[TullyRunners Home Page]

 Results  - Section 11 Championships 2011

 ... November 4, 2011 (Sunken Meadow State Park, Section 11)

Complete results available from:  http://www.just-in-time-racing.com/XC/xc%20results%2011.html

 [ Girls Results ]

 

 Boys Results
 
Licensed to Just in Time Racing - Contractor License
                Section XI  Sectional Championships - 11/4/2011
                           Sunken Meadow State Park


Boys 5000 Meter Run Class A
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points    Speed Rating
================================================================================    ------------
  1 Ryan Colabella            12 Hauppauge                      16:14.20    1       185.3    185
  2 Kris Moran                11 North Babylon                  16:22.40    2       182.5    183
  3 Zachary Cammer            11 Walt Whitman                   16:46.50    3       174.5    175
  4 Michael Damato            11 Walt Whitman                   16:50.40    5       173.2    173
  4 Ryan Scarpelli            12 Sachem East                    16:50.40    4       173.2    173
  6 Colin Eberhardt           12 Sachem North                   16:55.50    6       171.5    172
  7 Tim McGowan               10 Northport                      16:57.40    7       170.9    171
  8 Robert Calamia            12 Smithtown                      16:58.50    8       170.5    171
  9 Patrick Cummings          12 Walt Whitman                   17:01.40    9       169.5    170
 10 Michael Catalano          12 Smithtown                      17:02.20   10       169.3    169
 11 Zach Patsy                12 Sachem East                    17:04.10   11       168.6    169
 12 Alex Fitzgerald           11 Ward Melvill                   17:06.30   12       167.9    168
 13 Derek Palafox             12 Bellport                       17:06.60   13       167.8    168
 14 anthony de matteo         12 Hills West                     17:07.40   14       167.5    168
 15 James Dickinson           11 Northport                      17:09.60   15       166.8    167
 16 Tom Rascona               10 Sachem East                    17:15.60   16       164.8    165
 17 Ronny Cavaliere           11 Hauppauge                      17:17.60   17       164.1    164
 18 Michael Emerson           12 Smithtown                      17:19.50   18       163.5    164
 19 Michael Custance          12 Commack                        17:19.90   19       163.4    163
 20 Joey Pellegrino           12 Commack                        17:20.00   20       163.3    163
 21 Patrick McGuire           11 Smithtown                      17:20.60   21       163.1    163
 22 Alex Kramer               11 Northport                      17:21.90   22       162.7    163
 23 Wesley Merriwether        12 Copiague                       17:23.30   23       162.2    162
 24 Liam Kelly                10 Connetquot                     17:23.80   24       162.1    162
 25 Thomas Meehan             10 Eastport/Sou                   17:26.70   25       161.1    161
 26 Anthony Galvan            11 Riverhead                      17:29.60   26       160.1    160
 27 Mike Branigan             10 Northport                      17:32.10   27       159.3    159
 28 Christian Welch           11 Ward Melvill                   17:32.60   28       159.1    159
 29 James Vallar              11 Walt Whitman                   17:32.90   29       159.0    159
 30 Lloyd Webb                11 Ward Melvill                   17:33.00   30       159.0    159
 31 Brock Schmid              11 North Babylo                   17:34.30   31       158.6    159
 32 Conor Hesselbirg          11 Kings Park                     17:34.80   32       158.4    158
 33 John Aiken                12 Walt Whitman                   17:37.00   33       157.7    158
 34 Josh Hadity                9 Commack                        17:39.40   34       156.9    157
 35 Chris Laucella            12 Walt Whitman                   17:40.20   35       156.6    157
 36 Colin Kern                11 Northport                      17:41.20   36       156.3    156
 37 Alex Michaels             12 Ward Melvill                   17:42.00   37       156.0    156
 38 Shane Martensen           11 East Islip                     17:42.20   38       155.9    156
 39 Gavin Shulock             12 Smithtown                      17:43.80   39       155.4    155
 40 Bobby Kelly               11 Connetquot                     17:45.90   40       154.7    155
 41 David Hatch               11 Northport                      17:46.70   41       154.4    154
 42 max berger                11 Hills West                     17:47.40   42       154.2    154
 43 Shaun Coyle               11 North Babylo                   17:49.70   43       153.4    153
 44 Thomas Mullally           12 William Floy                   17:52.60   44       152.5    152
 45 Jerrson Torres            12 Sachem East                    17:54.60   45       151.8    152
 46 Brenden Rupple            12 Lindenhurst                    17:54.70   46       151.8    152
 47 Justin Thomas             12 William Floy                   17:55.50   47       151.5    152
 48 Charles Burchum           10 Hills East                     17:57.80   48       150.7    151
 49 Connor Gray               12 Commack                        17:58.90   49       150.4    150
 50 Juan Taveras              11 Copiague                       17:59.80   50       150.1    150
 51 Vincent Cicale            11 Ward Melvill                   18:00.30   51       149.9    150
 52 Maurice Green             10 Commack                        18:01.80   52       149.4    149
 53 Brian Kennedy             10 East Islip                     18:02.20   53       149.3    149
 54 Gary Murano               11 Eastport/Sou                   18:03.20   54       148.9    149
 55 Matthew Waldeck           12 Comsewogue                     18:05.30   55       148.2    148
 56 Christian Patrizio        11 Comsewogue                     18:06.00   56       148.0    148
 57 Chris Odin                11 Northport                      18:06.60   57       147.8    148
 58 Franklin Perez            12 Sachem East                    18:07.10   58       147.6    148
 59 Brian Windisch            11 Walt Whitman                   18:09.40   59       146.9    147
 60 Tom McNamee               11 Connetquot                     18:10.30   60       146.6    147
 61 Zachary Lane              10 Ward Melvill                   18:10.50   61       146.5    147
 62 Scott Nelson              10 West Islip                     18:10.70   62       146.4    146
 63 Jeremy Feinstein          10 Commack                        18:12.30   63       145.9    146
 64 Robbie Festa              12 Lindenhurst                    18:12.60   64       145.8    146
 65 John McKee                12 Kings Park                     18:13.50   65       145.5    146
 66 Brandon Wyman             12 William Floy                   18:13.60   66       145.5    145
 67 Anthony Coccia            10 Sachem North                   18:14.20   67       145.3    145
 68 Paul Thompson             12 Ward Melvill                   18:14.60   68       145.1    145
 69 Chris Penteck             11 Sachem North                   18:16.20   69       144.6    145
 70 Jamison Sherretts         10 North Babylo                   18:18.40   70       143.9    144
 71 Matt Cohen                12 Bayshore                       18:19.80   71       143.4    143
 72 Will Henderson            11 Eastport/Sou                   18:19.90   72       143.4    143
 73 Billy Martin              11 West Islip                     18:20.40   73       143.2    143
 74 Kyle Cropsey              12 Lindenhurst                    18:21.80   74       142.7    143
 75 James Himmelmann          11 Eastport/Sou                   18:23.20   75       142.3    142
 76 Craig Nelson              10 West Islip                     18:23.90   76       142.0    142
 77 Emmet Farnan              11 Bayshore                       18:24.80   77       141.7    142
 78 Sean Grossman             10 Hills East                     18:25.40   78       141.5    142
