[TullyRunners Home Page]

 NYSPHSAA State Meet 2010 - Projections & Preview

 

Please remember: the projected scores below only indicate a possible outcome based upon individual runner speed ratings ... they are only one indication of team strength. I used the top seven runners from each team as best as I was aware of ... one major problem with projections is knowing who will or will not be running on some teams (it can make a big difference) ... Projected Scores were posted on November 9, 2010 ... Actual scores will be posted side-by-side after the meet.

NOTE ... I consider these Projections to be similar to "Seed Times" for a track & field meet.

[ Girls Projections ]

ACTUAL Scores  added on Nov 14, 2010 ...

 Boys Class AA - Shaker the favorite with FM second

                                 Projected                        Actual
      School               Sect   Score        School              Score
      ===============      ====   =====        ==================  =====
  1   Shaker               (02)      52        Shaker                 58
  2   Fayetteville-Manlius (03)      65        Warwick Valley         78
  3   Warwick              (09)      75        Fayetteville-Manlius   80
  4   Rush-Henrietta       (05)      95        Rush-Henrietta         99
  5   Connetquot           (11)     120        Arlington             126
  6   Arlington            (01)     145        Ithaca                141
  7   Calhoun              (08)     150        Connetquot            143
  8   Ithaca               (04)     155        Calhoun               144
  9   Williamsville North  (06)     230        Williamsville North   243


		 

Pre-Race Analysis ...  Repeating some of last year's pre-race analysis ... Two major factors are significant in determining the outcome of many championship races  ... one factor will be determined by the teams themselves, but the other is out of their control:
 .. (1) Placement of the #4 and #5 runners ... this is always important, but here it is really important in this Class AA race.
 .. (2) Placement of runners Not on the contending teams ... There are a lot of quality team runners in this Class AA race, and how they displace runners on the top teams could be very important.

The speed ratings and computer simulations make Shaker the clear favorite ... Shaker's prime advantage is depth through all seven runners, and that is very important when considering placement of the #4 and #5 runners ... Also, first year runner Christian Delago is emerging as one of the top runners in the State ... Shaker beat FM, Warwick Valley and Rush-Henrietta at the Manhattan Invitational ... Shaker has raced on the Pawling Lakeside course (Green Mountain Invite, and raced decently) while the other three contending teams have not raced there (sometimes that's an advantage, sometimes not) ... All things considered, Shaker is the favorite.

Fayetteville-Manlius ran only two invitational races (Chittenango and Manhattan) followed by a three-week break, then OHSL Championships and sectionals ... I believe FM basically "trained-through" the OHSL race and then ran sectionals to see where the stood overall ... Both races (at Jamesville Beach and VVS) were run on courses having significant muddy sections, and the courses could be considered "tiring" and challenging ... The Pawling Lakeside course is quite different (in addition, the weather is expected to be good, so I assume the course will be in decent condition) ... As I said last year - Borrowing from horse-race handicapping, the sectional race may have been a good "tightener" for FM (this intangible handicapping factor might give an advantage to FM and could be considered if pari-mutuel wagering was allowed) ... FM matches Shaker at the top-end ... Big races by the #4 and #5 runners give FM a real shot at winning this race.

Warwick Valley is very good team and a contender ... Warwick was beaten by both Shaker and FM at Manhattan ... One of their top runners (Ian Sullivan) was not in the results from sectionals (don't know why, but I included him in the projections).

Rush-Henrietta ran a bit better earlier in the season and will need to improve on recent performances to contend for the win.

Individual Race ... This could be a really good race ...  Alex Saavedra (Sachem East) has popped some outstanding performances at Sunken Meadow (some observers believe I have under-rated those efforts) ...  Martin Hehir (Washingtonville) is undefeated this season in invitational and championship races (including wins at Manhattan (Varsity C race), Grout, Carlisle PA, and the Section One Coaches race at Pawling) ... Shaun Thompson (Baldwinsville) is coming-on very strong after missing the early season due to a broken foot (won OHSL and sectionals with something reserve); Shaun Thompson a serious challenger for the win ... Section Two's Sam Place (Saratoga) and improving first-year runner Christian Delago (Shaker) are definitely in the mix along with Section Three's Mark McGurrin (FM) and Chris Buchanan (CNS).

