7:03     54.50    55
   14 Brianna Dollar        4   2 12 Albany               22:15.4  7:10     46.87    47
   15 Hannah Lamont         3   3 10 Albany               23:59.4  7:44     12.20    12
   16 Grace Kelly           4   4 10 Albany               24:01.4  7:44     11.53    12
   17 Susanna Turner        5  13  9 Saratoga Springs     24:48.3  8:00
   18 Sarah Tierney         5   5 12 Albany               28:01.5  9:02
   19 Willow Shipherd       5   6 11 Albany               29:12.1  9:24
   20 Angelina Rodriguez    6  14  9 Saratoga Springs     29:43.4  9:35
   21 Ella Hubbell          6   7 12 Albany               31:07.3 10:02
   22 Anaya Zullo           7   8  9 Albany               33:32.7 10:48
   23 Clare Su-Morrill      7   9 12 Albany               35:03.6 11:18
   24 Ana Magliaro          8  10  9 Albany               36:43.7 11:50
   25 Helen Wunderlich      9  11  9 Albany               36:44.3 11:50

VARSITY
SARATOGA SPRINGS 15      ALBANY    50

=======================================================================================
=======================================================================================

LIVERPOOL VS. WEST GENESEE Dual
 ... OCTOBER 12, 2020 - LONGBRANCH PARK
 ... https://results.leonetiming.com/xc.html?mid=2055 

                 Results by Leone Timing & Results Services
                            www.leonetiming.com

                          BOYS VARSITY A RACE - 5K
-------------------------------------------------------------------------
                               GRADE                                          UNCERTAIN
PLACE  PTS NAME                PLACE  SCHOOL                TIME    PACE     Speed Rating
-------------------------------------------------------------------------    ------------
    1    1 Carter Rodriguez    SR  1  Liverpool            16:57.5  5:28     168.83   169
    2    2 Peter McMahon       SO  1  West Genesee         17:11.8  5:33     164.07   164
    3    3 Ryan Cartwright     SR  2  Liverpool            17:19.4  5:35     161.53   162
    4    4 Aidan Walsh         JR  1  West Genesee         17:54.0  5:46     150.00   150
    5    5 Gavin Kenna         FR  1  Liverpool            18:40.1  6:01     134.63   135
    6    6 Charlie Praschunus  JR  2  Liverpool            18:49.4  6:04     131.53   132
    7    7 Jack Sherlock       JR  3  Liverpool            19:00.6  6:08     127.80   128
    8    8 Aiden Meyer         JR  4  Liverpool            19:18.7  6:13     121.77   122
    9    9 Jacob Makhlouf      SO  2  Liverpool            19:23.5  6:15     120.17   120
   10   10 Justin Malinowski   SR  3  West Genesee         20:13.9  6:31     103.37   103
   11      Saivamsi Adabala    SR  4  Liverpool            20:25.2  6:35     99.60    100
   12      Matt Russo          SR  5  Liverpool            20:51.6  6:43     90.80    91
   13      Jonathan Howland    SR  6  Liverpool            21:20.7  6:53     81.10    81
   14   11 Casey Conmy         JR  5  West Genesee         21:31.2  6:56     77.60    78
   15      Miguel Gonzalez     SR  7  Liverpool            21:48.0  7:01     72.00    72
   16   12 Ryan Trace          SR  8  West Genesee         21:49.5  7:02     71.50    72
   17   13 Dave Desko          FR  2  West Genesee         23:48.3  7:40     31.90    32
   18   14 Michael Jocz        FR  3  West Genesee         24:01.5  7:44     27.50    28

-------------------------------------------------------------------------
                                TEAM SCORES
-------------------------------------------------------------------------
  1.    22  Liverpool                 (18:09.4  90:47.0 2:03.1)
  2.    39  West Genesee              (19:44.1  98:40.4 4:37.7)