 79 brian Schanel             12 Connetquot                     18:26.00   79       141.3    141
 80 Ryan McGlynn              12 Bellport                       18:26.70   80       141.1    141
 81 Willie Carson             11 Hauppauge                      18:27.30   81       140.9    141
 82 DJ Brown                  11 Copiague                       18:28.40   82       140.5    141
 83 Travis Wooten             10 Riverhead                      18:28.50   83       140.5    141
 84 Anthony Giambrone         11 Lindenhurst                    18:29.10   84       140.3    140
 85 Jake Ethe                 11 Hills East                     18:29.70   85       140.1    140
 86 James Trofa               11 Sachem North                   18:30.30   86       139.9    140
 87 Chris Swenson             10 Bellport                       18:30.40   87       139.9    140
 88 Nick Diaz                 11 Hauppauge                      18:31.10   88       139.6    140
 89 Michael LoSchiavo         12 Sachem North                   18:31.50   89       139.5    140
 90 Kyle Kelly                 8 West Islip                     18:32.30   90       139.2    139
 91 Omer Atasever             10 Hauppauge                      18:34.40   91       138.5    139
 92 Austin McGlone            12 William Floy                   18:35.00   92       138.3    138
 93 Greg Coleman              11 Sachem North                   18:35.20   93       138.3    138
 94 Daniel Garisto            12 Bellport                       18:37.40   94       137.5    138
 95 Daniel Santana            12 Bellport                       18:38.90   95       137.0    137
 96 Dan Tapia                 11 Eastport/Sou                   18:39.60   96       136.8    137
 97 Matthew Beasley           12 Comsewogue                     18:41.30   97       136.2    136
 98 Logan Serp                11 Commack                        18:43.20   98       135.6    136
 99 Brandon Lynch             12 Deer Park                      18:43.30            135.6    136
100 Sean McCarthy             12 Middle Country                 18:47.30   99       134.2    134
101 Timothy McVeety           12 Smithtown                      18:50.10  100       133.3    133
102 Jesse Petrucci            11 Kings Park                     18:51.50  101       132.8    133
103 Andrew Gruber             11 Hills East                     18:52.60  102       132.5    132
104 kevin ma                  11 Hills West                     18:56.70  103       131.1    131
105 John Bruno                12 Sachem East                    18:59.60  104       130.1    130
106 Michael Nowotarski        12 West Islip                     19:03.00  105       129.0    129
107 John Onken                 9 Sachem North                   19:05.00  106       128.3    128
108 Dylan Squicciarini        12 West Islip                     19:07.90  107       127.4    127
109 Ben Acosta                 9 East Islip                     19:08.80  108       127.1    127
110 Chris Richards            12 Connetquot                     19:09.70  109       126.8    127
111 Andrew Freedman           10 Hills East                     19:10.30  110       126.6    127
112 Michael Scheid            12 North Babylo                   19:11.80  111       126.1    126
113 Ryan Duffy                12 Sachem East                    19:12.20  112       125.9    126
114 Chris VonBevern           12 Kings Park                     19:18.50  113       123.8    124
115 Jeff Regensburger         12 Middle Country                 19:19.50  114       123.5    124
116 James Moltzen             10 Connetquot                     19:22.50  115       122.5    123
117 Billy Blatz               11 North Babylo                   19:22.90  116       122.4    122
118 Joseph Gattuso            10 Riverhead                      19:23.00  117       122.3    122
119 Dan Happe                 11 Eastport/Sou                   19:26.00  118       121.3    121
120 Brian Kissmer              9 Connetquot                     19:26.30  119       121.2    121
121 Marcin Adamczyk           11 Lindenhurst                    19:27.40  120       120.9    121
122 David Wu                  12 Comsewogue                     19:28.60  121       120.5    120
123 Mike Nigro                12 Hauppauge                      19:29.00  122       120.3    120
124 Liam Homeyer              11 Kings Park                     19:29.60  123       120.1    120
124 Ray O'Connor              12 East Islip                     19:29.60  124       120.1    120
126 Alex Barry                11 Hills East                     19:31.80  125       119.4    119
127 Kareem Roberts            11 Bayshore                       19:34.40  126       118.5    119
128 Jack Smith                12 East Islip                     19:35.00  127       118.3    118
129 Kevin Williams            12 Riverhead                      19:36.20  128       117.9    118
130 Josh Gali                 11 Middle Country                 19:36.90  129       117.7    118
131 klay fitzgerald           11 Hills West                     19:37.60  130       117.5    117
132 Matthew Collin            10 West Islip                     19:38.30  131       117.2    117
133 Nicholas Cunha             9 Riverhead                      19:39.30  132       116.9    117
134 Kyle Schauss              10 Comsewogue                     19:40.20  133       116.6    117
135 Eric Klein                12 Comsewogue                     19:40.70  134       116.4    116
136 matt ranftle              12 Hills West                     19:40.90  135       116.4    116
137 Paul Brett                11 East Islip                     19:42.20  136       115.9    116
138 Pernell Gulley            12 Bayshore                       19:42.90  137       115.7    116
139 Steve Fischer             10 Hills West                     19:43.00  138       115.7    116
140 Rich Arcuri               11 Bayshore                       19:44.20  139       115.3    115
141 Brandon Santana           12 Bellport                       19:44.80  140       115.1    115
142 Mike Fusco                12 Middle Country                 19:45.50  141       114.8    115
143 Christopher Grucci        12 Bellport                       19:46.70  142       114.4    114
144 Matt Casa                 10 Middle Country                 19:53.20  143       112.3    112
145 Keith McLeod              12 Bayshore                       19:59.40  144       110.2    110
146 Frank Camarda             10 Middle Country                 20:00.40  145       109.9    110
147 Rick Cooper               11 Kings Park                     20:02.40  146       109.2    109
148 Jimmy Choinski            11 Hauppauge                      20:03.80  147       108.7    109
149 Cody Haynes               11 Comsewogue                     20:03.90  148       108.7    109
150 matt dwyer                11 Hills West                     20:10.60  149       106.5    106
151 Zach Holguin              11 William Floy                   20:14.00  150       105.3    105
152 Sebastian Jakubiuk        12 Riverhead                      20:17.20  151       104.3    104
153 Desmond Giudroz           12 Copiague                       20:17.90  152       104.0    104
154 Matt Bense                11 Middle Country                 20:18.90  153       103.7    104
155 Matthew Tuthill           10 Riverhead                      20:27.40  154       100.9    101
156 D J Horn                     Eastport/Sou                   20:35.00  155       98.3     98
157 Francis Zuber             12 Lindenhurst                    20:36.10  156       98.0     98
158 John Dzikowski            12 Copiague                       21:10.00  157       86.7     87
159 Joeseph adamo             11 William Floy                   21:19.60  158       83.5     83
160 Liam Anderson             11 North Babylo                   21:25.60  159       81.5     81
161 Dan Geist                 11 Lindenhurst                    21:31.60  160       79.5     79
162 Jonathon Argueta          11 Copiague                       21:47.40  161       74.2     74
163 Vincent Coogan            10 William Floy                   21:50.00  162       73.3     73