Top Ranked Class AA Runners entering the race:

1   Alex Saavedra         12   11-AA   Sachem East            192
2   Martin Hehir          12   09-AA   Washingtonville        190
3   Sam Place             12   02-AA   Saratoga               189
4   Shaun Thompson        12   03-AA   Baldwinsville          189
5   Mark McGurrin         12   03-AA   FM                     186
6   Chris Buchanan        12   03-AA   CNS                    186
7   Joe DiRienzo          11   11-AA   Sachem East            186
8   Christian Delago      11   02-AA   Shaker                 185
9   Tim Luthin            12   09-AA   Warwick                185
10  Nick Ryan             10   03-AA   FM                     183
11  James Naglieri        12   01-AA   North Rockland         183
12  Michael Libruk        11   02-AA   Shaker                 183
13  Matt Johnson          12   04-AA   Ithaca                 183
14  Andrew Roache         12   03-AA   FM                     182
15  Mickey Burke          9    05-AA   Rush-Henrietta         182

 

 Boys Class A  -  Burnt Hills favored again
 

                                 Projected                        Actual
      School               Sect   Score        School              Score
      ===============      ====   =====        ==================  =====
  1   Burnt Hills          (01)      56        McQuaid                60
  2   McQuaid              (05)      74        Vestal                 68
  3   Vestal               (04)      95        Burnt Hills            78
  4   Harborfields         (11)     100        Harborfields          106
  5   Brewster             (01)     110        Brewster              106
  6   Great Neck South     (08)     165        Great Neck South      164
  6   Franklin Academy     (10)     165        Franklin Academy      180
  8   Grand Island         (06)     180        Grand Island          190
  9   Cornwall             (09)     210        Cornwall              207
 10   Westhill             (03)     280        Westhill              266

		

Pre-Race Analysis ... Burnt Hills is the favorite in Class A, but McQuaid is not that far behind ... Burnt Hills gets the advantage with top runner Otis Ubriaco and depth at the #4 through #7 positions.

Individual Race ... Otis Ubriaco (Burnt Hills) is the solid favorite ... As noted below, a number of runners could contend for the runner-up spot ... Owen Skeete (Westbury), known for his front-running tactics in track, ran a very good race at Section 8 Championships.

Top Ranked Class A Runners entering the race:

1   Otis Ubriaco          12   02-A    Burnt Hills            189
2   Daniel Siegel         12   08-A    Great Neck S           182
3   Owen Skeete           12   08-A    Westbury               182
4   Cal Michaels          12   04-A    Vestal                 182
5   Robert Hurlbut        12   05-A    McQuaid                181
6   Lou Lipani            12   05-A    Greece Arcadia         180
7   Scott Smolensky       12   05-A    Brighton               178
8   Wyatt Gouldthorpe     12   05-A    McQuaid                178
9   Justin Maguire        11   01-A    Brewster               178
10  Victor Palumbo        12   01-A    Eastchester            176
11  Ben Kraines           12   02-A    Scotia-Glenville       176
12  Charlie Carr          11   01-A    Brewster               176
13  John Lee              11   11-A    Shoreham-Wading R      175
14  Drew Zeccola          12   05-A    Pittsford Mend         175

 

 Boys Class B  -  Too Close to Call ....
 

