[TullyRunners Home Page]

  Highest National Speed Ratings 2020

 ... as of -  September 24, 2020

[ Girls Highest Ratings ]

 

Note ... These are the highest individual speed ratings in the TullyRunners Database (as of September 24, 2020).

Speed Ratings in the TullyRunners Database come from selected meets nationally (and most meets from within NY) ... Note that the State in the Tables below sometimes (not always) refers to the meet location.

Note ... Due to the limited number of runners in many races caused by the Covid-19 Pandemic of 2020, I can NOT adequately speed rate many races (and do not attempt to speed rate them or find the results TOO Uncertain) ... So some very good performances are therefore excluded from the list below.

Adequate speed rating is not possible with sufficient runners in races and some diversity of teams, and this will be a problem all season for many meets  ... and I have time to speed rate only a certain number of races ... In past years, the big invitational races during the season combined with State Championship races, post-season races such NXR, NXN and Foot Locker was adequate for my speed rating purposes ... This season may be different ... I will evaluate the desire and effort week-by-week.

 

 Boys Highest Speed Ratings 2020
 
    Name                   Gr   School                        Meet                      St  Date       PL  Time      Speed Rating
1   Parker Wolfe           12   Cherry Creek                  Heritage Distance         CO  9/12/2020  1   14:30.1   193.97   194
2   Tristian Merchant      12   Anchorage Christian           ACS 5K Invitational       AK  9/11/2020  1   14:45.2   193.93   194
3   Justin Wachtel         12   Mary Persons                  Greyhound Invite          GA  9/12/2020  1   15:01.6   191.48   191
4   Nathan Mountain        12   St. Xavier                    Trinity-Valkyrie Inv      OH  9/19/2020  1   14:46.9   190.37   190
5   Ethan Strand           12   Vestavia Hills HS             Southern Showcase         AL  9/19/2020  1   14:36.9   189.71   190
6   Crawford Hope          12   Homewood HS                   Southern Showcase         AL  9/19/2020  2   14:41.6   188.12   188
7   Izaiah Steury          11   Angola                        Marion Invitational       IN  9/5/2020   1   14:51.1   187.97   188
8   Hunter Jones           10   Benzie Central                Benzie Pete Moss          MI  8/29/2020  1   15:00.7   187.78   188
9   Nathan Green           12   Borah                         Capital Borah Dual        ID  9/19/2020  1   15:49.5   187.50   188
10  Dalton Mortensen       12   Bountiful                     UIAAA Invitational        UT  9/18/2020  1   15:01.1   186.64   187
11  Creed Thompson         12   Skyridge                      Wasatch Invite            UT  9/12/2020  1   15:10.2   186.60   187
12  Kamari Miller          12   Marietta                      Cobb County Champ         GA  9/5/2020   1   15:19.8   186.40   186
13  Noah Ward              12   Philip Simmons                Run The Stables           SC  9/19/2020  1   15:07.9   186.37   186
14  Ben Conlin             12   Rampart                       TCA Titan Thunder         CO  9/18/2020  1   15:57.0   186.00   186
15  Harrison Witt          12   Mountain Vista                Vista Nation 2-Mile       CO  8/28/2020  1   09:34.0   185.91   186
16  William Zegarski       11   Little Miami                  Bethel Tate Inv           OH  9/19/2020  1   15:27.1   184.96   185
17  Nathan Moore           12   Uniont. Lake                  Claymnot Early Bird       OH  8/29/2020  1   15:45.7   184.77   185
18  Brayden Packard        12   American Fork                 Wasatch Invite            UT  9/12/2020  1   15:16.6   184.47   184
19  Rheinhardt Harrison    11   Nease HS                      Bale-n-Trail Inv          FL  9/19/2020  1   15:29.1   184.30   184
20  Caleb Boutelle         12   Pine Creek                    PPAC Race #5              CO  9/18/2020  1   15:38.2   184.27   184
21  Spain Vaughan          12   Eastside                      Fight Like Wyatt          SC  9/5/2020   1   15:05.2   184.26   184
22  Will Jefferson         12   Whiteland Community           Rick Weinheimer Cl        IN  9/5/2020   1   14:59.6   184.13   184
23  Erik Le Roux           11   Cheyenne Mountain             Cheyenne Mt Stamp         CO  9/11/2020  1   15:48.0   184.00   184
24  Brendan Colwell        12   Penns Valley Area             Altoona Mt Lion           PA  9/19/2020  1   15:54.4   183.86   184
25  Nathan Walker          12   Fremont                       Hill and Bale             MI  9/12/2020  1   15:48.6   183.80   184
26  Travis Hickner         12   Noblesville                   Rick Weinheimer Cl        IN  9/5/2020   2   15:01.8   183.40   183
27  Jackson Shorten        11   Mountain View                 NoCo Challenge 1          CO  8/28/2020  1   15:32.5   183.17   183
28  Javier Vento           12   Belen Jesuit Preparatory Sch  Bale-n-Trail Inv          FL  9/19/2020  2   15:32.9   183.03   183
29  Drew Seabase           12   Traverse City Central         Benzie Pete Moss          MI  8/29/2020  2   15:15.0   182.99   183
30  Jacob White            12   Dakota Ridge                  Durden Invite             CO  9/18/2020  1   15:55.0   182.67   183
31  Kole Mathison          10   Carmel                        Riverview Health Inv      IN  9/19/2020  1   15:16.5   182.52   183
32  Nate Mueller           12   A-D-M                         Heartland Classic         IA  9/19/2020  1   15:34.6   182.47   182
33  Nate Jaster            11   American Fork                 UIAAA Invitational        UT  9/18/2020  3   15:14.8   182.08   182
