[Back to TullyRunners Home Page]

 INDOOR Track & Field Records -  by Section, CHSAA & PSAL

 GIRLS Records ]

 .... updated Jan 21, 2017

 

(1) Sectional bests used in preference to sectional records (e.g. sectional records include ONLY specified meets).
(2) FAT time used in preference to most (but not all) hand-times (the overwhelming volume of evidence clearly shows hand-times in sprint distances are UNRELIABLE).
(3) Source of Information... Times & Distances collected from various web-sites, sectional handbooks and Larry Byrne's "Bluebook 2014" ...

NOTE ... The current listing may not be COMPLETE  ... Some records may be a bit "out-of-date" ... I do NOT look that closely at times and likely miss some records (viewers may need to tell me).

 

 

 BOYS Indoor Records


55 Meter Dash
  Section 1       Winslow Dorsainvil     Spring Valley           6.33        2011
  Section 2       Lee Ansaldo            Bethlehem               6.37        2000
  Section 3       Dion Alexander         Corcoran                6.33        1993
  Section 4       Adley Raboy            Maine-Endwell           6.1         1975
  Section 5       Jarmiene Holloway      Marshall                6.31        1994 ** State Record
  Section 6       Wayne Gordon           Sweet Home              6.39        2012
  Section 7       Chris Henderson        Peru                    6.54        2002
  Section 8       Greg Davis             Uniondale               6.32        1993
  Section 9       Terrius McMillan       Newburgh Free           6.35        2006 
  Section 10      Joe Johnson            Indian River            6.4         2002
  Section 11      Chris Belcher          Sayville                6.35        2013
  CHSAA           Sam Rice               Cardinal Hayes          6.33        1988
  PSAL            Jermaine Brown         Medger Evers            6.31        2009 ** State Record

300 Meter Dash
  Section 1       Rai Benjamin           Mount Vernon            33.17       2015 ** State Record
  Section 2       David Byrd             CBA-Albany              33.54       1995
  Section 3       Tyvon Branch           Cicero-North Syr        34.79       2004
  Section 4       Jake Puusalu           Waverly                 35.3        2005
                  Dustin Ross            Bainbridge-GA           35.32       2009
  Section 5       Brian Smith            Greece Athena           34.17       2012
  Section 6       Cordell Johnson        Niagara Falls           35.71       2011
  Section 7       Elliot Luscombe        Plattsburgh             34.68       2004
  Section 8       Anthony Ewers          Lawrence                33.27       1999 
  Section 9       Elzie Coleman          Newburgh Free           33.28       2004
  Section 10      Gino Bisceglia         Norwood-Norfolk         35.4        2007
  Section 11      Kyree Johnson          Huntington              34.03       2016
  CHSAA           Anton Porter           Mount St. Michael       33.82       2014
  PSAL            Melville Rogers        Transit Tech            33.54       2002
  AIS             Che Chavez             Poly Prep               34.03       2002
  
400 Meters
  Section 1       Rai Benjamin           Mt. Vernon              46.59       2015
  Section 2       Izaiah Brown           Amsterdam               47.32       2015
  Section 3       Mike Quercia           Marcellus               49.08       2009
  Section 4       Matt Murray            Norwich                 49.92       2014
  Section 5       Tracy Dewitt           Gate-Chili              48.80       2003
  Section 6       ---------              ------                   ---        ----
  Section 7       ---------              ------                   ---        ----
  Section 8       Anthony Ewers          Lawrence                48.10       2000
  Section 9       Elzie Coleman          Newburgh Free           45.92       2004 ** State Record
  Section 10      ---------              ------                   ---        ----
  Section 11      Infinite Tucker        Huntington              48.48       2015
  CHSAA           Laray Smith            Xaverian                47.53       2013
  PSAL            Clemore Henry          Middle College          47.29       2010 

600 Meters
  Section 1       Lawrence Campbell      Peekskill              1:20.40      2008
  Section 2       Giancarlo Sainato      Colonie                1:19.97      2012
  Section 3       Zavon Watkins          Liverpool              1:19.20      2012
  Section 4       Josh Miller            Vestal                 1:20.31      2011
  Section 5       Brad Sumner            McQuaid                1:19.56      1989
  Section 6       Justin Craddock        Kenmore East           1:20.59      2005
  Section 7       Jason Jabaut           Seton Catholic         1:24.8       1999
  Section 8       Terrance Livingston    Great Neck South       1:18.70      2009 
  Section 9       Mel Mosley             Middletown             1:18.96      2010
  Section 10      Gino Bisceglia         Norwood-Norfolk        1:22.18      2007
  Section 11      Infinite Tucker        Huntington             1:20.26      2016
  CHSAA           Lionel Williams        St. Peter's            1:19.40      2007
  PSAL            Strymar Livingston     Christopher Columbus   1:17.58      2012 ** State Record 
  