                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Men
   1 Walt Whitman                 79    3    5    9   29   33   35   59
      Total Time:  1:25:48.20
         Average:    17:09.64
   2 Smithtown                    96    8   10   18   21   39  100
      Total Time:  1:26:24.60
         Average:    17:16.92
   3 Northport                   107    7   15   22   27   36   41   57
      Total Time:  1:26:42.20
         Average:    17:20.44
   4 Sachem East                 134    4   11   16   45   58  104  112
      Total Time:  1:27:11.80
         Average:    17:26.36
   5 Ward Melville               158   12   28   30   37   51   61   68
      Total Time:  1:27:54.20
         Average:    17:34.84
   6 Commack                     174   19   20   34   49   52   63   98
      Total Time:  1:28:20.00
         Average:    17:40.00
   7 North Babylon               257    2   31   43   70  111  116  159
      Total Time:  1:29:16.60
         Average:    17:51.32
   8 Hauppauge                   278    1   17   81   88   91  122  147
      Total Time:  1:29:04.60
         Average:    17:48.92
   9 Connetquot                  312   24   40   60   79  109  115  119
      Total Time:  1:30:55.70
         Average:    18:11.14
  10 Sachem North                317    6   67   69   86   89   93  106
      Total Time:  1:30:27.70
         Average:    18:05.54
  11 Eastport/SouthMano          322   25   54   72   75   96  118  155
      Total Time:  1:30:52.60
         Average:    18:10.52
  12 Bellport                    369   13   80   87   94   95  140  142
      Total Time:  1:31:20.00
         Average:    18:16.00
  13 Lindenhurst                 388   46   64   74   84  120  156  160
      Total Time:  1:32:25.60
         Average:    18:29.12
  14 William Floyd               399   44   47   66   92  150  158  162
      Total Time:  1:32:50.70
         Average:    18:34.14
  15 West Islip                  406   62   73   76   90  105  107  131
      Total Time:  1:32:30.30
         Average:    18:30.06
  16 Hhh East                    423   48   78   85  102  110  125
      Total Time:  1:32:55.80
         Average:    18:35.16
  17 Hhh West                    424   14   42  103  130  135  138  149
      Total Time:  1:33:10.00
         Average:    18:38.00
  18 Kings Park                  434   32   65  101  113  123  146
      Total Time:  1:33:27.90
         Average:    18:41.58
  19 East Islip                  450   38   53  108  124  127  136
      Total Time:  1:33:57.80
         Average:    18:47.56
  20 Comsewogue                  462   55   56   97  121  133  134  148
      Total Time:  1:34:01.40
         Average:    18:48.28
  21 Copiague                    464   23   50   82  152  157  161
      Total Time:  1:35:19.40
         Average:    19:03.88
  22 Riverhead                   486   26   83  117  128  132  151  154
      Total Time:  1:34:36.60
         Average:    18:55.32
  23 Bayshore                    550   71   77  126  137  139  144
      Total Time:  1:35:46.10
         Average:    19:09.22
  24 Middle Country              626   99  114  129  141  143  145  153
      Total Time:  1:37:22.40
         Average:    19:28.48




Boys 5000 Meter Run Class   B
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points    Speed Rating
================================================================================    ------------
  1 John Lee                  12 Shoreham Wad                   16:37.20    1       177.6    178
  2 Adam LaFemina             11 Bayport/Blue                   16:51.90    2       172.7    173
  3 Tyler Keys                12 Shoreham Wad                   16:53.30    3       172.2    172
  4 Nick Hirdt                11 Miller Place                   16:53.60    4       172.1    172
  5 Austin Coneys             12 Harborfields                   17:02.60    5       169.1    169
  6 Jeremy Miekley            10 Miller Place                   17:06.20    6       167.9    168
  7 Ty Gamble                 12 Harborfields                   17:16.10    7       164.6    165
  8 Ryan Udvadia              10 Shoreham Wad                   17:17.50    8       164.2    164
  9 Conor Murphy              12 Harborfields                   17:19.00    9       163.7    164
 10 John Antonacci            11 Bayport/Blue                   17:24.20   10       161.9    162
 11 Cameron Coneys            12 Harborfields                   17:25.50   11       161.5    162
 12 Mike Watts                10 Islip                          17:41.00   12       156.3    156
 13 Greg Horbatiuk            11 Westhampton                    17:53.30   13       152.2    152
 14 Robert Vetri              11 Bayport/Blue                   17:54.90   14       151.7    152
 15 Walter Brandsema          12 Harborfields                   17:55.90   15       151.4    151
 16 Kieran Harrison           11 Sayville                       17:59.70   16       150.1    150
 17 Dan Purschke              11 Shoreham Wad                   18:02.30   17       149.2    149
 18 Evan Purdy                11 Shoreham Wad                   18:04.80   18       148.4    148
 19 Jack Kelly                10 Shoreham Wad                   18:05.00   19       148.3    148
 20 Connor Pulvidente         10 Harborfields                   18:09.70   20       146.8    147
 21 Keith Steinbrecher        11 Shoreham Wad                   18:19.00   21       143.7    144
 22 Xavier Gomez              11 Islip                          18:24.40   22       141.9    142
 23 Ian Berry                 11 Islip                          18:29.90   23       140.0    140
 24 Graham Brown              10 Westhampton                    18:32.40   24       139.2    139
 25 Andrew Moberg             12 Harborfields                   18:32.50   25       139.2    139
 26 Dylan Mage                11 Rocky Point                    18:41.20            136.3    136
 27 Adam Cebulski             10 East Hampton                   18:44.00   26       135.3    135
 28 terrence albach           12 John Glenn                     18:53.90   27       132.0    132
 29 Ralph DePaola             12 Islip                          18:55.50   28       131.5    132
 30 Justin Fellizari          12 John Glenn                     18:58.70   29       130.4    130
 31 Brandon Yip               12 Mount Sinai                    18:59.40   30       130.2    130
 32 Nick Berglin               9 Hampton Bays                   18:59.70   31       130.1    130
 33 John D'Ambrosio           12 Bayport/Blue                   19:00.60   32       129.8    130
 34 Patrick Engel              8 Miller Place                   19:03.20   33       128.9    129
 35 Dean Zeffer               12 Miller Place                   19:04.60   35       128.5    128
 35 Frank Bosio               10 Mount Sinai                    19:04.60   34       128.5    128
 37 John Kaplan               10 Bayport/Blue                   19:04.80   36       128.4    128
 38 Mike Peralta              12 East Hampton                   19:12.60   37       125.8    126
 39 Patrick McGrath           12 John Glenn                     19:13.00   38       125.7    126
 40 Brian Salaway             11 Bayport/Blue                   19:15.70   39       124.8    125
 41 Keegan Sabo                9 Mount Sinai                    19:16.40   40       124.5    125
 42 Peter Hayes               11 Sayville                       19:18.20   41       123.9    124
 43 Thomas Brierley           10 East Hampton                   19:25.00   42       121.7    122
 44 Tim Stead                 12 Miller Place                   19:27.50   43       120.8    121
 45 John Riess                11 Sayville                       19:28.40   44       120.5    121
 46 Mike Hamilton             12 East Hampton                   19:35.00   45       118.3    118
 47 Vinny Gill                   Sayville                       19:35.30   46       118.2    118
 48 Brendan Cunningham        12 Sayville                       19:38.10   47       117.3    117
 49 david chang               12 John Glenn                     19:39.10   48       117.0    117
 50 Robert Dudley             10 Miller Place                   19:41.30   49       116.2    116
 51 Andrew Silberfeld         11 Mount Sinai                    19:42.80   50       115.7    116
 52 Scott Scolnick            11 Sayville                       19:44.40   51       115.2    115
 53 Blane Bossung             12 Westhampton                    19:47.40   52       114.2    114
 54 Mike Boyd                 10 Islip                          19:50.40   53       113.2    113
 55 Anthony Mercurio          11 Islip                          19:51.00   54       113.0    113
 56 Brendan O'Connell         12 Miller Place                   19:55.50   55       111.5    112
 57 Deilyn Guzman             12 East Hampton                   20:07.70   56       107.4    107
 58 Jakk Link                 10 East Hampton                   20:16.10   57       104.6    105
 59 Kevin Collins             11 John Glenn                     20:30.90   58       99.7     100
 60 Chris Dallao              10 Mount Sinai                    20:40.10   59       96.6     97
 61 Chris Berglin              9 Hampton Bays                   20:44.50   60       95.2     95
 62 Ryan Lewis                11 East Hampton                   20:44.70   61       95.1     95
 63 Daniel Gibbons            12 John Glenn                     20:49.70   62       93.4     93
 64 Tim Elgort                11 Mount Sinai                    20:55.70   63       91.4     91
 65 Tyler Reimer              11 Hampton Bays                   21:06.40   64       87.9     88
 66 Josef Plemper             12 Hampton Bays                   21:09.00   65       87.0     87
 67 Aleksander Kozuchowski    11 Hampton Bays                   21:19.00   66       83.7     84
 68 Andrew Katz               10 John Glenn                     21:21.90   67       82.7     83
 69 Johannes Hauss            10 Westhampton                    21:31.50   68       79.5     80
 70 Steve Rojas               12 Hampton Bays                   21:46.10   69       74.6     75
 71 Andrew Percoco            11 Westhampton                    22:18.00   70       64.0     64


