Capoc[TullyRunners Home Page] .. [ Boys Pre-Season Profiles ]

Pre-Season ... Profiles of Top NY State GIRLS - Cross Country 2020

 Individual Runner Watch List - Girls 2020

Further Below by Class ... "Watch-List" Pre-Season Rankings for Class A, B, C, D & CHSAA-PSAL-AIS" ... (they are mostly sorted by last year's overall speed ratings

Remember - These are my own Watch-Lists ... I make them available so viewers can see who the top individuals are and what they have done ... and I do not take the exact order of the lists too seriously ... Once the season begins, these lists are not used in any way to rank individual runners.

 Profiles of the Top Returning NY State Girls  - posted July 14, 2020

How To Read the Table Information: The number following the name is the school grade for the 2020 XC season. The "Class" in parentheses pertains to the 2020 XC season.  The XC data listed below the name are, in order, the race name, race date, place, actual race time, and speed rating (higher is faster).  Selected track data are also listed for most runners ... Girls XC performance database and Girls track & field performance database are available on separate web-pages.

 

Brooke Rauber    12    Tully    (Section 3 - Class D)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brooke Rauber was the NY State Junior Runner-of-the-Year in XC last year (she was the Sophomore, Freshman and the 8th-Grade Runner-of-the-Year in prior seasons) ... Brooke is the four-time defending State Class D champion ... Finished an excellent 7th at NXN Nationals after finishing 6th the previous two years (and is the #2 returning runner from NXN Nationals) ... she was not 100% at NXN Nationals after struggling to qualify the week before due to a severe sinus infection at NXR regionals.

Brooke continued XC training while running Indoor Track and won the USATF and Pan-Am U20 XC Championships in January and February ... also ran multiple good track times during Indoor Track ... In June, she traveled to Arizona and won the Desert Dream Invitational Mile in 4:48.05 (last 800 meters in 2:17.78)

Brooke Rauber enters the 2020 season as the top-rated NY runner and  a Top-5 National XC runner.

 Pan Am U20 Champ 6K    2/29/2020    1   23:12.0   ---
 USATF Jr Champ 6K      1/18/2020    1   22:11.0   ---
 NXN Nationals          12/7/2019    7   17:38.6   156
 NXR New York Reg       11/30/2019   5   18:26.8   141
 NY States-Class D      11/16/2019   1   16:01.2   157
 Section 3-Class D      11/9/2019    1   17:44.8   156
 Adirondack Inv-V1      10/26/2019   1   17:35.2   155
 OHSL Patriot Champ     10/23/2019   1   18:38.6   148
 Manhattan Invite       10/12/2019   3   13:52.1   155
 Tully Invite-Sm        10/5/2019    1   17:14.3   155
 McQuaid Invitational   9/28/2019    1   17:08.5   143
 Sec 7 Pre-State-V2     9/21/2019    1   17:38.3   146
 VVS Invitational-4     9/7/2019     1   18:11.6   147
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/1/2018    6   17:19.2   154
 NXR New York Champ     11/24/2018   4   18:09.3   147
 NY States-Class D      11/10/2018   1   17:52.4   153
 OHSL Patriot Champ     10/23/2018   1   18:07.6   150
 Manhattan Inv-E Sta    10/13/2018   2   14:15.1   144
 Tully Invite-Sm        10/6/2018    1   17:46.7   149
 McQuaid Invite         9/29/2018    2   16:59.0   143
 Jim Smith Inv-So       9/15/2018    1   19:12.22  140
 Chittenango Inv-1      9/8/2018     2   18:40.3   131
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/2/2017    6   17:56.7   148
 NXR New York Champ     11/25/2017   2   18:03.9   149
 NY States-Class D      11/11/2017   1   18:51.6   147
 Section 3-Class D      11/4/2017    1   18:41.8   132
 OHSL Patriot Champ     10/25/2017   1   17:49.1   143
 Section 1 Coach-V2     10/21/2017   2   18:59.5   130
 Tully Invite-Sm        10/14/2017   1   17:49.5   149
 McQuaid Inv-A-Sd       9/30/2017    1   16:52.4   146
 Wayne Invite-D4        9/16/2017    1   18:50.48  129
 VVS Invitational-D1    9/9/2017     2   18:18.9   142
  ----------              ------
 NXR New York Reg       11/26/2016   11  18:45.5   134
 NY Federation          11/19/2016   4   18:33.1   142
 NY States-Class D      11/12/2016   1   18:30.6   133
 Section 3-Class D      11/5/2016    1   19:00.0   127
 OHSL Patriot           10/25/2016   1   18:46.7   128
 Tully Invite-Sm        10/15/2016   1   18:30.2   134
 Paul Short Brown       10/1/2016    3   17:47.0   135
 McDaniel-Baxter-V6     9/24/2016    3   18:22.3   136
 ESM Invitational       9/17/2016    1   18:40.3   128
 Chittenago Inv-2       9/10/2016    2   18:51.3   134
  ----------              ------
 NXN NY Regional        11/28/2015   15  18:49.2   133
 NY Federations         11/21/2015   9   18:35.6   138
 NY States-Class D      11/14/2015   3   18:50.2   133
 Section 3-Class D      11/7/2015    2   19:17.6   123
 OHSL Patriot           10/28/2015   2   19:47.1   119
 Chittenango Inv        10/24/2015   1   19:04.8   133
 Tully Invite-Sm        10/17/2015   1   18:58.9   128
 Disney Classic-1A      10/9/2015    2   19:26.5   115
 McQuaid Inv-A Sd       10/3/2015    5   17:42.7   130
   Track (selected races):
 Desert Dream AZ Inv   6/12/20   1 Mile   1   4:48.05
 NY State Champ        3/7/20    1500m    4   4:34.79
 Section 3-StQual      2/25/20   1500m    1   4:40.49
 Section 3-Class CD    2/8/20    1000m    1   2:51.62
 Section 3-Class CD    2/8/20    600m     1   1:37.73
 OHSL League Champ     1/29/20   3000m    1   9:49.62
 Jack Reed Show        1/11/20   1500m    1   4:28.79
 Arcaro Invitational   1/4/20    1000m    1   2:55.45
 TCITL De Masi Inv     12/29/19  3000m    1   9:39.14
 Constantino Inv       12/21/19  1500m    1   4:31.61
 Oscar Jensen Relays   12/14/19  3000m    1   9:49.47
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nats-EmEl     6/16/19   1600m R      4:59.48
 New Bal Nationals     6/15/19   2000mSt  2   6:42.99
 NY State Champ        6/8/19    2000mSt  2   6:41.95
 Section 3-StQual-D2   5/31/19   2000mSt  1   6:47.40
 Section 3-StQual-D2   5/31/19   400m     1   0:58.51
 William Eddy Meet     5/18/19   1500m    1   4:34.42
 Loucks Games          5/11/19   2000mSt  1   6:48.43
 Loucks Games          5/10/19   800m     6   2:13.13
 Runnin Cadet Show     5/4/19    1500m    1   4:35.19
 Penn Relays           4/25/19   3000m    1   9:34.21
 Westhill Spring Br    4/17/19   2000mSt  1   6:59.56
 Tully Invitational    4/13/19   800m     1   2:15.38
 NY State Champ        3/2/19    3000m    2   9:42.73
 Eastern States        2/19/19   1 Mile   1   4:56.95
 Section 3-StQual      2/13/19   3000m    1   9:33.67
 Utica Challenge       1/25/19   1500m    1   4:34.02
 Mohawk Valley #6      1/18/19   600m     1   1:36.15
 Kirschenheiter Inv    1/12/19   1000m    1   2:55.79
 John Arcaro Inv       1/5/19    3000m    1   9:55.17
 Constantino Inv       12/22/18  1500m    1   4:40.83
 Ithaca Bomber Inv     12/8/18   3000m    1   9:54.02
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/16/18   2000mSt  3   6:46.29
 NY State Champ        6/9/18    2000mSt  2   6:45.34
 Section 3-StQual D2   5/31/18   2000mSt  1   6:51.18
 Section 3-Class C2    5/25/18   2000mSt  1   6:54.60
 Eddy Meet             5/19/18   1500m    1   4:28.87
 Loucks Games          5/12/18   2000mSt  1   6:51.03
 Loucks Games          5/12/18   800m R       2:15.7
 Runnin Cadet          5/5/18    3000m    1   9:50.95
 ESM Invitational      5/3/18    2000mSt  1   6:59.49
 Tully Invitational    4/21/18   800m     1   2:19.85
 New Bal Nationals     3/9/18    5000m    7   17:23.55
 NY States Champ       3/3/18    3000m    2   9:44.71
 Section 3-StQual      2/18/18   3000m    1   9:46.83
 Section 3-Class CD    2/8/18    1000m    1   2:58.86
 Millrose Games        2/3/18    1 Mile   7   4:54.17
 Kirschenheiter Inv    1/20/18   3000m    1   9:50.76
 Oscar Jensen Relays   12/27/17  1 Mile   1   4:56.61
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal National      6/18/17   1 Mile R     5:06.80
 New Bal National      6/17/17   2000mSt  8   7:00.07
 New Bal Nat-EmEl      6/16/17   800m R       2:19.86
 NY States Champ       6/10/17   2000mSt  9   7:01.26
 Section 3-StQual-D2   6/2/17    2000mSt  1   7:03.48
 Section 3-Class C1    5/26/17   1500m    1   4:53.39
 Section 3-Class C1    5/26/17   800m     2   2:21.12
 Eddy Meet Inv         5/20/17   1500m    5   4:41.90
 OHSL Patriot Champ    5/15/17   1500m    1   4:49.93
 Arcaro Classic        5/12/17   2000mSt  1   7:03.39
 Runnin Cadet Cl       5/6/17    3000m    4   10:12.35
 Skan-Marcellus Inv    4/29/17   3000m    1   10:11.79
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/19/16   1600m R      5:08.20
 New Bal Nats-EmEl     6/18/16   2 Mile   3   10:59.19
 NY State Champ        6/11/16   800m R       2:20.82
 NY State Champ        6/10/16   3000m    16  10:07.64
 Sec 3-StQual D12      6/3/16    3000m    3   10:03.54
 William Eddy Meet     5/21/16   1500m    9   4:40.45

 

Karrie Baloga    10    Cornwall    (Section 9 - Class A)

 

 

 

 

 

Karrie Baloga was the NY State Freshmen Runner-of-the-Year last season (and the 7th/8th-Grade Runner-of-the-Year the previous season) ... Finished 4th at States (Class A), 2nd at NY Federation (behind Katelyn Tuohy), 3rd at Foot Locker Northeast and an excellent 11th at Foot Locker Nationals ... Also won the Varsity A race at the Manhattan Invite and set the high school course record at the Paul Short Run in PA ... Karrie was one of several outstanding freshmen XC runners at the National level in 2019.

Karrie had many excellent performances during Indoor Track ... she set the NY State Freshmen Indoor 3000m Record (9:34.52) in winning the State Championship title ... also demonstrated very good speed at 1000m (2:55.06) and 1500m (4:37.04), and split a quick 1600m time (4:51.90) in a DMR.

 Foot Locker Nationals  12/14/2019   11  17:40.3   151
 Foot Locker Northeast  11/30/2019   3   17:36.8   152
 NY Federation          11/23/2019   2   17:59.9   151
 NY States-Class A      11/16/2019   4   16:14.4   152
 Section 9-Class A      11/6/2019    1   17:03.7   152
 OCIAA Champion         10/25/2019   1   16:56.2   152
 Manhattan Invite       10/12/2019   1   14:22.2   144
 Paul Short Run         10/5/2019    1   16:59.7   149
  ----------              ------
 NY States-Class B      11/10/2018   3   18:53.9   132
 Section 9-Class B      11/2/2018    1   18:19.71  130
 OCIAA Championship     10/26/2018   1   17:50.51  132
 Manhattan Inv-Var E    10/13/2018   1   14:49.2   131
 Carlisle Inv PA        9/28/2018    1   19:02.0   117
 Bob Pratt Inv 2.4K Fr  9/22/2018    1   8:17.74   ---
 Suffern Invite Frosh   9/15/2018    1   10:39.2   ---
 Wizard Invite Frosh    9/8/2018     1   7:53.58   ---
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    3000m    1   9:34.52
 NY State Champ        3/7/20    800m R       2:14.31
 Section 9-StQual      2/28/20   3000m    1   9:49.16
 Eastern States        2/18/20   1600m R      4:51.90
 Section 9-Class A     2/15/20   1500m    1   4:37.04
 Section 9-Class A     2/15/20   3000m    1   9:44.11
 OCIAA Championship    2/8/20    1000m    1   2:55.06
 OCIAA Championship    2/8/20    1500m    1   4:37.20
 Varsity Classic       2/3/20    800m R       2:14.50
 OCIAA Div Champ       2/1/20    1500m    1   4:41.33
 OCIAA Div Champ       2/1/20    3000m    1   10:00.70
 Last Chance           1/25/20   1500m    1   4:42.54
 New Balance Gms       1/17/20   1000m    1   3:01.20
 OCIAA Meet            1/10/20   3000m    1   10:09.3
   -------------        ----      ---          ----
 NY State Champ        6/8/19    2000mSt  3   6:43.19
 Section 9-StQual-D1   5/31/19   2000mSt  1   6:52.51
 Section 9-Class B     5/24/19   1500m    1   4:41.43
 Section 9-Class B     5/24/19   3000m    1   10:06.71
 OCIAA Championship    5/18/19   1500m    1   4:37.31
 OCIAA Championship    5/18/19   3000m    1   10:02.88
 Shen Invitational     5/10/19   2000mSt  1   6:51.46
 Race Oval Office      5/4/19    1500m    2   4:37.91
 Kingston Tiger        4/27/19   2000mSt  1   7:08.26
 NY State Champ        3/2/19    3000m    4   9:44.11
 Section 9-StQual      2/22/19   3000m    1   10:02.32
 Section 9-Class A     2/16/19   1000m    1   2:57.47
 Section 9-Class A     2/16/19   1500m    1   4:42.40
 OCIAA Championship    2/10/19   1500m    1   4:51.47
 OCIAA Championship    2/10/19   3000m    1   10:09.39
 OCIAA Div 3 Champ     1/26/19   1500m    1   4:52.54
 OCIAA Div 3 Champ     1/26/19   3000m    1   10:15.65
 Hispanic Games        1/5/19    3000m    2   10:11.50

 

Note ... Ella Kurto was the next runner to profiled, so I decided to show the top five Saratoga girls together ... They are Saratoga's top five returning runners from the NXN National Championship team.

 

Ella Kurto    11    Saratoga    (Section 2 - Class A)

 

 

 

 

Ella Kurto led the Saratoga Springs girls to the NXN National title last year, and she is one of three returning NY girls having a speed rating of 150 or higher ... she continued to show improvement in both XC and Track ... Ella was the NY State Sophomore Runner-of-the-Year in XC last year (and the Freshman Runner-of-the-Year in the prior season).

Ella had consistent XC speed ratings in the 140s during the championship portion of the season, and a season best (150) at NXN Nationals ... she is the #5 returning runner from NXN Nationals.

Ella's Track performances were impressive indicating additional improvement ... Major PRs at 3000m (9:34.61 for 2nd at Indoor States to Karrie Baloga by 0.09 seconds), 1-Mile (4:52.31 for 3rd at New Balance Grand Prix) and 1000m (2:52.88) ... Ella Kurto enters the 2020 XC season as a top National runner.