34  Aiden Mccarter         12   Prescott                      Western Equinox Fest      AZ  9/19/2020  1   15:21.3   181.89   182
35  Connor Ackley          10   Hil. Davidson                 Central Ohio Invite       OH  9/19/2020  1   15:09.7   181.77   182
36  Walker Cole            12   Oak Mountain HS               Chickasaw Trails          AL  9/12/2020  3   15:30.8   181.74   182
37  Anthony Davies         12   Hillcrest                     Wasatch Invite            UT  9/12/2020  2   15:25.3   181.57   182
38  Adam Magoulas          11   Belen Jesuit Preparatory SchooBale-n-Trail Inv          FL  9/19/2020  3   15:37.4   181.53   182
39  Gabriel Montague       12   Satellite                     FL Horse Park Inv         FL  9/5/2020   1   15:32.0   181.34   181
40  Krishna Thirunavukkaras11   Brebeuf Jesuit Prep School    Riverview Health Inv      IN  9/19/2020  2   15:21.6   180.80   181
41  Jackson Watts          12   Madisonville-North Hopkins    Trinity-Valkyrie Inv      KY  9/19/2020  2   15:15.9   180.70   181
42  Owen Karas             12   St. Charles                   Central Ohio Invite       OH  9/19/2020  2   15:12.9   180.70   181
43  Paul Stamm             12   Indianapolis Cardinal Ritter  Dansville Invite          IN  8/29/2020  1   15:58.4   180.53   181
44  Jacob Knodle           12   West Fargo Sheyenne           North Valley Invite       ND  8/29/2020  1   15:46.5   180.50   181
45  Bradley Ball           12   Nease HS                      Bale-n-Trail Inv          FL  9/19/2020  4   15:41.0   180.33   180
46  Carter Lipscomb        12   Doddridge County              Chick-fil-A Inv           WV  9/12/2020  1   15:32.1   180.30   180
47  Carson Burian          12   Rowland Hall                  Wasatch Invite            UT  9/12/2020  2   15:29.3   180.23   180
48  Seth Wallgren          11   Skyridge                      Nicholls Hollow Inv       UT  9/4/2020   3   15:41.4   180.20   180
49  Andrew Jones           12   North Hall                    North Hall Invite         GA  9/10/2020  1   15:47.8   180.07   180
50  Kevin Vanderkolk       12   Brentwood                     Southern Showcase         AL  9/19/2020  3   15:06.0   179.99   180
51  Sean Korsmo            12   Bismarck                      BPS Invitational          ND  8/28/2020  1   15:48.4   179.87   180
52  Dayton Carlson         12   Casteel                       Western Equinox Fest      AZ  9/19/2020  1   15:27.4   179.86   180
53  CJ Singleton           11   Butler                        Red-White-Blue Cl         PA  9/19/2020  1   15:45.9   179.71   180
54  Michael Moffat         12   Westlake                      Westlake Classic          UT  8/15/2020  1   15:13.3   179.57   180
55  Davin Thompson         12   Skyridge                      Wasatch Invite            UT  9/12/2020  3   15:32.1   179.30   179
56  Xander Black           12   Brophy College Preparatory    Western Equinox Fest      AZ  9/19/2020  2   15:29.1   179.30   179
57  Zac Bright             12   Idaho Falls                   Cardinal Classic          ID  9/5/2020   1   16:26.1   179.29   179
58  Bobby Ganser           11   Louisville                    Boardman Spartan Inv      OH  9/19/2020  2   15:59.4   179.20   179
59  Jaysen Bouwers         12   Sioux City North              Heartland Classic         IA  9/19/2020  2   15:44.5   179.17   179
60  Isaac Berlin           12   Timpanogos                    Wahstach Rendezvous       UT  8/29/2020  2   15:29.7   179.10   179
61  Jackson Danner         12   Huntsville HS                 Black & Gold Classic      AL  8/29/2020  1   15:29.7   179.09   179
62  Drew Costelow          10   Center Grove                  Riverview Health Inv      IN  9/19/2020  4   15:27.7   178.76   179
63  Daren Hinds            12   Summerville                   Mike Moore Lake Murrray   SC  9/19/2020  2   15:24.9   178.70   179
64  Lucas Guerra           12   Highland                      Terra Haute Savings       IN  9/5/2020   1   15:45.9   178.70   179
65  Joshua Armstrong       12   Hurricane                     Cedar All Comer           UT  8/13/2020  1   15:25.0   178.67   179
66  Will Dixon             12   Madison                       Cardinal Classic          ID  9/5/2020   2   16:28.0   178.66   179
67  Jedidiah Megargel      12   Westlake                      UIAAA Invitational        UT  9/18/2020  4   15:26.2   178.27   178
68  Gabe Simonsen          12   Mustang                       Deer Creek Field          OK  8/22/2020  1   15:23.3   178.23   178
69  John Hunter            12   Provo                         UIAAA Invitational        UT  9/18/2020  5   15:27.4   177.86   178
70  Aj Antonelli           10   Deer Creek                    Deer Creek Field          OK  8/22/2020  2   15:24.8   177.73   178
71  Josh Stern             12   Satellite                     Viera Invitational        FL  9/19/2020  2   15:22.3   177.57   178
72  Casey Burr             12   Wade Hampton                  Mike Moore Lake Murrray   SC  9/19/2020  3   15:28.5   177.51   178
73  Sam Kolowith           10   Dreher                        Mike Moore Lake Murrray   SC  9/19/2020  4   15:28.9   177.36   177
74  Ethan Ashley           11   Denmark                       North Georgia Champ       GA  8/29/2020  2   15:50.9   177.05   177
75  Foster Wilfong         12   Boerne Champion               Boerne Champion Inv       TX  9/19/2020  1   15:15.0   177.00   177
76  Taj Lee                12   San Antonio Johnson           Boerne Champion Inv       TX  9/19/2020  2   15:15.0   177.00   177
77  Miles Brush            11   Chelsea                       Chickasaw Trails          AL  9/12/2020  5   15:45.0   176.99   177