                                 Projected                        Actual
      School               Sect   Score        School              Score
      ===============      ====   =====        ==================  =====
  1   East Aurora          (06)      80        East Aurora            72  
  1   Bayport-Blue Pt      (11)      80        Bayport-Blue Pt        92  
  3   Maine-Endwell        (04)      90        Maine Endwell         108  
  4   Marcellus            (03)     110        Marcellus             108  
  5   Pearl River          (01)     120        Pearl River           113  
  5   Wayne                (05)     120        Wayne                 125  
  7   New Paltz            (09)     145        New Paltz             162  
  8   Broadalbin-Perth     (02)     160        Peru                  169  
  9   Peru                 (07)     170        Broadalbin-Perth      191  
 10   Valley Stream North  (08)     260        Valley Stream North   264  
 11   Canton               (10)     320        Canton                293  

Pre-Race Analysis ... The computer simulations could not separate East Aurora and Bayport-Blue Point effectively, so that makes them pre-race co-favorites ... Maine-Endwell is a serious contender for the win because they have a tight "pack" of runners that could inserted themselves between the top five East Aurora and Bayport-Blue Point finishers and claim the title.

Individual Race ... Close race amongst a number of runners as noted below:

Top Ranked Class B Runners entering the race:

1   Ryan Manahan          10   03-B    Marcellus              180
2   Connor Crowley        12   11-B    Bayport-BluePt         178
3   Dan Lennon            11   07-B    Peru                   178
4   Jesse Garn            12   03-B    Marcellus              177
5   Chad Maloy            12   06-B    Springville            177
6   Nick Orlowski         12   06-B    Alden                  176
7   Colin Kerr            10   05-B    Wayne                  176
8   Brian Busby           12   09-B    New Paltz              175
9   Aaron Tompkins        12   03-B    New Hartford           173
10  Nick Marcantonio      12   02-B    Glens Falls            173
11  John Duffy            12   08-B    Island Trees           173
12  Yanko Panipinto       12   05-B    Wayne                  173

 

 

 Boys Class C  -  Three-way "Too Close to Call" ....
 

                                 Projected                        Actual
      School               Sect   Score        School              Score
      ===============      ====   =====        ==================  =====
  1   Holland Patent       (03)      66        Fonda-Fultonville      43
  1   Fonda Fultonville    (02)      66        Holland Patent         46
  1   Pawling              (01)      66        Pawling                71
  4   Port Jefferson       (11)     125        Fredonia              157
  5   Fredonia             (06)     129        Greece Odyssey        157
  6   Newark Valley        (04)     135        Port Jefferson        159
  7   Greece Odyssey       (05)     150        Newark Valley         164
  8   Oyster Bay           (08)     175        Oyster Bay            183
  9   Rhinebeck            (09)     235        Rhinebeck             218
 10   Saranac Lake         (07)     270        Saranac Lake          264
 11   Gouverneur           (10)     315        Gouverneur            319
		

Pre-Race Analysis ... Three pre-race co-favorites (Holland Patent, Fonda-Fultonville and Pawling) ... Holland Patent is placed on top above because they are the defending Class C champions (and they are from Section Three).

Holland Patent's advantage are top runners Dylan and Cody Racha (expected to go one-two in the team scoring); their fortunes will be determined by the performances of the #3 through #5 finishers ... Fonda-Fultonville and Pawling will try to place as many finishers as possible between the top two Holland Patent guys and their other scorers ... The winner in a significant number of computer simulations is determined by placement of team runners not on Holland Patent, Fonda-Fultonville or Pawling) ... Pawling has the home field advantage.

Individual Race ... The Holland Patent twins (Dylan and Cody Racha) along with Cameron Bruce (Lansing, who ran in Michigan last year), Cohen Miles-Rath (Wayland-Cohocton), Austin Lane (Greenwich) and Brendan Wortner (Dobbs Ferry) could have a very competitive race.