 NXN Nationals          12/7/2019    14  17:58.3   150
 NXR New York Reg       11/30/2019   6   18:28.7   140
 NY Federation          11/23/2019   3   18:18.8   145
 NY States-Class A      11/16/2019   6   16:41.8   143
 Section 2-Class A      11/4/2019    1   17:02.30  147
 Suburban Council       10/26/2019   1   17:27.59  138
 Burnt Hills Inv-D3     10/12/2019   1   17:19.97  141
 Ocean State Inv RI     9/28/2019    1   18:11.96  135
 Guilderland Inv-Lg     9/21/2019    1   17:15.74  133
 Elmira Invite          8/31/2019    1   14:33.4   137
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/1/2018    45  18:01.9   139
 NXR New York Champ     11/24/2018   11  18:40.8   136
 NY States-Class A      11/10/2018   6   18:35.3   138
 Section 2-Class A      11/2/2018    3   17:37.74  136
 Greenwich Invite       10/19/2018   1   17:40.2   133
 Great American-ROC     10/6/2018    16  18:13.9   124
 Great Meadow VA        8/25/2018    6   19:12.0   113
  ----------              ------
 Greenwich Invite       10/20/2017   18  20:54.0   71
 

		
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    3000m    2   9:34.61
 Section 2-StQual      2/23/20   3000m    1   9:49.78
 Sec 2-Div 1 Champ     2/16/20   1500m    1   4:41.58
 Sec 2-Div 1 Champ     2/16/20   3000m    1   10:14.56
 Suburban Council      2/9/20    1500m    1   4:39.99
 Suburban Council      2/9/20    3000m    1   10:10.92
 Millrose Games        2/8/20    1 Mile   13  4:57.26
 New Bal Grand Prix    1/25/20   1 Mile   3   4:52.31
 New Balance Gm        1/18/20   1600m R      4:53.49
 OB Freedom Gm         1/4/20    1000m    3   2:56.88
 OB Freedom Gm         1/4/20    3000m    1   9:52.47
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/15/19   2 Mile   8   10:27.77
 NY State Champ        6/7/19    3000m    3   9:40.77
 Section 2-StQual-D1   5/30/19   3000m    4   10:09.58
 Group 1 Champ         5/22/19   1500m    2   4:35.97
 Group 1 Champ         5/22/19   3000m    2   10:03.12
 William Eddy Meet     5/18/19   3000m    2   9:46.76
 Suburban Council      5/15/19   1500m    2   4:35.06
 Suburban Council      5/15/19   3000m    2   10:00.83
 Loucks Games          5/10/19   3200m    3   10:21.61
 Loucks Games          5/9/19    1200m R      3:35.44
 Penn Relays           4/25/19   1200m R      3:35.33
 New York Relays       4/20/19   1 Mile   1   5:00.63
 New York Relays       4/20/19   3000m    2   9:57.27
 New Bal Nationals     3/10/19   2 Mile   25  10:41.13
 NY State Champ        3/2/19    3000m    5   9:44.83
 Section 2-StQual      2/24/19   1500m    1   4:49.15
 Section 2-StQual      2/24/19   3000m    1   10:04.13
 Section 2-Div 1       2/18/19   1500m    2   4:48.90
 Section 2-Div 1       2/18/19   3000m    1   10:16.86
 Suburban Council      2/3/19    1500m    1   4:47.48
 Suburban Council      2/3/19    3000m    2   10:04.48
 Utica Challenge       1/25/19   3000m    2   10:00.70
   -------------        ----      ---          ----
 NBal Nationals-EE     6/16/18   2 Mile   16  11:25.61
 Group 1 Champ         5/23/18   3000m    4   10:17.90
 Eddy Meet             5/19/18   3000m    2   10:11.48
 Suburban Council      5/16/18   3000m    2   10:18.28
 Loucks Games          5/11/18   3200m    7   10:57.93
 New York Relays       4/20/18   3000m    4   10:21.50

 

McKinley Wheeler    10    Saratoga Springs    (Section 2 - Class A)

 

 

 

McKinley Wheeler showed significant XC improvement in her freshmen season ... speed ratings in the championship portion of the season were consistently in the mid-130s and peaked at 140 at NXN Nationals ..... Despite only a limited number of Indoor Track performances, McKinley set PRs at 3000m (9:58.53) and 1500m (4:48.96).
 NXN Nationals          12/7/2019    35  18:26.1   140
 NXR New York Reg       11/30/2019   10  18:46.0   135
 NY Federation          11/23/2019   7   18:50.8   134
 NY States-Class A      11/16/2019   12  16:58.7   137
 Section 2-Class A      11/4/2019    7   17:41.10  134
 Suburban Council       10/26/2019   9   18:00.45  127
 Burnt Hills Inv-D3     10/12/2019   13  18:37.08  116
 Elmira Invite          8/31/2019    8   15:53.2   103
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/1/2018    99  18:43.9   125
 NXR New York Champ     11/24/2018   24  19:30.0   120
 NY States-Class A      11/10/2018   34  19:50.4   113
 Section 2-Class A      11/2/2018    15  18:45.31  114
 Greenwich Invite       10/19/2018   6   18:59.9   106
 Great American-ROC     10/6/2018    71  19:29.3   99
 Great Meadow VA        8/25/2018    27  20:57.0   78
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/2/2017    108 19:31.5   117
 NXR New York Champ     11/25/2017   51  20:27.8   101
 NY Federation          11/18/2017   42  19:41.4   115
 Section 2-Class A      11/3/2017    29  19:16.03  103
 Greenwich Invite       10/20/2017   3   19:11.9   105
   Track (selected races):
 Suburban Council      2/9/20    1500m    4   4:48.96
 Suburban Council      2/9/20    3000m    3   10:22.80
 OB Freedom Gm         1/4/20    1000m    13  3:05.14
 OB Freedom Gm         1/4/20    3000m    2   9:58.53
 TCITL Mett 2B         12/14/19  1500m    2   4:50.3
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nats-JH       6/13/19   2 Mile   1   11:04.58
 NY State Champ        6/7/19    3000m    16  10:15.88
 Section 2-StQual-D1   5/30/19   3000m    2   10:08.15
 Group 1 Champ         5/22/19   1500m    5   4:49.20
 Group 1 Champ         5/22/19   3000m    3   10:06.92
 William Eddy Meet     5/18/19   3000m    4   10:11.71
 Suburban Council      5/15/19   1500m    7   4:49.79
 Suburban Council      5/15/19   3000m    4   10:15.44
 Loucks Games          5/10/19   3200m    7   10:55.64
 New York Relays       4/20/19   3000m    6   10:27.65
 NY State Champ        3/2/19    1500m    18  4:53.70
 Section 2-StQual      2/24/19   1500m    3   4:52.11
 Section 2-Div 1       2/18/19   3000m    2   10:31.05
   -------------        ----      ---          ----
 Section 2-StQual D1   5/31/18   3000m    10  10:41.01
 Group 1 Champ         5/23/18   3000m    7   10:23.36
 Eddy Meet             5/19/18   3000m    7   10:29.31
 Suburban Council      5/16/18   3000m    6   10:31.86
 Loucks Games          5/11/18   3200m    10  11:20.82
 New York Relays       4/20/18   3000m    9   10:37.70

 

Sheridan Wheeler    10    Saratoga Springs    (Section 2 - Class A)

 

 

Sheridan Wheeler showed major XC improvement during her freshmen season with speed ratings reaching the mid 130s to 140 in the championship races ..... Finished 6th at States in Indoor Track with a very nice 3000m PR of 9:56.93 ... Sheridan also set a PR at 1500m (4:48.10) similar to twin sister McKinley.
 NXN Nationals          12/7/2019    39  18:28.2   140
 NXR New York Reg       11/30/2019   11  18:47.0   134
 NY Federation          11/23/2019   13  19:00.3   131
 NY States-Class A      11/16/2019   11  16:57.9   138
 Section 2-Class A      11/4/2019    3   17:24.92  140
 Suburban Council       10/26/2019   4   17:32.35  136
 Burnt Hills Inv-D3     10/12/2019   3   18:04.49  127
 Ocean State Inv RI     9/28/2019    55  20:49.48  83
 Guilderland Inv-Lg     9/21/2019    7   18:04.11  117
 Elmira Invite          8/31/2019    5   15:20.8   117
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/1/2018    126 19:04.2   119
 NXR New York Champ     11/24/2018   37  19:50.8   113
 Section 2-Class A      11/2/2018    31  19:18.69  103
 Greenwich Invite       10/19/2018   10  19:46.0   91
 Great American-JV      10/6/2018    5   21:00.4   69
 Great Meadow VA        8/25/2018    28  21:00.0   77
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/2/2017    107 19:31.5   117
 NXR New York Champ     11/25/2017   58  20:39.3   97
 NY Federation          11/18/2017   90  20:26.3   100
 Section 2-Class A      11/3/2017    41  19:36.15  96
 Greenwich Invite       10/20/2017   7   19:46.9   93
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    3000m    6   9:56.93
 Section 2-StQual      2/23/20   3000m    3   10:04.28
 Sec 2-Div 1 Champ     2/16/20   1500m    3   4:48.10
 Sec 2-Div 1 Champ     2/16/20   3000m    2   10:22.42
 Suburban Council      2/9/20    3000m    4   10:32.89
 OB Freedom Gm         1/4/20    1000m    12  3:04.53
 OB Freedom Gm         1/4/20    3000m    3   9:59.71
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nats-JH       6/13/19   2 Mile   2   11:08.24
 Suburban Coun-JV      5/17/19   1500m    1   4:57.49
 Suburban Coun-JV      5/17/19   3000m    1   10:54.54
 New York Relays       4/20/19   3000m    11  10:45.94
 Section 2-StQual      2/24/19   1500m    7   4:57.53
 Section 2-Div 1       2/18/19   3000m    3   10:38.42
 Suburban Council      2/3/19    3000m    4   10:37.44
 Utica Challenge       1/25/19   1500m    5   4:59.32
 Springfield Invite    1/6/19    3000m    2   10:41.68
   -------------        ----      ---          ----
 Section 2-StQual D1   5/31/18   3000m    12  10:46.81
 Eddy Meet             5/19/18   3000m    8   10:29.56
 Suburban Council      5/16/18   3000m    8   10:42.81
 Loucks Games          5/11/18   3200m    11  11:21.02
 New York Relays       4/20/18   3000m    15  10:45.63
 NBal Nationals-JH     3/11/18   1 Mile   16  5:28.53
 Section 2-StQual      2/25/18   3000m    10  10:59.35
 Suburban Council      1/27/18   3000m    4   10:59.94

 

Mackenzie Hart    11    Saratoga Springs    (Section 2 - Class A)
Mackenzie Hart has only limited past performance data available for seasons prior to the data shown here ... Mackenzie demonstrated huge improvement during XC last season ..... and then performed very nicely during Indoor Track ... Finished 5th at Indoor States in the 1000m (2:54.20) and set very good a 1500m PR (4:42.94).
 NXN Nationals          12/7/2019    38  18:28.0   140
 NXR New York Reg       11/30/2019   19  19:15.4   125
 NY Federation          11/23/2019   16  19:09.6   128
 NY States-Class A      11/16/2019   21  17:24.6   129
 Section 2-Class A      11/4/2019    10  17:53.17  130
 Suburban Council       10/26/2019   21  18:55.03  109
 Burnt Hills Inv-D3     10/12/2019   9   18:27.16  119
 Ocean State Inv RI     9/28/2019    27  19:52.07  102
 Guilderland Inv-Lg     9/21/2019    13  19:02.74  97
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    1000m    5   2:54.20
 Section 2-StQual      2/23/20   1000m    1   2:57.59
 Sec 2-Div 1 Champ     2/16/20   1000m    4   3:03.24
 Sec 2-Div 1 Champ     2/16/20   1500m    2   4:42.94
 Suburban Council      2/9/20    1000m    2   3:02.01
 OB Freedom Gm         1/4/20    1600m    5   5:12.47
 TCITL Meet 2EF        12/20/19  1500m    3   5:02.7
 TCITL Mett 2B         12/14/19  1000m    2   3:09.1
 TCITL Mett 2B         12/14/19  1500m    5   4:58.8

 

Emily Bush    9    Saratoga Springs    (Section 2 - Class A)

 

Emily Bush showed nice improvement during XC and had speed ratings in the mid-120s during the championship portion of the season ... Had good Indoor Track marks at 3000m (10:37.17) and 1500m (4:50.8).
 NXN Nationals          12/7/2019    82  19:09.5   126
 NXR New York Reg       11/30/2019   25  19:26.7   121
 NY Federation          11/23/2019   25  19:27.3   122
 NY States-Class A      11/16/2019   26  17:35.2   125
 Section 2-Class A      11/4/2019    14  18:07.16  126
 Suburban Council       10/26/2019   12  18:11.43  123
 Burnt Hills Inv-D3     10/12/2019   7   18:20.74  121
 Ocean State Inv RI     9/28/2019    32  20:02.28  98
 Guilderland Inv-Lg     9/21/2019    10  18:21.06  111
 Elmira Invite          8/31/2019    9   15:57.9   101
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/1/2018    135 19:11.0   116
 NXR New York Champ     11/24/2018   25  19:34.7   118
 NY States-Class A      11/10/2018   21  19:26.1   121
 Section 2-Class A      11/2/2018    10  18:20.36  122
 Greenwich Invite       10/19/2018   4   18:36.9   114
 Great American-JV      10/6/2018    2   19:47.1   93
 Great Meadow VA        8/25/2018    1   20:55.0   79
   Track (selected races):
 Section 2-StQual      2/23/20   1500m    11  5:11.60
 Section 2-StQual      2/23/20   3000m    8   10:42.96
 Sec 2-Div 1 Champ     2/16/20   3000m    6   10:37.17
 Suburban Council      2/9/20    1000m    11  3:17.93
 Suburban Council      2/9/20    1500m    10  5:04.59
 OB Freedom Gm         1/4/20    1600m    6   5:15.43
 OB Freedom Gm         1/4/20    3000m    4   10:34.59
 TCITL Meet 2EF        12/20/19  1000m    3   3:15.5
 TCITL Meet 2EF        12/20/19  1500m    2   4:57.8
 TCITL Mett 2B         12/14/19  1500m    3   4:50.8
 

 

Hannah Kaercher    10    Fayetteville-Manlius    (Section 3 - Class A)

 

Hannah Kaercher demonstrated major improvement in her freshmen XC season ... Had multiple speed ratings in the mid-130 to mid 140 range, and a speed rating PR of 145 when she finished 4th at the NY NXR Regional race ... In Indoor Track, Hannah set PRs at 3000m (10:04.17) and 1500m (4:43.57).
 NXN Nationals          12/7/2019    66  18:55.0   131
 NXR New York Reg       11/30/2019   4   18:14.7   145
 NY States-Class A      11/16/2019   9   16:50.3   140
 Section 3-Class A      11/9/2019    3   18:36.5   139
 SCAC Championship      10/16/2019   3   18:36.0   136
 Manhattan Invite       10/12/2019   9   14:44.7   135
 ESM Invitational       9/14/2019    2   18:13.2   141
 VVS Invitational-1     9/7/2019     2   19:00.7   131
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/1/2018    109 18:51.6   123
 NXR New York Champ     11/24/2018   28  19:37.0   118
 NY States-Class A      11/10/2018   17  19:16.5   125
 SCAC Championship      10/17/2018   10  19:07.9   116
 Manhattan Inv-Var B    10/13/2018   5   15:23.2   118
 FM-Liverpool-WG Dual   9/26/2018    7   19:22.7   111
 Chittenango Inv-1      9/8/2018     8   19:51.5   107
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    800m R       2:18.65
 Section 3-StQual      2/25/20   3000m    4   10:33.98
 Section 3-Class AA    2/8/20    1500m    3   4:55.06
 Section 3-Class AA    2/8/20    3000m    2   10:10.78
 SCAC Championship     1/30/20   1500m    3   4:48.36
 SCAC Championship     1/30/20   3000m    2   10:17.31
 Bob Grieve Inv        1/18/20   1500m    2   4:43.57
 Mohawk Valley #5      1/10/20   3000m    1   10:04.17
 Arcaro Invitational   1/4/20    1000m    2   3:03.28
   -------------        ----      ---          ----
 Section 3-StQual-D1   5/31/19   3000m    2   10:32.30
 Section 3-Class AA    5/22/19   3000m    4   10:29.28
 Bville Arcaro Clas    5/10/19   3000m    3   11:07.33
 Chittenango Inv       4/26/19   1 Mile   10  5:47.46
 Section 3-Class AA    2/7/19    1500m    6   5:11.85
 Section 3-Class AA    2/7/19    3000m    6   10:37.78
 Grieve Invite         1/19/19   3000m    2   10:34.99
 Kirschenheiter Inv    1/12/19   1500m    4   4:59.48
 John Arcaro Inv       1/5/19    1500m    4   5:07.09
 Oscar Jensen Relays   12/15/18  3000m    3   10:30.64
 Mohawk Val Team Rly   12/7/18   1500m    6   4:58.27

 

Elizabeth Lucason    11    Camden    (Section 3 - Class B)

 

 

 

 

 

 

 

 

Elizabeth Lucason won the NY State Class C Championship race last year (speed rating of 140) ... But Camden moves back up to Class B this season ... Elizabeth finished a good 13th at the NY NXR Regional.

Elizabeth performed very nicely during Indoor Track ... Set PRs at 3000m (10:12.25) and 1000m (2:58.05).

Elizabeth Lucason enters the 2020 XC season as the top-rated Class B runner.

 NXR New York Reg       11/30/2019   13  18:56.6   131
 NY States-Class C      11/16/2019   1   16:51.6   140
 Section 3-Class C      11/9/2019    3   19:00.9   131
 Adirondack-V2          10/26/2019   3   19:53.7   109
 Tri-Valley Champ       10/22/2019   2   19:31.2   126
 Manhattan Invite       10/12/2019   10  14:52.1   132
 McQuaid Invitational   9/28/2019    2   17:50.8   129
 Sec 7 Pre-State-V2     9/21/2019    2   18:10.6   135
 ESM Invitational       9/14/2019    4   18:30.4   135
 VVS Invitational-2     9/7/2019     2   19:20.3   124
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/24/2018   13  18:59.1   130
 NY States-Class B      11/10/2018   5   19:10.6   126
 TVL League Champ       10/19/2018   1   19:00.7   132
 Suffolk Officials Inv  10/13/2018   4   18:38.91  138
 McQuaid Invite         9/29/2018    2   17:58.7   123
 ESM Invitational       9/15/2018    3   19:59.0   113
 Chittenango Inv-1      9/8/2018     7   19:29.7   114
  ----------              ------
 NY States-Class B      11/11/2017   19  21:15.9   102
 Section 3-Class B      11/4/2017    3   20:08.2   103
 McQuaid Inv-AA-Sd      9/30/2017    3   17:53.0   125
 Wayne Invite-D2        9/16/2017    1   19:29.0   116
 VVS Invitational-D1    9/9/2017     6   19:30.0   118
  ----------              ------
 USATF Jr Oly Nats FL   12/10/2016   1   11:13.69  ---
 USATF Jr Oly Reg 1     11/20/2016   1   11:30.0   ---
 NY Federation          11/19/2016   6   18:39.8   140
 NY States-Class B      11/12/2016   4   18:34.0   132
 Section 3-Class B      11/5/2016    2   19:43.1   113
 Bernard-Adiron-V1      10/29/2016   1   19:02.1   129
 TVL Championship       10/18/2016   1   19:13.2   126
 V-V-S Invite-D1        10/15/2016   1   19:07.8   128
 McQuaid Inv-AA-2       10/1/2016    3   17:54.3   125
 McDaniel-Baxter-V4     9/24/2016    2   19:07.5   121
 ESM Invitational       9/17/2016    2   18:53.2   123
 Chittenango Inv 1.7M   9/10/2016    1   10:37.7   ---
 