                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Men
   1 Shoreham Wading River        47    1    3    8   17   18   19   21
      Total Time:  1:26:55.10
         Average:    17:23.02
   2 Harborfields                 47    5    7    9   11   15   20   25
      Total Time:  1:26:59.10
         Average:    17:23.82
   3 Bayport/Bluepoint            94    2   10   14   32   36   39
      Total Time:  1:30:16.40
         Average:    18:03.28
   4 Miller Place                121    4    6   33   35   43   49   55
      Total Time:  1:31:35.10
         Average:    18:19.02
   5 Islip                       138   12   22   23   28   53   54
      Total Time:  1:33:21.20
         Average:    18:40.24
   6 Sayville                    194   16   41   44   46   47   51
      Total Time:  1:35:59.70
         Average:    19:11.94
   7 John Glenn                  200   27   29   38   48   58   62   67
      Total Time:  1:37:15.60
         Average:    19:27.12
   8 East Hampton                206   26   37   42   45   56   57   61
      Total Time:  1:37:04.30
         Average:    19:24.86
   9 Mount Sinai                 213   30   34   40   50   59   63
      Total Time:  1:37:43.30
         Average:    19:32.66
  10 Westhampton Beach           227   13   24   52   68   70
      Total Time:  1:40:02.60
         Average:    20:00.52
  11 Hampton Bays                286   31   60   64   65   66   69
      Total Time:  1:43:18.60
         Average:    20:39.72




Boys 5000 Meter Run Class C
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points    Speed Rating
================================================================================    ------------
  1 Cole Conte                12 Port Jeff                      17:06.10    1       168.0    168
  2 Andrew Keresztes          12 Port Jeff                      17:30.50    2       159.8    160
  3 James Burke                9 Port Jeff                      17:40.90    3       156.4    156
  4 Corey Zlatniski           12 Mattituck                      17:42.70    4       155.8    156
  5 John McMahon              12 Center Moric                   17:47.50    5       154.2    154
  6 Fred Agostino             12 Port Jeff                      18:10.70    6       146.4    146
  7 Casey Grathwohl           11 Mattituck                      18:16.60    7       144.5    144
  8 Tyler McGARVEY            11 Babylon                        18:30.00    8       140.0    140
  9 Eric Witttenberg          12 Southampton                    18:36.30    9       137.9    138
 10 Andrew Montefusco         11 Center Moric                   18:50.10   10       133.3    133
 11 Tristan Sess              11 Center Moric                   19:06.50   11       127.8    128
 12 Matthew Finelli           11 Babylon                        19:10.40   12       126.5    127
 13 Austin Dyno               12 Southampton                    19:33.80   13       118.7    119
 14 Kevin Anderson            11 Port Jeff                      19:37.70   14       117.4    117
 15 Timmy Squires             10 Southampton                    19:38.10   15       117.3    117
 16 Drew Comanda              12 Center Moric                   19:41.90   16       116.0    116
 17 Clay Davis                10 Mattituck                      19:42.70   17       115.8    116
 18 Anthony Howell            11 Mattituck                      19:45.60   18       114.8    115
 19 Jarad Volkommer           11 Center Moric                   19:51.40   19       112.9    113
 20 Jake Nolan                10 Mattituck                      19:54.40   20       111.9    112
 21 Keaton Laub               10 Southampton                    19:55.80   21       111.4    111
 22 Evan Gravano              11 Southampton                    19:56.40   22       111.2    111
 23 Anthony Torres            12 Babylon                        20:05.40   23       108.2    108
 24 Matthew Harberg           12 Babylon                        20:32.40   24       99.2     99
 25 Ian Sullivan              12 Center Moric                   20:33.00   25       99.0     99
 26 Ralph Pugliese            10 Mattituck                      20:35.70   26       98.1     98
 27 John Albinson             10 Port Jeff                      20:36.80   27       97.7     98
 28 Kevin McCabe              10 Southampton                    20:39.50   28       96.8     97
 29 Josh Conklin               9 Mattituck                      20:55.40   29       91.5     92
 30 Toney McFarlane           11 Center Moric                   21:06.60   30       87.8     88
 31 William Grady             10 Babylon                        21:29.10   31       80.3     80
 32 Eli Sanders               10 Port Jeff                      21:34.70   32       78.4     78
 33 Bar-Shawn Cowell          12 Southampton                    21:49.60   33       73.5     73
 34 Jordan Maharana           11 Babylon                        23:09.30   34       46.9     47
 35 Patrick Grady             12 Babylon                        24:17.60   35       24.1     24



                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Men
   1 Port Jefferson               26    1    2    3    6   14   27   32
      Total Time:  1:30:05.90
         Average:    18:01.18
   2 Center Moriches              61    5   10   11   16   19   25   30
      Total Time:  1:35:17.40
         Average:    19:03.48
   3 Mattituck                    66    4    7   17   18   20   26   29
      Total Time:  1:35:22.00
         Average:    19:04.40
   4 Southampton                  80    9   13   15   21   22   28   33
      Total Time:  1:37:40.40
         Average:    19:32.08
   5 Babylon                      98    8   12   23   24   31   34   35
      Total Time:  1:39:47.30
         Average:    19:57.46