800 Meters
  Section 1       Paul Joyce             Clarkstown South       1:51.98      2000
  Section 2       Jake Johnson           Colonie                1:52.00      2015
  Section 3       Zavon Watkins          Liverpool              1:50.11      2012 ** State Record
  Section 4       Cory McCarty           Elmira District        1:52.68      2012
  Section 5       Doug Gunzelmann        Fairport               1:55.07      1999
  Section 6       Justin Craddock        Kenmore East           1:51.36      2005 
  Section 7       Jason Jabaut           Seton Catholic         1:55.5       1999
  Section 8       Gabriel McLaren        Freeport               1:52.12      2003
  Section 9       Jeff Van Wie           Suffern                1:52.4       1983
  Section 10      ---------------        -------                 ----        ----
  Section 11      Shamar Powell          Walt Whitman           1:52.27      2015
  CHSAA           Lionel Williams        St. Peter's            1:52.29      2006
  PSAL            Strymar Livingston     Christopher Columbus   1:52.69      2011  

1000 Meters
  Section 1       Mike Stahr             Carmel                 2:24.2       1983
  Section 2       Miles Irish            Burnt Hills            2:24.1       1983 ** State Record
  Section 3       Zavon Watkins          Liverpool              2:26.13      2011
  Section 4       Brian Crimmins         Horseheads             2:28.11      2012
  Section 5       Brad Sumner            McQuaid                2:27.32      1989
  Section 6       Dennis Webster         Clarence               2:27.69      1988
  Section 7       Jason Jabaut           Seton Catholic         2:30.51      1999
  Section 8       Michael Going          Wheatley               2:27.61      1990
  Section 9       Jeff Van Wie           Suffern                2:27.75      1983
  Section 10      Ed Zysik               Massena                2:32.9       1998
  Section 11      James Burke            Port Jefferson         2:26.75      2015
  CHSAA           Lionel Williams        St. Peter's            2:27.90      2007
  PSAL            Charles Marsala        New Dorp               2:25.9       1983

1600 Meters/1-Mile
  Section 1       Luke Gavigan           Tappan Zee             4:08.96y     2014
  Section 2       Aidan Tooker           Saratoga               4:09.38y     2015
  Section 3       Alex Hatz              Fayetteville-Manlius   4:05.50y     2010 ** State Record
  Section 4       Chad Noelle            Greene                 4:11.64y     2011
  Section 5       John Tuttle            Alfred-Almond          4:11.6m      1977
                  Dan Predmore           Fairport               4:13.8y      1976
  Section 6       Nick LaRosa            Frontier               4:14.7m      1992 (converted)
  Section 7       Jason Jabaut           Seton Catholic         4:13.16y     2000
  Section 8       Tom Camien             Sewanhaka              4:13.8       1977
  Section 9       John Trautmann         Monroe-Woodbury        4:07.61y     1986 
  Section 10      Jim Tyler              Norwood-Norfolk        4:14.0m      1981
  Section 11      James Burke            Port Jefferson         4:08.48y     2015
  CHSAA           Conor Lundy            Fordham Prep           4:08.25y     2016
  PSAL            Bill Dabney            Boys                   4:13.6y      1973

3200 Meters/2-Mile
  Section 1       Brian Cook             Pearl River            9:07.04y     2014
  Section 2       Aidan Tooker           Saratoga               8:56.16y     2015
  Section 3       Tommy Gruenewald       Fayetteville-Manlius   9:06.27m     2006
  Section 4       Chad Noelle            Greene                 9:08.29m     2011
  Section 5       Mickey Burke           Rush-Henrietta         9:05.15y     2014
  Section 6       Charlie Kern           Sweet Home             9:15.89m     1987
  Section 7       Josh McDougal          Home-School            8:50.40y     2004 ** State Record
  Section 8       T.J. McArdle           Garden City            9:06.05y     1987
  Section 9       John Trautmann         Monroe-Woodbury        8:59.44m     1986
  Section 10      Jon Pierce             Canton                 9:18.66m     2002
  Section 11      Tim Mcgowan            Northport              9:00.20y     2014
  CHSAA           Conor Lundy            Fordham Prep           8:58.98y     2016
  PSAL            Konrad Surkont         Stuyvesant             9:14.20y     2012

55 Meter Hurdles
  Section 1       Ian Shepard            White Plains            7.37        1986
  Section 2       Jeff York              Troy                    7.0         1989 ?? (7.46 best FAT)
                  Jim Kehrer             Colonie                 7.35        2008
  Section 3       Chris Ingram           Fowler                  7.1 ?       1983
                  Cory Keefe             Oswego                  7.40        2013 (FAT best)
  Section 4       Gary Boyer             Horseheads              7.4         1977
  Section 5       George Pardner         Franklin                7.43        1999
  Section 6       Ron Andrews            Sweet Home              7.44        1997
  Section 7       Jay Hebert             Ticonderoga             7.31        2013
  Section 8       Kristen Lightbourne    Uniondale               7.29        1994
                  Paul Lankford          Farmingdale             7.0         1977 (60y hand-time)
  Section 9       Jesse Fuca             Warwick Valley          7.45        2007
  Section 10      Lucas Kerley           South Jefferson         7.4         1989
  Section 11      Joe Galeano            Centereach              7.22        1987 ** State Record
  CHSAA           Sidney Gibbons         Monsignor Clancy        7.38        2014
  PSAL            Kemar Clarke           South Shore             7.29        2007