Top Ranked Class C Runners entering the race:

1   Dylan Racha           12   03-C    Holland Patent         182
2   Cody Racha            12   03-C    Holland Patent         181
3   Cameron Bruce         11   04-C    Lansing                181
4   Cohen Miles-Rath      12   05-C    Wayland-Cohocton       177
5   Austin Lane           11   02-C    Greenwich              176
6   Brendan Wortner       11   01-C    Dobbs Ferry            176

 

 Boys Class D  -  Geneseo a solid favorite
 

                                 Projected                        Actual
      School               Sect   Score        School              Score
      ===============      ====   =====        ==================  =====
  1   Geneseo              (05)      29        Geneseo                34 
  2   Barker               (06)      75        Barker                 66 
  2   Mayfield             (02)      75        Mayfield               75 
  4   Seton Catholic       (07)      90        Beaver River          107 
  5   Beaver River         (03)     100        Seton Catholic        109 
  6   SS Seward            (09)     130        S.S. Seward           144 
  7   Delhi                (04)     190        Haldane               172 
  8   Norwood-Norfolk      (10)     200        Delhi                 187 
  9   Haldane              (01)     215        Norwood-Norfolk       228 
 10   Stony Brook          (11)     300        Stony Brook           286 
		

Pre-Race Analysis ... Geneseo is the solid favorite ... Barker and Mayfield seem evenly matched with Seton Catholic and Beaver River close behind.


Individual Race ...  Matthew Cheney (Beaver River) is the favorite.

Top Ranked Class D Runners entering the race:

1   Matthew Cheney        12   03-D    Beaver River           180
2   Ryan Moynihan         12   05-D    Geneseo                174
3   Calvin Patten         12   05-D    Alexander              172
4   Logan Kempney         11   03-D    Beaver River           170
5   Gabe Rodriguez        10   05-D    Geneseo                169
6   Alex Campanella       10   09-D    Eldred                 169
7   Ian Trepanier         12   03-D    MPH                    168
8   Jason Ehmann          12   05-D    Geneseo                167
9   Jake Andrews          12   03-D    Fabius-Pompey          165
10  Corey Wefing          9    06-D    Maple Grove            164

 

 

 Girls Class AA  -  FM looking very strong with Saratoga second again
 

                                 Projected                        Actual
      School               Sect   Score        School              Score
      ===============      ====   =====        ==================  =====
  1   Fayetteville-Manlius (03)      16        Fayetteville-Manlius   15  
  2   Saratoga             (02)      40        Saratoga               45  
  3   Monroe-Woodbury      (09)     125        North Rockland        114  
  4   North Rockland       (01)     126        Northport             121  
  5   Northport            (11)     135        Monroe-Woodbury       134  
  6   Penfield             (05)     142        Penfield              166  
  7   Ithaca               (04)     172        Ithaca                167  
  8   Clarence             (06)     192        Massapequa            221  
  9   Massapequa           (08)     228        Clarence              229  
		

Pre-Race Analysis ... Fayetteville-Manlius is the defending State and National Champions and the top-ranked team in the US once again ... FM currently has six of the top 14 positions on the Girls NY State Class AA leaderboard (see below) ... Last year, FM scored a perfect 15 with an amazing race at Plattsburgh ... The potential to score 15 again exists, but I think at least one (or maybe two) of Saratoga girls will break-up the top five FM finishers ... No runners from other teams seem close enough to be a factor in this regard.

Fayetteville-Manlius has posted some amazing speed ratings this season ... The most recent performances (at OHSL and sectional championships) were contested on courses with muddy sections and courses that are fairly challenging ... these factors help separate runners somewhat and, to a certain extent, elevate speed ratings at the top end (meaning the FM girls) ... Based on the current weather forecast, I expect the Pawling Lakeside course will be much drier and firmer; in addition, the course is quite different from Jamesville Beach and VVS high school (where next year's State Meet be will be run).

Saratoga is currently ranked #2 in the nation ... Saratoga won the Great American Race of Champions (in North Carolina) and the Chili Pepper Festival (in Arkansas) ... They have a deep and talented team capable of popping better than expected performances.

The next four teams (Monroe-Woodbury, North Rockland, Northport and Penfield) are quite evenly-matched and the order posted above could easily switch places.