78  Connor Ewert           12   Beavercreek                   Fairmont Invite           OH  9/12/2020  1   16:03.3   176.90   177
79  Will Pinson            11   Huntsville HS                 Black & Gold Classic      AL  8/29/2020  2   15:36.6   176.80   177
80  Wil Stamm              12   Indianapolis Cardinal Ritter  All Catholic              IN  9/12/2020  2   15:34.1   176.65   177
81  Reese Kilbarger-stumpff11   Columbus North                Rick Weinheimer Cl        IN  9/5/2020   3   15:22.1   176.63   177
82  Mitchell Athay         12   Idaho Falls                   Canyon Ridge Run          ID  9/18/2020  1   16:01.1   176.63   177
83  Scott Prieve           12   Palmer                        PPAC Race #5              CO  9/18/2020  2   16:01.4   176.52   177
84  Ty Garrett             10   Valor Christian               Heritage Distance         CO  9/12/2020  2   15:23.0   176.33   176
85  Luke Lambert           12   Wylie High                    North TX Circuit Wk2      TX  9/19/2020  1   15:32.1   176.31   176
86  Noah Jenkins           10   Herriman                      Wasatch Invite            UT  9/12/2020  4   15:41.2   176.27   176
87  Ryan Chevalier         11   Loveland                      Mason Inivitational       OH  9/12/2020  1   16:14.8   176.07   176
88  Brady Griebel          12   Bellevue                      Tipton Invite             IA  9/8/2020   1   15:32.8   176.07   176
89  Cole Cronk             12   Lak. West                     Mason Inivitational       OH  9/12/2020  2   16:14.9   176.03   176
90  Caleb Shumaker         12   Tipton                        Tipton Invite             IA  9/8/2020   2   15:33.0   176.00   176
91  Blake Barnes           12   Prosper Rock Hill             North TX Circuit Wk2      TX  9/19/2020  1   15:33.0   175.99   176
92  Ryan O'Dea             12   Trinity (Louisville)          Trinity-Valkyrie Inv      KY  9/19/2020  3   15:30.3   175.90   176
93  Daniel Larsen          12   Davis                         Nicholls Hollow Inv       UT  9/4/2020   5   15:54.5   175.83   176
94  Camden Marshall        12   Corydon Central               Brown County Eagle        IN  9/12/2020  3   15:33.5   175.83   176
95  Jackson Heidesch       10   Dowling Catholic              Heartland Classic         IA  9/19/2020  3   15:54.5   175.83   176
96  Nicolas Dovalovsky     12   Neuqua Valley                 Neuqua Val-NapN Dual      IL  9/18/2020  1   14:46.3   175.58   176
97  Cooper Atkins          12   Scottsboro HS                 Pepsi Challenge           AL  9/5/2020   1   15:55.3   175.57   176
98  Jesus Garcia           12   Zionsville Community          Terra Haute Savings       IN  9/5/2020   2   15:55.3   175.57   176
99  Conor Bohrer           12   St. Xavier                    Trinity-Valkyrie Inv      KY  9/19/2020  4   15:31.8   175.40   175
100 Caden Smith            12   Cherokee Trail                Bruin 5K Invite           CO  8/29/2020  1   15:44.0   175.33   175
101 Kiefer Bell            11   Talawanda                     Mason Inivitational       OH  9/12/2020  3   16:17.5   175.17   175
102 James Thomas           12   Broomfield                    Niwot Invitational        CO  9/5/2020   2   16:17.6   175.13   175
103 Dylan Sequeira         12   Magnolia High                 Klein ISD Inv             TX  9/19/2020  1   15:08.7   175.10   175
104 Kai Connor             11   Westfield                     Riverview Health Inv      IN  9/19/2020  5   15:39.3   174.91   175
105 Gabe Scales            12   Huntsville HS                 Southern Showcase         AL  9/19/2020  6   15:21.4   174.88   175
106 Logan Peel             10   Cedar                         Canyon View Inv           UT  8/22/2020  2   15:54.5   174.84   175
107 Conner Ackley          10   Hil. Davidson                 Hot Summer Bash           OH  9/5/2020   2   15:36.7   174.76   175
108 Samuel Nelson          12   American Fork                 UIAAA Invitational        UT  9/18/2020  6   15:36.8   174.75   175
109 Peter Fox              12   Grandview                     Bruin 5K Invite           CO  8/29/2020  2   15:46.0   174.67   175
110 Wyatt Mortenson        12   Sentinel                      Missoula Invite           MT  9/19/2020  1   16:04.2   174.61   175
111 Shane Gard             12   Pocatello                     Cardinal Classic          ID  9/5/2020   4   16:40.2   174.60   175
112 Ivan Westcott          12   Yorkville                     Yorkville Tri-Meet        IL  9/12/2020  1   15:10.2   174.60   175
113 Matt Singleton         11   Aurora                        Boardman Spartan Inv      OH  9/19/2020  3   16:13.2   174.60   175
114 Taylor Knight          12   Orem                          Wasatch Invite            UT  9/12/2020  3   15:46.4   174.53   175
115 Cooper Bocko           12   Lambert HS                    Carrollton Orthopaedic    GA  9/12/2020  2   16:16.6   174.48   174
116 Lane Hoyes             11   Thomas Nelson                 Trinity-Valkyrie Inv      KY  9/19/2020  5   15:34.6   174.47   174
117 Frank Bero             12   Boardman                      Boardman Spartan Inv      OH  9/19/2020  4   16:13.9   174.37   174
118 Matthew Leppert        12   Fishers                       Hamilton Co Invite        IN  9/1/2020   3   15:50.1   174.30   174
119 Kevin Agnew            12   Carroll                       Cedarville Inv            OH  9/19/2020  1   15:53.2   174.27   174
120 Bennett Dubois         11   Hamilton Southeastern         Riverview Health Inv      IN  9/19/2020  6   15:41.2   174.26   174