High Jump
  Section 1       Rudy Reavis            New Rochelle           7-01.50      1975
  Section 2       Dan Olson              Albany Academy         7-04         2001 ** State Record
  Section 3       Andy Kahl              Cicero-N Syracuse      6-11.25      2008
  Section 4       Jon Buice              Elmira Notre Dame      6-08         2006
  Section 5       Tomarris Bell          McQuaid                6-11.50      2009
  Section 6       Sean Vago              Williamsville South    6-11.25      1995
  Section 7       S. Clute               Peru                   6-08         1994
  Section 8       Alex Rosen             Oceanside              7-2          1991
  Section 9       Rick Carey             Nanuet                 6-10         1977
  Section 10      Tom Michaud            Massena                6-09         1988
  Section 11      Lloyd Constable        North Babylon          7-00         1981
  CHSAA           Tom Thompson           St. John the Bapt      7-0          1993
  PSAL            James Blocker          August Martin          7-0          2005
                  Eldred Williams        Art & Music            7-0          1983

Long Jump
  Section 1       Rayvon Grey            Beacon                26-00.25      2016 ** State Record
  Section 2       Felipe Reyes           CBA-Albany            24-05         2004
  Section 3       Anthony DeJean         Rome Free Academy     23-10.50      2010
  Section 4       Albert Johnson         Corning               24-00         2008
  Section 5       Dezmond Mobley         Greece Olympia        24-02         2013
  Section 6       Jailyn Twitty          Amherst               23-08         2012
  Section 7       Matt Nicoll            Seton Catholic        21-08         1996
  Section 8       Marvin Forde           Uniondale             25-07.75      1993 
  Section 9       Joe McDonald           Kingston              24-01.25      1987
  Section 10      Lucas Kerley           South Jefferson       23-07         1989
  Section 11      James Naisby           East Islip            23-10.25      1985
  CHSAA           Tom Thompson           St. John the Bapt     24-06         1993
                  Charles Lambert        Xavier                24-06         2015
  PSAL            Nashville Peart        LaGuradia             24-03.75      1990
  AIS             I-Perfection Harris    Poly Prep             24-10.50      2002

Triple Jump
  Section 1       Sanya Owolabi          Sleepy Hollow         50-06.75      1978
  Section 2       Ronel Forde            Shaker                51-06         2016 ** State Record
  Section 3       Jeff Miller            Morrisville-Eaton     48-04.25      1994
  Section 4       Albert Johnson         Corning               49-02.25      2008
  Section 5       Gary Jones             Webster Schroeder     50-01         2006
  Section 6       Jailyn Twitty          Amherst               47-04.50      2012
  Section 7       Matt Nicoll            Seton Catholic        44-03         1996
  Section 8       Marvin Forde           Uniondale             48-9.50       1992
  Section 9       Joe McDonald           Kingston              49-03.75      1987
  Section 10      Lucas Kerley           South Jefferson       46-06.50      1989
  Section 11      Carlton Rowe           Walt Whitman          50-02.75      1996
  CHSAA           Chris Lopez            Archbishop Molloy     50-07.25      1991 
  PSAL            Dima Piterman          South Shore           49-09         1982
  AIS             I-Perfection Harris    Poly Prep             48-04         2001

Pole Vault
  Section 1       Jordan Yamoah          Arlington             17-01         2010 ** State Record
  Section 2       Jared O'Connor         Shenendehowa          15-10         2004
  Section 3       Jeff Willis            Canastota             14-06         2009
  Section 4       Tom Yelverton          Susquehanna Valley    15-04.75      1980
  Section 5       Andrew Park            Fairport              15-09         2003
  Section 6       Dan Tierney            Medina                15-10.50      2004
  Section 7       ---------              ------                 ---          ----
  Section 8       Mike Fisher            Lawrence              14-09.25      1985
  Section 9       Todd Uckermark         Warwick Valley        16-09         2014
  Section 10      Chad Lane              Malone                14-06         1994
  Section 11      Nick David             Mt. Sinai             15-09         2006
  CHSAA           Brian Duggan           Monsignor Farrell     16-02         2005
                  Brian McGovern         Mount St. Michael     16-02         2008
  PSAL            Tom Grandy             Abraham Lincoln       15-3          1998

Shot Put
  Section 1       Eric Favors            North Rockland        66-01         2015 ** State Record 
  Section 2       Andy Bloom             Niskayuna             62-04.50      1994
  Section 3       Derek McGuire          Watertown IHC         64-11.50      2004 
  Section 4       Jason Fletcher         Windsor               57-00         1997
  Section 5       Greg Reyner            Mooney                61-07.50      1979
  Section 6       Devon Patterson        Williamsville South   63-10.75      2014
  Section 7       Josh Dupuis            Tupper Lake           61-08         2004
  Section 8       Robert Will            Lynbrook              64-01         1975
  Section 9       Tony Harlin            Nanuet                62-04.25      1976
  Section 10      Frank Grand            Indian River          53-03         1998
  Section 11      Ben Bonhurst           Smithtown West        65-00         2014 
  CHSAA           Greg Reyner            Cardinal Mooney       62-11.25      1982
  PSAL            Gary Gubner            Dewitt Clinton        63-01.5       1960