Boys 5000 Meter Run Class D
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points    Speed Rating
================================================================================    ------------
  1 Jonathan Rempe             9 Southold                       19:17.50    1       124.2    124
  2 Jacob Brummeler            9 Stony Brook                    19:28.20    2       120.6    121
  3 Griffin Quist             12 Southold                       20:05.50    3       108.2    108
  4 William Tseng             11 Stony Brook                    20:19.60    4       103.5    103
  5 Frank Cone                12 Southold                       20:27.90    5       100.7    101
  6 Jemal Hudson              12 Stony Brook                    20:30.60    6       99.8     100
  7 Jeffrey Fung              12 Stony Brook                    21:12.80    7       85.7     86
  8 Ryan Hanrahan             11 Southold                       21:25.10    8       81.6     82
  9 Terry Huang               11 Stony Brook                    21:35.40    9       78.2     78
 10 Peter Skerys              12 Pierson                        21:38.30   10       77.2     77
 11 Ian Toy                   10 Southold                       21:44.80   11       75.1     75
 12 Matthew Reilly            12 Southold                       21:55.00   12       71.7     72
 13 Chris Beroes-Haigis       12 Pierson                        21:59.10   13       70.3     70
 14 Jeremy Pepper             12 Pierson                        22:00.60   14       69.8     70
 15 Emett Evjen               12 Pierson                        22:18.50   15       63.8     64
 16 John Tomici               11 Southold                       22:23.40   16       62.2     62
 17 darryl Baker              10 Stony Brook                    22:25.50   17       61.5     62
 18 Robert Rewinski            9 Pierson                        22:31.00   18       59.7     60
 19 Yi He                     12 Stony Brook                    23:29.60   19       40.1     40


                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Men

   1 Southold                     28    1    3    5    8   11   12   16
      Total Time:  1:43:00.80
         Average:    20:36.16
   2 Stony Brook                  28    2    4    6    7    9   17   19
      Total Time:  1:43:06.60
         Average:    20:37.32
   3 Pierson                      70   10   13   14   15   18
      Total Time:  1:50:27.50
         Average:    22:05.50      

 

 Girls Results
 
Licensed to Just in Time Racing - Contractor License
                Section XI  Sectional Championships - 11/4/2011
                           Sunken Meadow State Park


