Section 3 Track Schedule - Spring 2017

 

Running Links

Results

Articles

Contact Info

Home

 

 updated - Feb 18, 2017

Below is the available track schedule for spring 2017 (primarily meets attended by central NY teams) ...

Meets will be added when confirming dates or entry information is available.
Additions, Corrections & Updates can be sent to:  wmeylan@twcny.rr.com 

Section 3 - GIRLS Track Packet 2017 (updated)
Section 3 - BOYS Track Packet 2017

 

DATE       TIME          MEET                            PLACE
========   ==========    ==========================      ===================================

April 1  - Sat 8:30am    Pirate Relays (Pearl River)     Pearl River HS [Sec 1]

April 8  - Sat           Elmira Waite Molnar Invite      Elmira HS [Sec 4]
April 8  - Sat 9:00am    Cornwall Green Dragon Relays    Cornwall HS [Sec 9]

April 18 - Tues 1:00pm   Westhill-Ludden Spring Break    Westhill HS

April 21 - Fri 4:15pm    Medley Relay Challenge (web)    Niskayuna HS [Sec 2]
April 21 - Fri 5:00pm    Ferd Stenta Invitational        Bath Central HS [Sec 5]
April 21 - Fri 4:00pm    Monticello Junior Games         Monticello HS [Sec 9]
April 21 - Fri 4:30pm    Mountie Madness Under Lights    Suffern Middle School [Sec 1]

April 22 - Sat 9:15am    Warrior Track Classic (web)     Niskayuna HS [Sec 2]
April 22 - Sat 10:00am   RH Relays (Rush-Henrietta)      Rush-Henrietta HS [Sec 5]
April 22 - Sat 10:00am   Big Blue Track & Field Classic  St. Joseph by-the-Sea HS, Staten Is
April 22 - Sat 9:30am    Jessica Fingers Memorial Inv    Monticello HS [Sec 9]


April 27-29 Thur-Sat     Penn Relays  (web-link)         Franklin Field, Philadelphia, PA

April 28 - Fri 3:30pm    Ed Wadas Whitesboro Invitational  Whitesboro HS
April 28 - Fri 4:30pm    Wayne Central Invitational      Wayne Central HS [Sec 5]
April 28 - Fri 4:30pm    Kingston Tiger Modified Relays  Dietz Stadium [Sec 9]

April 29 - Sat 10:15am   Skaneateles-Marcellus Girls Inv Marcellus HS
April 29 - Sat 10:00am   West Seneca Early Bird Classic  West Seneca West [Sec 6]
April 29 - Sat 10:00am   Tri-Valley Invitational         Tri-Valley HS [Sec 9]
April 29 - Sat 8:30am    Clarkstown South Gold Rush (web) Clarkstown South HS [Sec 1]
April 29 - Sat 2:00pm    Square Deal Invitational        Wildcat Stadium, Johnson City [Sec 4]
April 29 - Sat 9:45am    Moravia Blue Devil Relays       Moravia HS [Sec 4]
April 29 - Sat 10:00am   Anthony Luciano Invitational (web)  Hudson Falls HS [Sec 2]
April 29 - Sat 9:00am    Kingston Tiger Relays           Dietz Stadium [Sec 9]

May 5   -  Fri 4:00pm    CBA Co-Ed Invitational          CBA HS (Syracuse)
May 5   -  Fri 4:30pm    New Hartford Boys Invitational  New Hartford HS

May 6   -  Sat 2:00pm    Cooperstown Don Howard Invite   Cooperstown HS
May 6   -  Sat 1:00pm    Donna Deppa Invitational        Sullivan West HS [Sec 9]
May 6   -  Sat 10:00am   Max D. Lederer Junior Varsity Inv  Lockport HS [Sec 6]

May 8   -  Mon 6:30pm    Last Chance Warrior Steeple     Westhill HS

May 11-13 - Thur-Sat     Loucks Games  (web-link)        White Plains

May 11  -  Thur 4:30pm   East Syracuse-Minoa Girls Inv   East Syracuse-Minoa HS

May 12  -  Fri 4:30pm    Arcaro Co-Ed Track Classic (web) Baldwinsville HS
May 12  -  Fri 4:00pm    Weedsport Invitational          Weedsport HS
May 12  -  Fri 4:00pm    The 3rd Shen Invitational       Shenendehowa HS [Sec 2]
May 12  -  Fri 6:00pm    Pine Bush Invitational Relays   Pine Bush HS [Sec 9]

May 13  -  Sat 10:00am   Royal Comet Invitational        Rush-Henrietta HS [Sec 5]
May 13  -  Sat 12:00pm   Parkhurst Invitational          Union Endicott HS [Sec 4]


May 18  -  Thur 6:00pm   Last Chance Steeple Qualifier   Whitesboro HS
May 18  -  Thur 4:30pm   JD Modified (7th-8th Gr) Relays  Jamesville-Dewitt HS

May 19  -  Fri 5:30pm    Erin K. Bigler Girls 9th-10th Gr Inv  Clarence HS [Sec 6]

May 20  -  Sat 9:00am    William F. Eddy Jr. Meet (web)  Schenectady HS [Sec 2]
May 20  -  Sat 9:20am    Carl Roesch Boys Classic        Clarence HS [Sec 6]


                         Section 3 Class C & D Steeplechase
May 22  -  Mon 5:00pm     Class C & D  ..............   Canastota

                         Section 3 Girls Class Championships
May 24  -  Wed 4:00pm     Class AA  (CO-ED) .........   Cicero-North Syracuse HS
May 25  -  Thur 4:00pm    Class A1-A2   .............   Fulton HS
May 25  -  Thur 4:00pm    Class B1-B2   .............   Westhill HS
May 26  -  Fri 4:00pm     Class C1 (CO-ED)  .........   Sauquoit Valley HS
May 23  -  Tues 2:00pm    Class C2 (CO-ED)  .........   Beaver River HS
May 23  -  Tues 3:00pm    Class D  (CO-ED)  .........   New York Mills HS

                         Section 3 Boys Class Championships
May 24  -  Wed 4:00pm     Class AA  (CO-ED) .........   Cicero-North Syracuse HS
May 26  -  Fri 4:00pm     Class A1-A2   .............   Camden HS
May 24  -  Wed 4:00pm     Class B1-B2   .............   Clinton HS
May 26  -  Fri 4:00pm     Class C1 (CO-ED)  .........   Sauquoit Valley HS
May 23  -  Tues 2:00pm    Class C2 (CO-ED)  .........   Beaver River HS
May 23  -  Tues 3:00pm    Class D  (CO-ED)  .........   New York Mills HS


June 2  -  Fri 4:00pm    Sec 3 State Qualifier (Boys & Girls) Cicero-North Syracuse HS

June 9  -  Fri 12:30pm   NY State Championships  (web)   Union Endicott HS [Sec 4]
June 10 -  Sat 10:00am   NY State Championships  (web)

June 16-18 - Fri-Sun     New Balance Outdoor Nationals (web) NC A&T Univ, Greensboro, NC

 ........Last year's Outdoor 2016 Track Schedule

 

 

Developed and maintained by Bill Meylan