Pentathlon
  Section 1       Claudio DelliCarpini   Harrison              3433 pts      2007
  Section 2       ------------           --------              ----          ----
  Section 3       ------------           --------              ----          ----
  Section 4       ------------           --------              ----          ----
  Section 5       Mike Morgan            Wayne                 3568          2012
  Section 6       Michael Feathers       Grand Island          3772          2004 ** State Record
  Section 7       ------------           --------              ----          ----
  Section 8
  Section 9       Pete Tomczak           Warwick Valley        3205          2003
  Section 10      ------------           --------              ----          ----
  Section 11      Lionel Fontaine        West Babylon          3531          2010
  CHSAA           
  PSAL            Eddison Toby           Andrew Jackson        3507          1991

4x200 Relay
  Section 1                              Ramapo                 1:28.77      2008
                                         Mount Vernon           1:28.77      2011
  Section 2                              Colonie                1:29.66      2006
  Section 3                              Rome Free Academy      1:29.86      2005
  Section 4                              Elmira District        1:32.99      2010
  Section 5                              Marshall               1:30.58      1997
  Section 6                              Sweet Home             1:32.99      1998
  Section 7                              Peru                   1:36.61      2001
  Section 8                              Uniondale              1:29.22      2004
  Section 9                              Newburgh Free          1:27.67      2003 ** State Record
  Section 10                             Norwood-Norfolk        1:35.7       2006
  Section 11                             Amityville             1:29.68      2003
                                         Huntington             1:29.68      2016
  CHSAA                                  St. Anthony's          1:29.08      2014
  PSAL                                   Transit Tech           1:27.79      2006
  AIS                                    Poly Prep              1:28.32      2001

4x400 Relay
  Section 1                              New Rochelle           3:19.45      1984 (converted Mile Relay)
  Section 2                              Colonie                3:19.51      2000
  Section 3                              Liverpool              3:26.40      2012
  Section 4                              Horseheads             3:26.86      2012
  Section 5                              Edison Tech            3:22.78      2009
  Section 6                              Sweet Home             3:26.64      1998
  Section 7                              Peru                   3:30.57      2001
  Section 8                              Elmont                 3:18.34      2013
  Section 9                              Newburgh Free          3:17.57      2005
  Section 10                             Malone                 3:33.76      2000
  Section 11                             Huntington             3:16.09      2016
  CHSAA                                  St. Anthony's          3:19.15      2010
  PSAL                                   Boys & Girls           3:15.12      2012 ** State Record

4x800 Relay
  Section 1                              John Jay EF            7:46.83      2001
  Section 2                              Shaker                 7:42.84      2005
  Section 3                              Liverpool              7:47.32      2010
  Section 4                              Elmira District        7:58.26      2013
  Section 5                              McQuaid                7:52.0       1975
  Section 6                              Clarence               8:03.92      2013
  Section 7                              Ticonderoga            8:26.67      2006
  Section 8                              Syosset                7:42.22      2005 
  Section 9                              Warwick Valley         7:47.04      2012
  Section 10                             Malone                 8:01.6       1989
  Section 11                             West Islip             7:47.68      2016
  CHSAA                                  Chaminade              7:40.80      2014 ** State Record
  PSAL                                   Boys & Girls           7:41.10      2012 

DMR (1200-400-800-1600)
  Section 1                              John Jay EF            10:09.31     2004 
  Section 2                              Burnt Hills            10:07.11     2014 
  Section 3                              Liverpool              10:08.52     2010 
  Section 4                              Corning                10:18.18     2014
  Section 5                              Rush-Henrietta         10:18.36     2013
  Section 6                              ---------               ------      ----
  Section 7                              ---------               ------      ----
  Section 8                              Syosset                10:15.44     2014
  Section 9                              Warwick Valley         10:02.74     2011 ** State Record
  Section 10                             ---------               ------      ----
  Section 11                             Northport              10:04.98     2014
  CHSAA                                  Chaminade              10:04.37     2014
  PSAL                                   Dewitt Clinton         10:11.87     1991 (10:15.44y conv)
  AIS                                    Collegiate             10:18.15     2007

SMR
  Section 1                              Somers                 3:31.41      2006
  Section 2                              Colonie                3:29.67      2008
  Section 3                              Liverpool              3:26.41      2012
  Section 4                              ---------              ------       ----
  Section 5                              McQuaid Jesuit         3:32.17      2014
  Section 6                              ---------              ------       ----
  Section 7                              ---------              ------       ----
  Section 8                              Lawrence               3:27.94      1999
  Section 9                              Warwick Valley         3:26.09      2014
  Section 10                             ---------              ------       ----
  Section 11                             Huntington             3:30.94      2016
  CHSAA                                  Saint Anthony          3:25.95      2014
  PSAL                                   Transit Tech           3:25.51      2003 ** State Record		
 

 GIRLS Indoor Records


55 Meter Dash
  Section 1       Lynne Layne            New Rochelle            6.91        2006
  Section 2       Klarissa Ricks         Holy Names              6.95        2011 
  Section 3       Lareea Chisholm        Baldwinsville           7.08        2006
  Section 4       Katie Woodford         BGA-Oxford              7.20        2011
  Section 5       Lanae-Tava Thomas      Rush-Henrietta          6.83        2016
  Section 6       Tirana McDermott       Jamestown               7.14        2000
  Section 7       Halie Synder           Moriah                  7.0h        2014
  Section 8       Keyon Soley            Uniondale               6.82        1997 ** State Record
  Section 9       Marissa Maggio         Cornwall                7.14        1987
  Section 10      Tracy Darmstadt        Potsdam                 7.09        1985
  Section 11      Colby Lubman           Commack                 7.17        2010
  CHSAA           Angela Williams        Catherine McAuley       6.89        1983
  PSAL            Whitney Fountain       Christopher Columbus    6.84        2010 (enroute time)

