Elmira Cross Country Relays 2015
September 5, 2015 Elmira, NY
Elmira Cross Country Relays
Girls Relays: Spencer Van Etten Overall Division
Team 1 14:43 .31:41 (16:58) .45:25 (13:44)    
Paige Grube Brock Arnold Alicia Long 11 4
   
Girls Relays: Thomas Edison    
Team 1 16:05 .31:22 (15:17) .44:50 (13:28)    
Julia Eichenlaub Morgan Evans Kierra Maggs 10 3
   
Girls Relays: Notre Dame    
Team 1 13:09 .27:50 (13:31) .42:53 (15:03)    
Claire Kubinski Amanda Diehr Katherine Hallinan 9 2
Team 2 15:05 .30:46 (51:41) .50:51 (20:05)    
Kristen Oplinger Emma De Bara Jordynn Naylor 13  
Team 3 15:57 .32:05 (16:08) .49:26 (17:71)    
Emma Qualey Ariana Bulkley Kara Woglom 12  
   
Girls Relays: Owego    
Team 1 12:47 .26:18 (13:31) .40:37 (14:19)    
Laure Jackson Skylar Pierce Carolyn Felice 8 1
   
Girls Relays: Elmira    
Team 1 11:48 .24:13 (12:25) .34:56 (10:43)    
Olivia Riley Mackenzie Tubbs Abbey Wheeler 2 2
Team 2 11:53 .24:09 (12:16) .37:21 (13:12)    
Olivia Lovejoy Aleziah Brooks Tiffany Amentler 5  
Team 3 12:54 .26:12 (13:18) .39:53 (13:41)    
Olivia Steed Riley Tubbs Morgan Cecce 7  
   
Girls Relays: Corning    
Team 1 11:50 23:43 (11:53) .34:17 (10:34)    
Emily Niu Kate Mertus Jessica Lawson 1 1
Team 2 12:15 .24:12 (11:57) .36:13 (12:01)    
Rhian O'Dell Maeve Holman Alivia Collins 3 3
Team 3 11:54 .24.22 (12:28) .37:03 (12:41)    
Pearl Cooper Kate Major Brynne Ketchum 4 4
Team 4 12:27 .25:31 (13:04) .39:13 (13:42)    
Marian Cooper Kailee Merrill Emma Mason 6  
Team 5 14:23 .32:56 (18:33) .52:01 (19:05)    
Natalie Powers Grace Scouten Joy Panicek 14  
   
Boys Relays: Corning Overall Division
Team 1 10:02 19:55 (9:53) .29:56 (10:01)    
Kevin Moshier Peter Kane Brian Bates 1 1
Team 2 9:49 20:27 (10:38) .31:28 (11:01)    
Bryce Derick Liam O'Reilly Nathan Lawson 3 3
Team 3 10:19 21:01 (10:42) .31:41 (10:40)    
Sam Mertus Owen Juan Jack Ustanik 4 4
Team 4 11:02 22:09 (11:07) .33:59 (11:50)    
Britton Cook Brody Hayes Glick Grayson Campbell 8  
Team 5 11:04 23:07 (12:03) .34:55 (11:48)    
Nathan Prisella Kyle Lorey Camden Zaidel 13  
   
Boys Relays: Elmira    
Team 1 10:06 20:45 (10:39) .31:07 (10:22)    
Ben Cardamone III Greyson Sklba Nick Latshaw 2 2
Team 2 10:51 22:45 (11:54) .34:49 (12:04)    
Cabin Seymour Garrett Andreine Matt Maycumber 11  
   
Boys Relays: Spencer Van Etten    
Team 1 12:47 .24:57 (12:10) .36:16 (11:19)    
Brian Gillette Jack Zeman Corey Mead 16  
Team 2 13:21 .27:31 (14:10) .40:29 (12:58)    
Adam Simonton Alex Root Tanner Green 18  
   
Boys Relays: BATH    
Team 1 10:23 21:26 (11:03) .32:33 (11:07)    
Jordan Cash-Rawleigh Tyler Smith Torrin Lisi 6 2
Team 2 11:36 23:00 (11:24) .35:37 (12:37)    
Corey Sprague Aaron Stewart Liam Narby 15  
   
Boys Relays: Thomas Edison    
Team 1 11:38 23:18 (11:40) .34:45 (11:27)    
Andy Doland Michael Beach Kevin Harmer 10  
Team 2 13:42 .27:59 (14:17) .40:39 (12:40)    
Chris Becker Hunter Farley Kobie Punchard 19  
   
Boys Relays: Notre Dame    
Team 1 10:10 21:21 (11:11) .32:20 (10:59)    
Matt Karee Justin Bauco Frank Vassallo 5 1
Team 2 11:18 22:09 (10:51) .35:09 (13:00)    
Matt Connolly Nico Tripeny Dawson Hilfiger 14  
   
Boys Relays: Owego    
Team 1 10:21 21:09 (10:48) .33:31 (12:22)    
Vince Duvall Clayton Wolfe Kevin Crossgrove 7 3
Team 2 11:43 23:35 (11:52) .34:55 (11:20)    
John McDonald Max Brennan Matt Maslin 12  
Team 3 12:14 .26:15 (14:01) .39:30 (13:15)    
Andrew Caldwell Asher Boyer Noah Cantella 17  
   