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    1000m    14  3:00.13
 Section 3-StQual      2/25/20   1000m    2   3:01.75
 Eastern States        2/18/20   1 Mile   2   5:01.32
 Section 3-Class B1    2/8/20    1000m    1   3:08.03
 Section 3-Class B1    2/8/20    1500m    1   4:48.47
 CSC & TVL Champ       1/31/20   3000m    1   10:12.25
 CSC & TVL Champ       1/31/20   600m     2   1:41.24
 CNY Higher FF Inv     1/24/20   1000m    2   2:58.05
 John DiMao Inv        1/14/20   800m     2   2:21.48
 Mohawk Valley #5      1/10/20   3000m    2   10:19.55
 Mohawk Valley #4      1/3/20    1500m    1   4:43.14
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/16/19   1 Mile   20  5:00.25
 NY State Champ        6/8/19    1500m    7   4:36.65
 Section 3-StQual-D2   5/31/19   1500m    2   4:42.52
 Section 3-Class B1    5/23/19   1500m    2   4:41.70
 Section 3-Class B1    5/23/19   3000m    1   10:34.13
 Section 3-Class B1    5/23/19   800m     2   2:19.84
 TVL League Champ      5/15/19   1500m    1   4:45.4
 Oneida Invite         5/10/19   1500m    1   4:47.88
 Rome Copper City      5/4/19    1500m    1   4:49.08
 Rome Copper City      5/4/19    800m     1   2:22.77
 Whitesboro Inv        4/26/19   3000m    1   10:24.77
 Section 3-StQual      2/13/19   1500m    5   4:45.09
 Section 3-Class B1    2/8/19    1000m    1   3:05.20
 Section 3-Class B1    2/8/19    1500m    1   4:50.23
 Mohawk Valley #6      1/18/19   1500m    1   4:42.00
 Mohawk Valley #3      12/21/18  3000m    3   10:28.18
 John DeMao Invite     12/18/18  1500m    1   4:45.72
 Mohawk Val Ind Rly    12/14/18  1000m    1   2:59.62
   -------------        ----      ---          ----
 NY State Champ        6/9/18    1500m    7   4:35.30
 Section 3-StQual      5/31/18   800m R       2:21.46
 Section 3-StQual D2   5/31/18   1500m    2   4:44.60
 Section 3-Class B1    5/24/18   1500m    1   4:51.07
 TVL League Champ      5/15/18   1500m    2   4:52.61
 Oneida Invite         5/12/18   800m     1   2:18.27
 Whitesboro Inv        4/27/18   3000m    1   10:27.75
 Warrior Classic       4/21/18   1500m    2   4:42.84
 NY States Champ       3/3/18    1500m    3   4:38.95
 Section 3-StQual      2/18/18   1500m    2   4:47.14
 Springfield Inv       1/7/18    1500m    1   4:48.28
 Oscar Jensen Relays   12/27/17  3000m    1   10:34.94
   -------------        ----      ---          ----
 Section 3-StQual      6/2/17    3000m    8   10:41.23
 TVL League Champ      5/16/17   3000m    2   10:38.90
 Parkhurst Invite      5/13/17   1500m    2   4:49.56
 Rome Invitational     5/6/17    3000m    1   10:25.11

 

Brynn Bernard    9    South Lewis    (Section 3 - Class C)

 

 

Brynn Bernard was the NY State 7th/8th-Grade Runner-of-the-Year in XC last year ... Showed major XC improvement from her 7th to 8th-grade seasons ... Brynn finished 2nd at States (Class C) and is the top-rated returning Class C runner ... Finished an excellent 5th at Federations and 14th at the NY NXR Regional ..... At the NY State Indoor Track Championships, Brynn posted a major 3000m PR (10:05.28) when finishing 9th.
 NXR New York Reg       11/30/2019   14  19:01.4   130
 NY Federation          11/23/2019   5   18:45.3   136
 NY States-Class C      11/16/2019   2   16:57.8   138
 Section 3-Class C      11/9/2019    4   19:13.0   127
 Adirondack-V1          10/26/2019   2   18:32.0   136
 Sec 1 Coaches Inv      10/19/2019   6   19:10.7   127
 Frontier Leag Champ    10/15/2019   3   18:39.7   120
 Tully Invite-Sm        10/5/2019    3   18:30.3   130
 EJ Herrmann Inv-V1     9/28/2019    3   19:21.9   124
 Sec 7 Pre-State-V1     9/21/2019    4   18:47.7   123
 VVS Invitational-2     9/7/2019     5   20:20.1   104
  ----------              ------
 NXR New York Open      11/24/2018   1   19:43.7   115
 NY States-Class D      11/10/2018   4   19:26.9   121
 Sec 1 Coaches-V3       10/20/2018   8   20:12.9   105
 Frontier Champ         10/16/2018   3   19:19.0   110
 Whitesboro Invite      10/6/2018    4   20:41.2   97
 EJ Hermann Inv-V1      9/28/2018    9   20:35.6   98
 Chittenango Inv-2      9/8/2018     13  20:55.6   85
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    3000m    9   10:05.28
 Section 3-StQual      2/25/20   3000m    3   10:19.33
 Section 3-Class CD    2/8/20    1500m    3   5:03.81
 Section 3-Class CD    2/8/20    3000m    2   10:55.55
 CNY Higher FF Inv     1/24/20   1500m    5   4:54.18
 Mohawk Valley #5      1/10/20   3000m    5   10:32.46
 Mohawk Valley #4      1/3/20    1000m    3   3:11.27
 Mohawk Valley #3      12/20/19  1500m    3   4:57.55
 Mohawk Individ Relays 12/12/19  3000m    2   10:35.66
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nats-JH       6/14/19   1 Mile   20  5:21.76
 Section 3-StQual-D2   5/31/19   3000m    3   10:28.80
 Section 3-Class C1    5/21/19   1500m    4   5:02.90
 Section 3-Class C1    5/21/19   3000m    3   11:12.80
 Section 3-Class C1    5/20/19   2000mSt  3   7:55.1
 Frontier Champ        5/15/19   1500m    3   5:05.03
 Frontier Champ        5/15/19   2000mSt  3   7:59.95
 Frontier Champ        5/15/19   3000m    3   11:02.48
 Oneida Invite         5/10/19   1500m    5   5:01.05
 CBA Invitational      5/3/19    3000m    3   10:29.52
 Chittenango Relays    4/12/19   2000mSt  1   7:44.84
 New Bal National-JH   3/10/19   1 Mile   5   5:19.07
 Section 3-StQual      2/13/19   3000m    6   10:33.33

 

Katie Turk    12    Carmel    (Section 1 - Class A)

 

 

 

 

Katie Turk showed big improvement during her junior XC season ... Finished off the XC season with season-best speed ratings (134, 133, 140) including a 16th-place at Foot Locker Northeast ... Set a Track PR at 1500m during Indoor Track (4:42.08) when finishing 9th at Indoor State.
 Foot Locker Northeast  11/30/2019   16  18:29.4   134
 NY Federation          11/23/2019   9   18:55.4   133
 NY States-Class A      11/16/2019   8   16:50.0   140
 Section 1-Class A      11/9/2019    4   19:22.8   123
 Northern County Chm    10/26/2019   1   18:41.9   128
 Manhattan Invite       10/12/2019   1   15:11.2   125
 Brewster Bear-V1       10/5/2019    1   18:17.3   120
 Six Flags Wild Saf NJ  9/28/2019    4   19:10.0   113
 Suffern Inv-VarB       9/21/2019    2   19:00.0   114
 Somers Big Red-1       9/7/2019     6   20:14.7   98
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/24/2018   52  20:09.4   107
 NY States-Class A      11/10/2018   18  19:17.0   124
 Section 1-Class A      11/3/2018    3   19:50.3   124
 Northern Co Champ      10/26/2018   1   19:04.7   119
 Manhattan Inv-Var C    10/13/2018   7   15:37.6   113
 Brewster Bear-V1       10/6/2018    1   18:49.1   114
 Six Flags Wild Saf     9/28/2018    6   19:37.0   104
 Bob Pratt Inv-VB       9/22/2018    11  20:52.33  97
 Suffern Invite-VB      9/15/2018    8   19:56.0   94
  ----------              ------
 NY Federation          11/18/2017   48  19:46.9   113
 NY States-Class A      11/11/2017   57  21:34.5   93
 Section 1-Class A      11/4/2017    5   19:47.16  114
 Northern Counties      10/27/2017   5   20:14.9   105
 Manhattan East St      10/14/2017   45  16:00.2   107
 Section 1-Class A      11/5/2016    10  20:14.9   104
 Northern Counties      10/28/2016   3   20:10.0   108
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    1500m    9   4:42.08
 Section 1-StQual      2/23/20   1500m    2   4:44.39
 Section 1-Class A     2/5/20    3000m    2   10:14.32
 Northern County       1/26/20   1000m    1   2:59.23
 League Champ          1/19/20   600m     1   1:38.98
 New Balance Gm        1/18/20   1 Mile   11  5:09.77
 Yale Classic          1/11/20   1000m    8   3:05.40
 OB Freedom Gm         1/4/20    1000m    10  3:03.20
 Sec 1 Kick-Off 3      12/15/19  3000m    1   10:27.52
   -------------        ----      ---          ----
 Section 1-StQual-D1   6/1/19    1500m    2   4:42.92
 Section 1-Class A     5/23/19   1500m    3   4:44.53
 Loucks Games          5/10/19   3200m    19  11:19.05
 Somer Lion Club       5/4/19    1500m    1   4:49.81
 League Champ          4/23/19   1500m    1   4:56.29
 Red Raider Relays     4/18/19   3200m    6   11:13.92
 New Bal National-EE   3/8/19    2 Mile   15  11:00.02
 NY State Champ        3/2/19    1000m    15  3:01.26
 Section 1-StQual      2/17/19   1000m    3   2:58.24
 Section 1-Class A     2/2/19    1000m    4   2:58.08
 Northern County       1/25/19   3000m    1   10:31.96
 Yale Classic          1/12/19   3000m    11  10:23.30
   -------------        ----      ---          ----
 Northern County       5/19/18   1500m    3   4:57.54
 Somers Invitational   5/5/18    1500m    5   4:59.61
 NBal Nationals-Fr     3/11/18   1 Mile   14  5:14.50
 Section 1-Class A     2/10/18   1500m    3   4:47.74
   -------------        ----      ---          ----
 Northern Counties     5/20/17   1500m    2   4:55.77
 Yale Classic          1/21/17   3000m    30  10:45.23

 

Rylee Davis    10    Bethlehem    (Section 2 - Class A)

 

 

 

Rylee Davis showed major improvement during her freshman XC season ... Had high speed ratings (130s) during the championship portion of the season ... Barely missed qualifying for NXN Nationals in the very tough NY Region.
 NXR New York Reg       11/30/2019   9   18:45.1   135
 NY Federation          11/23/2019   14  19:05.4   129
 NY States-Class A      11/16/2019   13  16:59.6   137
 Section 2-Class A      11/4/2019    8   17:43.23  134
 Suburban Council       10/26/2019   7   17:50.40  130
 Albany Co Champ        10/18/2019   3   14:48.0   126
 Manhattan Invite       10/12/2019   23  15:28.4   119
 Grout Run-Div 2        10/5/2019    2   15:56.90  120
 EJ Herrmann Inv-V2     9/28/2019    1   19:04.3   130
 Guilderland Inv-Lg     9/21/2019    3   17:37.05  126
 Queensbury Inv-D1      9/14/2019    3   18:17.39  126
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/24/2018   73  20:33.4   99
 Section 2-Class A      11/2/2018    12  18:27.92  120
 Albany Co Champ        10/19/2018   5   19:09.0   110
 Burnt Hills Inv-D3     10/13/2018   9   18:51.16  109
 Grout Run-Div 1        10/6/2018    6   16:43.24  106
 McQuaid Invite         9/29/2018    31  18:38.9   110
 Queensbury Inv-D1      9/15/2018    10  19:37.55  104
 Shaker Invitational    9/7/2018     7   19:44.72  98
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/25/2017   40  20:11.9   106
 NY Federation          11/18/2017   66  20:03.9   108
 Section 2-Class A      11/3/2017    9   18:15.11  123
 Suburban Council       10/25/2017   13  18:31.21  117
 Albany County          10/20/2017   3   18:56.0   115
 Manhattan Var A        10/14/2017   4   15:20.9   121
 Grout Run - V2         10/7/2017    3   16:49.67  104
 Queensbury Inv-Lg      9/23/2017    4   19:09.95  114
   Track (selected races):
 Section 2-StQual      2/23/20   3000m    5   10:36.61
 Sec 2-Div 1 Champ     2/16/20   3000m    4   10:34.21
 Suburban Council      2/9/20    1000m    5   3:06.21
 Jackson/Walker Inv    1/25/20   1500m    2   4:56.81
 Yale Classic          1/11/20   3000m    10  10:25.98
 OB Freedom Gm         1/4/20    1600m    3   5:11.21
 TCITL De Masi Inv     12/29/19  3000m    3   10:22.08
 Ithaca Bomber Inv     12/14/19  3000m    2   10:40.11
   -------------        ----      ---          ----
 Section 2-StQual-D1   5/30/19   3000m    8   10:31.37
 Suburban Council      5/15/19   1500m    11  4:55.88
 Shen Invitational     5/10/19   3000m    1   10:31.25
 Colonie Relays        5/4/19    1500m    6   5:00.79
 Lady Eagles Inv       4/20/19   3000m    2   11:03.66
 USATF Adirondack      2/24/19   3000m    11  12:04.22
   -------------        ----      ---          ----
 Section 2-StQual D1   5/31/18   3000m    11  10:45.03
 Group 1 Champ         5/23/18   3000m    8   10:44.31
 Suburban Council      5/16/18   3000m    7   10:34.92
 Colonie Relays        5/5/18    1500m    9   5:11.10
 Colonie Relays        5/5/18    1500m    9   5:11.10
 Bethlehem Lady        4/21/18   3000m    3   11:21.98
 

		

 

Ava Jolley    12    North Salem    (Section 1 - Class C)

 

 

 

Ava Jolley showed continual XC improvement in her junior season ... had multiple speed ratings in the mid-130s .... Finished 3rd at NY States (Class C) and an excellent 4th at Federations

Ava performed very nicely during Indoor Track, and set a very good Track PR at 3000m (10:03.58) when finishing 8th at Indoor States.

 NXR New York Reg       11/30/2019   15  19:07.0   128
 NY Federation          11/23/2019   4   18:40.2   138
 NY States-Class C      11/16/2019   3   17:01.8   136
 Section 1-Class C      11/9/2019    1   19:45.0   116
 Westchester County     10/26/2019   1   18:09.0   130
 Sec 1 Coaches Inv      10/19/2019   2   18:43.7   136
 Brewster Bear-V2       10/5/2019    1   18:19.7   119
 Six Flags Wild Saf NJ  9/28/2019    1   19:01.0   116
 Dan Purdy Invite       9/21/2019    1   19:18.5   120
 Somers Big Red-3       9/7/2019     1   19:22.9   115
  ----------              ------
 NY States-Class C      11/10/2018   2   19:04.3   129
 Section 1-Class C      11/3/2018    1   20:14.9   116
 Westchester County     10/26/2018   3   18:48.7   112
 Sec 1 Coaches-V1       10/20/2018   1   19:35.8   117
 St. Anthonys Inv-2     10/5/2018    1   20:00.01  115
 Six Flags Wild Saf     9/28/2018    1   18:42.0   122
 Dan Purdy Invite       9/15/2018    1   19:51.5   107
 Somers Big Red-3       9/8/2018     1   19:57.4   105
  ----------              ------
 NY States-Class C      11/11/2017   90  23:43.9   49
 Section 1-Class C      11/4/2017    4   20:53.11  92
 Section 1 Coach-V1     10/21/2017   17  21:19.5   84
 Brewster Bear V1       10/7/2017    9   20:40.8   79
 Dan Purdy Invite       9/16/2017    1   21:28.6   75
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    3000m    8   10:03.58
 Section 1-StQual      2/23/20   3000m    2   10:19.70
 Section 1-Class C     2/10/20   3000m    1   10:22.57
 Westchester Co        1/24/20   1500m    1   4:47.40
 New Balance Gms       1/17/20   2 Mile   2   10:46.85
 League Champ          1/12/20   1500m    1   4:49.64
 Hispanic Games        1/4/20    3000m    2   10:16.38
 Dendy 2 Results       1/3/20    600m     1   1:41.3
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nats-EmEl     6/15/19   2 Mile   26  11:21.49
 NY State Champ        6/7/19    3000m    11  10:07.03
 Section 1-StQual-D2   6/1/19    3000m    1   10:15.20
 Section 1-Class C     5/24/19   1500m    1   4:54.99
 Westchester Co        5/18/19   3000m    3   10:30.27
 Loucks Games          5/11/19   1 Mile   1   5:09.41
 League 3D Champ       5/9/19    1500m    1   4:54.81
 Somer Lion Club       5/4/19    3000m    1   10:21.80
 Red Raider Relays     4/18/19   3200m    2   10:58.18
 Tusker Twilight       3/28/19   1 Mile   1   5:21.38
 Section 1-StQual      2/17/19   1000m    5   3:03.38
 Section 1-Class C     2/11/19   3000m    1   10:51.49
 Westchester Co        1/27/19   3000m    4   10:52.29
 League Champ 3C       1/13/19   1000m    1   3:04.45
 Millrose Trials       1/9/19    1 Mile   20  5:24.13
 Sec 1 Kick-Off 2      12/16/18  3000m    1   10:43.88
   -------------        ----      ---          ----
 Section 1-StQual D2   6/1/18    1500m    4   4:58.12
 Section 1-StQual D2   5/31/18   3000m    2   10:51.31
 Section 1-Class C     5/24/18   1500m    2   4:59.68
 Westchester Co        5/20/18   3000m    4   11:00.74
 League 3D Champ       5/9/18    800m     1   2:29.40

 

Sydney Nowicki    12    Lockport    (Section 6 - Class A)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sydney Nowicki has performed very nicely the past three XC seasons ... she qualified for NXN Nationals in 2017 and was close to qualifying last year (2019) and in 2018 ... Finished off the XC season with three very good speed ratings (134, 133, 134),

Sydney demonstrated good shorter distance speed during Indoor Track with a 1000m PR (2:55.53) when finishing 6th at Indoor States.