Girls 5000 Meter Run   Class  A
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points    Speed Rating
================================================================================    ------------
  1 Rachel Paul               12 Sachem East                    18:36.20    1       140.9    141
  2 Brigid Brennan            10 Northport                      19:11.30    2       129.2    129
  3 Caroline O'Hea            12 Ward Melvill                   19:19.40    3       126.5    127
  4 Victoria D'Amato           9 Northport                      19:27.30    4       123.9    124
  5 Courtney Williams          8 Ward Melvill                   19:33.70    5       121.8    122
  6 Shannon O'Hehir           10 Sachem East                    19:37.70    6       120.4    120
  7 Shannon Ahern             10 Kings Park                     19:40.40    7       119.5    120
  8 Jessica Smillie           10 Connetquot                     19:42.80    8       118.7    119
  9 Juliana Marcucci          12 Ward Melvill                   19:54.20    9       114.9    115
 10 Kelly Lavan               11 Sachem North                   19:55.70   10       114.4    114
 11 Erin Melly                10 Connetquot                     20:03.40   11       111.9    112
 12 Kathleen Naeher           11 Kings Park                     20:16.90   12       107.4    107
 13 Danielle Vazquez          12 Sachem East                    20:18.10   13       107.0    107
 14 Brittany Williams          8 Ward Melvill                   20:21.40   14       105.9    106
 15 Anna Corrigan             12 Northport                      20:23.10   15       105.3    105
 16 Jackie Thorne              8 Northport                      20:26.90   16       104.0    104
 17 Jessica Ball              11 West Islip                     20:29.70   17       103.1    103
 18 Lindsay Dougherty         10 Commack                        20:30.10   18       103.0    103
 19 Julie Laudenschlager      12 West Islip                     20:30.20   19       102.9    103
 20 Victoria Ingram           10 Smithtown                      20:33.10   20       102.0    102
 21 Jasmin Reyes               8 Bayshore                       20:35.20   21       101.3    101
 22 Briana Siele              12 Eastport/Sou                   20:38.20   22       100.3    100
 23 Sarah Cottone             SR Ward Melvill                   20:40.80   23       99.4     99
 24 Aviana Goode               8 Bayshore                       20:47.30   24       97.2     97
 25 Kami Saracino             11 Smithtown                      20:53.30   26       95.2     95
 25 Amy Irving                11 Connetquot                     20:53.30   25       95.2     95
 27 Haley Cohen               12 Commack                        20:56.90   27       94.0     94
 28 Lindsay Arcuri            11 Bayshore                       20:57.80   28       93.7     94
 29 Christine Eisenberg       11 Hauppauge                      21:02.80   29       92.1     92
 30 Kaitlin DiMartino         10 Sachem East                    21:03.30   30       91.9     92
 31 Kayla Murphy              10 East Islip                     21:07.80   31       90.4     90
 32 Katie Scharrenbroich      12 Ward Melvill                   21:10.50   32       89.5     90
 33 Melanie Notarstefano      12 Sachem East                    21:16.10   33       87.6     88
 34 Nicole Bermudez           12 Lindenhurst                    21:16.70   34       87.4     87
 35 Nicole Schafer            11 Eastport/Sou                   21:17.80   35       87.1     87
 36 Cara Jozefowski           10 Northport                      21:20.20   36       86.3     86
 37 Jayda Allen               10 Sachem East                    21:20.60   37       86.1     86
 38 Taylor Veracka            10 Hauppauge                      21:22.60   38       85.5     85
 39 Jessica Scheriff          10 North Babylo                   21:25.60            84.5     84
 40 Sarah Zieve               11 Northport                      21:26.00   39       84.3     84
 41 Annie O'Connell           12 West Islip                     21:28.30   40       83.6     84
 42 Audrey Miller             10 Longwood                       21:29.20            83.3     83
 43 Stephanie DeFazio         12 Smithtown                      21:29.50   41       83.2     83
 44 Emily Hartman             12 Ward Melvill                   21:29.60   42       83.1     83
 45 Alison Cappetta           11 West Islip                     21:37.00   43       80.7     81
 46 Heather McCormick          9 Connetquot                     21:39.00   44       80.0     80
 47 Kelly Flanagan            11 Northport                      21:41.90   45       79.0     79
 48 Samantha Manalastas       10 Smithtown                      21:45.40   46       77.9     78
 49 Nicole Silvestre          10 Sachem East                    21:45.70   47       77.8     78
 50 Caelyn Reilly              8 Bayshore                       21:46.00   48       77.7     78
 51 Sabrina Esposito           9 Bayshore                       21:48.30   49       76.9     77
 52 Paige Leggio              12 Bayshore                       21:48.80   50       76.7     77
 53 Bianca Delucia             8 Patchogue/Me                   21:51.90   51       75.7     76
 54 Catherine Dolan           11 Connetquot                     21:52.30   52       75.6     76
 55 Tori Silvers              10 Kings Park                     21:58.90   53       73.4     73
 56 Andrea Ramsay             10 Half Hollow                    21:59.40   54       73.2     73
 56 Dowon Hwang               10 Sachem North                   21:59.40   55       73.2     73
 58 Niamh Ashe                11 East Islip                     21:59.50   56       73.2     73
 59 Danielle Rowe             12 Bayshore                       22:00.50   57       72.8     73
 60 Danielle Milo             12 West Islip                     22:02.10   58       72.3     72
 61 Casey Spirio              11 Hauppauge                      22:02.40   59       72.2     72
 62 Oriana Howell             10 Sachem North                   22:04.00   60       71.7     72
 63 Brianna Lawrence           9 Patchogue/Me                   22:04.10   61       71.6     72
 64 Mackenzie Coleman          8 Sachem North                   22:04.60   62       71.5     71
 65 Krista Rivera             12 Commack                        22:05.90   63       71.0     71
 66 Rachel Kuhl               12 Commack                        22:07.40   64       70.5     71
 67 Bonnie Pisciotta          11 Lindenhurst                    22:09.50   65       69.8     70
 68 Holly Sentowski           10 Hauppauge                      22:12.50   66       68.8     69
 69 Marysa Mullen             11 Sachem North                   22:13.90   67       68.4     68
 70 Jill Faber                11 Half Hollow                    22:14.50   68       68.2     68
 71 Ashley Schafer             9 Eastport/Sou                   22:15.80   69       67.7     68
 72 Quinn Favilla             12 East Islip                     22:20.30   70       66.2     66
 73 Yael Golan                 9 Half Hollow                    22:21.10   71       66.0     66
 74 Emily Maguire              9 Connetquot                     22:23.50   72       65.2     65
 75 Gina Dorso                12 Lindenhurst                    22:25.30   73       64.6     65
 76 Erin Maud                  9 Patchogue/Me                   22:25.70   74       64.4     64
 77 KÚla Gelling               9 Smithtown                      22:30.60   75       62.8     63
 78 Danielle Wilcox           11 Smithtown                      22:32.00   76       62.3     62
 79 Kayla Shea                11 Middle Country                 22:33.70            61.8     62
 80 Ashley Incatasciato       11 Hauppauge                      22:36.10   78       61.0     61
 80 Grace Revello             11 East Islip                     22:36.10   77       61.0     61
 82 Olivia DeMilt             10 West Islip                     22:39.20   79       59.9     60
 83 Monika Famer               9 Connetquot                     22:39.80   80       59.7     60
 84 Becca Duffy               12 Sachem North                   22:41.80   81       59.1     59
 85 Allyson Tolken             9 Eastport/Sou                   22:43.30   82       58.6     59
 86 Kerianne Nordland         11 West Islip                     22:48.20   83       56.9     57
 87 Christina Perrier         10 Half Hollow                    22:51.30   84       55.9     56
 88 Kayla Wahl                11 William Floy                   22:54.70   85       54.8     55
 89 Kiera Ahern                8 Kings Park                     22:55.30   86       54.6     55
 90 Lauren Meltzer            10 Half Hollow                    22:57.80   87       53.7     54
 91 Sam Savello               10 Kings Park                     23:00.60   88       52.8     53
 92 Alexandra Zalewski        11 Hauppauge                      23:10.00   89       49.7     50
 93 Emily Shea                12 Smithtown                      23:13.50   90       48.5     49
 94 Marissa Gurello           11 Eastport/Sou                   23:14.40   91       48.2     48
 95 Danielle Williams         11 Kings Park                     23:17.90   92       47.0     47
 96 Sarah Ritzmann            11 Eastport/Sou                   23:26.10   93       44.3     44
 97 Cassandra Stapleton        9 Commack                        23:29.30   94       43.2     43
 98 melanie agaliotis         11 Middle Country                 23:36.10            41.0     41
 99 Lexi Francisco            12 East Islip                     23:38.30   95       40.2     40
100 Monika Ciecka              9 Lindenhurst                    23:44.30   96       38.2     38
101 Meghan Hughes             12 William Floy                   23:48.60   97       36.8     37
102 Kaitlin Kurklen           11 Commack                        23:51.50   98       35.8     36
103 Carly Debono               9 Patchogue/Me                   23:53.80   99       35.1     35
104 Merissa Happich           12 Lindenhurst                    23:55.60  100       34.5     34
105 Kayla Clements            10 William Floy                   23:55.80  101       34.4     34
106 Bridgette Reiffert        11 William Floy                   23:57.90  102       33.7     34
107 Kiara Roman                9 Huntington                     23:59.00  103       33.3     33
108 Gabrielle Harrigan        10 Eastport/Sou                   24:03.40  104       31.9     32
109 Madison Herbert            9 Kings Park                     24:09.00  105       30.0     30
110 Theresa Defillippo         9 Patchogue/Me                   24:09.20  106       29.9     30
111 Kerri-Ann Giambruno       11 Huntington                     24:09.80  107       29.7     30
112 Adrianna Corso            12 Commack                        24:10.90  108       29.4     29
113 Tiffany Perrier           11 Half Hollow                    24:12.40  109       28.9     29
114 Chrissy DiGiovanna         9 William Floy                   24:14.20  110       28.3     28
115 Ryanna Bynnum             10 William Floy                   24:15.60  111       27.8     28
116 Kristen DePalo            11 Lindenhurst                    24:22.80  112       25.4     25
116 Celine Takekoshi          12 Huntington                     24:22.80  113       25.4     25
118 Kerri Graber              11 Half Hollow                    24:25.80  114       24.4     24
119 Emily Vetter              12 Patchogue/Me                   24:26.00  115       24.3     24
120 Emily LaSpisa             10 William Floy                   24:28.00  116       23.7     24
121 Adelia Witt               11 Huntington                     24:38.40  117       20.2     20
122 Katie Michta              10 Sachem North                   24:44.20  118       18.3     18
123 Heather Lindemann          9 Lindenhurst                    24:45.60  119       17.8     18
124 Alexandra Martinolich     12 Huntington                     24:53.40  120       15.2     15
125 Margaret Petryk           11 Huntington                     25:03.30  121       11.9     12
126 Claudia Defillippo        12 Patchogue/Me                   25:13.00  122       8.7      9
127 Sara Stewart               9 Huntington                     25:23.90  123       5.0      5
128 Kelsey Fryer              11 East Islip                     25:30.30  124       2.9      3



                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Women
   1 Ward Melville                54    3    5    9   14   23   32   42
      Total Time:  1:39:49.50
         Average:    19:57.90
   2 Northport                    73    2    4   15   16   36   39   45
      Total Time:  1:40:48.80
         Average:    20:09.76
   3 Sachem East                  83    1    6   13   30   33   37   47
      Total Time:  1:40:51.40
         Average:    20:10.28
   4 Connetquot                  140    8   11   25   44   52   72   80
      Total Time:  1:44:10.80
         Average:    20:50.16
   5 Bayshore                    170   21   24   28   48   49   50   57
      Total Time:  1:45:54.60
         Average:    21:10.92
   6 West Islip                  177   17   19   40   43   58   79   83
      Total Time:  1:46:07.30
         Average:    21:13.46
   7 Smithtown                   208   20   26   41   46   75   76   90
      Total Time:  1:47:11.90
         Average:    21:26.38
   8 Kings Park                  246    7   12   53   86   88   92  105
      Total Time:  1:47:52.10
         Average:    21:34.42
   9 Sachem North                254   10   55   60   62   67   81  118
      Total Time:  1:48:17.60
         Average:    21:39.52
  10 Commack                     266   18   27   63   64   94   98  108
      Total Time:  1:49:09.60
         Average:    21:49.92
  11 Hauppauge                   270   29   38   59   66   78   89
      Total Time:  1:49:16.40
         Average:    21:51.28
  12 Eastport/SouthMano          299   22   35   69   82   91   93  104
      Total Time:  1:50:09.50
         Average:    22:01.90
  13 East Islip                  329   31   56   70   77   95  124
      Total Time:  1:51:42.00
         Average:    22:20.40
  14 Half Hollow Hills Girls     364   54   68   71   84   87  109  114
      Total Time:  1:52:24.10
         Average:    22:28.82
  15 Lindenhurst                 368   34   65   73   96  100  112  119
      Total Time:  1:53:31.40
         Average:    22:42.28
  16 Patchogue/Medford           391   51   61   74   99  106  115  122
      Total Time:  1:54:24.70
         Average:    22:52.94
  17 William Floyd               495   85   97  101  102  110  111  116
      Total Time:  1:58:51.20
         Average:    23:46.24
  18 Huntington                  560  103  107  113  117  120  121  123
      Total Time:  2:02:03.40
         Average:    24:24.68