Individual Race ... Courtney Chapman (FM) won States the last two years; she got off to a slow start this season due to an illness, but has shown improvement in recent races ...  Jillian Fanning finished second to Aisling Cuffe (the top runner in the nation) at Manhattan, while Katie Sischo was 4th at Manhattan (Sischo won the sectional race after sitting-out the OHSL race) ... Lizzie Predmore (Shenenedehowa) is an elite runner and Section 2-Class AA champion - it will be interesting to see where she and the FM girls finish in relation to each other ... Keelin Hollowood (Saratoga) may break-up the top five FM scorers.

Top Ranked Class AA Runners entering the race:

1   Jillian Fanning       10   03-AA   FM                     154
2   Christie Rutledge     11   03-AA   FM                     153
3   Katie Sischo          11   03-AA   FM                     149
4   Lizzie Predmore       11   02-AA   Shenendehowa           147
5   Maria Lamontagne      9    03-AA   CNS                    145
6   Laura Leff            9    03-AA   West Genesee           144
7   Courtney Chapman      12   03-AA   FM                     144
8   Keelin Hollowood      10   02-AA   Saratoga               143
9   Heather Martin        11   03-AA   FM                     141
10  Margaret MacDonald    11   02-AA   Saratoga               137
11  Sydney King           12   02-AA   Saratoga               136
12  Mary Kate Anselmini   12   11-AA   Ward Melville          136
13  Holly Cavalluzzo      10   09-AA   Valley Central         136
14  Katie Brislin         10   03-AA   FM                     135
15  Kristen Borriello     9    09-AA   Valley Central         135
16  Amanda Borroughs      12   02-AA   Saratoga               134
17  Gina Talt             12   01-AA   Mamaroneck             133
18  Madison Carr          10   02-AA   Saratoga               132
19  Brigid Brennan        9    11-AA   Northport              131
20  Rachel Paul           11   11-AA   Sachem East            131
21  Ursula Svoboda        10   01-AA   Suffern                131

 

 Girls Class A  -  Burnt Hills a solid favorite
 

                                 Projected                        Actual
      School               Sect   Score        School              Score
      ===============      ====   =====        ==================  =====
  1   Burnt Hills          (02)      52        North Shore            59  
  2   North Shore          (08)      78        Canandaigua            75  
  3   Canandaigua          (05)      90        Burnt Hills            78  
  4   Cornwall             (09)     115        Cornwall              138  
  5   Tappan Zee           (01)     135        Harborfields          146  
  6   Harborfields         (11)     145        Tappan Zee            153  
  7   Canton               (10)     175        Canton                155  
  8   Starpoint            (06)     178        Vestal                161  
  9   Vestal               (04)     187        Starpoint             208  
 10   Jamesville-Dewitt    (03)     255        Jamesville-Dewitt     246  
		

Pre-Race Analysis ... Burnt Hills is a solid favorite in the Class A race ... Burnt Hills needed a very good performance to beat Queensbury at the Section 2 championships (Queensbury would be the favorite if they were at States instead of Burnt Hills).

North Shore is a bit difficult to project due to some inconsistencies with some top runners (could be capable of closing the gap somewhat).

Individual Race ... Aisling Cuffe (Cornwall) is undefeated and the top ranked runner in the nation (Aisling Cuffe is the early-line favorite to win Footlockers) ... First-year runner Kelsey Margie (Harborfields), Brittany Winslow (Queensbury) and Shaylyn Tuite (Pittsford Mendon) could have a very competitive race for the runner-up spot.

Top Ranked Class A Runners entering the race:

1   Aisling Cuffe         12   09-A    Cornwall               160
2   Kelsey Margey         11   11-A    Harborfields           149
3   Brittany Winslow      12   02-A    Queensbury             149
4   Shaylyn Tuite         12   05-A    Pittsford Mend         148
5   Dani Martino          9    02-A    Burnt Hills            137
6   Meghan McCormick      11   05-A    Canandaigua            135
7   Danielle Winslow      12   02-A    Queensbury             132
8   Catherine Maloy       10   02-A    Holy Names             131
9   Leah Triller          9    02-A    Holy Names             131
10  Jolie Navatka         11   02-A    Queensbury             130
11  Michelle Gaye         12   11-A    Harborfields           128