 NXR New York Reg       11/30/2019   12  18:48.0   134
 NY Federation          11/23/2019   8   18:53.9   133
 NY States-Class A      11/16/2019   16  17:08.6   134
 Section 6-Class A      11/8/2019    1   19:02.50  129
 Niagara Frontier       11/2/2019    1   16:25.9   128
 Alden Bulldog-Lg       10/12/2019   1   18:05.77  134
 McQuaid Invitational   9/28/2019    17  18:44.3   111
 Sec 7 Pre-State-V1     9/21/2019    2   18:42.2   125
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/24/2018   16  19:09.0   127
 NY States-Class A      11/10/2018   15  19:15.3   125
 Section 6-Class A      11/2/2018    1   19:29.92  121
 Niagara Frontier       10/27/2018   1   18:42.0   131
 Alden Bulldog Stamp    10/13/2018   1   18:29.12  128
 McQuaid Invite         9/29/2018    2   18:12.5   119
 Bob Pratt Inv-VA       9/22/2018    6   20:32.30  103
 Red Dragon Inv-Lg      9/8/2018     1   19:04.42  121
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/2/2017    88  19:13.9   122
 NXR New York Champ     11/25/2017   11  19:08.1   127
 NY Federation          11/18/2017   8   18:56.2   130
 NY States-Class A      11/11/2017   13  20:03.2   123
 Section 6-Class A      11/3/2017    1   18:38.13  128
 Niagara-Frontier       10/28/2017   1   18:43.8   130
 West Seneca Inv-Lg     10/7/2017    1   19:11.01  123
 McQuaid Inv-AA-2       9/30/2017    2   18:01.6   122
 East Aurora Inv-Lg     9/23/2017    4   18:27.25  116
 Wayne Invite-D1        9/16/2017    10  19:34.0   115
 Red Dragon Inv-Lg      9/9/2017     1   19:06.07  117
  ----------              ------
 NY States-Class A      11/12/2016   47  19:24.1   115
 Section 6-Class A      11/4/2016    2   19:13.83  118
 Niagara Frontier       10/29/2016   2   19:43.7   115
 Alden Bulldog-Lg       10/15/2016   10  19:34.51  106
 McQuaid Inv-AAA Sd     10/1/2016    27  18:51.7   106
 McDaniel-Baxter-V4     9/24/2016    9   20:03.3   102
 Wayne Invite-V1        9/17/2016    17  19:45.0   97
 West Seneca Inv-Lg     9/10/2016    9   21:20.41  83
  ----------              ------
 NY States-Class A      11/14/2015   78  20:34.7   98
 Section 6-Class A      11/6/2015    6   20:40.53  107
 Niagara Frontier       10/31/2015   2   20:30.3   97
 Clarence Inv-Lg        10/24/2015   15  20:23.0   98
 Alden Bulldog Lg       10/17/2015   30  20:25.38  88
 McQuaid Inv-AA2 Un     10/3/2015    47  20:00.1   84
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    1000m    6   2:55.53
 NY State Champ        3/7/20    1500m    23  5:01.27
 Section 6-StQual      2/22/20   1000m    1   2:55.88
 Section 6-StQual      2/22/20   1500m    2   5:00.39
 Sec 6 Team Champ      2/8/20    1000m    1   2:57.20
 Sec 6 Team Champ      2/8/20    1500m    2   4:53.64
 Groundhog Classic     2/1/20    1500m    2   4:56.17
 Jerome Fields Open    1/18/20   1600m    1   5:06.14
 Jerome Fields Open    1/18/20   3200m    2   11:36.01
 New Year Celebrate    1/4/20    3000m    1   10:44.38
 Houghton Holiday      12/21/19  1500m    3   4:58.62
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/14/19   5000m    22  17:40.93
 NY State Champ        6/8/19    1500m    8   4:40.68
 Section 6-StQual      6/1/19    1500m    1   4:52.13
 Section 6-StQual      5/31/19   3000m    2   10:26.72
 Niagara Frontier      5/23/19   1500m    1   4:55.88
 Niagara Frontier      5/23/19   800m     1   2:23.00
 Kenmore Invite        5/18/19   3000m    1   10:36.75
 Marion Invite         5/10/19   1500m    1   4:53.10
 Runnin Cadet Show     5/4/19    3000m    3   10:06.84
 NY State Champ        3/2/19    3000m    16  10:23.36
 Section 6-StQual      2/21/19   1500m    3   4:56.26
 Section 6-StQual      2/21/19   3000m    1   10:32.77
 Sec 6-Team Champ      2/16/19   1500m    1   4:57.60
 Highander Inv 2       2/2/19    1000m    3   3:02.61
 Highander Inv 2       2/2/19    1500m    1   4:55.79
 Jackson-Walker Inv    1/26/19   3000m    2   10:28.54
 Varsity Select 1      1/5/19    3000m    1   10:28.91
 B/F Meet              12/15/18  1500m    1   4:52.39
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/15/18   5000m    15  17:38.72
 NY State Champ        6/9/18    1500m    16  4:41.26
 NY State Champ        6/8/18    3000m    7   10:14.30
 Section 6-StQual D1   6/2/18    1500m    1   4:48.23
 Section 6-StQual D1   6/1/18    3000m    1   10:34.30
 Niagara-Frontier      5/24/18   1500m    1   4:54.78
 Niagara-Frontier      5/24/18   3000m    1   10:23.94
 Niagara-Frontier      5/24/18   800m     1   2:19.82
 Kenmore Invite        5/19/18   1500m    1   4:52.23
 Kenmore Invite        5/19/18   800m     1   2:17.14
 Runnin Cadet          5/5/18    3000m    2   10:10.14
 Penn Relays           4/26/18   3000m    22  10:31.83
 Niagara Falls Inv     4/21/18   3000m    1   10:40.03
 NY States Champ       3/3/18    3000m    9   10:08.43
 Section 6-StQual      2/23/18   1500m    1   4:56.10
 Section 6-StQual      2/23/18   3000m    1   10:28.74
 Team Champs-A         2/10/18   1500m    1   4:51.67
 Sec 5 vs Sec 6        1/20/18   3000m    2   10:58.50
 Holiday Extra         12/28/17  3000m    1   10:39.20
   -------------        ----      ---          ----
 Section 6-StQual-D1   6/2/17    3000m    3   10:48.10
 Niagara Frontier      5/25/17   1500m    2   4:56.94
 Niagara Frontier      5/24/17   3000m    1   10:42.61
 Marion Invite         5/12/17   3000m    1   10:38.73

 

Mady Moroney    9    Pearl River    (Section 1 - Class B)
Mady Moroney had an outstanding 8th-grade XC season ... Improved throughout the season, and posted her best performances (speed ratings of 136) when finishing 2nd at States (Class B) and 6th at Federations.
 NY Federation          11/23/2019   6   18:45.9   136
 NY States-Class B      11/16/2019   2   17:02.1   136
 Section 1-Class B      11/9/2019    1   19:18.0   125
 Rockland County        10/29/2019   5   18:35.5   119
 Sec 1 Coaches Inv      10/19/2019   2   19:48.4   115
 Manhattan Invite       10/12/2019   5   15:43.0   113
 Nassau Coaches-Fr      9/21/2019    1   21:31.82  73
   Track (selected races):
 No Track Performances Available

 

Hannah Ielfield    12    South Lewis    (Section 3 - Class C)

 

 

 

 

 

Hannah Ielfield has been a top-rated runner the past several years, and that can be expected to continue during her senior year ... In terms of overall speed ratings, Hannah her best XC season last year with multiple speed ratings in the 130s ...... Hannah continued to show good Track performances during the Indoor season, and set an Indoor 1500m PR (4:41.89) and took 14th at Indoor States ...Hannah enters XC as the #3-rated Class C harrier.
 NXR New York Reg       11/30/2019   17  19:12.3   126
 NY States-Class C      11/16/2019   6   17:16.1   132
 Section 3-Class C      11/9/2019    1   18:52.9   133
 Adirondack-V1          10/26/2019   5   18:54.9   129
 Sec 1 Coaches Inv      10/19/2019   3   18:48.1   135
 Frontier Leag Champ    10/15/2019   1   18:38.2   120
 Tully Invite-Sm        10/5/2019    5   18:42.7   126
 EJ Herrmann Inv-V1     9/28/2019    1   18:39.6   138
 Sec 7 Pre-State-V1     9/21/2019    5   19:08.4   116
 VVS Invitational-2     9/7/2019     1   19:06.1   129
  ----------              ------
 Foot Locker NE-Sd      11/24/2018   50  19:41.2   111
 NY States-Class D      11/10/2018   3   19:18.5   124
 Sec 1 Coaches-V3       10/20/2018   4   19:49.4   113
 Frontier Champ         10/16/2018   1   19:01.2   116
 Manhattan Inv-E Sta    10/13/2018   16  15:12.6   122
 Whitesboro Invite      10/6/2018    1   18:49.6   134
 EJ Hermann Inv-V1      9/28/2018    3   19:13.8   125
 Chittenango Inv-2      9/8/2018     6   19:12.2   120
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/25/2017   19  19:23.8   122
 NY Federation          11/18/2017   13  19:05.8   127
 NY States-Class D      11/11/2017   3   20:22.2   117
 Section 3-Class D      11/4/2017    2   19:18.0   120
 Chittenango-V1         10/21/2017   1   19:10.8   123
 Frontier Leag Champ    10/17/2017   1   19:11.3   117
 Whitesboro Invite      10/7/2017    1   19:25.0   127
 EJ Herrman Inv-V1      9/30/2017    3   19:29.4   120
 Wayne Invite-D3        9/16/2017    3   19:31.79  115
 VVS Invitational-D2    9/9/2017     5   19:37.9   115
  ----------              ------
 NXR New York Open      11/26/2016   6   20:10.0   106
 NY States-Class D      11/12/2016   20  19:54.2   105
 Section 3-Class D      11/5/2016    3   19:36.2   115
 Frontier Champ         10/26/2016   3   20:11.0   99
 Tully Invite-Sm        10/15/2016   3   19:38.3   111
 Rome Coughlin Inv      10/8/2016    2   20:13.7   108
 McDaniel-Baxter-V2     9/24/2016    12  19:38.5   110
 ESM Invitational       9/17/2016    5   19:49.0   105
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    1500m    14  4:49.44
 Section 3-StQual      2/25/20   1500m    2   4:50.26
 Section 3-Class CD    2/8/20    1500m    1   5:03.60
 CSC & TVL Champ       1/31/20   3000m    2   10:13.06
 CSC & TVL Champ       1/31/20   600m     1   1:41.12
 CNY Higher FF Inv     1/24/20   1500m    1   4:41.89
 Mohawk Valley #5      1/10/20   3000m    4   10:24.55
 Mohawk Valley #4      1/3/20    1500m    2   4:51.41
 Mohawk Valley #3      12/20/19  1000m    2   3:02.46
 Mohawk Individ Relays 12/12/19  1 Mile   1   5:10.86
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/15/19   2000mSt  7   6:58.94
 NY State Champ        6/8/19    1500m    10  4:42.60
 NY State Champ        6/7/19    3000m    8   10:02.01
 Section 3-StQual-D2   5/31/19   1500m    1   4:40.93
 Section 3-StQual-D2   5/31/19   2000mSt  13  8:47.17
 Section 3-Class C1    5/21/19   3000m    1   10:57.16
 Section 3-Class C1    5/21/19   800m     1   2:25.92
 Section 3-Class C1    5/20/19   2000mSt  1   7:04.7
 Frontier Champ        5/15/19   1500m    1   4:57.32
 Loucks Games          5/11/19   2000mSt  5   7:12.84
 CBA Invitational      5/3/19    3000m    1   10:02.72
 New Bal National-EE   3/8/19    2 Mile   29  11:08.99
 NY State Champ        3/2/19    1500m    12  4:47.06
 Section 3-StQual      2/13/19   1500m    2   4:42.42
 CSC & TVL Champ       2/1/19    3000m    1   10:13.42
 Mohawk Valley #3      12/21/18  3000m    1   10:17.67
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/16/18   2000mSt  24  7:20.74
 NY State Champ        6/8/18    3000m    9   10:17.68
 Section 3-StQual      5/31/18   3000m    3   10:09.71
 Baldwinsville Arcaro  5/18/18   2000mSt  1   6:56.98
 Frontier Lg Champ     5/16/18   2000mSt  1   7:26.38
 CNS Invitational      5/11/18   3000m    1   10:20.92
 Rome Invitational     5/5/18    2000mSt  1   7:20.8
 CNS Relays            4/14/18   1500m    7   4:59.56
 Section 3-StQual      2/18/18   1500m    8   4:58.45
 Kirschenheiter Inv    1/20/18   3000m    4   10:43.90
 Mohawk Val Mt 4       1/9/18    3000m    2   10:40.69
 John DiMao Invite     12/8/17   1500m    3   4:58.91
   -------------        ----      ---          ----
 Section 3-StQual      6/2/17    3000m    6   10:31.09
 Section 3-Class C1    5/22/17   2000mSt  2   7:30.6
 Frontier Lg Champ     5/18/17   1500m    3   5:08.08
 Oneida Invite         5/12/17   3000m    4   10:38.27
 Rome Invitational     5/6/17    2000mSt  3   7:44.10
 Chittenango Inv       4/28/17   3000m    5   10:48.37

 

Lexi Bernard    11    South Lewis    (Section 3 - Class C)

 

 

 

 

 

 

Lexi Bernard had six speed ratings in the 130s, making last year her best overall season with respect to speed ratings ... South Lewis has 3 of the 4 top-rated runners in Class C entering the 2020 season.

Lexi set a 1500m PR during Indoor Track (4:48.45).

 NXR New York Reg       11/30/2019   22  19:22.7   122
 NY States-Class C      11/16/2019   4   17:09.4   134
 Section 3-Class C      11/9/2019    2   18:57.9   132
 Adirondack-V1          10/26/2019   3   18:40.0   134
 Sec 1 Coaches Inv      10/19/2019   4   19:04.3   130
 Frontier Leag Champ    10/15/2019   2   18:38.9   120
 Tully Invite-Sm        10/5/2019    2   18:22.1   133
 EJ Herrmann Inv-V1     9/28/2019    2   18:57.1   132
 Sec 7 Pre-State-V1     9/21/2019    1   18:35.9   127
 VVS Invitational-2     9/7/2019     3   19:41.0   117
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/24/2018   18  19:11.8   126
 NY States-Class D      11/10/2018   2   18:54.4   132
 Sec 1 Coaches-V3       10/20/2018   2   19:17.7   123
 Frontier Champ         10/16/2018   2   19:10.8   112
 Whitesboro Invite      10/6/2018    2   19:35.6   119
 EJ Hermann Inv-V1      9/28/2018    4   19:33.1   119
 Chittenango Inv-2      9/8/2018     8   19:21.4   117
  ----------              ------
 NXR New York Open      11/25/2017   1   19:46.3   116
 NY Federation          11/18/2017   26  19:24.1   121
 NY States-Class D      11/11/2017   9   20:42.5   110
 Section 3-Class D      11/4/2017    4   19:24.9   118
 Chittenango-V1         10/21/2017   4   19:29.1   117
 Frontier Leag Champ    10/17/2017   2   19:38.5   108
 Whitesboro Invite      10/7/2017    3   19:51.5   118
 EJ Herrman Inv-V1      9/30/2017    4   19:58.7   110
 Wayne Invite-D3        9/16/2017    6   20:17.03  100
 VVS Invitational-D2    9/9/2017     7   20:21.7   101
  ----------              ------
 NXR New York Open      11/26/2016   4   19:52.4   112
 NY Federation          11/19/2016   56  20:07.5   111
 NY States-Class D      11/12/2016   12  19:29.9   113
 Section 3-Class D      11/5/2016    4   19:52.6   109
 Frontier Champ         10/26/2016   4   20:24.5   95
 Tully Invite-Sm        10/15/2016   5   19:58.0   105
 Rome Coughlin Inv      10/8/2016    4   20:37.0   101
   Track (selected races):
 Section 3-StQual      2/25/20   1000m    3   3:05.59
 Section 3-Class CD    2/8/20    1000m    3   3:14.59
 Section 3-Class CD    2/8/20    1500m    2   5:03.66
 Section 3-Class CD    2/8/20    3000m    1   10:54.95
 CSC & TVL Champ       1/31/20   1000m    2   3:09.27
 CSC & TVL Champ       1/31/20   3000m    3   11:10.09
 CNY Higher FF Inv     1/24/20   3000m    8   10:22.34
 Mohawk Val Mt #6      1/17/20   1000m    3   3:05.46
 Mohawk Val Relays     12/6/19   1500m    1   4:48.45
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nats-FR       6/14/19   1 Mile   17  5:15.75
 NY State Champ        6/7/19    3000m    12  10:10.20
 Section 3-StQual-D2   5/31/19   3000m    1   10:13.67
 Section 3-Class C1    5/21/19   1500m    1   5:01.16
 Section 3-Class C1    5/20/19   2000mSt  2   7:53.6
 Frontier Champ        5/15/19   1500m    2   5:03.50
 Frontier Champ        5/15/19   2000mSt  2   7:46.53
 Oneida Invite         5/10/19   1500m    2   4:53.58
 Rome Copper City      5/4/19    3000m    1   10:25.92
 Frontier Leag Relays  4/2/19    1600m    2   5:22.9
 New Bal National-Fr   3/10/19   1 Mile   12  5:15.19
 USATF Adirondack      2/24/19   800m     9   2:25.30
 Section 3-StQual      2/13/19   3000m    5   10:28.94
 CSC & TVL Champ       2/1/19    1500m    1   4:56.46
   -------------        ----      ---          ----
 Section 3-StQual      5/31/18   3000m    6   10:36.54
 Section 3-Class C1    5/24/18   1500m    2   5:17.97
 Section 3-Class C1    5/24/18   2000mSt  2   8:01.1
 Baldwinsville Arcaro  5/18/18   800m     10  2:31.57
 Frontier Lg Champ     5/16/18   1500m    3   5:17.71
 Frontier Lg Champ     5/16/18   3000m    2   11:08.86
 CNS Invitational      5/11/18   3000m    3   10:47.43
 Rome Invitational     5/5/18    2000mSt  3   7:58.6
 CNS Relays            4/14/18   1500m    9   5:07.13
 NBal Nationals-JH     3/11/18   1 Mile   21  5:31.08
 Section 3-StQual      2/18/18   3000m    5   10:52.34
 Mohawk Val Mt 4       1/9/18    3000m    5   10:51.20
 John DiMao Invite     12/8/17   1500m    5   5:06.99
   -------------        ----      ---          ----
 Section 3-StQual      6/2/17    3000m    9   10:47.87
 Section 3-Class C1    5/22/17   2000mSt  4   8:04.5
 Oneida Invite         5/12/17   3000m    6   10:54.44
 Rome Invitational     5/6/17    2000mSt  5   7:53.47
 Chittenango Inv       4/28/17   3000m    9   11:02.25