300 Meter Dash
  Section 1       Zola Golden            Arlington               37.91       2014
  Section 2       Kyle Plante            Colonie                 38.23       2012
  Section 3       Lareea Chisholm        Baldwinsville           39.24       2006
  Section 4       Katie Woodford         BGA-Oxford              40.74       2011
  Section 5       Lanae-Tava Thomas      Rush-Henrietta          38.38       2016
  Section 6       Jenna Crean            Orchard Park            39.20       2016
  Section 7       Halie Synder           Moriah                  40.40       2014
  Section 8       Nikeshia N. Brown      Hempstead               39.06       2004
  Section 9       Charity Briggs         Cornwall                40.36       2002
  Section 10      Sue Hutchins           Malone                  41.46       1982
  Section 11      Chinny Offer           Half Hollow Hills       39.16       2002
  CHSAA           Shana Cox              Holy Trinity            37.59       2003  
  PSAL            Kadecia Baird          Medgar Evers            37.54       2013  ** State Record 
  
400 Meters
  Section 1       Kamryn McIntosh        Suffern                 54.09       2015
  Section 2       Ysanna Williams        Albany                  55.14       1996
  Section 3       Leashia Rahr           Henninger               56.6        1996
  Section 4       ---------------        -------                 ----        ----
  Section 5       Sammy Watson           Rush-Henrietta          54.66       2016
  Section 6       ---------------        -------                 ----        ----
  Section 7       Halie Snyder           Moriah                  56.42       2014
  Section 8       Ashlea McLaughlin      Uniondale               54.67       2007
  Section 9       Sheena Simpkins        Middletown              57.19       2007
  Section 10      ---------------        -------                 ----        ----
  Section 11      Chinny Offor           Half Hollow Hills       55.99       2001
  CHSAA           Tanya McIntosh         St. Francis Prep        54.62       1984
  PSAL            Nadonnia Rodriques     Boys & Girls            52.83       2008 ** State Record  

600 Meters
  Section 1       Kamryn McIntosh        Suffern                1:28.78      2015 
  Section 2       Diana Richburg         Lansingburgh           1:31.0       1982
  Section 3       Heather Martin         Fayetteville-Manlius   1:34.55      2011
  Section 4       Denise large           Union Springs          1:36.2       1982
  Section 5       Sammy Watson           Rush-Henrietta         1:28.67      2017 ** State Record
  Section 6       Sonja Robinson         Williamsville East     1:34.7       1984
  Section 7       Sara Facteau           Peru                   1:39.2       1994
  Section 8       Charlene Lipsey        Hempstead              1:29.85      2009
  Section 9       Nancy Rosenfeld        Suffern                1:33.22      1982
  Section 10      Rebekkah Bond          Franklin Academy       1:37.57      2014
  Section 11      Jessica Gelibert       Bay Shore              1:32.99      2012
  CHSAA           Phyllis Francis        Catherine McAuley      1:29.65      2008 
  PSAL            Stacey Ann Livingston  Boys & Girls           1:29.69      2002 
  
800 Meters
  Section 1       Mary Cain              Bronxville             2:07.26      2012
  Section 2       Diana Richburg         Lansingburgh           2:07.01      1982
  Section 3       Carly Benson           West Genesee           2:15.44      2016
  Section 4       ---------------        -------                 ----        ----
  Section 5       Sammy Watson           Rush Henrietta         2:05.11      2016
  Section 6       Emily Krasinski        Frontier               2:17.54      2011
  Section 7       ---------------        -------                 ----        ----
  Section 8       Charlene Lipsey        Hempstead              2:07.77      2009
  Section 9       Nancy Rosenfeld        Suffern                2:10.3       1983
  Section 10      ---------------        -------                 ----        ----
  Section 11      Brittany Sheffey       Bellport               2:09.94      2005
  CHSAA           Ocilia Williams        St. Anthony's          2:07.81      2011
  PSAL            Sabrina Southerland    Benjamin Cardozo       2:03.59      2013 ** State Record  

1000 Meters
  Section 1       Mary Cain              Bronxville             2:47.29      2012 
                  Mary Cain              Bronxville-Unatt Pro)  2:35.80      2014 ** State Best by HSer
  Section 2       Elizabeth Maloy        Holy Names             2:51.1       2003
  Section 3       Patty Weigand          Canastota              2:52.13      1985
  Section 4       Abbey Wheeler          Elmira                 2:51.82      2016
  Section 5       Sammy Watson           Rush-Henrietta         2:45.32      2016 ** State Record by a Non-Pro
  Section 6       Abigail Benson         Iroquois               2:54.10      2011
  Section 7       Mary Kate Champagne    Seton Catholic         2:59.7       2007
  Section 8       Irene Ruopoli          W.T. Clarke            2:49.86      1989
  Section 9       Heather Iatauro        Tri-Valley             2:50.93      2004
  Section 10      Rebecca Delrossi       Canton                 3:00.0       2014
  Section 11      Brittany Sheffey       Bellport               2:49.48      2005
  CHSAA           Ocilia Williams        St Anthony's           2:51.77      2011 
  PSAL            Sabrina Southerland    Benjamin Cardozo       2:47.44      2013