                          BOYS VARSITY B RACE - 5K
-------------------------------------------------------------------------
                               GRADE                                          UNCERTAIN
PLACE  PTS NAME                PLACE  SCHOOL                TIME    PACE     Speed Rating
-------------------------------------------------------------------------    ------------
    1    1 Stephen Manzene     JR  1  Liverpool            19:15.8  6:12     122.73   123
    2    2 Austin Ziegler      SO  1  Liverpool            21:01.3  6:46     87.57    88
    3    3 Jt Goss             FR  1  Liverpool            21:04.8  6:48     86.40    86
    4    4 Michael Purvis      SO  2  Liverpool            21:27.6  6:55     78.80    79
    5    5 Andrew Corrigan     FR  2  Liverpool            21:40.0  6:59     74.67    75
    6    6 Jeffrey Sydney      JR  2  Liverpool            22:05.0  7:07     66.33    66
    7    7 Aiden Maturo        JR  3  Liverpool            22:08.2  7:08     65.27    65
    8      Nathan Aurelio      FR  3  Liverpool            23:55.0  7:42     29.67    30
    9    8 Jamison Gorzka      FR  4  West Genesee         24:21.2  7:51     20.93    21
   10    9 Casey Crinnin       FR  5  West Genesee         24:25.5  7:52     19.50    20
   11      Ian Sherlock        FR  6  Liverpool            25:30.6  8:13
   12      Kaden Lai           FR  7  Liverpool            25:51.0  8:20
   13      Davis Farrell       FR  8  Liverpool            26:42.7  8:36
   14   10 Collin Bittel       JR  4  West Genesee         26:43.9  8:37
   15      Sam Petrarca        FR  9  Liverpool            26:50.3  8:39
   16   11 Matthew Morey       JR  5  West Genesee         29:57.2  9:39
   17   12 Aidan White         FR 10  West Genesee         32:35.4 10:30
   18   13 Gavyn Edwards       JR  6  West Genesee         33:15.5 10:43


                         GIRLS VARSITY A RACE - 5K
-------------------------------------------------------------------------
                               GRADE                                          UNCERTAIN
PLACE  PTS NAME                PLACE  SCHOOL                TIME    PACE     Speed Rating
-------------------------------------------------------------------------    ------------
    1    1 Sydney Carlson      SR  1  Liverpool            19:26.1  6:16     120.30   120
    2    2 Gabby McCarthy      SR  2  Liverpool            20:53.8  6:44     91.07    91
    3    3 Claire Griffin       8  1  West Genesee         21:27.2  6:55     79.93    80
    4    4 Lauren Puchta       SR  3  West Genesee         21:37.0  6:58     76.67    77
    5    5 Eva Woodworth       JR  1  Liverpool            21:57.6  7:05     69.80    70
    6    6 Kara Nash           SO  1  Liverpool            22:05.1  7:07     67.30    67
    7    7 Meghan Moyer        SO  2  Liverpool            22:13.6  7:10     64.47    64
    8    8 Lauren Purvis       SR  4  Liverpool            22:14.5  7:10     64.17    64
    9    9 Addison Ziegler      8  2  Liverpool            22:41.8  7:19     55.07    55
   10      Taylor Page          8  3  Liverpool            23:01.3  7:25     48.57    49
   11   10 Faith Knox          SR  5  West Genesee         25:05.8  8:05     7.07     7
   12   11 Sofia Lentz         SO  3  West Genesee         25:32.3  8:14
   13   12 Janaya Jones        JR  2  West Genesee         25:46.1  8:18
   14   13 Mia Gialto          FR  1  West Genesee         27:01.1  8:42
   15   14 Sarah Fettig        SO  4  West Genesee         27:46.3  8:57
   16      Rachel Reynolds     JR  3  West Genesee         28:36.4  9:13

-------------------------------------------------------------------------
                                TEAM SCORES
-------------------------------------------------------------------------
  1.    21  Liverpool                 (21:19.3  106:36.2 2:47.5)
  2.    40  West Genesee              (23:53.7  119:28.4 4:18.9)


                         GIRLS VARSITY B RACE - 5K
-------------------------------------------------------------------------
                               GRADE                                          UNCERTAIN
PLACE  PTS NAME                PLACE  SCHOOL                TIME    PACE     Speed Rating
-------------------------------------------------------------------------    ------------
    1    1 Kaitlin Fico        SO  1  Liverpool            25:04.6  8:05     7.47     7
    2    2 Kyleigh Smith       SO  2  Liverpool            26:13.5  8:27
    3    3 Courtney McCabe     JR  1  Liverpool            27:00.6  8:42
    4      Mia Barnello        FR  1  West Genesee         27:28.3  8:51
    5    4 Alexandra Strikus   SO  3  Liverpool            27:29.3  8:51
    6      Mia Kehoski         FR  2  West Genesee         29:34.6  9:32
    7    5 Anna Enwright       SO  4  Liverpool            29:52.0  9:37
    8    6 Kaitlin McCabe      JR  2  Liverpool            31:35.8 10:11
    9      Eva Murphy          JR  3  West Genesee         33:29.6 10:47

=======================================================================================
=======================================================================================