121 Ryan Pajak             9    Ringgold                      Red-White-Blue Cl         PA  9/19/2020  1   16:02.6   174.14   174
122 Austin Popplewell      12   Yorkville                     Yorkville Tri-Meet        IL  9/12/2020  2   15:11.6   174.13   174
123 Randy Espinoza         12   Deer Valley                   Western Equinox Fest      AZ  9/19/2020  1   15:44.7   174.11   174
124 Macarius Wright        12   Newsome HS                    North Port Invite         FL  9/12/2020  1   15:44.7   174.10   174
125 Zeb Mendel             12   Sioux Falls Lincoln           Heartland Classic         IA  9/19/2020  4   16:00.4   173.87   174
126 Jayden Holdsworth      12   Orem                          Wasatch Invite            UT  9/12/2020  4   15:48.7   173.77   174
127 Ryker Holtzen          12   Canyon Ridge                  The Dam Run               ID  9/3/2020   1   16:13.0   173.67   174
128 Gabriel Mahlen         12   Eastview                      SSC Round #3              MN  9/12/2020  1   16:04.0   173.67   174
129 Nolan Satterfield      11   Hamilton Southeastern         Riverview Health Inv      IN  9/19/2020  7   15:43.1   173.64   174
130 Will Lohr              11   Sioux City North              Heartland Classic         IA  9/19/2020  5   16:01.2   173.60   174
131 Ian Zimmerman          12   Northern Bedford              Altoona Mt Lion           PA  9/19/2020  2   16:25.2   173.60   174
132 Caleb Mann             12   Liberty                       PPAC Race #1              CO  8/21/2020  1   16:07.5   173.51   174
133 Matt Gambill           11   Terre Haute South Vigo        Brown County Eagle        IN  9/12/2020  5   15:40.6   173.47   173
134 Ethan Lipham           11   Berkeley Prep HS              FL Horse Park Inv         FL  9/5/2020   2   15:55.6   173.45   173
135 Charlie Schuman        11   Carmel                        Riverview Health Inv      IN  9/19/2020  8   15:43.8   173.40   173
136 Zane Bergen            11   Niwot                         Battle Mountain Husky     CO  9/5/2020   1   16:52.9   173.37   173
137 Scott Nalepa           11   North Allegheny               Red-White-Blue Cl         PA  9/19/2020  2   16:05.0   173.35   173
138 Tristan Galvan         12   San Antonio Brandeis          Boerne Champion Inv       TX  9/19/2020  3   15:26.0   173.33   173
139 Jake Sheykhet          12   Grandview                     Bruin 5K Invite           CO  8/29/2020  3   15:50.0   173.33   173
140 Stirling Marshall      12   Bozeman                       Belgrade Invite           MT  9/4/2020   1   16:41.0   173.33   173
141 Conner Wingfield       11   Daniel Boone                  Fender's Farm Carn        TN  9/19/2020  1   15:50.0   173.33   173
142 Ezra Burrell           10   Brebeuf Jesuit Prep School    Brown County Eagle        IN  9/12/2020  6   15:41.2   173.27   173
143 Andrew Bickford        12   Prairie                       Heartland Classic         IA  9/19/2020  6   16:02.3   173.23   173
144 Jaron Hartshorn        10   Lone Peak                     Nicholls Hollow Inv       UT  9/4/2020   6   16:02.4   173.20   173
145 Tayson Echohawk        10   Orem                          UIAAA Invitational        UT  9/18/2020  8   15:41.5   173.18   173
146 Will Clark             12   Fishers                       Hamilton Co Invite        IN  9/1/2020   4   15:53.5   173.17   173
147 Cameron Jacobs         12   Orem                          Wasatch Invite            UT  9/12/2020  5   15:50.6   173.13   173
148 Ruben Rojas            11   Katy Seven Lakes              Klein ISD Inv             TX  9/19/2020  2   15:14.6   173.13   173
149 Aiden Britt            12   Lebanon                       Chickasaw Trails          AL  9/12/2020  6   15:56.8   173.05   173
150 Spenser Wolf           11   Forest Park                   Brown County Eagle        IN  9/12/2020  7   15:42.0   173.00   173
151 Natnael Enright        11   Frisco Wakeland               North TX Circuit Wk2      TX  9/19/2020  1   16:00.2   172.93   173
152 Gabe Smit              12   Prior Lake                    SSC Round #3              MN  9/12/2020  2   16:06.2   172.93   173
153 Evan Harris            12   Herriman                      Timpanogos Inv            UT  9/5/2020   8   15:18.4   172.87   173
154 Tommy Rice             10   GlenOak                       Boardman Spartan Inv      OH  9/19/2020  5   16:18.5   172.83   173
155 Andy Stohr             12   Columbus North                Brown County Eagle        IN  9/12/2020  8   15:42.7   172.77   173
156 Jake Fisher            12   Carmel                        Hamilton Co Invite        IN  9/1/2020   5   15:54.8   172.73   173
157 Kooper Dibb            12   American Fork                 Timpanogos Inv            UT  9/5/2020   10  15:18.9   172.70   173
158 Luke Lawson            12   Frisco Reedy                  North TX Circuit Wk2      TX  9/19/2020  2   15:42.9   172.69   173
159 Mac Updike             12   Lake Wales HS                 Jim Ryun Invite           FL  9/12/2020  3   16:13.0   172.67   173
160 Alex Mckane            11   Iowa City West                Spartan Invite            IA  9/5/2020   1   16:25.0   172.67   173
161 Jefferson McMullin     11   Lehi                          Small Meet Saturday       UT  9/19/2020  1   14:55.0   172.67   173
162 Michael Toppi          11   Viera HS                      Cecil Field Summer        FL  8/21/2020  2   15:34.0   172.67   173
163 Luke Gaddis            12   Chestatee                     North Hall Invite         GA  9/10/2020  2   16:10.2   172.60   173
164 Ryan Winger            12   Dubuque Hempstead             Heartland Classic         IA  9/19/2020  7   16:04.2   172.60   173