1500 Meters
  Section 1       Mary Cain              Bronxville             4:24.25      2012
                  Mary Cain              Bronxville(unattached) 4:11.72      2013 ** State Record (enroute)
                  Mary Cain              Bronxville(unatt-Pro)  4:06.63      2014 ** State Best (enroute)
  Section 2       Nicole Blood           Saratoga               4:27.57      2004 (official en route)
  Section 3       Sophie Ryan            Fayetteville-Manlius   4:29.10      2017 
  Section 4       Jessica Lawson         Corning                4:26.44      2016
                  Molly Huddle           Elmira Notre Dame      4:22.1       2002 
  Section 5       Stacy Prey             Brighton               4:36.9       1985
  Section 6       Sam Peterman           Sweet Home             4:37.67      2016 (official en route)
  Section 7       Mary Kate Champagne    Seton Catholic         4:36.45      2008
  Section 8       Emily Lipari           Roslyn                 4:26.19      2010 (en route)
  Section 9       Megan Reilly           Warwick Valley         4:36.26      2015
                  Aislinn Ryan           Warwick Valley         4:30.1       2005 (converted enroute)
  Section 10      Laura Pierce           Canton                 4:41.54      2013
  Section 11      Veronica Haberl        Longwood               4:35.1       1983
  CHSAA           Anna Eardley           St. Francis Prep       4:34.66      1984
  PSAL            Nnenna Lynch           Hunter College HS      4:27.74      1987

1-Mile
  Section 1       Mary Cain              Bronxville             4:48.98      2012
                  Mary Cain              Bronxville(unattached) 4:28.25      2013 ** State Record
                  Mary Cain              Bronxville-Pro status  4:24.11      2014 ** State Best
  Section 2       Nicole Blood           Saratoga               4:46.13      2004 
  Section 3       Sage Hurta             Hamilton               4:47.75      2016
  Section 4       Molly Huddle           Elmira Notre Dame      4:46.42      2002
  Section 5       Sammy Watson           Rush-Henrietta         4:47.49      2016
  Section 6       Sam Peterman           Sweet Home             4:58.52      2016
  Section 7       Mary Kate Champagne    Seton Catholic         4:55.57      2008
  Section 8       Emily Lipari           Roslyn                 4:42.64      2010 
  Section 9       Aislinn Ryan           Warwick Valley         4:49.92      2005
  Section 10      Laura Werner           Malone                 4:50.7       1992
  Section 11      Brittany Sheffey       Bellport               4:50.10      2006
  CHSAA           ---------------        -------                 ----        ----  
  PSAL            Alexis Panisse         Benzamin Cardozo       4:48.36      2012
  AIS             Kristiane Width        UN International Sch   4:54.59      2013

3000 Meters
  Section 1       Bella Burda            Arlington              9:33.9h      2013 (Section 1 school-runner record)
                  Mary Cain              Bronxville(unattached) 9:04.51      2013 ** State Record (enroute)
                  Mary Cain              Bronxville(unattached) 9:02.10      2013 ** State Best (oversize track)
  Section 2       Nicole Blood           Saratoga               9:35.40      2005
  Section 3       Kaitlyn Neal           Fayetteville-Manlius   9:28.59      2016
  Section 4       Jessica Lawson         Corning                9:35.50      2016
                  Molly Huddle           Elmira Notre Dame      9:31.97      2002 
  Section 5       Stacy Prey             Brighton               9:38.3       1985
  Section 6       Marissa Saenger        Clarence               9:51.92      2013
  Section 7       Mary Kate Champagne    Seton Catholic         10:01.84     2008
  Section 8       Samantha Nadel         North Shore            9:31.65      2012
  Section 9       Aisling Cuffe          Cornwall               9:29.89      2011   
                  Aisling Cuffe          Cornwall               9:18.36      2011 
  Section 10      Laura Pierce           Canton                 10:09.7      2014
  Section 11      Mary Kate Anselmini    Ward Melville          9:48.00      2011
  CHSAA           Colleen Schmidt        Holy Trinity           9:46.70      2011 (enroute)
  PSAL            Denise Branch          Benjamin Cardozo       9:47.25      2014

55 Meter Hurdles
  Section 1       Ayo Atterberry         New Rochelle           7.81         1990
  Section 2       Madalayne Smith        Saratoga               7.85         2010 (enroute)
  Section 3       Alison Dupree          Nottingham             8.00         1989
  Section 4       Katelynn Guerriere     Sidney                 8.0          2006
  Section 5       Lisa Taylor            East                   7.89         1990
  Section 6       Ronnetta Alexander     Williamsville South    7.90         2003
  Section 7       Mallory Honan          Northeastern Clinton   8.41         2013
  Section 8       Tamika Francis         Malverne               8.07         1989
  Section 9       Laura Paul             Monroe-Woodbury        8.2          2001
                  Debbie Grant           Ramapo                 8.2          1983
  Section 10      Debbie Basalt          South Jefferson        8.46         1987
  Section 11      Allison Williams       Brentwood              7.83         1987
  CHSAA           Saleena Abdur-Rashad   Bishop Loughlin        8.06         2007
  PSAL            Lindsay Rowe           Benjamin Cardozo       7.76         2007 ** State Record