 

Megan McLaughlin    11    East Aurora    (Section 6 - Class B)
 

 

 

 

 

 

 

 

Megan McLaughlin had consistent-level speed ratings in the mid-to-upper 120s during the 2018 and 2017 XC seasons, but improved to three speed ratings in the 130s last year ...... Megan performed nicely during Indoor Track and finished 12th overall at Indoor States in the 3000m (10:13.32) where she won the unseeded heat.
 NXR New York Reg       11/30/2019   21  19:19.0   124
 NY States-Class B      11/16/2019   4   17:06.5   135
 Section 6-Class B      11/8/2019    1   18:58.61  130
 ECIC Championship      10/26/2019   1   17:36.85  134
 Alden Bulldog-Lg       10/12/2019   2   18:21.92  129
 McQuaid Invitational   9/28/2019    2   18:06.9   124
 Knox Invite-Lg         9/14/2019    1   18:44.69  125
  ----------              ------
 NY States-Class B      11/10/2018   10  19:36.3   118
 Section 6-Class B      11/2/2018    1   19:17.35  125
 ECIC Championship      10/27/2018   1   18:38.47  128
 Alden Bulldog Stamp    10/13/2018   2   18:48.12  122
 St. Anthonys Inv-1     10/5/2018    3   19:36.21  123
 McQuaid Invite         9/29/2018    3   18:00.0   123
 East Aurora Inv-Lg     9/22/2018    1   17:48.15  128
 Knox Invitational      8/31/2018    1   15:13.26  119
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/25/2017   14  19:19.2   124
 NY Federation          11/18/2017   14  19:05.8   127
 NY States-Class B      11/11/2017   7   20:45.4   112
 Section 6-Class B      11/3/2017    2   18:49.11  125
 ECIC Championship      10/28/2017   2   18:39.75  126
 Alden Bulldog-Sm       10/14/2017   1   18:41.64  126
 McQuaid Inv-AA-Sd      9/30/2017    2   17:48.7   127
 East Aurora Inv-Lg     9/23/2017    3   18:14.73  120
 Wayne Invite-D3        9/16/2017    1   19:06.06  124
 JFK Invite 4K          9/1/2017     1   14:50.54  120
  ----------              ------
 NXR New York Reg       11/26/2016   57  20:14.2   104
 NY Federation          11/19/2016   67  20:18.7   107
 NY States-Class B      11/12/2016   23  19:26.5   114
 Section 6-Class B      11/4/2016    3   19:19.91  116
 ECIC Championship      10/29/2016   5   19:35.32  111
 Alden Bulldog-Lg       10/15/2016   9   19:28.86  108
 McQuaid Inv-AA Sd      10/1/2016    15  18:36.2   111
 McDaniel-Baxter-V4     9/24/2016    7   19:49.7   106
 East Aurora Inv-Lg     9/17/2016    6   18:49.30  107
 JFK Invite-JV          9/2/2016     1   15:29.78  104
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    3000m    12  10:13.32
 Section 6-StQual      2/22/20   3000m    1   10:41.11
 Sec 6 Team Champ      2/8/20    1000m    3   3:06.17
 Sec 6 Team Champ      2/8/20    600m     3   1:41.73
 Groundhog Classic     2/1/20    1000m    1   3:02.98
 Jackson/Walker Inv    1/25/20   3000m    1   10:28.09
 Sect 5/6 Battle       1/18/20   1000m    1   3:05.08
 New Year Celebrate    1/4/20    1500m    2   4:54.32
 Houghton Holiday      12/21/19  3000m    1   10:37.37
   -------------        ----      ---          ----
 NY State Champ        6/7/19    3000m    10  10:04.31
 Section 6-StQual      5/31/19   3000m    1   10:40.53
 ECIC Championship     5/24/19   3000m    2   10:13.99
 Williamsville S Inv   5/11/19   800m     2   2:20.02
 Golden Falcon Inv     5/3/19    3000m    1   10:25.31
 NY State Champ        3/2/19    3000m    15  10:20.92
 Section 6-StQual      2/21/19   3000m    2   10:52.29
 Sec 6-Team Champ      2/16/19   1000m    1   3:03.02
 Sec 6-Team Champ      2/16/19   1500m    4   5:03.02
 Highander Inv 2       2/2/19    1000m    1   3:01.51
 Jackson-Walker Inv    1/26/19   3000m    1   10:22.49
 Varsity Select 2      1/12/19   1500m    1   4:47.06
   -------------        ----      ---          ----
 NY State Champ        6/9/18    800m R       2:15.62
 NY State Champ        6/8/18    3000m    13  10:26.61
 Section 6-StQual D2   6/1/18    3000m    2   10:21.54
 ECIC Championship     5/26/18   1500m    1   4:43.60
 ECIC Championship     5/25/18   3000m    2   10:28.53
 Loucks Games          5/11/18   3200m    17  11:30.26
 Falconer Invite       5/4/18    3000m    1   10:22.88
 Dunkirk Invite        4/27/18   1500m    1   4:50.83
 Niagara Falls Inv     4/21/18   3000m    2   10:46.86
 NBal Nationals-JH     3/11/18   1 Mile   5   5:11.21
 NY States Champ       3/3/18    3000m    19  10:26.38
 Section 6-StQual      2/23/18   3000m    3   10:39.60
 Team Champs-C         2/10/18   1500m    1   4:51.18
 Team Champs-C         2/10/18   3000m    2   11:10.72
 Sec 5 vs Sec 6        1/20/18   1500m    2   4:57.97
 Jackson-Walker Inv    1/13/18   3000m    3   10:20.52
 Holiday Extra         12/28/17  1000m    1   3:10.42
 A/F Meet              12/22/17  1500m    1   5:02.2
 Early Xmas Clas       12/9/17   3000m    2   10:40.05
   -------------        ----      ---         ---
 Section 6-StQual-D2   6/2/17    800m     3   2:21.98
 ECIC Championship     5/26/17   800m     3   2:20.57
 Pioneer Invite        5/20/17   1500m    1   4:53.70

 

Leonni Griffin    9    Shaker    (Section 2 - Class A)
Leonni Griffin performed exceptionally well during her 8th-grade XC season ... Multiple speed ratings in the 130s and a 10-place finish at Federations ..... Leonni had very good Indoor Track performances ... showed good speed at 1000m (2:58.96).
 NXR New York Reg       11/30/2019  74   20:51.5   93
 NY Federation          11/23/2019  10   18:55.9   132
 NY States-Class A      11/16/2019  15   17:05.9   135
 Section 2-Class A      11/4/2019   5    17:31.81  137
 Suburban Council       10/26/2019  5    17:33.47  136
 Albany Co Champ        10/18/2019  2    14:36.0   130
 Manhattan Invite       10/12/2019  3    14:57.0   130
 Grout Run-Div 1        10/5/2019   1    15:25.71  130
 McQuaid Invitational   9/28/2019   8    18:01.8   125
 Guilderland Inv-Lg     9/21/2019   5    17:40.60  124
 Queensbury Inv-D1      9/14/2019   5    18:21.96  125
 Springstead Inv        9/7/2019    3    18:40.24  120
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/24/2018  31   19:42.2   116
 NY States-Class A      11/10/2018  29   19:39.5   117
 Section 2-Class A      11/2/2018   5    18:03.85  128
 Albany Co Champ        10/19/2018  1    18:31.0   123
 Manhattan Inv-Var A    10/13/2018  7    15:24.9   118
 Grout Run-Div 1        10/6/2018   1    15:56.74  121
 Killian Invite         9/29/2018   2    18:23.09  112
 Ocean State Inv-RI     9/22/2018   6    19:19.98  111
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    1000m    13  2:59.88
 Section 2-StQual      2/23/20   1000m    3   2:58.96
 Section 2-StQual      2/23/20   600m     3   1:39.32
 Sec 2-Div 1 Champ     2/16/20   1000m    2   3:01.86
 Sec 2-Div 1 Champ     2/16/20   600m     1   1:38.80
 Suburban Council      2/9/20    600m     1   1:39.31
 CNY Higher FF Inv     1/24/20   1000m    4   3:03.63
 Bishop Loughlin Gm    12/21/19  1 Mile   3   5:05.86
 Bishop Loughlin Gm    12/21/19  1000m    2   3:02.76
 Ithaca Bomber Inv     12/14/19  1500m    1   4:52.75
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nats-JH       6/14/19   1 Mile   3   5:09.40
 New Bal Nats-JH       6/13/19   800m     3   2:17.52
 Section 2-StQual-D1   5/31/19   1500m    2   4:43.61
 Group 1 Champ         5/22/19   800m     4   2:22.13
 William Eddy Meet     5/18/19   1500m    6   4:42.86
 The Futures           5/10/19   1500m    1   4:54.34
 The Futures           5/10/19   800m     1   2:23.32
 New Bal National-JH   3/10/19   1 Mile   2   5:15.23
 Section 2-StQual      2/24/19   1000m    3   3:10.11
 Section 2-StQual      2/24/19   1500m    5   4:55.83
 Section 2-Div 1       2/18/19   3000m    4   10:49.39

 

Grace Kaercher    12   Fayetteville-Manlius    (Section 3 - Class A)

 

 

 

 

Grace Kaercher has been relatively consistent over the past two XC seasons with speed ratings mostly in the 120s ... but last year, she had three speed ratings in the 130s including a 136 best at States (Class A) ..... Grace set a 3000m PR during Indoor Track (10:22.68).
 NXN Nationals          12/7/2019    148 20:01.2   109
 NXR New York Reg       11/30/2019   23  19:25.2   122
 NY States-Class A      11/16/2019   14  17:03.2   136
 Section 3-Class A      11/9/2019    5   19:29.6   121
 SCAC Championship      10/16/2019   5   18:55.4   130
 Manhattan Invite       10/12/2019   11  14:58.3   130
 ESM Invitational       9/14/2019    5   18:57.5   126
 VVS Invitational-1     9/7/2019     4   19:22.8   123
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/1/2018    93  18:40.6   126
 NXR New York Champ     11/24/2018   15  19:07.9   127
 NY States-Class A      11/10/2018   30  19:41.6   116
 SCAC Championship      10/17/2018   4   18:30.0   129
 Manhattan Inv-Var B    10/13/2018   7   15:24.5   118
 FM-Liverpool-WG Dual   9/26/2018    3   18:40.7   125
 Chittenango Inv-1      9/8/2018     4   19:01.0   124
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/2/2017    141 19:58.8   107
 NXR New York Champ     11/25/2017   34  19:59.6   110
 NY States-Class A      11/11/2017   21  20:29.0   114
 Section 3-Class A      11/4/2017    7   18:58.7   126
 SCAC Championship      10/18/2017   8   18:30.8   124
 Manhattan East St      10/14/2017   16  15:07.0   127
 Wayne Invite-D1        9/16/2017    14  19:58.0   107
 VVS Invitational-D1    9/9/2017     8   20:13.6   103
   Track (selected races):
 Section 3-Class AA    2/8/20    600m     3   1:40.98
 SCAC Championship     1/30/20   600m     4   1:43.46
 Bob Grieve Inv        1/18/20   1500m    3   4:51.75
 Mohawk Valley #5      1/10/20   3000m    3   10:22.68
 Arcaro Invitational   1/4/20    1000m    3   3:12.80
   -------------        ----      ---          ----
 NY State Champ        6/8/19    800m R       2:15.15
 Section 3-StQual-D1   5/31/19   800m R       2:18.92
 Section 3-Class AA    5/22/19   3000m    3   10:26.59
 SCAC Metro Champ      5/16/19   3000m    3   10:33.11
 Bville Arcaro Clas    5/10/19   1500m    3   4:52.12
 New Bal Nationals     3/8/19    800m R       2:19.25
 Section 3-Class AA    2/7/19    1500m    3   4:53.37
 Section 3-Class AA    2/7/19    3000m    3   10:25.73
 Grieve Invite         1/19/19   3000m    1   10:28.09
 Kirschenheiter Inv    1/12/19   1000m    2   3:00.03
 Oscar Jensen Relays   12/15/18  3000m    2   10:29.38
 Mohawk Val Team Rly   12/7/18   1500m    4   4:55.12
   -------------        ----      ---          ----
 NY State Champ        6/9/18    800m R       2:28.50
 Section 3-StQual      5/31/18   800m R       2:24.29
 Section 3-Class AA    5/23/18   3000m    5   10:53.32
 SCAC Metro Champ      5/17/18   3000m    2   10:35.90
 Oneida Invite         5/12/18   1500m    2   5:03.52
 Dual Meet             5/2/18    3000m    1   10:42.77
 Chittenango Inv       4/27/18   1 Mile   2   5:28.27
 Chittenango Inv       4/27/18   3000m    1   10:56.72
 Section 3-StQual      2/18/18   3000m    7   10:57.17
 Section 3-Class AA    2/8/18    3000m    5   10:51.11
 SCAC Championship     2/1/18    3000m    3   10:53.93
 Kirschenheiter Inv    1/20/18   1500m    3   5:01.28

 

Candace Tytler    11    Irondequoit    (Section 5 - Class A)
Candace Tytler showed nice improvement during the 2019 XC season ... her best races came during the championship portion of the season ... Finished 18th at the NY NXR Regional ..... Set a 1500m PR during Indoor Track (4:50.49) and finished 18th at Indoor States.
 NXR New York Reg       11/30/2019  18   19:13.1   126
 NY Federation          11/23/2019  21   19:19.9   124
 NY States-Class A      11/16/2019  22   17:26.0   128
 Section 5-Class A      11/2/2019   1    18:53.6   130
 Monroe County Inv      10/26/2019  2    18:28.6   122
 Sec 1 Coaches Inv      10/19/2019  1    19:25.9   122
 Penfield-Irondeq Inv   10/4/2019   1    18:59.21  128
 McQuaid Invitational   9/28/2019   6    18:25.3   118
 Midlakes Invite-D1     9/21/2019   24   22:02.67  65
  ----------              ------
 NY States-Class A      11/10/2018  70   20:48.6   94
 Section 5-Class A      11/3/2018   2    19:32.2   124
 Monroe County Champ    10/27/2018  7    19:08.2   109
 Sec 1 Coaches-V3       10/20/2018  3    19:39.1   116
 Midlakes Inv-D1        10/6/2018   5    21:26.72  100
 McQuaid Invite         9/29/2018   7    19:43.2   89
 Penfield-Irondequoit   9/21/2018   5    21:48.06  76
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    1500m    18  4:52.14
 Section 5-StQual      2/29/20   1500m    2   4:50.49
 Section 5-Class A     2/21/20   1500m    6   5:09.57
 Section 5-Class A     2/21/20   3000m    5   11:08.21
 RWTLeag (Hough)       2/14/20   1500m    2   4:57.65
 Monroe County         2/8/20    1000m    2   3:08.04
 Jackson/Walker Inv    1/25/20   3000m    5   10:49.57
 RWTLeag (RIT)         1/17/20   3000m    2   11:06.08
   -------------        ----      ---          ----
 NY State Champ        6/7/19    3000m    28  11:04.19
 Section 5-StQual-D1   5/31/19   3000m    1   10:20.43
 Section 5-Class A     5/24/19   1500m    4   4:54.09
 Section 5-Class A     5/24/19   3000m    11  11:17.66
 Section 5-Class A     5/24/19   800m     4   2:27.19
 Monroe County         5/18/19   1500m    5   4:56.78
 Lancer Invite         5/10/19   800m     1   2:27.74
 Runnin Cadet Show     5/4/19    3000m    12  10:35.89
 Wayne Invite          4/26/19   3000m    1   10:47.66
 Section 5-StQual      2/22/19   1500m    6   5:09.89
 RWTLeag (RIT)         2/8/19    1500m    3   5:02.61

 