 

 Girls Class B  -  East Aurora a solid favorite
 

                                 Projected                        Actual
      School               Sect   Score        School              Score
      ===============      ====   =====        ==================  =====
  1   East Aurora          (06)      25        East Aurora            25  
  2   Pearl River          (01)      48        Pearl River            50  
  3   Broadalbin-Perth     (02)     110        Cazenovia             119  
  4   Cazenovia            (03)     140        Elmira Free Academy   137  
  5   Elmira Free Academy  (04)     151        Broadalbin-Perth      146  
  6   Onteora              (09)     155        Valley Stream North   182  
  7   Valley Stream North  (08)     170        Bayport-Blue Pt       184  
  8   Bayport-Blue Pt      (11)     185        Onteora               196  
  9   Peru                 (07)     200        Peru                  200  
 10   Livonia              (05)     245        Livonia               217  
 11   Ogdensburg           (10)     315        Ogdensburg            317  
		

Pre-Race Analysis ... East Aurora is the five-time defending Class B champion ... Coach Walt McLaughlin continues to have an excellent XC program at East Aurora (and 9th-grade daughter Marta McLaughlin has certainly helped) ... Coach Dan Doherty's Pearl River team is a solid choice to be second.

Individual Race ... Christine Driscoll (Geneva) and Lauren Mullins (Johnson City) are the top ranked Class B runners...

Top Ranked Class B Runners entering the race:

1   Christine Driscoll    12   05-B    Geneva                 143
2   Lauren Mullins        11   04-B    Johnson City           141
3   Marta McLaughlin      9    06-B    East Aurora            135
4   Megan Hulton          12   06-B    East Aurora            130
5   Megan Young           10   01-B    Nanuet                 122 (not competing at States)
6   Emily Waligurski      10   09-B    Onteora                122
7   Morgan Wojtusik       10   02-B    Albany Academy         120
8   Bori Tozser           12   03-B    Homer                  120

 

 Girls Class C  -  Greenwich a slight favorite over Bronxville
 

                                 Projected                        Actual
      School               Sect   Score        School              Score
      ===============      ====   =====        ==================  =====
  1   Greenwich            (02)      50        Bronxville             48
  2   Bronxville           (01)      55        Greenwich              51
  3   Tully                (03)     113        Tully                  95
  3   Wayland-Cohocton     (05)     113        Wayland Cohocton      113
  5   Fredonia             (06)     145        Newark Valley         166
  6   Rhinebeck            (09)     150        Fredonia              175
  7   Newark Valley        (04)     155        Center Moriches       183
  8   Friends Academy      (08)     205        Friends Academy       185
  9   Center Moriches      (11)     215        Rhinebeck             225
 10   Saranac Lake         (07)     240        Saranac Lake          248
 11   Gouverneur           (10)     315        Gouverneur            310
		

Pre-Race Analysis ... Bronxville is the defending Class C champion ... Greenwich is last year's Class D champion (but moved to Class C in 2010).

Interesting race from a handicapping point-of-view for the top two teams ... Based on the "overall seasonal speed ratings" used to rank runners, Greenwich has a bigger advantage than noted above in the projected scores (about a 20 point winning margin) ... However, race simulations can be weighted towards varying factors such as performance at particular courses, individual and team trends and recent performance ... Bronxville won their sectional race at Pawling with their best performance of the season ... Greenwich ran very well at their sectional meet (at Saratoga Park), and their speed numbers would have edged Bronxville in a fantasy dual-meet.

The handicapper in me knows that performance at the course of the upcoming race deserves more weight than performance at other courses ... Bronxville gets the advantage from that factor ... Also, speed figures from Saratoga Park (by teams who race and train there frequently) are not always duplicated when teams go other courses (sometimes yes, but no on enough occasions to require consideration).