165 Cullen Krieg           10   Festus                        Forest Park               MO  9/12/2020  1   16:07.3   172.57   173
166 McGinley Zastrow       12   Fruita Monument               Warrior Matchett          CO  8/22/2020  1   15:40.3   172.57   173
167 Will Marquardt         11   Hamilton Southeastern         Riverview Health Inv      IN  9/19/2020  9   15:46.5   172.52   173
168 Nolan Bailey           11   Bloomington North             Brown County Eagle        IN  9/12/2020  9   15:43.6   172.47   172
169 Javier Garcia          11   Gilbert                       Western Equinox Fest      AZ  9/19/2020  3   15:49.7   172.43   172
170 Sully Shelton          12   Harrison                      Carrollton Orthopaedic    GA  9/12/2020  3   16:22.8   172.41   172
171 Tyler Chipman          11   Mountain View                 UIAAA Invitational        UT  9/18/2020  9   15:43.8   172.41   172
172 Jared Hammill          12   Wharton HS                    North Port Invite         FL  9/12/2020  2   15:49.9   172.38   172
173 Matthew Stratton       11   St. Johns Country Day School  Craig Speziale Inv        FL  9/12/2020  2   15:59.0   172.33   172
174 Emanuel Galdino        11   Houston Stratford             Brenham Hillacious        TX  9/12/2020  1   15:50.4   172.20   172
175 Hudson Heikkinen       11   Plano West                    North TX Circuit Wk1      TX  9/12/2020  1   16:05.4   172.19   172
176 Sergio Leon Cuartas    12   El Paso Eastwood              Del Valle Invite          TX  9/19/2020  1   15:29.4   172.19   172
177 Abe Eckman             11   Jasper                        Brown County Eagle        IN  9/12/2020  10  15:44.5   172.17   172
178 Trevor Peimann         12   Timberland                    Forest Park               MO  9/12/2020  2   16:08.5   172.17   172
179 Wynne Thomas           12   HB Plant HS                   FL Horse Park Inv         FL  9/5/2020   4   15:59.6   172.14   172
180 Zach Beneteau          12   Lak. West                     Mason Inivitational       OH  9/12/2020  4   16:26.7   172.10   172
181 Nick Siddoway          12   Farmington                    Timpanogos Inv            UT  9/5/2020   13  15:21.0   172.00   172
182 Matt Kelly             11   St. Ignatius                  Boardman Spartan Inv      OH  9/19/2020  6   16:21.1   171.97   172
183 Mason Kindel           12   Century                       BPS Invitational          ND  8/28/2020  1   16:12.1   171.96   172
184 Dylan Lauck            11   West Liberty-Salem            Cedarville Inv            OH  9/19/2020  2   16:00.3   171.90   172
185 Carson Day             12   Corner Canyon                 Wasatch Invite            UT  9/12/2020  3   15:54.3   171.90   172
186 Jaylen Castillo        12   Fishers                       Terra Haute Savings       IN  9/5/2020   7   16:06.3   171.90   172
187 Jack Pennewell         12   St. Clair                     Benzie Pete Moss          MI  8/29/2020  1   15:48.5   171.83   172
188 Brady Yoder            12   Dickinson                     Mandan Kiwanis            ND  9/4/2020   2   15:54.6   171.80   172
189 Elijah Poelman         12   Highland High                 Western Equinox Fest      AZ  9/19/2020  4   15:51.6   171.79   172
190 Cole Parker            12   Dowagiac                      Orange-Gold Town Crier    MI  9/19/2020  1   15:52.2   171.61   172
191 William Horne          10   Herriman                      Wasatch Invite            UT  9/12/2020  8   15:55.3   171.57   172
192 Simeon Birnbaum        10   Rapid City Stevens            Heartland Preview         SD  9/12/2020  1   15:58.5   171.51   172

 

 Girls Highest Speed Ratings 2020
 
    Name                   Gr   School                        Meet                      St  Date       PL  Time      Speed Rating
1   Jenna Hutchins         11   Science Hill                  Chickasaw Trails          TN  9/12/2020  1   16:25.1   164.64   165
2   Sydney Thorvaldson     12   Rawlins                       Heritage Distance         WY  9/12/2020  1   16:19.0   159.67   160
3   Brynn Brown            12   Denton Guyer                  North TX Circuit Wk2      TX  9/19/2020  1   16:25.3   158.58   159
4   Julia Flynn            11   Traverse City Central         Benzie Pete Moss          MI  8/29/2020  1   16:51.3   151.91   152
5   Bethany Michalak       9    Air Academy                   Cheyenne Mt Stamp         CO  9/11/2020  1   17:27.5   150.83   151
6   Sophie Atkinson        12   Katy Cinco Ranch              Klein ISD Inv             TX  9/19/2020  1   16:19.1   150.63   151
7   Riley Stewart          11   Cherry Creek                  Centennial League         CO  9/4/2020   1   17:29.3   150.23   150
8   Lauren Ping            10   Desert Vista                  Western Equinox Fest      AZ  9/19/2020  1   17:01.8   149.41   149
9   Caroline Wells         11   Winter Springs HS             Winter Springs Inv        FL  9/18/2020  1   17:06.6   148.79   149
10  Abby Vanderkooi        11   Muskegon Western Michigan Chr Orange-Gold Town Crier    MI  9/19/2020  1   17:01.8   148.40   148
--  Cameron McConnell      11   Cherokee Trail                Centennial Leag Champ     CO  9/23/2020  1   17:35.9   147.03   147
11  Audrey Dadamio         12   Birmingham Seaholm            Benzie Pete Moss          MI  8/29/2020  1   17:17.2   143.26   143
12  Mia Cochran            11   Moon Area                     Red-White-Blue Cl         PA  9/19/2020  1   17:39.4   142.87   143
13  Danielle Hostetler     9    Mid-Prairie                   Anamosa August            IA  8/29/2020  1   17:36.6   141.80   142
14  Tatum David            10   IMG Academy                   North Port Invite         FL  9/12/2020  1   17:22.4   141.54   142