Brigid McCabe    12    Notre Dame (Manhattan)    (CHSAA)
Brigid McCabe is the top-rated returning runner from the CHSAA-AIS-PSAL group ... Brigid showed major improvement during her junior XC season and won the CHSAA Championship race ... Finished 21st at Foot Locker Northeast ..... Demonstrated improvement continued during Indoor Track where Brigid finished 7th at Indoor States in the 3000m (9:58.50).
 Foot Locker Northeast  11/30/2019  21   18:44.6   129
 NY Federation          11/23/2019  29   19:30.1   121
 CHSAA Championship     11/9/2019   1    15:17.9   124
 NY-BQ CHSAA Champ      10/26/2019  2    15:08.7   128
 NYC Carnival           10/19/2019  1    15:27.4   121
 Manhattan Invite       10/12/2019  1    15:24.9   120
 NJ Shore Coaches       10/5/2019   2    19:13.0   120
 Xavier Inv-VarB        9/21/2019   2    15:42.1   117
 Jim Smith Inv-Jr       9/14/2019   1    20:16.27  111
 CHSAA Practice         9/7/2019    1    15:42.5   116
  ----------              ------
 CHSAA Championship     11/10/2018  17   16:27.1   98
 NYC Carnival           10/20/2018  6    16:18.92  99
 Xavier Invite-VB       9/22/2018   4    16:06.98  107
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    3000m    7   9:58.50
 Eastern States        2/18/20   2 Mile   2   10:56.97
 CHSAA Championship    2/8/20    1500m    3   4:52.08
 CHSAA Championship    2/8/20    3000m    1   10:21.20
 NY/BQ CHSAA Sec       1/26/20   1500m    1   4:50.62
 New Balance Gm        1/18/20   1 Mile   21  5:15.60
 New Balance Gm        1/18/20   1000m    10  3:06.14
 Stanner Games         1/11/20   3000m    3   10:17.60
   -------------        ----      ---          ----
 NYBQCHSAA Champ       5/15/19   3000m    1   10:53.29
 North Shore Inv       5/11/19   1500m    7   5:01.84
 North Shore Inv       5/11/19   3000m    3   10:50.32
 CHSAA Fr/Soph         4/28/19   1500m    1   4:57.85
 CHSAA Fr/Soph         4/28/19   800m     4   2:27.83
 Monsig Farrell Inv    4/6/19    3200m    4   11:38.95
 CHSAA Championship    2/9/19    3000m    4   10:32.22
 NYBQ-CHSAA Sect       1/26/19   1000m    2   3:09.03
 NYBQ-CHSAA Sect       1/26/19   1500m    3   5:01.56
 Ocean Bz Holiday      12/30/18  2 Mile   4   11:38.09

 

Madelyn Dinneen    11    Norwood-Norfolk    (Section 10 - Class C)

 

 

 

Madelyn Dinneen had four speed ratings in the upper 120s during the championship portion of the season ..... Finished a very good 8th in the 1500m (4:41.64) at the Indoor State Track Champioonship ..... I'm still not certain if Norwood-Norfolk will be Class C or Class D this fall.
 NXR New York Reg       11/30/2019   32  19:34.5   119
 NY Federation          11/23/2019   19  19:15.4   126
 NY States-Class C      11/16/2019   8   17:27.0   128
 Section 10-Class C     11/7/2019    1   20:33.00  128
 Interdivisional        10/29/2019   1   19:05.0   129
 North Country Inv      10/26/2019   1   19:52.68  111
 Beaver River Inv       10/12/2019   1   19:04.7   118
 McQuaid Invitational   9/28/2019    5   18:21.9   119
 Sec 7 Pre-State-V3     9/21/2019    2   18:59.1   119
  ----------              ------
 NY States-Class D      11/10/2018   13  20:22.5   103
 Section 10-Class D     11/1/2018    1   19:36.0   115
 Interdivisionals       10/25/2018   1   20:43.0   101
 North Country Inv      10/13/2018   1   20:35.3   94
 Beaver River Inv       10/6/2018    3   20:09.3   97
 McQuaid Invite         9/29/2018    10  19:20.6   96
 Section 7 Invite       9/15/2018    3   21:04.0   82
  ----------              ------
 NY Federation          11/18/2017   72  20:11.3   105
 NY States-Class D      11/11/2017   15  21:11.9   100
 Beaver River Inv       10/7/2017    2   19:46.2   106
 Section 7 Invite       9/9/2017     6   20:25.0   88
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    1500m    8   4:41.64
 Section 10 Champ      2/12/20   1500m    1   4:42.73
 Indoor Meet 4         1/17/20   1500m    1   4:47.96
 Indoor Meet 3         1/10/20   1500m    1   4:48.87
 TCITL De Masi Inv     12/29/19  1000m    2   3:07.18
 TCITL De Masi Inv     12/29/19  1500m    1   4:45.74
 Indoor Meet 2         12/20/19  1500m    1   4:54.77
 Indoor Meet 1         12/13/19  1500m    1   4:57.64
 Indoor Meet 1         12/13/19  3000m    1   11:01.61
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nats-FR       6/14/19   1 Mile   14  5:13.33
 NY State Champ        6/8/19    1500m    14  4:46.95
 NY State Champ        6/7/19    800m     22  2:19.82
 Section 10-StQual     5/31/19   1500m    1   5:00.01
 Section 10-StQual     5/31/19   800m     1   2:20.98
 Van Dusen Invite      5/18/19   1500m    1   4:56.17
 Van Dusen Invite      5/18/19   400m     3   1:01.85
 NY State Champ        3/2/19    1500m    22  4:55.33
 Section 10 Champ      2/14/19   1500m    1   5:05.97
 Section 10 Champ      2/14/19   3000m    3   11:38.96
 Indoor Meet 4         1/25/19   1500m    2   5:06.72
 Indoor Meet 4         1/25/19   3000m    1   11:22.92

 

Kathryn Altieri    12    Susan Wagner    (PSAL)

 

 

 

 

Kathryn Altieri showed major XC improvement between her 2018 and 2017 XC seasons ... Last year (2019), Kathyrn had an abbreviated XC season, but still demonstrated improved speed ratings.

Kathyrn had some good Indoor Track performances ... she finished 14th at Indoor States in the 3000m (10:14.46).

 NYC Mayor's Cup        10/6/2019    1   15:10.5   126
 Bowdoin Park Cl-V2     9/28/2019    5   19:46.9   115
 Lady Viking Inv        9/14/2019    3   15:18.2   124
  ----------              ------
 NXR New York Open      11/24/2018   4   20:09.8   107
 PSAL Championship      11/10/2018   2   19:28.63  118
 PSAL Staten Is         10/28/2018   1   19:58.88  108
 Manhattan Inv-Var B    10/13/2018   10  15:33.4   115
 Shore Coaches NJ       10/6/2018    7   20:08.0   101
 NYC Mayors Cup         9/29/2018    3   15:48.4   112
 Bowdoin Classic-V2     9/22/2018    7   20:06.1   109
 Luke Parletore Inv     9/9/2018     4   19:13.0   103
  ----------              ------
 NY Federation          11/18/2017   125 20:51.9   92
 PSAL Championship      11/11/2017   6   20:16.35  101
 PSAL Staten Is         10/28/2017   2   21:09.32  87
 Manhattan Var A        10/14/2017   17  16:29.1   96
 Shore Coaches NJ       10/7/2017    28  21:13.0   83
 NYC Mayors Cup Champ   10/1/2017    10  16:44.0   91
 Bowdoin Park Cl        9/23/2017    19  21:24.0   83
 
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    3000m    14  10:14.46
 PSAL Championship     2/22/20   1500m    3   5:00.31
 PSAL Championship     2/22/20   3000m    1   10:33.66
 Ocean Breeze Inv      1/26/20   2 Mile   5   11:10.85
 Staten Is Champ       1/12/20   1500m    2   4:59.01
 Hispanic Games        1/4/20    1 Mile   16  5:28.41
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/14/19   5000m    13  17:19.45
 NY State Champ        6/7/19    3000m    6   9:50.03
 PSAL So/Fr Champ      6/2/19    800m     1   2:19.64
 PSAL Championship     5/26/19   1500m    1   4:50.95
 PSAL Championship     5/26/19   3000m    1   10:39.20
 PSAL Staten Is        5/11/19   1500m    1   4:57.33
 PSAL Staten Is        5/11/19   3000m    1   11:09.09
 Staten Is Champ       5/5/19    1500m    1   4:52.70
 Penn Relays           4/25/19   3000m    11  9:52.44
 New York Relays       4/20/19   1 Mile   4   5:05.87
 NYC Mayors Cup        4/13/19   1500m    2   4:39.43
 New Bal Nationals     3/8/19    5000m    9   18:08.20
 NY State Champ        3/2/19    3000m    12  10:06.23
 PSAL Championship     2/16/19   1500m    1   4:52.32
 PSAL Championship     2/16/19   3000m    1   10:39.11
 PSAL Staten Is        2/6/19    1500m    1   4:58.90
 PSAL Staten Is        2/6/19    3000m    1   11:17.95
 Ocean Bz Invite       1/27/19   1 Mile   18  5:17.87
 Staten Is Champ       1/13/19   1500m    2   4:58.16
 Staten Is Champ       1/13/19   3000m    1   10:52.72
 Bishop Loughlin Gm    12/16/18  2 Mile   2   11:18.19
   -------------        ----      ---          ----
 NBal Nationals-Fr     6/15/18   2 Mile   7   11:41.90
 PSAL Championship     5/27/18   3000m    3   10:45.37

 

Mallory Grubb    11    Amherst    (Section 6 - Class B)
Mallory Grubb performed very nicely in her first season of cross country as a sophomore in 2019 (she played soccer in the fall of 2018) ... Finished a 5th at States (Class B) ..... Mallory posted some good Indoor Track times.
 NY States-Class B      11/16/2019   5   17:27.5   128
 Section 6-Class B      11/8/2019    3   19:43.05  116
 ECIC Championship      10/26/2019   3   18:26.99  117
 Alden Bulldog-Lg       10/12/2019   3   18:53.08  118
 Town Amherst Champ     10/4/2019    1   18:53.0   119
 McQuaid Invitational   9/28/2019    1   18:04.2   125
 East Aurora Invite     9/21/2019    1   18:15.24  120
 Knox Invite-Lg         9/14/2019    2   18:57.16  121

   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    1000m    19  3:02.69
 Section 6-StQual      2/22/20   1000m    2   2:59.70
 Sec 6 Team Champ      2/8/20    1000m    2   3:03.99
 Sec 6 Team Champ      2/8/20    1500m    3   4:55.24
 Groundhog Classic     2/1/20    1000m    2   3:03.60
 Groundhog Classic     2/1/20    1500m    3   5:01.89
 Fr/Soph Champ         1/25/20   1000m    1   3:05.42
 Fr/Soph Champ         1/25/20   600m     1   1:43.79
 New Balance Gm        1/18/20   1 Mile   18  5:12.53
 B/C Meet              1/11/20   1000m    1   3:06.53
 New Year Celebrate    1/4/20    1500m    3   4:57.23
 Houghton Holiday      12/21/19  1500m    2   4:55.40
 B/F Meet              12/14/19  1000m    1   3:10.47
 A/B Meet              12/6/19   1500m    1   5:02.19

 

Kate Sherman    12    Mohonasen    (Section 2 - Class B)

 

 

 

Kate Sherman showed good improvement during her junior XC season ... posted 4 speed ratings in the mid-120s and finished 7th at States (Class B) ..... Set a very nice 3000m PR (10:27.52) during Indoor Track.
 NXR New York Reg       11/30/2019   48  20:08.3   107
 NY Federation          11/23/2019   23  19:23.7   123
 NY States-Class B      11/16/2019   7   17:33.6   126
 Section 2-Class B      11/4/2019    1   18:04.03  127
 Colonial Council       10/25/2019   1   18:33.1   116
 Manhattan Invite       10/12/2019   7   15:44.7   113
 Paul Short Run         10/5/2019    3   18:45.2   114
 Sec 7 Pre-State-V2     9/21/2019    5   19:19.8   112
 Dave Forbes Invite     9/7/2019     1   18:59.5   124
  ----------              ------
 NXR New York Open      11/24/2018   3   20:03.6   109
 NY States-Class B      11/10/2018   16  19:41.4   116
 Section 2-Class B      11/2/2018    2   18:34.08  118
 Colonial Council       10/26/2018   1   18:52.0   109
 Manhattan Inv-Var B    10/13/2018   8   15:26.1   117
 Six Flags Wild Saf     9/28/2018    3   19:12.0   112
 Bob Pratt Inv-VB       9/22/2018    12  21:00.78  94
 Shaker Invitational    9/7/2018     11  20:03.50  92
  ----------              ------
 NXR New York Open      11/25/2017   11  20:27.9   102
 NY States-Class B      11/11/2017   40  21:54.1   89
 Section 2-Class B      11/3/2017    3   18:40.55  114
 Suburban Council       10/25/2017   14  18:34.08  116
 Burnt Hills Inv-D3     10/14/2017   9   18:47.86  112
 Six Flags Wild NJ      9/30/2017    2   19:48.0   100
 Wayne Invite-D2        9/16/2017    11  20:49.0   90
 VVS Invitational-D3    9/9/2017     10  21:03.5   87
  ----------              ------
 Section 2-Class B      11/4/2016    15  19:39.63  95
 Suburban Council       10/29/2016   54  20:08.89  85
   Track (selected races):
 Section 2-StQual      2/23/20   1500m    8   5:05.67
 Sec 2-Div 2 Champ     2/17/20   1500m    4   5:08.91
 Sec 2-Div 2 Champ     2/17/20   3000m    1   10:58.65
 Colonial Council      2/2/20    3000m    1   10:51.59
 Ocean Breeze Inv      1/26/20   1 Mile   8   5:13.26
 Yale Classic          1/11/20   3000m    13  10:27.52
 TCITL De Masi Inv     12/29/19  1500m    5   4:53.67
 Hall of Fame Inv      12/21/19  3000m    1   10:27.75
   -------------        ----      ---          ----
 Group 2 Champ         5/22/19   1500m    6   5:03.58
 Group 2 Champ         5/22/19   3000m    3   10:41.45
 Colonial Council      5/14/19   3000m    1   10:52.55
 Section 2-StQual      2/24/19   1500m    11  5:05.17
 Section 2-Div 3       2/17/19   1500m    1   5:09.10
 Colonial Council      2/10/19   1500m    1   5:09.43
 Yale Classic          1/12/19   1 Mile   5   5:17.16
   -------------        ----      ---          ----
 NBal Nationals-Fr     6/15/18   2 Mile   2   11:17.28
 Section 2-StQual D1   5/31/18   3000m    7   10:37.26
 Group 2 Champ         5/23/18   1500m    4   4:56.35
 Group 2 Champ         5/23/18   3000m    1   10:44.37
 Suburban Council      5/16/18   1500m    7   5:04.41
 Luciano Invite        4/28/18   3000m    3   10:39.90
 Section 2-StQual      2/25/18   3000m    7   10:50.35
 Last Chance Inv       2/4/18    3000m    3   10:43.37
 Yale Classic          1/20/18   3000m    26  10:43.54
 Marine Corps Clas     12/29/17  1 Mile   8   5:24.73
   -------------        ----      ---          ----
 Lady Eagles Inv       4/22/17   3000m    2   10:52.39

 

Kayla Schramm    11    Goshen    (Section 9 - Class B)

 

 

 

 

 

 

Kayla Schramm performed consistently well the past three XC seasons ... she finished 9th at XC States (Class B) last two years, and enters the coming season as the #6-rated Class B harrier.

During Indoor Track, Kayla demonstrated her speed with a PR at 1000m (2:56.03) when finishing 7th at Indoor States ... also set an Indoor PR at 1500m (4:47.04)

 NY Federation          11/23/2019   123 21:03.0   90
 NY States-Class B      11/16/2019   9   17:39.8   124
 Section 9-Class B      11/6/2019    1   18:57.1   114
 OCIAA Champion         10/25/2019   2   18:17.6   125
 Brown Northeast        10/19/2019   3   18:07.26  124
 Bowdoin Park Cl-V1     9/28/2019    4   20:20.2   104
 Suffern Inv-VarB       9/21/2019    4   19:19.9   107
 Warwick Wave Inv-V1    9/14/2019    1   18:43.8   121
  ----------              ------
 NY States-Class B      11/10/2018   9   19:36.2   118
 Section 9-Class B      11/2/2018    2   18:41.37  123
 OCIAA Championship     10/26/2018   3   18:29.14  119
 Brown Rhode Is         10/20/2018   1   18:19.63  119
 Manhattan Inv-Var A    10/13/2018   6   15:23.3   118
 Bob Pratt Inv-VA       9/22/2018    4   20:03.41  113
 Suffern Invite-VA      9/15/2018    2   18:40.7   119
 Warwick Wave Mania     9/8/2018     4   19:01.5   114
  ----------              ------
 NY Federation          11/18/2017   31  19:28.2   120
 NY States-Class B      11/11/2017   11  20:59.3   107
 Section 9-Class B      11/3/2017    1   18:31.86  122
 OCIAA Championship     10/27/2017   2   18:26.72  123
 Manhattan Var A        10/14/2017   2   15:17.5   123
 Ocean State RI         9/23/2017    1   19:34.27  109
 
 




		
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/7/20    1000m    7   2:56.03
 Section 9-StQual      2/28/20   1000m    2   2:59.76
 Section 9-Class A     2/15/20   1500m    2   4:47.04
 OCIAA Championship    2/8/20    1000m    2   2:58.17
 OCIAA Championship    2/8/20    1500m    2   4:51.83
 OCIAA Div Champ       2/1/20    1000m    2   3:05.84
 OCIAA Div Champ       2/1/20    1500m    3   4:57.70
 Last Chance           1/25/20   3000m    1   10:42.53
 New Balance Gm        1/18/20   1000m    2   3:00.37
 Stanner Games         1/11/20   1000m    3   3:02.32
 Hispanic Games        1/4/20    1 Mile   5   5:15.47
 OCIAA Meet            1/4/20    600m     1   1:40.1
 OCIAA Develop         12/21/19  1000m    1   3:04.1
 OCIAA Meet A          12/14/19  1500m    1   4:56.0
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nats-FR       6/14/19   1 Mile   10  5:10.45
 New Bal Nats-FR       6/13/19   800m     6   2:14.68
 Section 9-StQual-D1   5/31/19   1500m    4   4:55.35
 Section 9-StQual-D1   5/30/19   800m     3   2:13.63
 Section 9-Class B     5/24/19   1500m    2   4:48.56
 Section 9-Class B     5/24/19   3000m    2   10:38.93
 OCIAA Championship    5/18/19   1500m    5   4:56.58
 OCIAA Championship    5/18/19   3000m    2   10:27.66
 Race Oval Office      5/4/19    1500m    3   4:47.76
 Penn Relays           4/25/19   800m R       2:17.31
 New Bal National-Fr   3/10/19   1 Mile   8   5:10.66
 New Bal Nationals     3/9/19    800m R       2:15.71
 NY State Champ        3/2/19    1000m    8   2:58.73
 Section 9-StQual      2/22/19   1000m    2   2:59.90
 Section 9-Class A     2/16/19   3000m    2   10:43.61
 OCIAA Championship    2/10/19   1500m    2   4:55.87
 Stanner Games         1/12/19   3000m    7   10:33.33
   -------------        ----      ---          ----
 NBal Nationals-JH     6/16/18   1 Mile   3   5:11.38
 NY State Champ        6/8/18    800m     27  2:19.31
 Section 9-StQual      6/1/18    1500m    2   4:48.22
 Section 9-StQual      5/31/18   800m     1   2:15.54
 Section 9-Class B     5/24/18   3000m    1   10:34.97
 OCIAA Championship    5/19/18   1500m    1   4:52.11
 OCIAA Championship    5/19/18   3000m    2   10:26.11
 Friendship Games      5/11/18   1500m    1   4:48.00

 

Madison Relyea    12    Mayfield    (Section 2 - Class D)

 

 

 

 

 

 

Madison Relyea finished 27th at the NY NXR Regional race in XC and 2nd at States (Class D) ... she is the #2-rated Class D runner entering the 2020 season (behind Brooke Rauber).