High Jump
  Section 1       Sande Swaby            New Rochelle           5-10         1997
  Section 2       Shelly Choppa          Glens Falls            5-10         1990
  Section 3       Monique Roberts        Cicero-North Syr       5-11         2007
  Section 4       Amanda Haney           Sidney                 5-08         2004
  Section 5       Tara Phouthavongsa     Brockport              5-10         2003
  Section 6       Alison Smith           Clarence               6-01         1987 ** State Record
  Section 7       Tracy Armitage         Peru                   5-03         1996
  Section 8       Pat McAleese           Baldwin                5-09.50      1979
  Section 9       Sue Blake              New Paltz              5-08         1978
  Section 10      Darby Krause           Ogdensburg             5-06.50      1992
  Section 11      Lauren Biscardi        Shoreham-Wading Riv    5-10.50      2005
  CHSAA           Kate Doyle             St. Francis Prep       5-09         1988
  PSAL            Stacey-Ann Grant       South Shore            5-10         1995

Long Jump
  Section 1       Jen Clayton            Suffern               20-05.75      2010
  Section 2       Ysanne Williams        Albany                19-05.75      1998
  Section 3       Antonnikka Owens       Henninger             19-02         1996
  Section 4       Terri Travis           Elmira Free           18-03.50      1983
                  Megan Stuttle          Dryden                18-03.50      2005
  Section 5       Lanae-Tava Thomas      Rush-Henrietta        20-03         2016
  Section 6       Mikayla Peirce         Maryvale              19-08         2012
  Section 7       Halie Synder           Moriah                17-10.25      2014
  Section 8       Keyon Soley            Uniondale             21-01.25      1997 ** State Record
  Section 9       Kim Doyle              Ramapo                19-03         1983
  Section 10      Leslie Revier          Norwood-Norfolk       18-05.50      1985
  Section 11      Lynette Wigington      Mattituck             20-05         1996
  CHSAA           Tara Livingston        Sacred Heart          19-00.75      1992
  PSAL            Nolle Graham           William H. Taft       20-00         1998

Triple Jump
  Section 1       Shenae Dawkins         New Rochelle          41-08.5       2001 ** State Record
  Section 2       Carolina Williams      Albany                39-02         1995
  Section 3       Antonnikka Owens       Henninger             40-00.50      1996
  Section 4       Olivia Weeks           Elmira Notre Dame     40-04         2009
  Section 5       Marlena Robinson       Brighton              40-11         1997
  Section 6       McKyla Brooks          Frontier              40-02.5       2013
  Section 7       Mallory Honan          Northeastern Clinton  36-07.75      2013
  Section 8       Suzanne Silvis         Wantagh               39-05.75      1990
  Section 9       Jennifer Mitchell      Newburgh              38-08         2010
  Section 10      Leslie Revier          Norwood-Norfolk       39-04         1986
  Section 11      Gabriela Baiter        John Glenn            40-08.50      2007
  CHSAA           Odrine Belot           Kellenberg            39-02.75      2012
  PSAL            Michelle Hickman       A.P. Randolph         41-07.75      1996

Pole Vault
  Section 1       Carissa Leonardi       Lakeland/Panas        12-07         2011
  Section 2       Tedi DeMaria           Bethlehem             12-08         2015
  Section 3       Linda Hadfield         New York Mills        12-04         2009
  Section 4       Kari Stromhaug         Vestal                12-00         2014
  Section 5       Jennifer O'Neil        Fairport              12-07         2004
                  Erica Gates            Gates-Chili           12-07         2017
  Section 6       Mary Saxer             Lancaster             14-2          2005 ** State Record
  Section 7       ------------           -----------            ---          ----
  Section 8       Kristina Romano        Levittown             10-06         2012
  Section 9       Stephanie Duffy        Washingtonville       13-01.5       2007
  Section 10      Jessica Lister         South Jefferson       8-06          2002
  Section 11      Amy Linnen             Mount Sinai           12-10         2000
  CHSAA           Emma Cleary            St. John the Baptist  11-03         2012
  PSAL            Christine Milone       MSIT                  10-01.50      2006

Shot Put
  Section 1       Briyah Brown           New Rochelle          45-02.25      2013
  Section 2       Deshaya Williams       Saratoga              46-10.50      1998
  Section 3       Mariah Mays            Rome Free Academy     43-08         2015
  Section 4       Alexis Daniels         Binghamton            48-08.25      2015
  Section 5       Erica Williams         Batavia               42-08         2011
  Section 6       Melissa Kurzdorfer     Lancaster             50-06         2010 ** State Record
  Section 7       Sherry Ott             Ticonderoga           41-05         2000
  Section 8       June Reid              Mepham                46-00         1982
  Section 9       Diana Kornberg         Monroe-Woodbury       41-04.5       2007
  Section 10      Peggy Mariano          Norwood-Norfolk       37-02         1983
  Section 11      Cheryl Klein           Bellport              47-00.75      1984
  CHSAA           Adrienne Alexander     Bishop Loughlin       44-05.25      2010
  PSAL            Maria Acacia           Tottenville           43-09.50      1981