15  Kora Malecek           12   Onalaska                      Vikings Invite            WI  9/17/2020  1   17:28.5   141.50   142
16  -- Moved Up --
--  Analee Weaver          12   Stillwater                    Stillwater Dual Meet      MN  9/11/2020  1   18:01.9   140.37   140
17  Lani Bloom             11   Ithaca                        Orange-Gold Town Crier    MI  9/19/2020  2   17:26.5   140.18   140
18  Samantha Blair         11   Eagle Valley                  Warrior Matchett          CO  8/22/2020  1   17:20.9   140.03   140
19  Lily Cridge            10   Indianapolis Bishop Chatard   CCC Joe Harvey            IN  8/22/2020  1   17:49.8   139.40   139
20  Abbey Nechanicky       10   Wayzata                       Lake Conference Tri       MN  9/9/2020   1   17:52.9   138.37   138
21  Maya Mor               10   Minnetonka                    Lake Confer Jamboree      MN  9/18/2020  1   17:43.3   137.57   138
22  Nicki Southerland      9    Delta                         Riverview Health Inv      IN  9/19/2020  1   17:35.0   137.32   137
23  Sage Brooks            12   Hellgate                      Missoula Invite           MT  9/19/2020  1   17:59.3   137.23   137
24  Ava Parekh             11   Chicago Latin                 Whitney Young Inv         IL  9/19/2020  1   16:43.8   136.40   136
25  Anna Fenske            12   Farmington                    SSC Round #3              MN  9/12/2020  1   17:58.8   136.40   136
26  Heidi Nielson          12   Katy Cinco Ranch              Klein ISD Inv             TX  9/19/2020  2   17:01.8   136.40   136
27  Katie Sigerud          11   Desert Vista                  Western Equinox Fest      AZ  9/19/2020  2   17:43.3   135.56   136
28  Sophia Kennedy         10   Park Tudor                    Riverview Health Inv      IN  9/19/2020  2   17:41.1   135.30   135
29  Annalyssa Crain        12   Edgewood                      Brown County Eagle        IN  9/12/2020  1   17:39.3   134.90   135
30  Ciara O'Shea           10   Madison Central               Trinity-Valkyrie Inv      KY  9/19/2020  1   17:40.4   134.53   135
31  Zoe Duffus             12   Fort Wayne Carroll            Marion Invitational       IN  9/5/2020   2   17:35.7   134.10   134
32  Jadyn Heil             11   Fruita Monument               Warrior Matchett          CO  8/22/2020  2   17:39.5   133.83   134
33  Naomi Bailey           12   West Valley                   Interior Inviter          AK  8/22/2020  1   18:06.9   133.70   134
34  Emma Stutzman          10   Pomona                        Heritage Distance         CO  9/12/2020  3   17:37.0   133.67   134
35  Emma Squires           12   Petoskey                      Benzie Pete Moss          MI  8/29/2020  1   17:46.9   133.36   133
36  Annie Christie         12   Carmel                        Brown County Eagle        IN  9/12/2020  2   17:44.7   133.10   133
37  Meghan Ford            12   Jamestown                     BPS Invitational          ND  8/28/2020  1   18:18.1   132.97   133
38  Carlee Hansen          12   Woods Cross                   Nicholls Hollow Inv       UT  9/4/2020   1   18:06.3   132.90   133
39  Eliza Arrington        12   Lone Peak                     Nicholls Hollow Inv       UT  9/4/2020   2   18:08.3   132.23   132
40  Maria Mitchell         12   Hamilton Heights              Riverview Health Inv      IN  9/19/2020  3   17:50.5   132.16   132
41  Ella Johnson           11   Glenwood Springs              Eagle Valley Inv          CO  9/19/2020  2   18:15.1   131.97   132
42  Halle Hill             12   Hamilton Southeastern         Riverview Health Inv      IN  9/19/2020  4   17:52.2   131.60   132
43  Paityn Noe             10   Ballard                       Heartland Classic         IA  9/19/2020  1   18:13.5   131.50   132
44  Melissa Riggins        12   Shady Side Academy            Red-White-Blue Cl         PA  9/19/2020  2   18:13.6   131.47   131
45  Emma Ellis             12   Magnolia High                 Klein ISD Inv             TX  9/19/2020  3   17:16.7   131.43   131
46  Ava Mitchell           10   Arapahoe                      Centennial League         CO  9/4/2020   3   18:25.7   131.43   131
47  Emily Lamontagne       10   Arapahoe                      Centennial League         CO  9/4/2020   4   18:27.8   130.73   131
48  Reese Tucker           9    Chatfield                     D'Evelyn Dash             CO  8/28/2020  1   18:28.4   130.53   131
49  Aubrey Surage          12   Lewis-Palmer                  Cheyenne Mt Stamp         CO  9/11/2020  2   18:29.2   130.27   130
50  Kylie Hartnett         11   Helena                        Missoula Invite           MT  9/19/2020  2   18:20.4   130.21   130
51  Mia Prok               9    Niwot                         Battle Mountain Husky     CO  9/5/2020   1   19:15.1   129.97   130
52  Kristen McHugh         10   Klein                         Klein ISD Inv             TX  9/19/2020  4   17:22.8   129.40   129
53  Katie Castelli         12   Sioux Falls O'Gorman          Heartland Preview         SD  9/12/2020  1   18:05.1   129.30   129
54  Colleen Stegmann       12   Frisco Reedy                  North TX Circuit Wk2      TX  9/19/2020  1   17:53.4   129.21   129
55  Ali Weimer             11   Saint Michael-Albertville     Lake Confer Jamboree      MN  9/18/2020  3   18:09.8   128.73   129
56  Caila Odekirk          11   Hurricane                     Wasatch Invite            UT  9/12/2020  1   18:10.0   128.67   129
57  Avalon Mecham          9    American Fork                 UIAAA Invitational        UT  9/18/2020  1   17:55.3   128.55   129