Madison does not run Indoor Track because she is a Nordic skier ... Madison won the Nordic combined award at the NYSPHSAA Nordic Skiing Championships ... also finished 2nd in the 7.5K Skate Race.

 NXR New York Reg       11/30/2019   27  19:30.8   120
 NY Federation          11/23/2019   33  19:32.3   120
 NY States-Class D      11/16/2019   2   17:45.8   122
 Section 2-Class D      11/4/2019    1   18:31.21  118
 WAC Championship       10/22/2019   1   18:48.44  116
 Greenwich Invite       10/18/2019   1   18:33.6   117
 Burnt Hills Inv-D1     10/12/2019   4   18:53.25  110
 Grout Run-Div C        10/5/2019    5   16:57.22  100
 McQuaid Invitational   9/28/2019    12  19:19.6   99
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/24/2018   23  19:20.3   123
 NY States-Class D      11/10/2018   5   19:33.9   119
 Section 2-Class D      11/2/2018    1   18:18.34  123
 WAC Championship       10/24/2018   1   18:05.90  126
 Greenwich Invite       10/19/2018   2   18:10.8   122
 Manhattan Inv-Var E    10/13/2018   3   15:14.1   122
 Grout Run-Div C        10/6/2018    1   16:01.83  119
 EJ Hermann Inv-V1      9/28/2018    2   19:03.3   129
 Fort Plain Inv-Lg      9/15/2018    1   18:30.49  115
  ----------              ------
 NY Federation          11/18/2017   20  19:17.0   123
 NY States-Class D      11/11/2017   7   20:40.7   110
 Section 2-Class D      11/3/2017    2   18:30.99  118
 WAC Championship       10/25/2017   1   18:08.21  121
 Greenwich Invite       10/20/2017   1   18:38.5   116
 Burnt Hills Inv-D1     10/14/2017   1   18:44.66  113
 Grout Run - C          10/7/2017    1   16:07.66  118
 Galway Invite          9/23/2017    1   20:26.0   105
 Fort Plain Inv-Sm      9/16/2017    2   18:15.98  117
 Fonda-Fultonv Inv      9/2/2017     1   19:10.90  113
  ----------              ------
 NY States-Class D      11/12/2016   6   19:16.7   117
 Section 2-Class D      11/4/2016    3   18:50.27  111
 WAC Championship       10/25/2016   1   18:32.66  116
 Burnt Hills Inv-D1     10/15/2016   4   19:08.01  105
 Galway Invite-VB       9/24/2016    2   18:34.0   97
 Fort Plains Inv-Sm     9/17/2016    4   19:26.30  92
 Blackbird Invite-2     9/10/2016    1   21:48.0   83
  ----------              ------
 Section 2-Class D      11/6/2015    11  20:03.37  90
 WAC Championship       10/27/2015   3   19:55.08  83
 Burnt Hills Inv-D1     10/17/2015   27  20:42.03  74
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/8/19    1500m    12  4:43.33
 Section 2-StQual-D2   5/31/19   1500m    1   4:45.02
 Group 4 Champ         5/23/19   1500m    1   4:46.44
 Group 4 Champ         5/23/19   800m     2   2:22.41
 William Eddy Meet     5/18/19   1500m    10  4:52.31
 William Eddy Meet     5/18/19   800m     7   2:20.02
 WAC League Champ      5/14/19   1500m    1   5:02.72
 WAC League Champ      5/14/19   800m     1   2:30.19
 Fonda-Ful Invite      5/10/19   800m     1   2:25.67
 Marsh-Galotta Inv     5/4/19    1500m    1   4:58.24
 Marsh-Galotta Inv     5/4/19    800m     1   2:28.51
 Queensbury Inv        5/1/19    1500m    1   4:54.43
 Queensbury Inv        5/1/19    800m     2   2:24.15
   -------------        ----      ---          ----
 Section 2-StQual D2   6/1/18    1500m    4   5:09.20
 Group 4 Champ         5/24/18   1500m    1   4:56.79
 Group 4 Champ         5/24/18   800m     1   2:24.18
 Eddy Meet             5/19/18   1500m    8   4:47.89
 WAC Championship      5/17/18   1500m    1   5:12.61
 WAC Championship      5/17/18   3000m    1   11:47.50
 WAC Championship      5/17/18   800m     1   2:28.12
 Shen Invitational     5/11/18   1500m    2   4:54.23
 Shen Invitational     5/11/18   800m     7   2:26.13
 Marsh-Galotti Inv     5/5/18    1500m    1   5:08.46
 Marsh-Galotti Inv     5/5/18    800m     1   2:30.14
 Maple Hill Inv        4/28/18   1500m    1   4:50.71
 Maple Hill Inv        4/28/18   800m     1   2:26.42
 Bi-County Meet        4/14/18   1500m    1   5:14.5
 Bi-County Meet        4/14/18   800m     1   2:32.7
   -------------        ----      ---          ----
 Section 2-StQual-D2   6/1/17    3000m    2   10:56.86
 Group 4 Sectional     5/25/17   1500m    2   5:02.05
 Group 4 Sectional     5/25/17   3000m    3   11:09.05
 WAC Championship      5/16/17   1500m    1   5:05.40
 WAC Championship      5/16/17   3000m    1   11:02.84
 Kiwanis Bi-County     4/15/17   1500m    2   5:08.5
 Kiwanis Bi-County     4/15/17   3000m    1   11:31.0

 

New York has many good XC runners ... I can only profile some.

Watch-List - Last Year's Ratings - Separated by Class

[Class A] .. [Class B] .. [Class C] .. [Class D] .. [CHSAA & PSAL & AIS]

 
CLASS A

Karrie Baloga and Ella Kurto are the top-rated Class A runners, and the #2 and
#3-rated runners in NY State (behind Brooke Rauber) ... Both runners posted speed
ratings of 150 or higher last year (Karrie Baloga did it six times!).

Saratoga is the defending NXN National Champion, and Saratoga has five runners in
the top 13 Class A runners (all five are profiled above together).

Class A is once again loaded with top talent ... Ten runners have overall speed 
ratings of 133 or higher ... and others are expected to show improved abilities.

Note that only a limited number of seniors are included in the top returning
runners.


                     Grade  Section  School             2019 Rating

 Karrie Baloga         10    09-A   Cornwall            152     (Profiled) - 151 152 151 152 152 152 144 149
 Ella Kurto            11    02-A   Saratoga            146     (Profiled) - 150 140 145 143 147 138 141 135 133 137
 Hannah Kaercher       10    03-A   FM                  141     (Profiled) - 131 145 140 139 136 135 141 131
 McKinley Wheeler      10    02-A   Saratoga            137     (Profiled) - 140 135 134 137 134 127 116 103
 Sheridan Wheeler      10    02-A   Saratoga            137     (Profiled) - 140 134 131 138 140 136 127 117 117
 Katie Turk            12    01-A   Carmel              134     (Profiled) - 134 133 140 123 128 125 120 113 114 98
 Rylee Davis           10    02-A   Bethlehem           134     (Profiled) - 135 129 137 134 130 126 119 120 130 126 126
 Sydney Nowicki        12    06-A   Lockport            133     (Profiled) - 134 133 134 129 128 134 111 125
 Mackenzie Hart        11    02-A   Saratoga            133     (Profiled) - 140 125 128 129 130 109 119 102 97
 Leonni Griffin        9     02-A   Shaker              133     (Profiled) - 93 132 135 137 136 130 130 130 125 124 125 120
 Grace Kaercher        12    03-A   FM                  128     (Profiled) - 109 122 136 121 130 130 126 123
 Candace Tytler        11    05-A   Irondequoit         127     (Profiled) - 126 124 128 130 122 122 128 118 65
 Emily Bush            9     02-A   Saratoga            124     (Profiled) - 126 121 122 125 126 123 121 98 111 101

                                                                Seasonal Speed Ratings (most recent first)
 Eilee Ossont          11    05-A   Brighton            124     125 122 124 119 117 113 92
 Kate Putman           10    03-A   CNS                 123+    113 121 124 113 131 124 133 120 125 114
 Liyat Kebbede         11    02-A   Niskayuna           123     117 121 126 111 129 125 121 103
 Emily Toth-Ratazzi    11    03-A   Rome                122     121 113 117 121 133 131 126 121 117
 Zariel Macchia        8     11-A   William Floyd       122     120 124 112
 Catherine Mongan      11    02-A   Saratoga            121     115 112 120 128 128 127 124 121 121 119
 Kaitlyn Murtagh       12    01-A   Arlington           121     87 128 112 122 112 106 127 113 83
 Faithe Ketchum        11    04-A   Corning             120     111 120 114 123 112 115 123 126
 Anya Belisle          9     02-A   Saratoga            120     105 97 127 128 132 125 120 117 100
 Annalee Capuano       11    05-A   Irondequoit         120     119 117 121 115 123 115 125 102 104
 Debbie Lucchetti      11    03-A   FM                  120     120 119 122 113 107 84 85
 Ava Carsley           10    09-A   Valley Central      119     117 121 114 94
 Samantha Woodworth    11    04-A   Horseheads          118     118 116 94 115 116 115 117 123 116 114
 Kaitlyn Casas         10    01-A   New Rochelle        118     103 121 118 117 115 110 112 111 107
 Grace Weigele         12    11-A   Walt Whitman        117     117 117 114
 Erin Boler            10    02-A   Niskayuna           117     116 119 118 111 112 113 113 99
 Claire Kelly          12    09-A   Cornwall            116     118 115 114 108 114 109
 Briana Grant          12    11-A   Ward Melville       116     106 122 116 107 94 99
 Sydney Carlson        12    03-A   Liverpool           116     106 114 119 115 102 119 119 109
 Kelsey Crawford       12    01-A   John Jay CR         116     120 109 113 100 109 103 101
 Zoe Marcus            10    05-A   Fairport            114     112 114 114 117 110 92
 Alondra Cruz-Delgado  11    09-A   Newburgh            114     114 114 116 115 107 95 100 99 97
 Sarah Zahaykevich     11    09-A   Minisink Valley     114     99 116 119 114 112 112 110 89 77
 Leah Smith            10    09-A   Monroe-Woodbury     113     109 112 115 112 106 100 111
 Kaleigh Higgins       10    02-A   Shaker              113     103 94 117 122 119 117 116 112 117 113
 Sophie Ginsberg       11    01-A   White Plains        112     105 118 104 109 109 103 95 107
 Raven Stanet          12    01-A   Arlington           112     110 116 106 112 102 94 112 99 85
 Daphne Banino         11    01-A   Ursuline            112     110 115 104 107 101 89
 Victoria Laguerre     11    11-A   Ward Melville       111     105 115 112 117 104 95 99 85
 McKenna Arguien       11    05-A   Churchville-Chili   111     103 109 114 113 113 114
 Anna Recktenwalt      12    01-A   Arlington           111     105 106 111 116 114 105 113 114 115 97
 Gianna Marquez        11    11-A   Deer Park           110     106 117 110 98 101 100 92 90
 Alycia Hart           9     02-A   Saratoga            110     110 113 95 101 104 85
 Sage Altobelli        11    05-A   Webster Thomas      108     96 112 109 99 101
 Lauren Trejo          12    11-A   Sachem East         108     89 113 106 110 105 108
 Emily Berg            11    08-A   Syosset             108     97 114 99 104 103 106 104
 Marissa Navarra       10    03-A   CNS                 108     105 105 112 106 110 101 91 94
 Jessica Suiter        12    05-A   Fairport            108     99 109 110 101 93
 Sierra Doody          11    05-A   Webster Schroeder   107     103 110 103 102 101 101
 Marcy Colca           12    06-A   Williamsville N     106     108 101 102 108 102 102
 Luccabella Hotaling   11    02-A   Shenendehowa        106     90 103 112 108 99 106 98
 Anna Gansrow          9     11-A   Eastport-S Mano     106     107 95 109 90
 Skyler Knott          10    02-A   Shenendehowa        106     94 99 108 115 106 94
 Ani Sydorowych        9     03-A   FM                  105     103 106 92 98 110
 Allison Reid          11    11-A   Northport           105     103 113 69 88 104 76
 Cassie McLaughlin     12    02-A   Shenendehowa        105     105 104
 Kara Sinnott          10    02-A   Shenendehowa        105     90 105 111 96 73
 Noel Barlette         9     06-A   Orchard Park        105     108 97 102 100 102 96 79 102
 Noni Pattington       12    04-A   Ithaca              105     107 95 100 104 105 106 95
 Ilsa Kloiber          12    05-A   Victor              105     100 105 101 107 91
 Lizzie Ostrander      12    04-A   Elmira District     104     109 100 90 95 71 93 99 90 108 96
 Christina Demeo       12    02-A   Saratoga            104     108 94 82
 Katrina Torelli       10    01-A   Harrison            104     96 112 91 93 70
 Maddie Pearson        12    05-A   Brighton            103     107 102 93 93 85 91
 Brenna McLaughlin     10    02-A   Shenendehowa        103     100 105 100
 Gabby McCarthy        12    03-A   Liverpool           103     105 102 103 94 105 95 96 81
 Kiley Matthews        11    02-A   Columbia            103     100 105 95 101 105 100 99 86
 Brooke Hirsch         11    01-A   Suffern             103     94 105 102 106 104 101 87 87
 Amilia Wise-sweat     12    09-A   Newburgh            102     106 89 103 107 87 60 84 102 92
 Simone Sullivan       12    09-A   Warwick             102     106 97 98 92 97
 Leyla Ventura         11    01-A   North Rockland      102     99 99 106 99 94 85
 Ana Markovina         11    08-A   Jericho             102     103 89 105 94
 Emma Rathburn         12    11-A   Ward Melville       102     83 108 102 100 87 104 93 95
 Katie Hale            12    04-A   Corning             102     92 106 100 87 101 93 91 100
 Abigail Moxon         10    02-A   Columbia            102     101 97 103 104 100 99
 Mia Sisilli           10    09-A   Monroe-Woodbury     102     96 104 96 101 101 83 103
 Alexis Violi          12    11-A   Sachem East         101     98 104 96 104 96 85
 Eva Woodworth         11    03-A   Liverpool           101     95 105 99 85 99 94 88
 Amelia Amack          11    03-A   FM                  101     98 98 105 92 96 103 98 91
 Anne Hagan            11    09-A   Washingtonville     101     100 103 94 103 85 77 85
 Hanna Fields          10    05-A   Victor              101     108 92 89 76 85
 Skyler Smith          11    02-A   Niskayuna           100     54 82 118 96 93 107 103 100
 Jade Pazmino          11    01-A   North Rockland      100     100 97 99 101 101 90 90
 Kelly O'Conner        12    09-A   Valley Central      100     79 97 105 102 98 100
 Adriana Cecchetelli   11    09-A   Cornwall            100     103 101 88 78 80 84
 
 
CLASS B

The top three Class B runners had overall speed ratings in the 130s last year.
Elizabeth Lucason is the top-rated Class B runner based on overall speed rating,
and she won the State Class C race last year (but moves back-up the Class B this
season) ... Mady Moroney finished 2nd at States last year (Class B), and is the 
top returning Class B runner from States ... Megan McLaughlin finished 4th at
States last year (Class B) and is a serious contender to win the Class B race
this year ... Looks very competitive as other runners are likely to step-up
and contend.