The purpose of the projected scores is provide a "morning-line" (horse race analogy) or "seed times" (track & field analogy) based on performance to date ... and overall performance to date makes Greenwich the favorite ... The projected scores are weighted compromise ... in virtually all race simulations, performance at the #3 through #5 positions is the major factor in determining the winner of this race.

Recent performance makes Tully and Wayland-Cohocton even-up.

Individual Race ... Looks like a five-way contest between first-year runner Mary Cain (Bronxville), Betsy Edinger (Greenwich), Samantha Watson (Schuylerville), Kira Garry (Friends Academy) and Meredith Rizzo (Bronxville) ... Mary Cain (Bronxville who was swimmer last fall) had her best XC performance at sectionals last week in Pawling, and that probably makes her the slight favorite.

Top Ranked Class C Runners entering the race:

1   Mary Cain             9    01-C    Bronxville             131
2   Betsy Edinger         12   02-C    Greenwich              130
3   Samantha Watson       12   02-C    Schuylerville          129
4   Kira Garry            12   08-C    Friends Acad           128
5   Meredith Rizzo        10   01-C    Bronxville             126
6   Courtney Tedeschi     10   02-C    Berne-Knox-West        118
7   Leah Rice             12   03-C    Holland Patent         118
8   Katie Weisenburger    12   03-C    Pulaski                117
9   Shannon Murphy        11   06-C    Falconer               116
10  Lauren Reyda          8    06-C    Fredonia               116
11  Victoria Campanian    10   03-C    South Lewis            116
12  Kirsten Holmberg      9    06-C    Falconer               116
13  Madeline Montague     10   02-C    Greenwich              114
14  Victoria Houser       10   02-C    Greenwich              113
15  Jenna Cupp            10   04-C    Newark Valley          113

 

 Girls Class D  -  Maple Grove a solid favorite
 

                                 Projected                        Actual
      School               Sect   Score        School              Score
      ===============      ====   =====        ==================  =====
  1   Maple Grove          (06)      35        Maple Grove            20
  2   Geneseo              (05)      78        Remsen                 87
  3   Seton Catholic       (07)      85        Geneseo                90
  4   Remsen               (03)      95        Seton Catholic        123
  5   John A. Coleman      (09)     130        Candor                156
  6   Candor               (04)     155        Norwood-Norfolk       158
  7   Norwood-Norfolk      (10)     170        John A. Coleman       167
  8   North Warren         (02)     193        Stony Brook           171
  9   Stony Brook          (11)     196        North Warren          206
 10   Haldane              (01)     280        Haldane               230

		

Pre-Race Analysis ... Maple Grove is the solid favorite to win ... Geneseo and Seton Catholic are fairly close, but Geneseo has an advantage in depth.

Remsen has been improving with every race and could challenge for the runner-up spot ... Not bad for a soccer team ... (Info from the Utica newspaper) - Remsenís cross-country team qualified for the state meet by winning the Section III Class D title at Vernon-Verona-Sherrill ... after the meet, six runners met their soccer teammates at a nearby Thruway exit and went to Cortland State to play in the Section III Class D soccer final that evening ... they defeated Copenhagen 2-1 in sudden-victory overtime to advance to the state regional round on the same day as the State XC Championships ... Remsen (18-1-0) will play Section IV champion Milford at 5:30 p.m. at Chittenango High School Saturday after driving back from Pawling!!! ... Remsen's league (CSC Conference) allows athletes to compete in two sports in the same season.

Individual Race ...  

Top Ranked Class D Runners entering the race:

1   Anna Rabideau         12   07-D    Seton Catholic         114
2   Holly Eliason         9    06-D    Sherman                113
3   Caroline Benson       9    06-D    Maple Grove            111
4   Megan Marsh           7    06-D    Maple Grove            110
5   Sarah Coon            11   05-D    Red Jacket             110
6   Sage Hurta            7    03-D    Hamilton               107
7   Erin McConnell        10   03-D    Fabius-Pompey          107
8   Hope Pietrocarlo      7    06-D    Maple Grove            103