Boys Relays: Afton Harpursville    
Team 1 12:19 23:44 (11:25) .34:33 (10:49)    
Kyle Hinman Matt Johnson Joe Devona 9 4
Team 2 14:12 .27:20 (13:08) .46:09 (18:49)    
Alex Pritchard Derrick Wilson Jacob Hills 20  
   

 

 
Girls Open
PLACE   SCHOOL                 NAME                         TIME
1       Afton-Harpursville     Daphne Knapp                 12:51
2       Elmira                 Maddie Nelan                 13:06
3       OFA                    Angel Keppler                13:22
4       Elmira                 Alexis Wheeler               13:38
5       Bath                                                14:31
6       OFA                    Makayla Grantham             15:07
7       Elmira                 Anna Lares                   15:08
8       Elmira                 Tallulah Keeley LeClair      15:08
9       OFA                    Chelsey Corey                15:41
10      OFA                    Laura Robertson              15:46
11      OFA                    Sydney Tredo                 16:02
12      Elmira                 Megan Coles                  16:12
13      Elmira                 Hali Gunderman               16:28
14      Bath                                                17:09
15      Elmira                 Marianne Roblyer             17:15
16      OFA                    Danielle Knapp               18:03
17      Corning                Olivia Losito                18:38
18      Bath                                                19:28
19      OFA                                                 22:18
20      Spencer-Van Etten      Chelsie Rossen               22:23



Boys Open
PLACE   SCHOOL                 NAME                         TIME
1       Corning                John Cleary                  10:48
2       Corning                Quinn campbell               11:27
3       Corning                Trevor Prutsman              11:42
4       Corning                Andrew Marcellin             11:50
5       Corning                Matthew Rebis                11:51
6       OFA                    Matt Ames                    12:03
7       Corning                Gavin Derick                 12:04
8       Elmira                 Adam Thomas                  12:10
9       Elmira                 Dyllon Leather               12:13
10      Bath                                                12:23
11      OFA                    Cameron Szabo                12:24
12      Corning                Jack Larson                  12:26
13      Corning                Brendan Stone                12:28
14      Bath                                                12:31
15      Elmira                 John Hanson                  12:34
16      Corning                Sam Dickerman                12:34
17      Corning                Connor Campbell              12:44
18      Elmira                 Cole Marks                   12:46
19      OFA                    Peter Kovalovsky             12:49
20      Corning                Jake Johnson                 12:50
21      Bath                                                12:52
22      OFA                    Dylan Evans                  12:53
22      OFA                    Tatum Woodard                12:57
23      Elmira                 Theo Summerville             13:00
24      OFA                    Ryan Johnson                 13:00
23      Bath                                                13:03
26      Elmira                 Randy Beach                  13:04
27      Corning                Jacob McKendrick             13:05
28      Corning                Gabe Sharkey                 13:11
29      Corning                Dominic  Hauptman            13:41
30      Corning                Colin Merkle                 14:18
31      Bath                                                14:40
33      Elmira                 Chad Bunnell                 15:41
34      OFA                    Mike Lawrence                15:58
35      OFA                    Josh Fahey                   16:04
36      Notre Dame             JT Ryan                      16:52
37      Bath                                                17:10


MODIFIED RACES
Girls Modified
PLACE   SCHOOL                 NAME                         TIME
1       Corning                Maddie Burns                 8:41
2       Corning                Lydia Keyes                  8:50
3       Corning                Siobhan Stone                8:51
4       Elmira                 Elizabeth Ostrander          9:07
5       Elmira                 Abbey  Squires               9:53
6       Corning                Katie Hale                   10:07
7       Afton-Harpursville     Logan Ives                   10:24
8       Elmira                 Aneisa Dodson                10:27
9       Afton-Harpursville     Brianna Shaver               10:38
10      Corning                Olivia Smaldone              11:08
11      Elmira                 Brianna Zuke                 11:34
12      Corning                Madison Nichols              11:45
13      Elmira                 Morgan Judson                13:40

Boys Modified
Place   SCHOOL                 NAME                         TIME
1       Elmira                 Michael Taylor               7:57
2       Elmira                 Cameron Rhode                8:23
3       Elmira                 Riley Drake                  8:31
4       Elmira                 Robert Ostrander             8:37
5       Elmira                 Jaiden Sherman               8:39
6       Elmira                 Luke Tubbs                   8:41
7       Corning                Sean Powers                  8:52
8       Elmira                 Patrick Hemenway             9:10
9       Elmira                 Drake Dille                  9:11
10      Elmira                 Joshua Rimany-Miller         9:33
11      Elmira                 Myckal Kane                  9:42
12      Elmira                 Riley McCormick              10:02
13      Afton-Harpursville     Cameron Stone                10:04
14      Elmira                  Alex Stukey                 10:17
15      Corning                Riley McLaughlin             10:36
16      Corning                Alex Hevee                   11:11
17      Afton-Harpursville     Zach Swislosky               11:31
18      Afton-Harpursville     Kevin Killmeier              12:35
19      Elmira                 Damien Rose                  13:15