                     Grade  Section  School             2019 Rating

 Elizabeth Lucason     11    03-B   Camden              136     (Profiled) - 131 140 131 126 132 129 135 135 124
 Mady Moroney          9     01-B   Pearl River         133     (Profiled) - 136 136 125 119 115 113 73
 Megan McLaughlin      11    06-B   East Aurora         132     (Profiled) - 124 135 130 134 129 124 125
 Mallory Grubb         11    06-B   Amherst             124     (Profiled) - 128 116 117 118 119 125 120 121
 Kate Sherman          12    02-B   Mohonasen           124     (Profiled) - 107 123 126 127 116 113 114 112 124
 Kayla Schramm         11    09-B   Goshen              123     (Profiled) - 124 114 125 124 104 107 121

                                                                Seasonal Speed Ratings (most recent first)
 Una Boylan            11    01-B   Pearl River         121     119 121 119 125 118 119 116 107
 Lindsey Stokes        12    04-B   Maine-Endwell       119     112 122 123 117 115 108 115 114 112 115
 Maddy Mack            11    03-B   Oneida              119     105 120 121 96 120 117 121 115
 Mia Paolino           9     02-B   Burnt Hills         118     107 121 117 119
 Emily LaMena          10    11-B   John Glenn          117     122 105 115 105 107 101
 Kaylee Lacreta        12    03-B   New Hartford        116     121 109 122 116 109 114 99 90 99 88 86 79
 Angeline Caamano      12    08-B   Manhasset           115     115 117 104 107
 Stephanie James       10    02-B   Scotia-Glenville    114     102 115 119 113 107 112 105
 Maya Spottiswood      12    08-B   JFK Bellmore        114     97 122 113 109 104 105 98 88
 Marisa Swiatek        12    06-B   Williamsville E     113     119 101 110 106 110 105 105 98 93 97
 Emily Berg            11    02-B   Burnt Hills         113     86 115 114 114 102 116 110 113
 Jackie Amato          12    11-B   Westhampton         112     111 111 115 114 108 113 98 89
 Niamh Durcan          12    01-B   Pearl River         112     105 118 108 108 100 95 93
 Kayla Schmidt         12    06-B   Williamsville S     112     101 116 110 112 113 107 108 110
 Marissa Spottiswood   11    08-B   JFK Bellmore        112     100 117 115 113 110 93 103 106 92
 Jamisen Vendetti      11    02-B   Burnt Hills         112     92 116 115 103 113 103 73
 Logan Barsalow        10    02-B   Averill Park        111     104 113 121 94 115 100 81 94 90
 Geneva Green          12    06-B   East Aurora         111     101 116 104 111 108 111 105
 Josie Smith           11    02-B   Emma Willard        110     110 111 107
 Jordyn Canali         10    05-B   Canandaigua         110     106 111 109 110
 Juliana Elberson      10    03-B   Oneida              109     105 111 103 110 110 105 95
 Emilia O'Leary        8     06-B   East Aurora         109     104 113 105 111 105 94 91
 Julia Fears           12    01-B   Tappan Zee          108     110 101 113 107 103 95 106 85 96 88
 Sophie Rosencrans     12    08-B   North Shore         108     94 111 108 107 104
 Trinity Wells         11    05-B   Newark              107     110 104 91 91 92
 Avery Brull           12    08-B   South Side          106     109 108 99 90 92 106 91 96
 Juliette Salazar      10    01-B   Peekskill           106     106
 Emmie Keys            11    08-B   Wheatley            105     107 103 106 107 94 101 86 92
 Hannah Dykens         11    05-B   Pittsford Suth      104     104 103 107 104 78 81
 Maria Ferris          12    05-B   Brockport           104     105 101 99 105
 Olivia Lucia          11    05-B   Pittsford Mendon    104     93 113 94 92
 Alex Young            10    05-B   Pittsford Suth      103     103 104 98 102 104 90 85
 Rachel Miller         8     02-B   Mohonasen           102     92 102 108 101 104 84 71 84
 Sarah Keane           12    08-B   Seaford             101     108 93 97 92 65 50
 Meghan O'Donnell      12    09-B   Goshen              101     90 108 96 96 95 87 95 97
 Nicole Kuehner        11    06-B   Iroquois            101     103 100 97 91 87 68
 Kate Gilliam          11    08-B   North Shore         100     101 93 94 104
 Elle Archer           9     08-B   North Shore         100     86 101 103 94 97
 Alia Spaker           10    05-B   Honeoye FL          100     103 100 82 80 91 54
 Emma Anderson         11    03-B   Homer               99      100 94 100 101 97 98 92 85
 Isabel Vogel          11    02-B   Burnt Hills         99      56 92 107 102 95 100 94
 Ciara Durcan          12    01-B   Pearl River         98      75 102 97 107 97 97 87
 Keira Flaherty        12    01-B   Yorktown            98      90 101 93 105 92 86 82
 Maddie Powers         10    02-B   Queensbury          97      93 101 89 68
 Taylor Totevski       10    11-B   Sayville            97      97
 Ann Brennan           11    05-B   Honeoye FL          97      93 102 80 96 86 85
 Molly Fantauzzo       9     05-B   Pittsford Suth      96      94 100 93 83 84 67
 Ysabella Paneto       11    09-B   Goshen              96      86 95 102 93 67 85 70
 Hailey Kliszak        11    06-B   Lake Shore          96      100 96 94 80 83 68 65 65
 Ava Engstrom          12    11-B   East Hampton        96      99 92 73 95 86 82
 Isolde McManus        12    01-B   Hendrick Hudson     96      89 88 100 90 92 96 98
 Natalia Sawyer        11    02-B   Mohonasen           95      75 79 104 102 99 105 84 55
 
 
CLASS C

Class C looks very competitive with the top four runners nearly equal based
on overall speed rating ... The top five Class C runners (all profiled above)
are also the top five Class C returning runners from the NY State Class C race
last year.

Last year, the South Lewis girls moved up from Class D to Class C ... and Brynn
Bernard, Lexi Bernard and Hannah Ielfield finished 2nd, 4th and 6th, respectively,
at the State Class C race while Ava Jolley finished 3rd and Madelyn Dinneen 8th.

                     Grade  Section  School            2019 Rating

 Brynn Bernard         9     03-C   South Lewis         134     (Profiled) - 130 136 138 127 136 127 130 124 123 104
 Ava Jolley            12    01-C   North Salem         134     (Profiled) - 128 138 136 130 136 119 116 120 115
 Hannah Ielfield       12    03-C   South Lewis         133     (Profiled) - 126 132 133 129 135 126 138 116 129
 Lexi Bernard          11    03-C   South Lewis         133     (Profiled) - 122 134 132 134 130 133 132 127 117
 Madelyn Dinneen       11    10-C   Norwood-Norfolk     126     (Profiled) - 119 126 128 128 129 111 118 119 119

                                                                Seasonal Speed Ratings (most recent first)
 Tess Fitzmaurice      12    02-C   Greenville          122     114 121 125 124 120 122 115
 Alexa Doe             11    03-C   South Jefferson     122     119 125 120 121 115 116 119 112
 Nina Sgambelluri      11    02-C   Greenwich           122     125 117 118 105 115 121
 Pipher Reid           11    04-C   Chenango Forks      122     123 124 114 122 119 113 95 103 79
 Madison Luke          11    03-C   Clinton             122     125 121 108 111 102 110
 Lauren Wagner         11    06-C   Akron               115     117 111 115 109 108 115 110
 Adriana Catalano      11    01-C   Pleasantville       112     112 114 104 103 104
 Leah Richardson       10    09-C   James O'Neill       111     92 115 109 114 105 109 105 109 103
 Angelina Napolean     10    06-C   Allegany-Lime       110     114 98 104 108 109 108 103 92
 Joddie Decker         12    05-C   Penn Yan            109     109 109 104 106 108 100 106
 Greta Flanagan        12    08-C   Oyster Bay          106     105 108 108 89 81
 Eva DeMarco           12    01-C   Dobbs Ferry         106     108 96 115 88 92 62 100 92
 Fenna Laban           9     01-C   Dobbs Ferry         106     111 101 103 89 101 84 87 75
 Kylie Bowman          9     06-C   Newfane             106     108 91 107 110 96 97
 Emmaline Jackson      12    04-C   Lansing             105     108 104 101 98 91 89 95 99
 Isabella Shatraw      10    10-C   Potsdam             103     99 105 91 108 105 95 97
 Karsyn Burnash        11    03-C   South Jefferson     102     103 101 95 101 99 83
 Teagan Wright         10    02-C   Greenwich           100     73 101 100 101 95 82 95 93 85
 Catalina Ersing       10    06-C   Newfane             99      104 89 99 88 72 82
 Mariem Sayahi         10    02-C   Voorheesville       99      89 87 98 108 107 104 106 97 103
 Patsy Oberholzer      11    05-C   Greece Odyssey      98      88 101 99 87 67
 Taylor Harvey         12    03-C   Clinton             98      96 96 99 98 99 96 85
 Makayla Sparacino     12    02-C   Taconic Hills       97      98 94
 Kinsley Jacobs        10    04-C   Lansing             97      103 93 86 88 76 72 67
 Mary Cotter           11    05-C   Harley-Allendale    96      90 95 97 97 78 98 97
 Charlotte Blake       10    05-C   LeRoy               94      89 103 90 85 81 38 62
 Alanna Holman         12    06-C   Albion              94      94 95 90 82
 Emily Skiff           11    02-C   Greenwich           94      77 100 95 83 80 96 91 82 83
 Vassianna Klock       11    03-C   Jordan-Elbridge     94      89 94 93 92 94 96 87
 Isabella Masotti      12    11-C   Mattituck           93      101 86 88 80 69 60 61 68
 Juliana Flick         12    06-C   Silver Creek        93      80 94 96 97 95 89 81 75
 Hannah Goetz          11    06-C   Springville         93      74 97 94 91 73
 Bailey Bain           10    02-C   Greenwich           92      62 94 86 100 93 99 79 90
 Sharon Colbert        10    10-C   Norwood-Norfolk     91      90 94 89 85 85 82 53
 Allison Gash          10    09-C   James O'Neill       90      93 83 96 78 69 81 69
 Rikki Griffith        10    10-C   Gouverneur          89      87 89 81 92 37
 Megan Vianese         10    02-C   Schuylerville       88      88 89 88 84 88 80 66 62
 Celianna Cardwell     12    09-C   Dover               88      94 80 74 65
 Netasha McIntosh      12    05-C   Hornell             88      90 91 81 77 76 66 56
 
CLASS D

Brooke Rauber is the four-time defending State Class D champion and the odds-on
favorite to win again in 2020 ... Brooke is a Top-5 national runner having finished
7th, 6th and 6th at NXN Nationals the past three years and she is the Pan-Am U20 
champion.

                     Grade  Section  School             2019 Rating

 Brooke Rauber         12    03-D   Tully               154     (Profiled) - 156 141 157 156 155 148 155 155 143 146 147
 Madison Relyea        12    02-D   Mayfield            120     (Profiled) - 120 120 122 118 116 117 110 100 99

                                                                Seasonal Speed Ratings (most recent first)
 Ava Crist             12    06-D   Maple Grove         116     114 116 118 111 109 101 102
 Lily Czub             10    02-D   Hoosic Valley       113     117 105 111 107 113 103 101 107
 Caitlyn Acompora      11    03-D   Hamilton            111     113 109 105 106 104
 Penelope Greene       12    11-D   Pierson             111     114 103 111 110 105 95 86
 Katie Edinger         10    03-D   Tully               108     94 118 92 102 107 104 103 95
 Faith Skowvron        10    05-D   Addison             107     93 106 114 104 97 100 106 101
 Cella Schnabel        12    04-D   Delhi               106     113 95 99 85 90 102 101 104 84
 Acacia Barber         12    06-D   Frewsburg           106     108 100 108 108 103 90 93 99
 Alexa Wolcott         11    05-D   Pavilion/York       106     110 94 103 100 96
 Christina Peppy       12    06-D   Maple Grove         105     94 111 105 99 99 99 80
 Madalenn Fee          11    05-D   Red Jacket          103     109 101 85 88 86 87
 Angelina Pusateri     10    02-D   Maple Hill          103     107 107 89 97 96 88 77 63
 Abby Brunenavs        11    06-D   Maple Grove         101     107 90 101 93 90 82 73
 Jade Dening           12    03-D   Remsen              98      88 104 99 89 107 90 87 78 83 68
 Shannon Ferri         12    01-D   Haldane             98      93 84 103 96 100 91
 Gretel Hilson-Schneide9     04-D   Delhi               97      102 94 92 75 62 68
 Elsie Corbett         10    02-D   Berlin              97      101 91 95 90 86 84 44
 Lilly Fowler-Conner   12    03-D   Tully               97      82 104 92 80 95 95 87 77
 Michelle Puzulis      12    02-D   Berne-Knox-West     95      92 97 94 97 89 92 98 81
 Elizabeth Radyn       12    02-D   Lake George         95      97 90 94 95 90 92 88
 Paris Welker          11    03-D   Oriskany            94      97 88 88 101 90 89 69
 Ellie Lees            9     04-D   Delhi               93      98 99 93 78 72 81 61 62 66
 Lonnie Weiss          11    04-D   Delhi               92      98 88 85 76 78 86 68 69 67
 Riley Soehnlein       11    04-D   Elmira Notre Dame   91      92 90 94 83 80 75 85 83 79
 Lauren Brandt         10    03-D   Beaver River        88      90 87 84 76 87 89 66 81 54
 Jenna Fisher          11    06-D   Clymer-Sherman      88      89 82
 Sophia Bennett        11    04-D   Southern Cayuga     88      92 92 56 75 55 60
 Alison Sawyer         12    05-D   Red Creek           86      92 83 76 74 62 41
 Lydia Snow            12    03-D   Waterville          86      85 89 88 83 77 73 77
 Anna Tessier          11    04-D   Delhi               86      47 96 92 82 80 83 84 79 83 81
 Piper Young           10    04-D   Elmira Notre Dame   86      76 90 91 88 67 79 77 81 74 63
 Gianna Welker         11    03-D   Oriskany            85      80 84 86 86 85 73
 Jenna Franklin        10    05-D   Arkport/Canaseraga  85      70 91 87 81 82 72 64 56
 Emma Jordan           10    02-D   Galway              84      86 85 84 83 78 76 70 65 56
 Jordyn Carlo          11    03-D   Oriskany            84      82 81 84 75 89 58
 Sienna Dorr           11    04-D   Delhi               83      88 81 81 75 69 71 76 69 67
 Adeline Capel         12    05-D   Geneseo             83      86 86 69 64 58 52
 Hannah Schauman       10    06-D   Clymer-Sherman      82      89 70 76 72 74 61 73
 Sophia McKiernan      10    07-D   Moriah/Boquet Val   81      79 72 87 85 68 68 79 44
 Ana Mordvinova        10    04-D   Elmira Notre Dame   80      72 79 84 75
 Leah Filter           10    05-D   Pembroke            79      68 82 88 54 59 53
 Makayla Garrison      12    03-D   Beaver River        79      82 71 70 82 81 58 49 31
 
CHSAA & PSAL - AIS

Brigid McCabe and Kathyrn Altieri are the top-rated returning runners in this
group ... I'm expecting some runners to step-up and compete in this group.

                     Grade  Section  School            2019 Rating

 Brigid McCabe         12    CHS    Notre Dame (Manh)   126     (Profiled) - 129 121 124 128 121 120 120 117 111 116
 Kathryn Altieri       12    PSA    Susan Wagner        125     (Profiled) - 126 115 124

                                                                Seasonal Speed Ratings (most recent first)
 Maya Dorer            12    CHS    St. Joseph Brook    116     121 113 91 87
 Alyssia Brown         11    CHS    Notre Dame          114     109 113 101 115 124 115 117 98 105 117
 Holly Arrison         12    CHS    Nichols             110     110 106 96 117 116 109 110 109
 Isabella Stenhouse    10    PSA    Stuyvesant          110     106 113 103 105 107 110 104
 Kristen Aguilera      10    PSA    Susan Wagner        108     95 120 107 95 91 86 76 84
 Lola Dinneen          10    CHS    Notre Dame          107     106 110 110 103 101 105 92 92 100 103
 Siena Muccini         11    PSA    Benjamin Cardozo    107     110 105 89 100 91
 Gabriela Gallen-Kallel11    CHS    Nichols             105     100 105 106 101 95 102 106
 Lauryn Heskin         12    AIS    Marymount           104     105 97
 Giavanna Comerford    12    CHS    Notre Dame          103     82 106 106 109 104 96 101 97 104 104
 Sabrina Sciabica      12    PSA    Tottenville         103     84 108 105 108 84 100 78 81
 Elizabeth Mauro       12    AIS    Lycee Francais      102     90 106
 Sylvan Wold           12    AIS    Packer Collegiate   101     93 105 98 95 84
 Marie Naudus          12    CHS    Sacred Heart        100     94 105 96 102 92 87 89 98
 Farah Osman           11    PSA    Brooklyn Tech       99      98 103 100 91 93 91 75 74
 Kelly Parker          12    CHS    St. Anthonys        99      93 94 99 107 97 95 102 94
 Mary Katherine Hart   11    CHS    Nardin Academy      99      98 100 97 89 86
 Taylor Harris         11    AIS    Conv Sacred Heart   99      101 90 93
 Annie Tully           10    AIS    Conv Sacred Heart   98      88 102 94 96
 Cornelia Carragher    12    AIS    Trinity             96      91 96 99 86 93
 Grace Murphy          10    CHS    Archbishop Molloy   96      97 89 93 97
 Simone Isip           11    PSA    Millennium          95      84 99 91 97 72
 Andrea Becker         11    AIS    Trinity             95      89 95 97 89 92 84
 Julianne Yotov        12    PSA    Stuyvesant          92      88 92 94 83
 Helen Moloney         12    CHS    Sacred Heart        92      93 90 94 91 80 66 91 80
 Naomi Gomel           9     AIS    Dalton School       91      85 96 89 79 75
 Dominga Rivera        11    AIS    Marymount           91      94 88 74 82 65
 Ashley Minns          12    CHS    Kellenberg          90      86 69 97
 Isabelle Ewing        11    AIS    Trinity             90      83 93 91 89 78 77
 Madison McDonald      12    CHS    St. Joseph Brook    89      87 86 91
 Sabrina Spezia        12    CHS    St. John Bapt       88      86 95 81 75 84 52 43
 Lindsey Schwasnick    12    CHS    St. Anthonys        88      87 93 67 73 51
 Kylie Maddalena       12    CHS    St. Anthonys        88      88 90 80 65
 Sophia Fitzpatrick    12    CHS    Sacred Heart        87      87 91 87 87 66 61 52 61
 Olivia Fermo          10    CHS    St. Anthonys        87      80 83 95 73 77 68
 Heidi Khuu            11    CHS    Nardin Academy      85      75 85 89 82 70
 Alessia Bubula        11    PSA    Hunter Col          84      79 86 78 75 84
 Beatriz-Plum Luard    11    AIS    Friends Seminary    84      84
 Susan Jimenez         11    PSA    Brooklyn Tech       84      78 87 80 74
 Grace Schaaff         12    CHS    St. Joseph Sea      83      70 79 90 82 65 71 89
 Lan Huse              10    AIS    Chapin School       83      31 100
 Jourdan Garnett       12    CHS    Bishop Loughlin     83      65 89