58  Crawford West          11   Vestavia Hills HS             Southern Showcase         AL  9/19/2020  1   17:44.1   128.32   128
59  Jocelyn Millican       10   Valor Christian               Heritage Distance         CO  9/12/2020  7   17:53.1   128.30   128
60  Jasmine Klopstad       10   Carmel                        Marion Invitational       IN  9/5/2020   3   17:55.1   127.63   128
61  Maggie Gamboa          12   Naperville North              Naperville Tri-Meet       IL  9/5/2020   1   17:43.2   127.60   128
62  Abby Cutler            9    Hill City                     Heartland Preview         SD  9/12/2020  2   18:10.9   127.37   127
63  Addison Knoblauch      9    Homestead                     Marion Invitational       IN  9/5/2020   4   17:56.4   127.20   127
64  Kaitlyn Vanderkolk     12   Brentwood                     Chickasaw Trails          AL  9/12/2020  2   18:18.1   126.98   127
65  Sarah Mahnensmith      12   Norwell                       Riverview Health Inv      IN  9/19/2020  6   18:06.2   126.95   127
66  Lauren Klem            9    Franklin Community            Riverview Health Inv      IN  9/19/2020  7   18:06.7   126.77   127
67  Ali Bainbridge         10   Sioux Falls Lincoln           Heartland Preview         SD  9/12/2020  3   18:12.8   126.72   127
68  Taylor Whitfield       12   Valor Christian               Heritage Distance         CO  9/12/2020  8   17:58.4   126.53   127
69  Jade Allen             9    Lewis-Palmer                  Cheyenne Mt Stamp         CO  9/11/2020  3   18:40.7   126.43   126
70  Shayda Zarrin          11   Mountain Vista                Heritage Distance         CO  9/12/2020  9   17:59.0   126.33   126
71  Sophia Connerton-Nevin 10   Glenwood Springs              Warrior Matchett          CO  8/22/2020  4   18:03.2   125.93   126
72  Cambrie Smith          12   Petoskey                      Benzie Pete Moss          MI  8/29/2020  2   18:09.2   125.93   126
73  Gretchen Farley        10   Park Tudor                    Riverview Health Inv      IN  9/19/2020  8   18:09.3   125.88   126
74  Elena Torres           9    Loveland                      Fort Collins Inv          CO  8/29/2020  1   18:31.0   125.67   126
75  Madelyn Frens          11   Grand Rapids Christian        Benzie Pete Moss          MI  8/29/2020  2   18:10.0   125.66   126
76  Amalie Mills           12   Smithson Valley               Cedar Park Invite         TX  9/12/2020  2   18:22.3   125.57   126
77  Sara Scott             12   Smithson Valley               Cedar Park Invite         TX  9/12/2020  1   18:22.3   125.57   126
78  Juliann Williams       12   Beavercreek                   Miamisburg Invite         OH  9/5/2020   1   18:25.6   125.47   125
79  Kayla Case             10   Highland High                 Western Equinox Fest      AZ  9/19/2020  3   18:14.0   125.33   125
80  Ella Johns             10   Fort Collins                  Lobo Lincoln Inv          CO  9/18/2020  1   18:53.0   125.33   125
81  Sawyer Wilson          10   The Classical Academy         TCA Titan Thunder         CO  9/18/2020  1   19:05.0   125.33   125
82  Sydney Drevlow         8    Hopkins                       MN Dual Meet              MN  9/10/2020  1   18:32.7   125.10   125
83  Gabrielle Hoots        11   Klein Oak                     Klein ISD Inv             TX  9/19/2020  5   17:35.9   125.03   125
84  Kate Leblanc           11   Minnetonka                    Lake Confer Jamboree      MN  9/18/2020  4   18:21.5   124.83   125
85  Alyson Enns            9    Hart                          Ludington Invite          MI  9/19/2020  1   18:57.7   124.78   125
86  Reagan Gardner         12   Lone Peak                     Nicholls Hollow Inv       UT  9/4/2020   3   18:30.7   124.77   125
87  Addison Price          10   Cherry Creek                  Centennial League         CO  9/4/2020   5   18:46.9   124.37   124
88  Audrey DeSantis        11   Spr. Shawnee                  Cedarville Inv            OH  9/19/2020  1   18:26.6   124.13   124
89  Ella Graham            9    Minnetonka                    Lake Confer Jamboree      MN  9/18/2020  5   18:23.9   124.03   124
90  Samantha Wood          11   Post Falls                    Sandpoint Travers IEL     ID  8/28/2020  1   18:00.0   124.01   124
91  Kylah Ricks            12   Grand County                  Loyd's Lake Classic       UT  9/4/2020   1   18:33.7   123.77   124
92  Ava Escorcia           10   Arapahoe                      Centennial League         CO  9/4/2020   6   18:49.5   123.50   124
93  Hannah Vroon           9    James Island                  Run The Stables           SC  9/19/2020  1   18:16.5   123.50   124
94  Hope Stark             11   Cheyenne Mountain             Cheyenne Mt Stamp         CO  9/11/2020  4   18:49.7   123.43   123
95  Jolena Quarzo          10   Brownsville Area              Red-White-Blue Cl         PA  9/19/2020  1   18:37.8   123.39   123
96  Gabbie Michael         12   Frankenmuth                   Benzie Pete Moss          MI  8/29/2020  3   18:17.1   123.29   123
97  Brenner Hanna          12   Greensburg                    Rick Weinheimer Cl        IN  9/5/2020   1   18:09.1   122.97   123
98  Audrey Mendrys         12   Naperville North              Neuqua Val-NapN Dual      IL  9/19/2020  1   17:24.1   122.96   123
99  Isabel Conde De Franken9    Cedar Park                    Cedar Park Invite         TX  9/12/2020  3   18:30.2   122.93   123
100 Shewaye Johnson        10   Ballard                       Heartland Classic         IA  9/19/2020  2   18:39.8   122.73   123
101 Kensey May             11   Hellgate                      Missoula Invite           MT  9/19/2020  3   18:43.0   122.66   123