Pentathlon
  Section 1       Amira Privott-Yeiser   New Rochelle          3310 pts      2011
  Section 2       Jennifer Peterson      Fonda-Fultonville     3393          1993
  Section 3       April Rushey           East Syracuse-Minoa   3078          1999
  Section 4       ---------------        -------               ----          ----
  Section 5       Apasha Blocker         Brockport             3501          1995
  Section 6       Beth Sheehan           Williamsville East    3594          1982 ** State Record
  Section 7       ---------------        -------               ----          ----
  Section 8       Diana Redmond          Sewanhaka             3013          2002
  Section 9       Karen Kelly            Wallkill              3284          1989
  Section 10      ---------------        -------               ----          ----
  Section 11      Annie O’Shea           Comsewogue            3135          2004
  CHSAA           ---------------        -------               ----          ----
  PSAL            Yvonne Harrison        Herbert Lehman        3578          1993

4x200 Relay
  Section 1                              New Rochelle           1:38.41      2014
  Section 2                              Colonie                1:43.15      2006
  Section 3                              Rome Free Acad         1:45.88      2008
  Section 4                              Elmira District        1:46.83      2010
  Section 5                              Edison                 1:44.42      2012
  Section 6                              Lancaster              1:45.68      2013
  Section 7                              Tupper Lake            1:54.2       2003
  Section 8                              Uniondale              1:39.17      2007
  Section 9                              Newburgh               1:43.67      2008
  Section 10                             Potsdam                1:50.8       2005
                                         Indian River           1:49.7       2007
  Section 11                             Bellport               1:44.94      2004
  CHSAA                                  Cardinal Spellman      1:43.64      2006 ??
  PSAL                                   Medgar Evers           1:37.29      2013 ** State Record

4x400 Relay
  Section 1                              Suffern                3:49.08      2013
  Section 2                              Colonie                3:52.78      2007
  Section 3                              Fayetteville-Manlius   3:57.71      2012
  Section 4                              Elmira District        4:03.51      2011
  Section 5                              Wilson Magnet          3:55.89      2009
  Section 6                              North Tonawanda        4:05.61      2008
  Section 7                              Peru                   4:13.6       1996
  Section 8                              Garden City            3:50.03      2012
  Section 9                              Suffern                3:54.1y      1980
  Section 10                             Malone                 4:12.8       2001
  Section 11                             Bay Shore              3:55.59      1999
  CHSAA                                  Bishop Loughlin        3:53.71      2007
  PSAL                                   Paul Robeson           3:40.95      2016 ** State Record

4x800 Relay
  Section 1                              Mamaroneck             8:58.84      2016
  Section 2                              Shenendehowa           9:01.30      2011
  Section 3                              Fayetteville-Manlius   8:58.18      2012
  Section 4                              Elmira Southside       9:27.86      2002
  Section 5                              Fairport               9:27.61      2009
  Section 6                              Frontier               9:30.75      2011
  Section 7                              Seton Catholic         10:08.5      2008
  Section 8                              Garden City            9:00.92      2012
  Section 9                              Warwick Valley         9:02.65      2007
  Section 10                             Canton                 9:16.39      2014
  Section 11                             Bay Shore              9:04.51      2005
  CHSAA                                  St. John Villa         8:59.16      2011
  PSAL                                   Boys & Girls           8:53.67      2002 ** State Record

DMR (1200-400-800-1600)
  Section 1                              North Rockland        11:34.85      2016 ** State Record
  Section 2                              Saratoga              11:38.60      2010
  Section 3                              Fayetteville-Manlius  11:39.58      2011
  Section 4                              Corning               12:22.32      2014 
  Section 5                              Rush-Henrietta        12:18.62      2013
  Section 6                              ---------              ------       ----
  Section 7                              ---------              ------       ----
  Section 8                              North Shore           11:52.1       2011
  Section 9                              Warwick Valley        11:44.44      2008
  Section 10                             ---------              ------       ----
  Section 11                             Bay Shore             11:43.50      2004
  CHSAA                                  ---------              ------       ----
  PSAL                                   Benjamin Cardozo      11:39.10      2013

SMR
  Section 1                              Suffern                3:54.48      2015
  Section 2                              Shenedehowa            4:08.38      2010 
  Section 3                              West Genesee           4:07.23      2016
  Section 4                              ---------              ------       ----
  Section 5                              Rush Henrietta         3:52.68      2015 ** State Record
  Section 6                              North Tonawanda        4:16.93      2008
  Section 7                              ---------              ------       ----
  Section 8                              Hempstead              4:00.36      2009
  Section 9                              Suffern                4:06.41      1983
  Section 10                             ---------              ------       ----
  Section 11                             Bellport               3:57.78      2004
  CHSAA                                  St. Anthony's          4:02.62      2012 
  PSAL                                   A.P. Randolph          3:54.32      2002