Girls 5000 Meter Run   Class  B
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points    Speed Rating
================================================================================    ------------
  1 Talia Guevara             10 Miller Place                   19:20.30    1       126.2    126
  2 Tiana Guevara             10 Miller Place                   19:26.60    2       124.1    124
  3 Katie Saroka              11 Bayport/Blue                   19:44.10    3       118.3    118
  4 Sarah Hardie              10 John Glenn                     20:12.50    4       108.8    109
  5 Dana Cebulski              9 East Hampton                   20:20.60    5       106.1    106
  6 Laura Nolan                8 Miller Place                   20:27.60    6       103.8    104
  7 Shanna Heaney             11 Hampton Bays                   20:43.30    7       98.6     99
  8 Kerri Culhane             12 Sayville                       20:44.10    8       98.3     98
  9 Stephanie Vickers         11 Westhampton                    20:45.90    9       97.7     98
 10 Rose Bastian              12 Sayville                       20:47.30   10       97.2     97
 11 Kaitlyn Ohrtman            8 Shoreham Wad                   20:51.90   11       95.7     96
 12 Courtney Dooley           10 Bayport/Blue                   20:53.60   12       95.1     95
 13 Robyn Schaefer            12 Sayville                       20:57.80   13       93.7     94
 14 Taylor Darby               9 Bayport/Blue                   21:14.90   14       88.0     88
 15 Shannon O'Hara            12 Bayport/Blue                   21:15.00   15       88.0     88
 16 Brianna Delzell            9 Bayport/Blue                   21:17.60   16       87.1     87
 17 Chelsea Farinacci         12 Harborfields                   21:18.20   17       86.9     87
 18 Nina Volino               12 Mount Sinai                    21:19.80   18       86.4     86
 19 Audrey Kelly              12 Shoreham Wad                   21:20.90   19       86.0     86
 20 Kelly Mahoney             12 Harborfields                   21:24.80   20       84.7     85
 21 Jessica Bartolotta        12 Sayville                       21:36.90   21       80.7     81
 22 Dominique Betterbed        9 Miller Place                   21:39.20   22       79.9     80
 23 Cassie Dooley             10 Bayport/Blue                   21:42.70   23       78.8     79
 24 Amanda Conklin            11 Harborfields                   21:46.70   24       77.4     77
 25 Cameron Heaney             8 Hampton Bays                   21:46.90   25       77.4     77
 26 Laura Lee                 11 Shoreham Wad                   21:47.10   26       77.3     77
 27 Caroline Fitzgerald       11 Mount Sinai                    21:48.60   27       76.8     77
 28 Jennifer DiSunno          11 East Hampton                   21:49.90   28       76.4     76
 29 Annica Penn               11 Westhampton                    21:51.30   29       75.9     76
 30 Jennifer Blakley          12 Rocky Point                    21:52.50   30       75.5     76
 31 Nikki Cervone             10 Islip                          21:55.90   31       74.4     74
 32 Caroline Hoeg              8 Mount Sinai                    21:57.40   32       73.9     74
 33 Stephanie Sheehan         12 Mount Sinai                    21:59.90   33       73.0     73
 34 Jocelin McGovern          11 Harborfields                   22:11.40   34       69.2     69
 35 Kim Grabow                12 Sayville                       22:12.40   35       68.9     69
 36 Amanda Tascarella         10 Rocky Point                    22:12.70   36       68.8     69
 37 Rose Andrews               9 Shoreham Wad                   22:14.50   37       68.2     68
 38 Erin MacDonell            10 Sayville                       22:18.30   38       66.9     67
 39 Maddy Kelly                9 Shoreham Wad                   22:18.80   39       66.7     67
 40 Claire Shanklin           11 Shoreham Wad                   22:21.80   40       65.7     66
 41 Julia Dooley              11 Mount Sinai                    22:28.60   41       63.5     63
 42 Olivia Long               12 Harborfields                   22:30.60   42       62.8     63
 43 Taylor Ricker             11 Rocky Point                    22:31.00   43       62.7     63
 44 Kelly McCarthy            11 Miller Place                   22:34.80   44       61.4     61
 45 Allison Coyle             12 Bayport/Blue                   22:44.90   45       58.0     58
 46 Samantha Hock             11 Islip                          22:47.00   46       57.3     57
 47 Kerry Gaye                 9 Harborfields                   22:50.60   47       56.1     56
 48 Mairead Kelly             12 Islip                          22:55.00   48       54.7     55
 49 Jaclyn Messemer            9 East Hampton                   23:05.40   49       51.2     51
 50 Emma Newburger            10 East Hampton                   23:10.30   50       49.6     50
 51 Colleen Henderson         10 Sayville                       23:10.50   51       49.5     50
 52 gabrielle Mason           11 Westhampton                    23:15.30   52       47.9     48
 53 Jamesine Staubitzer       11 East Hampton                   23:17.90   53       47.0     47
 54 Laura Shanklin            11 Shoreham Wad                   23:30.90   54       42.7     43
 55 Meredith Nugent           12 Westhampton                    23:35.30   55       41.2     41
 56 Rachel Mannetta           12 Rocky Point                    23:46.10   56       37.6     38
 57 Marina May                11 Mount Sinai                    23:47.60   57       37.1     37
 58 Gillian Murphy            10 John Glenn                     23:48.30   58       36.9     37
 59 Nicole Noa                12 Hampton Bays                   23:50.90   59       36.0     36
 60 Holly Iafrate              7 Islip                          23:52.50   60       35.5     36
 61 Caroline Killeen          11 Islip                          23:53.70   61       35.1     35
 62 Brianna Spano             12 Westhampton                    23:55.40   62       34.5     35
 63 Megan Kang                10 John Glenn                     23:55.80   63       34.4     34
 64 Courtney Digirolomo       10 Rocky Point                    23:56.70   64       34.1     34
 65 Monika Sivilli             9 John Glenn                     24:03.90   65       31.7     32
 66 Helen Godzieba            12 Mount Sinai                    24:10.80   66       29.4     29
 67 Julia Sexton               9 Miller Place                   24:17.70   67       27.1     27
 68 Jessica Brown              8 Islip                          24:25.70   68       24.4     24
 69 Allie Hassell             12 Miller Place                   24:28.00   69       23.7     24
 70 Hannah Reed                8 Hampton Bays                   24:40.90   70       19.4     19
 71 Caitlin Shannahan         10 Rocky Point                    24:44.70   71       18.1     18
 72 Karla Bonilla              9 John Glenn                     24:55.70   72       14.4     14
 73 Adrianna Bridgeman        10 Islip                          25:30.30   73       2.9      3
 74 Jamie Bornemann           12 Rocky Point                    25:55.10   74
 75 Morgan Wieck               9 John Glenn                     26:17.50   75
 76 Mariavictoria Choinski     9 John Glenn                     26:26.60   76
 77 Stefani Joslin            12 Hampton Bays                   26:45.50   77
 78 Alyssa Ortiz               9 Hampton Bays                   28:37.70   78