102 Mari Konold            10   Mountain View                 UIAAA Invitational        UT  9/18/2020  2   18:13.5   122.50   123
103 Ella Gilson            12   Hawken                        Boardman Spartan Inv      OH  9/19/2020  1   18:52.7   122.43   122
104 Brooke Tyll            10   Brentwood                     Chickasaw Trails          AL  9/12/2020  4   18:31.8   122.39   122
105 Leigh Walters          12   Fred J. Page                  Chickasaw Trails          AL  9/12/2020  5   18:32.4   122.21   122
106 Mackenzie Barnett      12   Columbus North                Brown County Eagle        IN  9/12/2020  3   18:18.0   122.00   122
107 Lauren Bales           12   Norwell                       Riverview Health Inv      IN  9/19/2020  9   18:21.2   121.92   122
108 Jayla Atkinson         9    Stow-Munroe Falls             Boardman Spartan Inv      OH  9/19/2020  1   18:54.5   121.83   122
109 Lauren McMahon         12   Ankeny                        Marshalltown Bobcat       IA  9/10/2020  1   18:31.0   121.67   122
110 Alivia Johnson         10   Bonneville                    Canyon Ridge Run          ID  9/18/2020  1   18:49.1   121.63   122
111 Emma Thornley          12   Layton                        Nicholls Hollow Inv       UT  9/4/2020   4   18:40.8   121.40   121
112 Avery Mclean           12   Traverse City Central         Ludington Invite          MI  9/19/2020  2   19:07.8   121.40   121
113 Mia Robillard          10   Centerville                   Springboro Inv            OH  9/19/2020  1   18:29.2   121.27   121
114 Heidi Sumsion          12   Springville                   UIAAA Invitational        UT  9/18/2020  3   18:17.7   121.11   121
115 Dinah Winders          11   Henry County                  Trinity-Valkyrie Inv      KY  9/19/2020  2   18:20.9   121.03   121
116 Jenna Lang             9    Bethel Park                   Red-White-Blue Cl         PA  9/19/2020  3   18:44.9   121.03   121
117 Gnister Grant          9    Northview                     Rick Weinheimer Cl        IN  9/5/2020   2   18:15.0   121.00   121
118 Lucy Westlake          11   Naperville North              Neuqua Val-NapN Dual      IL  9/19/2020  2   17:30.6   120.80   121
119 Addison Laughlin       11   Cherry Creek                  Centennial League         CO  9/4/2020   7   18:58.2   120.60   121
120 Rujuta Sane            11   Hamilton                      Chandler Invite           AZ  9/12/2020  2   18:04.4   120.53   121
121 Mckenna Mazeski        10   Cherokee Trail                Centennial League         CO  9/4/2020   8   18:58.9   120.37   120
122 Alex Bauer             12   Uniont. Lake                  Boardman Spartan Inv      OH  9/19/2020  2   18:58.9   120.37   120
123 Savannah Ackley        12   Hart                          Benzie Pete Moss          MI  8/29/2020  3   18:25.9   120.36   120
124 Natalie Nicholas       9    Bozeman                       Belgrade Invite           MT  9/4/2020   1   19:29.0   120.33   120
125 Addy Wiley             11   Huntington North              Marion Invitational       IN  9/5/2020   1   18:17.2   120.27   120
126 Campbell Petersen      12   Naperville North              Neuqua Val-NapN Dual      IL  9/19/2020  3   17:32.2   120.25   120
127 Karina James           11   Lowell                        Valley Kick Off           IN  8/15/2020  1   19:02.5   120.17   120
128 Keeley Misutka         12   North Allegheny               Red-White-Blue Cl         PA  9/19/2020  4   18:47.6   120.14   120
129 Addi Bruening          11   Herriman                      Wasatch Invite            UT  9/12/2020  2   18:35.7   120.10   120
130 Aubrey O'Connell       11   Prosper                       North TX Circuit Wk2      TX  9/19/2020  2   18:20.7   120.09   120
131 Claire Vukovics        8    Lakeville South               SSC Round #2              MN  9/4/2020   2   18:51.5   119.83   120
132 Lauren Schulze         12   Valley                        Marshalltown Bobcat       IA  9/10/2020  2   18:36.6   119.8    120
133 Lanie Szuch            11   Valor Christian               Heritage Distance         CO  9/12/2020  11  18:19.5   119.5    120
134 Ellie Hosaflook        9    Ripley                        Chick-fil-A Inv           WV  9/12/2020  1   18:40.7   119.44   119
135 Brooke Wilson          10   Valor Christian               Heritage Distance         CO  9/12/2020  12  18:19.8   119.40   119
136 Sarah Galbraith        10   Springville                   UIAAA Invitational        UT  9/18/2020  4   18:23.0   119.34   119
137 Helena Kleronomos      12   Yorkville                     Yorkville Dual-Meet       IL  8/29/2020  1   17:53.5   119.17   119
138 Grace Link             12   Wayzata                       Lake Conference Tri       MN  9/9/2020   2   18:50.6   119.13   119
139 Shelby Balding         11   Cherry Creek                  Cheyenne Mt Stamp         CO  9/12/2020  1   19:03.0   119.00   119
140 Isabella Babilonia     12   Viera HS                      North Port Invite         FL  9/11/2020  1   18:30.3   118.91   119
141 Maggie Wagner          11   Edina                         Lake Confer Jamboree      MN  9/18/2020  6   18:39.6   118.80   119
142 Ainsley Workman        11   East Grand Rapids             Benzie Pete Moss          MI  8/29/2020  3   18:30.8   118.73   119
143 Brooke Hansen          11   Fort Wayne Carroll            Huntington North Inv      IN  8/22/2020  5   18:33.9   118.70   119
144 Marianne Mihas         12   Chicago Latin                 Whitney Young Inv         IL  9/19/2020  2   17:37.3   118.57   119
145 Eliana Black           7    Cambridge (Christian) School  North Port Invite         FL  9/12/2020  2   18:31.4   118.54   119