[TullyRunners Home Page]

 Results  - Steuben County Championship 2013

 ... October 25, 2013 (Avoca, Section 5)

Results courtesy Tim Lyons (Addison) ...

 

 
SCHSAA CHAMPIONSHIP MEET
Avoca HS | Avoca NY
Friday, October 25th
(cool and breezy)


BOYS RESULTS

  TEAM SCORES

    1.     Addison                 31
    2.     Avoca                   74
    3.     Campbell-Savona         78
    4.     Arkport                 97
    5.     Canisteo-Greenwood     108
    6.     Hammondsport           136
    7.     Jasper-Troupsburg      197


Place   Name                         Team    Time         Speed Rating
1.      Israel Byler-11              ADD     17:40.9      148.37   148
2.      Seth Burton-12               ADD     17:54.5      143.83   144
3.      Nick Harrian-09              C-S     18:10.9      138.37   138
4.      Brandon Stephens-11          ARK     18:15.0      137.00   137
5.      Gar Chatain-12               ARK     18:21.8      134.73   135
6.      Elam Byler-11                ADD     18:22.8      134.40   134
7.      Jerry Miller10               AVO     18:24.3      133.90   134
8.      Codey Derick-10              AVO     18:51.6      124.80   125
9.      Anthony Nichols-12           C-S     18:42.2      127.93   128
10.     Jonah Burton-10              ADD     18:51.6      124.80   125
11.     Geoff Hargrave-10            C-S     19:00.5      121.83   122
12.     Stephen Thompson-09          ADD     19:02.0      121.33   121
13.     Joseph Thompson-09           ADD     19:04.0      120.67   121
14.     Jacob Dodge-12               C-G     19:14.3      117.23   117
15.     Ben Hamilton-12              ADD     19:31.8      111.40   111
16.     Luke Derick-09               AVO     19:49.0      105.67   106
17.     Niko Elliot-Rodriguez-12     C-G     19:53.7      104.10   104
18.     Jared Raab-09                HAM     19:56.9      103.03   103
19.     Devon Wade-11                C-G     19:57.5      102.83   103
20.     Damien Personius-09          HAM     20:00.8      101.73   102
21.     Joe Smith-11                 AVO     20:09.2      98.93    99
22.     Trevor McConnell-11          ADD     20:09.5      98.83    99
23.     Jake Haines-Storms-09        AVO     20:17.7      96.10    96
24.     Skylar Clark-11              AVO     20:24.1      93.97    94
25.     David Mitchell-09            HAM     20:26.6      93.13    93
26.     Preston Wedd-11              C-S     20:42.6      87.80    88
27.     Jacob Hough-09               ADD     20:45.6      86.80    87
28.     Chad Flurschutz-08           ARK     20:51.8      84.73    85
29.     Dan McLoughlin-09            C-S     21:04.8      80.40    80
30.     Mike Simkin-12               C-S     21:06.3      79.90    80
31.     Nate O'Brachta-07            AVO     21:16.7      76.43    76
32.     Danny Cunningham-11          ADD     21:30.2      71.93    72
33.     Noah Hoyt-10                 ARK     21:31.4      71.53    72
34.     Ward Hively-12               ADD     21:45.6      66.80    67
35.     Josh O'Neil-11               J-T     21:53.9      64.03    64
36.     Tom Hendee-12                ARK     21:55.6      63.47    63
37.     Devon Whitmer-12             C-G     21:58.2      62.60    63
38.     Mike Cranmer-10              HAM     21:59.0      62.33    62
39.     Donald Flint-09              ARK     22:06.0      60.00    60
40.     Nick Fleet-12                ADD     22:07.1      59.63    60
41.     Jacob Postilli-12            C-G     22:14.1      57.30    57
42.     Ken Moore-09                 C-G     22:17.8      56.07    56
43.     Nolan Lubberts-11            J-T     22:23.8      54.07    54
44.     Justyn Schumaker-11          ARK     22:27.0      53.00    53
45.     Graham O'Donnell-09          HAM     23:01.9      41.37    41
46.     Brent Green-10               J-T     23:04.4      40.53    41
47.     Wade English-11              ADD     23:08.9      39.03    39
48.     Collin graves-11             HAM     24:49.2      5.60     6
49.     Sidney Davis-09              J-T     26:10.8
50.     Austin Brown-09              J-T     26:19.6
51.     Brandon Drake-09             J-T     27:34.0
52.     Tyler Koenzki                C-S     27:39.2
53.                                 C-S     27:39.8
54.     Cobey Bonnewell-09           AVO     33:38.2
55.     Bryan Ragusa                 C-S     36:54.1



GIRLS RESULTS

  TEAM SCORES
     Arkport      20
     Jasper-Troupsburg     35


Place   Name                         Team    Time         Speed Rating
1.      Mary Francis Aini-12         ARK     21:30.7      72.77    73
2.      Kierra Woodvine-10           ARK     21:38.5      70.17    70
3.      Laureena Allington-12        J-T     21:44.9      68.03    68
4.      Andrea Lanard-12             C-G     22:11.6      59.13    59
5.      Hanna Schultheis-10          ARK     22:18.3      56.90    57
6.      Christine Wise-10            AVO     22:32.9      52.03    52
7.      Emily Pierce-09              ADD     22:41.0      49.33    49
8.      Rebekah Partridge-12         ARK     23:04.9      41.37    41
9.      Liz Albright-12              HAM     23:31.9      32.37    32
10.     Alyssa Ross-09               J-T     23:58.6      23.47    23
11.     Marielle Perolina            C-S     24:07.5      20.50    21
12.     Meg Rogers-09                J-T     24:15.8      17.73    18
13.     Sarah Sammons-09             ARK     25:09.0
14.     Randi Fay-10                 C-G     26:32.5
15.     Kennedy Henshaw-09           C-G     26:51.5
16.     Sarra Stewart-09             ADD     27:18.1
17.     Sarah Woolaway               C-S     27:31.3
18.     Elizabeth Mullen-10          C-G     27:55.8
19.     Vanessa Helgeland-09         J-T     29:42.0
20.     Jolynn Sleeve-09             AVO     29:45.0
21.     Tabi Soles-09                AVO     29:48.2
22.     Kasandra Hunt                AVO     35:34.4
23.     Nada Bouker-12               J-T     38:32.0
24.     Dina Hussein-12              J-T     39:25.0