                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Women
   1 Bayport/Bluepoint            60    3   12   14   15   16   23   45
      Total Time:  1:44:25.20
         Average:    20:53.04
   2 Miller Place                 75    1    2    6   22   44   67   69
      Total Time:  1:43:28.50
         Average:    20:41.70
   3 Sayville                     87    8   10   13   21   35   38   51
      Total Time:  1:46:18.50
         Average:    21:15.70
   4 Shoreham Wading River       132   11   19   26   37   39   40   54
      Total Time:  1:48:33.20
         Average:    21:42.64
   5 Harborfields                137   17   20   24   34   42   47
      Total Time:  1:49:11.70
         Average:    21:50.34
   6 Mount Sinai                 151   18   27   32   33   41   57   66
      Total Time:  1:49:34.30
         Average:    21:54.86
   7 East Hampton                185    5   28   49   50   53
      Total Time:  1:51:44.10
         Average:    22:20.82
   8 Westhampton Beach           207    9   29   52   55   62
      Total Time:  1:53:23.20
         Average:    22:40.64
   9 Rocky Point                 229   30   36   43   56   64   71   74
      Total Time:  1:54:19.00
         Average:    22:51.80
  10 Hampton Bays                238    7   25   59   70   77   78
      Total Time:  1:57:47.50
         Average:    23:33.50
  11 Islip                       246   31   46   48   60   61   68   73
      Total Time:  1:55:24.10
         Average:    23:04.82
  12 John Glenn                  262    4   58   63   65   72   75   76
      Total Time:  1:56:56.20
         Average:    23:23.24



Girls 5000 Meter Run  Class C
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points    Speed Rating
================================================================================    ------------
  1 Ryleigh Donegan            9 Center Moric                   20:35.50    1       101.2    101
  2 Kaylee Bergen              9 Mattituck                      20:37.00    2       100.7    101
  3 Georgie Nicholes          10 Center Moric                   21:41.80    3       79.1     79
  4 Molly Schaefer            12 Center Moric                   21:53.00    4       75.3     75
  5 Audrey Hoeg                8 Mattituck                      22:03.80    5       71.7     72
  6 Meaghan Pashen             8 Babylon                        22:07.80    6       70.4     70
  7 Jordan Sanders            12 Center Moric                   22:23.00    7       65.3     65
  8 Erika Gulija              10 Southampton                    22:31.30    8       62.6     63
  9 Katharina Ross            12 Port Jeff                      22:37.30            60.6     61
 10 Sandi Woodhead            11 Port Jeff                      23:00.30            52.9     53
 11 Hannah Connolly-Sporing    9 Southampton                    23:02.10    9       52.3     52
 12 Carley Guida              11 Southampton                    23:20.60   10       46.1     46
 13 Hallie Kujawski           10 Mattituck                      23:40.60   11       39.5     39
 14 Sara Paparatto            11 Mattituck                      24:01.20   12       32.6     33
 15 Kourtney O'Henry          11 Center Moric                   24:01.60   13       32.5     32
 16 Kyle Freudenberg          10 Mattituck                      24:02.90   14       32.0     32
 17 Sarah Powell              12 Center Moric                   24:03.10   15       32.0     32
 18 Leah Santacroce            9 Mattituck                      24:03.60   16       31.8     32
 19 Brianna Moore              9 Center Moric                   24:07.60   17       30.5     30
 20 Sasha Calkaite,           12 Southampton                    24:08.30   18       30.2     30
 21 Caroline Dunn             10 Babylon                        24:51.60   19       15.8     16
 22 Yuliya Palianok           11 Mattituck                      25:43.90   20
 23 Delaney Cassidy           11 Babylon                        25:54.30   21
 24 Ashley Lucas              10 Babylon                        27:01.70   22
 25 Casey Hansel              11 Babylon                        27:02.00   23
 26 Alexandra Diaz            10 Babylon                        27:59.00   24
 27 Cecilia McCaffrey         11 Babylon                        28:40.90   25
 28 Hannah Immerman           12 Southampton                    36:43.80   26


                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Women
   1 Center Moriches              28    1    3    4    7   13   15   17
      Total Time:  1:50:34.90
         Average:    22:06.98
   2 Mattituck                    44    2    5   11   12   14   16   20
      Total Time:  1:54:25.50
         Average:    22:53.10
   3 Southampton                  71    8    9   10   18   26
      Total Time:  2:09:46.10
         Average:    25:57.22
   4 Babylon                      91    6   19   21   22   23   24   25
      Total Time:  2:06:57.40
         Average:    25:23.48




Girls 5000 Meter Run  Class D
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points    Speed Rating
================================================================================    ------------
  1 Margot Rashba             10 Stony Brook                    21:14.00    1       88.3     88
  2 Colette Steele            10 Southold                       21:46.00    2       77.7     78
  3 Elena Skerys              10 Pierson                        23:06.30    3       50.9     51
  4 Lily Steele               11 Ross                           23:23.90            45.0     45
  5 Na Yeon Kathy Kim         12 Stony Brook                    23:25.30    4       44.6     45
  6 Shelby Pickerell          11 Southold                       23:57.50    5       33.8     34
  7 Katie Connolly            10 Southold                       24:24.80    6       24.7     25
  8 Alexandra Damianos        11 Stony Brook                    24:48.30    7       16.9     17
  9 Maya Buckner               9 Pierson                        25:15.00    8       8.0      8
 10 Shannon Guyer             10 Southold                       25:22.00    9       5.7      6
 11 Annika Hochstedler        12 Pierson                        26:51.70   10
 12 Megan Moran               11 Southold                       27:06.60   11
 13 Rejoice Nwadiuko          10 Stony Brook                    28:21.10   12
 14 Chelsea Awan              11 Stony Brook                    28:45.70   13
 15 Gen Kotz                  12 Pierson                        29:07.30   14
 16 Savannah Calderale        10 Southold                       29:22.80   15
 17 Sasha Rubman              10 Stony Brook                    30:23.50   16
 18 Elsa Crozier               9 Stony Brook                    30:48.20   17
 19 Paula Poke                11 Pierson                        32:51.10   18
 20 Tanethea Clark            12 Pierson                        36:59.60   19


                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Women

   1 Southold                     33    2    5    6    9   11   15
      Total Time:  2:02:36.90
         Average:    24:31.38
   2 Stony Brook                  37    1    4    7   12   13   16   17
      Total Time:  2:06:34.40
         Average:    25:18.88
   3 Pierson                      53    3    8   10   14   18   19
      Total Time:  2:17:11.40
         Average:    27:26.28